Férfi NB I B: három szoros keleti ütközet
22
2016
2016. november 22.  |  02:45
Szombaton csupán két meccset rendeztek a férfi másodosztályban. Mindkettő igen szoros küzdelemben dőlt el. A MEAFC - egyik legjobbja elvesztése ellenére is - nyerni tudott a Honvéd csarnokában, a Salgótarján pedig nagy csatában múlta felül a Nagykőröst.

KELETI CSOPORT

Bp. Honvéd-MEAFC 69-71 (20-22, 18-19, 14-18, 17-12)

Remek összecsapát tett le a Simon János Kosárlabda Csarnok parkettájára a két együttes. Endrész Tamás(15 pont, 8 lepattanó)  kezdetben nagyon sokszor került helyzetbe, ám ezekből többet el is rontott, ennek ellenére az ő eredményessége és Drahos Gábor (8/6 pont, 4 lepattanó, 8 gólpassz) révén 6-2-vel kezdett a MEAFC. Felpörgött a Honvéd, Stefán Dávid (13 pont, 15 lepattanó) vezérletével próbált tapadni a miskolciakra, akik azonban Szögi Ádám (12/3 pont, 5 lepattanó, 8 gólpassz) és Máté Balázs (13/9 pont, 3 lepattanó) révén triplákkal tartották előnyüket. A szakasz közepén Máté triplára Máté-tripla volt a válasz, Balázs hármasára Márk (12/6 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz) felelt, s ez nagy lökést adott a hazaiaknak. Márk gyorsan még egy triplát beemelt, s egy 7-0-t vezényelt a Honvdénak. A remek első negyed végén egy újabb Drahos triplának köszönhetően visszavette a vezetést a MEAFC.

És lendületben is maradt, a Drahos-Szögi - pár éve Hódmezővásárhelyen még mester és tanítvány - páros nemcsak eredményességben, a társak kiszolgálásában is jeleskedett, a második negyed közepén ellépett 9 ponttal a MEAFC a gyengén dobó hazaiakkal szemben. Hazai időkérés után Kerpel-Fronius Gáspár (8 pont, 11 mezőnykísérlet, 10 gólpassz) vezérletével egy 6-0-lal feljött 3 pontra a Honvéd. Újított a MEAFC, de  a félidő Pintér Dávid (5/3 pont, 5 lepattanó) triplájával, s 3 pontos MEAFC vezetéssel zárult. Ahogy a meccset, a második félidőt is a MEAFC kezdte jobban. Endrész ekkor remekelt, Drahos és Szögi pedig Lippai Szabolcsot (9 pont) többször is ügyesen játszotta meg. A 24. percben, 7 pontos MEAFC vezetésnél Drahos előbb Vida majd Jurák játékvezetőtől is kibeszélt - nem hangosan, teátrálisan - magának egy-egy technikait, azaz kiállt a játékból, egyik szellemi vezérét elveszítette a MEAFC. Ekkor lépett elő Máté két bravúros triplával, valamint Takács Dániel (12/9 pont, 7 lepattanó).

Kettejük jó dobóformája segítségével átvészelte Drahos kiválását a MEAFC, s a záró etap közepén 10 ponttal vezetett. Ekkor Puskás Artúr mintegy 19-re lapot kérve zónavédekezést rendelt el, s ez tökéletesen bejött. A vendégek elbizonytalanodtak, rosszul dobtak, a hazaiak pedig labdaszerzések utáni könnyű, indításos kosarakkal egy 12-3-mal 1 pontra feljöttek, s támadhattak is a győzelemért. Akkor azonban Kerpel-Fronius elveszítette a labdát, 2 másodperccel a vége előtt Takács állhatott a büntetővonalra, s nagyon rutinosan az elsőt bedobta, s a másodiknál sem remegett meg a keze, azt tette, amit kellett: kihagyta, így a Honvédnak nem volt módja időt kérni, s a félpályáról támadni, sem pedig új támadást felépíteni. Remek, érdekes mérkőzésen nyert a MEAFC, s a fővárosban is igazolta, nem érdemtelenül vezet keleten.

Salgótarjáni KSE - Nagykőrösi Sólymok 63-60 (19-20, 18-21, 17-8, 9-11)Volt már, hogy ennél jobban játszott, de kikapott a Salgótarján, amely most csak egy negyedet nyert meg, de annak köszönhetően az egész, végig szoros, kiélezett meccset is. Sem a speciális dupla-duplát elérő  William Moore-nak (10-10 pont és eladott labda), sem pedig az elmúlt hetek nógrádi vezérének, Balskovits Lászlónak ( 13/6 pont, 17 mezőnykísérlet) nem volt igazán jó napja. Abszolút felnőtt viszont a feladathoz a cserepadról igen mutatós dupla-duplát  elérő Csapai Péter (17/3 pont, 19 lepattanó), aki jelentős szerepet játszott a salgótarjáni sikerben. A Nagykőrösnél azok a játékosok húzták a szekeret, akik eddig is, Tóth Viktor 18 ponttal Mácsai Károly pedig 13/3 ponttal, 12 lepattanóval, 4 szerzett labdával és 2 blokkal, Fehér pedig 10/6 ponttal (13 mezőnykísérlet) és 5 lepattanóval zárt. A meccs végén 1 pontos hazai vezetésnél Moore két értékesített büntetővel biztosította be a hazai sikert.

Négy mérkőzés maradt vasárnapra. A legtöbb izgalom - amint azt várni lehetett - a Békés-Tiszaújváros találkozón volt, amelyen a viharsarkiak hátrányból fordítva megszakították hosszabb nyeretlenségi sorozatukat.

Calle Pubfood Békés - Tiszaújvárosi Phoenix KK 69-66 (23-24, 13-18, 13-10, 20-14)

Négy vereség után fogadta a Békés a jó formában érkező tiszaújvárosiakat. Szünetben még 6 ponttal a DebreceniD. (13 pont, 5 lepattanó) -Kilyén (10 pont, 4-4 lepattanó és gólpassz, 7 szerzett labda) kettős vezérelte borsodi gárda vezetett.
Szünet után nagyon összekapta magát a Békés, amely Danijel Krsztics (15/12 pont), Koma Dániel (13 pont), Gruda Gergely (12 pont 10 lepattanó) és Zsíros Gábor (10 pont, 2 szerzett labda) eredményessége, valamint a meccs végén 2 büntetőjével a sikert bebiztosító Kertész Dániel (8 pont, 10 lepattanó, 6 gólpassz) hatalmas mezőnymunkája révén megfordította a találkozót. Ami még nagyon fontos tényezője volt a viharsarki gárda sikerének, hogy a borsodi gárda húzóemberei közül az utóbbi hetekben szárnyaló Madár Andrást 14/3 ponton  (1/11 tripla), Olekszandr Osznacsot pedig 4 ponton (7 lepattanó) tudta tartani.

MAFC - Nyíregyháza Blue Sharks 64-86 (17-26, 14-14, 15-26, 18-20)

Bus Iván (8/6 pont, 12 mezőnykísérlet, 15 gólpassz) remek előkészítő játéka, valamint Nagy Krisztián (22/12 pont, 8 lepattanó, 4-4 szerzett labda és gólpassz) és Czura Attila (14/6 pont) eredményessége révén az első negyedben megnyugtató előnyt szerzett a Nyíregyháza. A másodikat főként Bordács Soma (15 pont, 8 lepattanó), Király Zalán (11/3 pont, 4 lepattanó), Molnár Marcell (9/6 pont) és Pápai Máté (8 pont, 11 lepattanó) révén kiegyenlítetté tették a MAFC fiataljai, de szünet után a szabolcsiak ismét rátettek egy lapáttal, s eldöntötték a meccset.

NYUGATI CSOPORT

Alba Fehérvár - Agrofeed Széchenyi Egyetem 59-106 (20-22, 12-33, 18-22, 9-29)

Az első negyedben némi meglepetésre Varga Máté (26/15 pont,  5 lepattanó) és Somogyfoki Péter (11/6 pont, 6 lepattanó, de 7 eladott labda) vezérletével kitűnően tartották a lépést az esélyes győriekkel a fehérvári fiatalok. A másodikban azonban elsősorban védekezésben nagyot javultak a vendégek, s ettől támadásaiknak is más lett a rimtusuk. Ebben a 10 percben a remek dobóformát kifogó Ruják Bence (24/6 pont, 11/13 mezőnyből, 7 lepattanó), Kovács Soma  (23/3 pont, 9/12 mezőnyből, 6 lepattanó) és Nárai Bence (15/3 pont, 6 lepattanó) eredményessége révén gyakorlatilag el is döntötte a meccset a maga javára a Győr. A harmadik negyed megint kiegyenlített játékot hozott, a záró szakaszban pedig fölényessé, szinte kiütésessé vált a vendég siker.

PVSK-Kronosz Kiadó - Budafok 88-66 (26-15, 17-19, 18-19, 27-13)

Közel 50%-os pontossággal dobva a triplákat (11/24, 45,83%) a Veljko Dragasevic (21/9 pont, 4-4 lepattanó és gólpassz), Demeter Attila (19/9 pont, 8 lepattanó), Popgyákunik Balázs (18/9 pont, 3-3 lepattanó és gólpassz) trió vezetésével az első negyedben megnyugtató előnyt szereztek a pécsi fiatalok. A sorait rendező vendég együttes Tóth Szabolcs (18 pont 6 lepattanó), Drevenka Dávid (13/3 pont, 8 lepattanó, 4 gólpassz) és Mészáros Bence (10/6 pont) révén a két középső negyedben kiegyenítetté tette a játékot, de a vége ismét a hazaiaké volt.