Férfi NB I: kialakult a Magyar Kupa mezőnye
Jan
2017
2017. január 15.  |  22:36

Jakab első győzelme, Alekszics vesztes debütálása

Szombaton délután a MAFC-Sopron találkozóval indult az alapszakasz első felének utolsó, 13. fordulója. A soproniak az új edző, Dragan Alekszics vezetésével a Magyar Kupa-szereplésre hajtottak. Az első negyed nagy részét a fővárosiak uralták. Dufault közelije után ugyan átvette a vezetést egy pillanatra az SKC, de a hazaiak egy 11-3-as rohanással végül hat ponttal jobbnak bizonyultak ellenfelüknél (22-16). A folytatásban feljöttek egy pontra a kék-fehérek, de Sihotáék meg tudtak újulni, és végül nyolcpontos előnnyel mehettek pihenőre az első félidő után (49-41).

A fordulás után sem változott a játék képe, Sihota repítette tovább a MAFC-ot, a Sopron csak futott az eredmény után. Tekintélyes különbségről, 70-55-ről indult a záró felvonás. A differencia állandósult, igaz a végére tíz pontra feljöttek a vendégek, de az újbudaiak megérdemelt győzelme nem forgott veszélyben. Alekszics edző tehát vereséggel debütált, csapata pedig lemarad a kupadöntőről.

MAFC – Sopron KC 87-77 (22-16, 27-25, 21-14, 17-22)

Gabányi László Sportcsarnok, 800 néző, V.: Cziffra Cs., Ádám J., Pozsonyi L. (Bodrogváry I.)

MAFC: Smith 13/3, Misek 12/9, Kovács Ád. 9/3, Sihota 22/15, Poscic 15. Csere: Lakits -, Polyák 16/3.
Sopron: Johnson 18/6, Ruják 9/3, Myles 9/3, Dénes -, Spica 15. Csere: Mills 11/3, Dufault 10, Tóth G. 5/3, Takács -.

Kipontozódott: Ruják (38. perc), Dufault (40. perc)

Parádés első félidejével verte a Vasas a Pécset

A harmadik helyezett Pécs a sereghajtó Vasas vendége volt. Jobban kezdett az újonc, a baranyaiak csak 8-0 után tudtak hozzászólni a meccshez. Az újonc parádés dobószázalékkal rukkolt elő, szinte minden dobása beesett. Az első negyedben közel kétszer annyi pontot szerezve, harminc egységig jutottak az angyalföldiek. A folytatásban sem változott a játék képe, Katona és az új igazolás, Wright vezérletével már húsz pont is volt a két csapat között. Bár a vendégeknél Sejfic igyekezett tartani a frontot, közelebb férkőzni azonban nem tudott a PVSK. A második negyedet is megnyerte a Vasas, így tizenhét pontos előnnyel (54-37) mehetett félidőre.

Úgy tűnt, a nagyszünetben sikerült rendezniük a sorokat a vendégeknek, sokkal összeszedettebben jött ki a Pécs a harmadik negyedre. A különbség folyamatosan csökkent, hétpontos fővárosi előnyről indult a záró felvonás. Csirke Ferenc együttese egészen három pontra megközelítette az újoncot, ám még időben eszmélt a sereghajtó, és vissza tudta verni a felzárkózási kísérleteket.

Vasas Budapest – Pécsi VSK-PANNONPOWER 90-80 (30-16, 24-21, 16-26, 20-17)

Budapest, Sport11, V.: Papp P., Fodor A., Vida B. (Balogh L.)

Vasas: Taylor 15/3, Thompson 15/3, Horváth Á. 12/9, Pacher 7/3, Wright 17. Csere: Katona 17/15, Garamvölgyi 5, Faragó 2, Moravcsik -, Kozma -, Peringer -.
Pécs: Nelson 18/6, Bíró O. 4, Smith 9/3, Demeter –, Sejfic 19. Csere: Harazin 6, Antóni 2, Halász 17/12, Budimir 5/3.

Kipontozódott: Pacher (40.)

Nagyon megverte az Alba a Kecskemétet

A listavezető Alba Fehérvár azt a Kecskemétet fogadta, amelynek még éltek kupareményei. A papírformának megfelelően a kék-fehérek kezdtek jobban, már az első negyedben tizenöt ponttal vezettek. A folytatásban csak még tovább nyílt az olló, a szünetre elérte az ötven pontot a Dzunics-legénység, a különbség pedig kereken harminc volt. Ezzel nagyjából a lényegi kérdések el is dőltek.

A harmadik negyedre állandósult a differencia, 75-46-ról indult a záró játékrész. A végére több fiatal is debütált az élvonalban: a hazaiaknál Nshimba Joel és Somogyfoki Péter, míg a vendégeknél Molnár Dániel, Fülöp Bence és a mindössze 16 éves Pálinkás Tibor. Az Alba magabiztos és meggyőző volt, a listavezető a vártnál is könnyebben húzta be bajnokságbeli 11. sikerét.

Alba Fehérvár – KTE-Duna Aszfalt 90-59 (26-11, 27-12, 22-23, 15-13)

Alba Regia Sportcsarnok, V.: Hegedüs T., Jakab L., Praksch P. (Fekete L.)

Alba: Taylor 12/6, Edwards 10/3, Shepard 16, Lóránt P. 15/3, Keller Á. 6. Csere: Farr 16, Keller I. 7/3, Burgess 5, Tóth P. 3/3, Somogyfoki P. -, Nshimba -.
KTE: Djukanovics 8/6, Pongó Ma. 11/6, Djeraszimovics 10, Ivosev 10, Karahodzics 9. Csere: Molnár M. 4, Pongó Má. 3/3, Molnár D. 2, Hegedűs 2, Fülöp -, Pálinkás -.

Tovább kapaszkodik a Falco

Zsigeranovics vezérletével a Falco kezdte jobban a Jászberény elleni találkozót. A pontgazdag első negyed után 28-17-re vezettek a hazaiak. A folytatásban tovább őrizte, sőt növelte előnyét a jobban dobó vasi csapat, már a húszat is átlépte a különbség. A félidőben 51-32 volt az állás, ráadásul megsérült a JKSE irányítója, Protics.
Ennek ellenére nem adták fel a vendégek, bár továbbra sem volt esélyük visszajönni a meccsbe. A 25. percben Pustahvar triplájával már harminccal mentek a sárga-feketék, 67-44-ről indult a záró felvonás. Nagy csoda már a végén sem történt, a Falco hozta a kötelezőt, végig uralta a meccset, és továbbra is veretlen hazai pályán. Szrecsko Szekulovics együttese zsinórban negyedik győzelmét aratta, és ezzel a negyedik helyre ugrott a tabellán.

Falco-Vulcano Energia KC Szombathely – JP Auto-Jászberényi KSE 84–64 (28–17, 23–15, 16–12, 17–20)

Szombathely, Aréna Savaria, 1600 néző, V.: Kapitány G., Tőzsér D., Boros T. (Németh Cs.)

Falco: Medford 10/6, Govens 23/12, Váradi 5/3, Pustahvar 14/9, Zsigeranovics 19. Csere: Tóth N. 2, Simon 5/3, Bognár 3, Kovács P. -, Hódi 3/3.
JKSE: Protics 3/3, Arrington 19/9, Williams 16, Sztamenkovics 11/3, Bojics 4. Csere: Cseh 2, Brbaklics 7/3, Bazsó 2, Czirbus -.

Kipontozódott: Sztamenkovics (40. perc)

Kupaszereplést ért a szegedi meglepetés Kaposváron

Eleinte felváltva estek a kosarak a Kaposvár-Szeged találkozón, az első játékrész legvége aztán a kaposváriaknak kedvezett, Fodor ziccerével egálra mentette a negyedet (19-19). Lendületben maradt a KKK, nem sokkal később már tíz pont volt a hazaiak előnye (37-27). Ez a különbség aztán kitartott a félidő végéig, a csapatok 48-37-es állásnál vonulhattak szünetre.
Tovább hízott a kaposvári előny, egyértelműen a somogyiak kezében volt a meccs, tetemes előnyük birtokában azonban váratlanul elkezdtek egyénieskeni, és magukra húzták a Szegedet. A vendégek meghúzták a harmadik negyed végét, Boltics utolsó pillanatokban dobott ziccerével 63-59-re zárkózott fel a Szedeák. 63-63-nál már egál volt, a kaposváriak teljesen elveszették a ritmust, Nikola Lazics együttese pedig kezdte leszakítani magáról ellenfelét. A somogyiak még indítottak egy őrült hajrát a végén, egészen két pontra jöttek fel, előnyéből azonban meg tudott őrizni a legvégére a nagyot küzdő, és kupadöntős Szeged.

Kaposvári KK – Naturtex-SZTE-Szedeák 89–94 (19-19, 29-18, 15-22, 26-35)

Kaposvár, Városi Sportcsarnok, 800 néző, V: Benczur T., Török R., Kulcsár T. (Forrai S.).

Kaposvár: Wisseh 11, Duren 12, Cooke 9/3, Hendlein 18/3, Simms 10. Csere: Fodor 23/9, Baki 2, Grebenár -, Papp 4.
Szedeák: Boltics 23, Lilov 17/3, Csirics 21/12, Juhos 15/6, Sulovics 13. Csere: Wirth 5/3, Vágvölgyi -.

Négy légióssal nem ment a Körmendnek Szolnokon

A bajnoki címvédő Szolnok a második helyezett Körmenddel csatázott. A vendégektől hiányzott az amerikai irányító, Parrish Petty, mivel felesége szülés előtt állt, ezért nem utazott el a csapattal. Eleinte meg is érezték a vasiak a hiányát, akik nem találták a remekül védekező Olaj ellenszerét. Gasper Potocnik időkérése után aztán sikerült rendezniük a sorokat, tíz perc után 14-13 volt az állás. A második negyed első kosarát Horti szerezte, így először a meccsen a vasiak vezettek. A Szolnok rögtön válaszolt, és hamar visszavette a vezetést. Sőt meglógtak 11 ponttal (28-17). Tovább folytatódott a „húzd meg, ereszd el”, négy pontra visszajött az MTE. Az utolsó dobás Vojvodára jött ki, a sikeres középtávoli után 36-30-at mutatott az eredményjelző a nagyszünetben.
A második félidőben tovább őrizte minimális előnyét a Szolnok, amely a hajrához érkezvén ismét vérszemet kapott, Pavlicevics és Vojvoda triplájával már újra 12 volt közte, mígnem a végén Loveridge hármasával 54-45-tel zárult a harmadik etap. Továbbra is az történt a pályán, amit a hazaiak akartak, és bár még megpróbált egy utolsó rohamot a vendégcsapat, a végére elfáradt, így már nem volt ereje az újabb feltámadásra. A címvédő 72-60-re nyert, és biztosította helyét a Magyar Kupa nyolcasdöntőjében.

Szolnoki Olaj KK – Egis Körmend 72-60 (14-13, 22-17, 18-15, 18-15)

Szolnok, Tiszaligeti Sportcsarnok, V: Földházi T., Györffy P., Söjtöry T. (Hartyáni Zs.)

Szolnok: Pavlicevics 15/9, Vojvoda 15/6, Barnies 16/12, Eilingsfeld 2, Andric 14 Csere: Wittmann 7/3, Bryant -, Boriszov -, Tóth 3.
Körmend: Gibbs 2, Smith 14/6, Ferencz 8/6, Allen 17/3, Csorvási 2 Csere: Horti 8, Loveridge 9/6.

Horror meccsen verte a ZTE a Paksot

Gediminas Petrauskas távozása után a Körmendről decemberben távozó edző, Teo Cizmic érkezett Paksra, hogy a gyenge szériát produkáló tolnaiakon segítsen. Felváltva estek a kosarak az első negyedben, tíz perc után a vendégek jártak minimálisan jobban. A folytatásban is az ASE kosárlabdázott pontosabban és higgadtabban, a ZTE nem találta a ritmust, már tizenkettővel is ment a Paks. 35-44 állt az eredményjelzőn a szünetben.
A szünet után beindult a ZTE, 12-1-es rohanással már a hazaiaknál volt az előny. Benke 2+1-es akciója után pedig már 22-3-as futásban volt a ZTE. A tolnaiak azonban nem adták fel, szigorítottak védekezésükön, és a harmadik negyed végére kiegyenlítettek (57-57). Tiby ismét ellenállhatatlan volt, de jól játszott Gilbert is. A hazaiak hat percig nem találtak gyűrűbe. A két csapat fej-fej mellett haladt, a rendes játékidő döntetlennel zárult, jöhetett a hosszabbítás.
Az első öt perc sem hozott döntést, Drungilas kipontozódott, így a 45. perctől nem maradt centere a Zetének. Gilbert és Tiby duplája, valamint Kovács triplája után elég reménytelennek tűnt a ZTE helyzete, ám Ubilla vállára vette csapatát, és a zalaiak hatalmas izgalmak közepette megfordították az állást.

Zalakerámia ZTE KK – Atomerőmű SE 99–95, h.u. (20–22, 15–22, 22–13, 19–19, 8–8, 15–11)

Zalaegerszeg, Városi Sportcsarnok, V.: Pálla Z., Frányó P., Minár L. (dr. Valovics I.)

ZTE: Ubilla 20/15, Norfleet 9/3, Benke 18/9, Szabó Zs. 23/9, DRUNGILAS 14. Csere: Mohácsi 6/3, Kerpel-Fronius 9/3, Fekete -.
ASE: Hill 5, Samenas 18/12, Will 3/3, Gilbert 21/6, Tiby 30/3. Csere: Kovács Á. 11/3, Illés 7/3.

Kipontozódott: Drungilas (45.), ill. Tiby (48. perc), Samenas (50.perc)