U18-as leány Európa-bajnokság: győzelem a nyitányon
23
2016
2016. július 23.  |  19:59

Parádés kezdéssel hamar 10 pontos előnyt szerzett a nyitómeccsen az U18-as válogatottunk a soproni A-divíziós korosztályos Eb-n a szlovénok ellen. A két középső negyed kiegyenlített játéka után a záró etapban rátettek még egy lapáttal fiataljaink, s végül közel 30 pontos győzelmet arattak.

Magyarország-Szlovénia 77-48 (21-11, 19-16, 15-14, 22-7)

Magyarország: STUDER Á. 13/6, LELIK 15/9, Török 3, GEREBEN 11, JUHÁSZ 17/3. Cs.: Karagits 2, Kányási 4, Boros 5, Mérész 5, Pusztai 4, Angyal.

Remekül kezdtek a magyar lányok, Gereben Lívia az 1. perc végén szerzett vezetést, majd hamar beköszönt Studer Ági és Juhász Dorka is a szlovénoknak, bő másfél perc elteltével 6-0-ra vezettek a mieink.

Szép számú közönség gyűlt össze a Novomatic Arénában, jó hangulatban kezdhették a tornát fiataljaink. Ellenfelünk több, mint 3 perc elteltével szerezte első pontjait, igaz 8-0 után triplát dobtak a szlovénok. Majd még egyet, s 2 pontra feljöttek. Ekkor Juhász is vilant távolról, átlendítve a kisebb holtponton a csapatot. Találata egy 8-0-s magyar roham kezdetét jelentette, 10 pontra nőtt az előny, s ezt meg is tartotta a csapat a negyed végéig.

Lelik Réka triplájával indult a második 10 perc. Állandósult egy 10 pont fölötti magyar vezetés, ám a szakasz közepén egy 5-0-s "részhajrával" ezen belülre került a szlovén csapat, Balogh Judit időt kért. Dorkák pillanatai következtek, Juhász majd Boros is betalált, s utána ellenfelünk kért időt. Kiment agresszív letámadásra a szlovén együttes. Studer egy támadáson belül faultot majd sportszerűtlen hibát is kiharcolt. Kányási Veronika és Mérész Beatrix is szerzett egy-egy szép kosarat, Balogh Judit időkérése után egy 11-1-et U18-as válogatottunk. A félidő vége egy 8-3-as formájában az ekkor két triplát is beemelő riválisé volt, de csapatunk így is megnyugató, 13 pontos előnnyel térhetett pihenőre. Érdekesség: ellenfelünk pontjai két harmadát szerezte triplákból, a 27 pontból 18-at, azaz 6 hármast szerzett a szlovén csapat - 14 kísérletből, ami egyébként kitűnő (43%), ám a mi csapatunk szünetbeli triplamutatója még kiválóbb volt (3/4, 75%).

Ezek után triplaesővel indult a második félidő, Studer és Lelik hármasai között egy vendég tripla is beesett. Szinte minden akció kosárral zárult, tartotta 15 pont körüli előnyét U18-as csapatunk. A kosáreső "elállt" a negyed második felére, csapatunk közel 4 percen át nem szerzett pontot, de az ellenfél sem brillírozott.

A záró szakaszban egy hármast ugyan még a negyed elején beemelt a rivális, s ezzel 13 pontra feljött, de a folytatásban sokat romlott a triplákra építő, de fáradó ellenfelünknél a "találati arány" távolról. 57-44 után fiataljaink "döntő csapást" mértek elenfelükre egy 14-2-es roham formájában, s végül a fölényes győzelemmel kezdték a kontinensviadalt.

A csoport első mérkőzésén a franciák kiütéses 51 pont különbségű győzelmet arattak a horvát csapat ellen (88-37).