Férfi NB I B: meglepetések napja szombaton
03
2016
2016. október 3.  |  04:04

Keleten két jókora meglepetés is született a férfi másodosztályban szombaton: a Honvéd közel 20 ponttal verte a DEAC-ot, a Nyíregyháza pedig otthon botlott. A Békés Óbudán hosszabbítás után szerezte meg első győzelmét. Nyugaton a Győr a TF-Budapest otthonában kerekedett felül.

KELETI CSOPORT

Bp. Honvéd-DEAC 72-54 (20-14, 12-20, 18-10, 22-10)

Brane Savic (16/3 pont, 5 lepattanó, 3 gólpassz) ügyes átadásából Kósa Tamás (4 pont, 0/8 tripla) révén a DEAC szerzett vezetést, Máté Márk (14/3 pont, 3 gólpassz) triplájával fordított a Honvéd. Kőkemény küzdelem folyt kevés kosárral, váltott vezetéssel - hamar egymásra tallt a két izomember, Stefán Dávid (18 pont, 12 lepattanó) és Lajsz Gergely (2 pont, 3 lepattanó). A szakasz közepén a palánk alatt többször is ügyesen megjátszott Stefán, valamint a padról érkezve Kerpel-Fronius Gáspár (11/3 pont, 8 gólpassz, 6 eladott labda) két remek átadását passzát is triplára váltó Tóth Bence (14/9 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz)  jóvoltából egy 10-2-vel ellépett a Honvéd.

A második negyedben Farkas Attila (17/6 pont, 8 lepattanó) remek játéka nagy fordulatot hozott. A DEAC akarata érvényesült, 9-0-lal kezdve a 2. negyedet, fordított. Jött egy Stefán vezette 6-0-s  hazai fellángolás. A félidő vége azonban úgy tűnt, a vendégeké lesz, Savic többször is úgy ment át a nála 15-20 évvel fiatalabb játékosok alkotta Honvéd-védelmen, mint kés a vajon, Farkast pedig továbbra sem tudták tartani a hazaiak. Ő és Savic is triplát dobott, kettejük remeklése révén egy 11-1-et kivágva 7 ponttal elléptek a vendégek. A félidő végén Savic technikait kapott, s ezt kihasználva 2 pontra felzárkóztak a hazaiak.

Szünet után ismét Stefán vette széles vállaira a hazai gárdát, vezetésével hamar visszaszerezte a vezetést a hazai gárda. Fej-fej mellett haladtak a felek, s látványosságban sem volt hiány. Pintér Dávid (6/6 pont, 7 lepattanó) lépett elő a hazaiaknál, két triplájára, valamint a Kósának adott szédületes blokkjára alapozva a negyed második felében ellépett ellenfelétől a Honvéd. A befejező negyedben ugyan Molnár Andrásnak voltak szép villanásai, de a szervezett csapatjátékot játszó hazaiakkal szemben a vendégek egyénileg erőlködtek. A hajrában már Savicot is jobban tudták lábbal tartani a Honvéd kisemberei, a veterán, ám remek kondiban lévő irányító betörései már nem kosarakkal végződtek. A vége hazai örömjáték, s  közel 20 pontos Honvéd-siker lett. A csapatként még tapasztalt, jó képességű játékosokból álló, de érezhetően még messze nem összerakott ellenfelénél sokkal jobban funkcionáló Honvéd ilyen különbséggel is megérdemelten nyert.

Nyíregyháza Blue Sharks- Tiszaújvárosi Phoenix 65-73 (19-22, 20-22, 12-13, 14-16)

Nagyon egyszerű győzelmet aratott a Tiszaújváros Nyíregyházán: minden negyedet megnyert 1-3 ponttal, így nekik nyolc lett...azaz a javukra. A tavaly még élvonalbeli nyírségi gárda vereségének fő oka a hazai pályán igen-igen gyenge, kerek 20%-os (3/15) triplázás volt.  A vendég tiszaújvárosiak Madár András (26/15 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz) vezetésével idegenben elfogadhatónak mondható 7/23 (30,4%) találati aránnyal dobták a hármasokat. Lepattanózásban is jobbaknak bizonyultak a vendégek, Debreceni Dániel 15 pontos, 10 pattanós dupla-duplával zárt, s a mezőnyben játszó Szabó Norbert (7/3 pont 10 lepattanó)  is sokat tett a sikerért, no meg az ukrán légiós Olekszandr Osznacs (12 pont, 7 lepattanó). Hazai oldalon ugyan volt több átlagon felüli teljesítmény, ketten Nagy Krisztián (16/6 pont, 14 lepattanó) és Emani Gant (17 pont, 12 lepattanó) is dupla-duplát ért el, Czura Attila pedig 14 pontig és 3 gólpasszig jutott tavalyi csapata ellen, ám a Tiszaújváros a jelek szerint egy jó Madárral szárnyra kapott.

Óbudai Kaszások - Calle Pubfood Békés 97-107 (14-25, 25-22, 28-18, 23-25, 7-17)

Remek, fordulatos, kosarakban gazdag meccsen szerezte meg első győzelmét a Békés. Pedig a képlet 30 percig a viharsarki gárda a múlt heti, a Nagykőrös ellen odahaza elveszített meccsére hajazott. Az első 5 percben 3 triplát beemelő Danijel Krszics (24/21 pont, 7/11 tripla. 6 lepattanó) vezérletével a 10-2-vel, majd 15-4-gyal indító Békés irányított, hazai oldalról csak Van Der Mer Lóránd  (19 pont, 4 lepattanó) kezdte időben a meccset. A negyed hajrájában Kollár Zsombor (14/12 pont) és Lakosa Ákos (24/9 pont, 6 lepattanó, 7 gólpassz) révén kiegyenlítetté tette a játékot az Óbuda. A második negyed elején egy 10-2-vel szorossá tették a meccset a hazaiak, de a Békés elsősorban Kertész Dániel (16/9 pont, 8 lepattanó, 9 gólpassz)  jóvoltából  sűrű triplaeső közepette  4 pontnál nem engedte magához közelebb ellenfelét. A félidő végén Koma Dániel (22 pont, 7 lepattanó) eredményességének köszönhetően 8-cal ment a Békés.

A harmadik negyed elején Nagy Balázs (14/6 pont, 4 lepattanó) vezetésével tartotta 5 és 10 pont közötti előnyét a vendég együttes. A szakasz közepén Lakosa vezérletével egy 13-5-ös szakasszal fordított a Kaszások, ám a Békés visszavette a vezetést. A negyed végén a csattanó Nagy Szabolcsnak (11/3 pont, 10 lepattanó) a hazai előnyt jelentő hármasa volt. A záró szakaszban Krszics és Koma jóvoltából volt már 9 pontos előnye is volt a 10-0-s rohamot bemutató Békésnek. A hazaiak azonban  szívósan küzdve ledolgozták hátrányukat. Az izgalmakat fokozta a hajrá hajrájában Krsztics és Lakosa triplaváltása. A hosszabbításban a hátrányát ledolgozó Óbuda nem tudta kihasználni a lélektani előnyt, a Békésnél előlépett Schéda Martin (17/6 pont, 6 lepattanó), akinek a vezetésével 9-0-lal indította a ráadást a Békés, s innen már nem volt visszaút. Csapategységet erősen kovácsoló módon, hosszabbításban szerezte meg első győzelmét a viharsarki gárda.

Nagykőrösi Sólymok - EKE Eger KOK 74-51 (21-13, 14-9, 21-11, 18-18)

A nagykőrösiek végig vezetve, elsősorban jó védekezésüknek köszönhetően újabb magabiztos győzelmet arattak, három negyed alatt eldöntve az összecsapást. Az egriektől egyedül Tóth Zoltán (18/9 pont) jutott 10 fölé, igaz őt 8 eladott labdába hajszolták bele a hazaiak.  Nagykőrösi részről Mácsai Károly (13 pont, 16 lepattanó) ismét dupla-duplát hozott össze, a Tóth Viktor (18 pont, 5-5 lepattanó és gólpassz), Kovács Sándor (17/12 pont) és Molnár Miklós (16/6 pont) szállították a pontokat az újonc újabb sikeréhez.

NYUGATI CSOPORT

MTK-Törökbálint - PVSK-Kronosz Kiadó 81-65 (21-12, 24-15, 16-19, 20-19)

Túltéve magát a Győrben drámai csatában a múlt hét végén elszenvedett vereségen a törökbálinti együttes lényegében az első félidőben eldöntötte a meccset a maga javára. Hazai részről öten is - Horváth Kristóf (17/3 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz), Mohay Péter  (13 pont, 6 lepattanó), Szabó Tibor (12 pont, 9 lepattanó), Bihari Kristóf (11 pont 9 lepattanó) és Boinitzer Dávid (11/3 pont, 6 lepattanó, 5 gólpassz) - 10 pont fölött dobtak, ráadásul a lepattanó harcot fölényesen (50-39) nyerték. Hiába játszott a mezőny legeredményesebb játékosa a pécsi fiataloknál Dragasevic Veljko (20/3 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz) személyében, s játszott eredményesen, hasznosan  Demeter Attila (13 pont, 5 gólpassz), Popgyákunik Balázs (11/3 pont, 8 lepattanó, 3 gólpassz) és Berkics Bence (11/3 pont, 8 lepattanó) a két kulcsjátékosát Antóni Csanádot és Krajanski Boriszt a pécsi első csapat felkészülési tornája miatt nélkülöző baranyai alakulatnak nem volt esélye.

TF Budapest - Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC 66-70 (12-18, 14-20, 16-12, 24-20)

Ellentétes félidők mérkőzése volt, s egy extra egyéni teljesítménynek - Kovács Soma (26/9 pont, 9/14 mezőnyből, 10 lepattanó) - köszönhetően a Győr győztesen távozott Kamaraerdőről. Ilyen kiemelkedőt nyújtó kosarasa nem volt a TF Budapest csapatának, Beák Gábor 7/20- as mezőnymutatóval jutott el 18/9 pontig. Az első félidő a győrieké volt, ám a másodikban a jól ismert szívósságával ledolgozta hátrányát, sőt fordított is a Tehetséges Fiatalok együttese, de a végjátékban 8-ból 7 büntetőt értékesítő vendégek végül nyertek.