Férfi NB I B: a negyeddöntők összefoglalói
28
2016
2016. április 28.  |  15:43
Befejeződtek a negyeddöntők a férfi NB I B-ben, s eldőlt, mely 4 csapat maradt állva az élvonalnban való feljutásért. A negyeddöntők közül két párharc két, a másik kettő viszont 3 mérkőzésen dőlt el

HOYA-Pannon Egyetem Veszprém - Óbudai Kaszások 102-69 (30-16, 26-19, 21-10, 25-24)
Az első meccsen egyik legjobbja, Kámán Tamás nélkül is könnyen verte a nyugati csoportot megnyerő Veszprém a keleti 4. Kaszásokat. A lepattamózást 42-23-ra nyerő veszprémiek az első félidőben eldöntötték a találkozót, szünetben 21 ponttal vezettek. Egységes csapatmunka jellemezte nyugat legjobbját. A két legeredményesebb játékosa, Körtélyesi Gergely és Vertetics Ádám egyaránt 16-16 pontig jutott, előbbi 1, utóbbi két triplát beemelve, és hat veszprémi kosaras ért el legalább 10 pontot. A Kováts Róbertet nélkülöző Kaszásoknál leginkább Modzinger Márk dicsérhető 16 pontos, 10 lepattanós dupla-duplájáért.

Óbudai Kaszások - HOYA-Pannon Egyetem Veszprém 66-79 (19-25, 16-11, 15-22, 16-21)
Bár a veszprémieknél már volt Kámán, a visszavágó azért jóval nagyobb küzdelmet hozott, mint a két együttes veszprémi találkozója. Szünetben csupán egy ponttal vezettek a vendégek, akik a harmadik negyed közepén egy 7-0-lal elléptek 10 ponttal. A záró szakasz elején 3 pontra még feljöttek az ismét Modzinger (15 pont, 7 lepattanó)  vezette hazaiak, de ennél közelebb nem tudtak kerülni, s a végén egy 9-2-vel tette aránylag nagy, 10 pont fölötti különbségűvé győzelmét a Körtélyesi (20 pont, 7 lepattanó), Simon László 18/3 pont, 7 gólpassz), Takács András (15/3 pont, 7 lepattanó) "húzta" Veszprém.
Továbbjutott: Veszprém 2-0-lal.

Konecranes-Salgótarjáni KSE - MTK Törökbálint 79-63 (23-14, 23-11, 18-18, 15-20)
Egy félidő alatt döntött a keleti győztes, szünetben, ahogy a Veszprém-Kaszások párharc első meccsén, itt is 21 pont volt a különbség. A Salgótarján 10-8 után egy 8-2 vel ellépett, s Helmeczi András (20/9 pont, 8/12, 66% mezőnyből, 4 gólpassz), Nikola Tutus (18 pont, 6 lepattamó, 4 szerzett labda, 3 gólpassz) és Madár András (16/9 pont, 7 gólpassz) vezérletével magabiztos győzelmet aratott. A szünet után magát összekapó, bár a meccset igazán szorossá tenni nem tudó törökbálinti együttesből Horváth Kristóf (19/9 pont), valamint Bonitzer Dávid (12 pont, 9 lepattanó) emelhető ki.

MTK Törökbálint - Konecranes-Salgótarjáni KSE 89-84 (21-19, 24-24, 15-19, 29-22)
Az egész negyeddöntő-sorozat egyik legjobb meccse. Az első félidőben jobbára a hazaiak vezettek, volt, hogy 5-6 ponttal is, de nagyobb előnyt nem tudtak szerezni. A félidő hajrájában egy 9-1-gyel fordított a keleti győztes. A égén volt egy 7-0-ja a Törökbálintnak, ám Madár triplával a negyedet döntetlenre mentette a Salgótarján, amely 2 pont hátrányban volt szünetben.
A két Martin, Sömenek és Schéda jóvoltából 6-0-s "repülőrajtot" véve 4 pont előnyt szerzett a Salgótarján. Hullámzó volt a játék, 8-0-s hazai futás következett. Továbbra sem eresztették egymást a felek, a záró negyed előtt 2 ponttal a vendégeknek állt a zászló. A 36. percig haladtak fej-fej mellett a csapatok, 72-72 után egy 13-2-vel döntött a Törökbálint, amely Bihari Máté (21 pont, 7 lepattanó), Bonitzer Dávis 19/6 pont, 6 lepattanó) Jakab Péter (19/3 pont, 6 lepattanó) és Trepák Zoltán (11 pont, 4 lepattanó) vezérletével egyenlített. A nógrádiaktól Madár 23/9 ponttal, Sömenek 18/9  ponttal, 8 lepattanóval, Tutus 16, Helmeczi pedig 12/3 ponttal zárt.

Konecranes-Salgótarjáni KSE - MTK Törökbálint 85-41 (13-12, 25-14, 27-5, 20-10)
A párharc sorsát eldöntő 3. meccsen csupán egy negyeden át tudott jelentős ellenállást kifejteni Salgótarjánban a Törökbálint. A második negyedtől, ahogy mondani szokás egy csapat volt a pályán, a harmadik tíz perc pedig ezen a szinten hihetetlen egyoldalú játékot hozott, Madár (22/12 pont, 5 szerzett labda) vezérletével szárnyalt a Salgótarján.  Szabó Domokos 16/12 pontot (4/6 tripla) és 5 szerzett labdát, Tutus pedig 14 pontot és 7 pattanót tett a közösbe hazai részről. Az MTK Törökbálint csapatából ezúttal egyedül Bihari (11 pnt, 8 lepattanó) játszott úgy, ahogy egy párharc döntő mérkőzésén elvárható.
Továbbjutott: Salgótarján 2-1-gyel

Vasas Akadémia - DEAC 62-76 (12-14, 15-17, 22-22, 13-23)
Hazai vereséggel kezdte a rájátszást a Hepp-kupa győztes Vasas. A párharcot akár "testvérpárbajnak" is fel lehetne fogni, hiszen a két Surmann fivér nézett szembe a Nagy-testvérpárral. A pasarétiek éppen az említett trófea elhódítása miatt esélyeseknek tűntek, s talán emiatt játszottak igen görcsösen. Az első félidőben végig futott az eredmény, s a higgadtan játszó DEAC után a Vasas. A második félidőt ígéretesen, 10-2-vel kezdve fordítottak a fővárosiak, s jó ideig, ha szűken is, de vezettek. A szakasz végén azonban Patkovics Filip (22/3 pont, 4 lepattanó) vezetésével egy 9-2-vel visszaszerezte a vezetést a debreceni gárda.
Amely a záró szakasz elején 9-cel ellépett. A Vasasnál fokozódott a feszültség, Faragó Péter a kiállítás sorsára jutott, s a higgadt DEAC Patkovics, Nagy Botond (20/6 pont, 7 gólpassz) és Nagy Benedek (7 pont, 8 gólpassz) vezérletével teljesen megérdemelten vette el a Vasas páyaelőnyét. Hazai részről Garamvölgyi Ákos (16 pont, 9 lepattanó) dicsérhető.

DEAC - Vasas Akadémia 74-75 (19-29, 22-15, 8-18, 25-13)
Az eltiltását töltő Faragó nélkül vette vissza a pályaelőnyt a Vasas egy érdekes, izgalmas meccsen. Idegenbeli győzelmével a DEAC-ra került át a teher, a nyomás. Egy kosarakban gazdag, pazar első negyed után a remek tmadójátékot nyújtó Vasas 29 pontot szerezve "ment'" 10-zel.  Szünetig, a félidő végén egy 7-0-t bemutatva 3 pontra faragta hátrányát az akkor Nagy Botond (24/12 pont, 12 kiharcolt fault, 6 gólpassz) vezérelte DEAC. A harmadik negyed közepén a Vasas egy 9-0-s rohamot "kivágva" 12 pontosra növelet előnyét, s 13 pont "fórral" várhatta a záró szakaszt.
Ebben aztán Erdei Ádám (12/12 pont) és Patkovic (14 pont, 6 lepattanó) ereményessége révén fokozatosan dolozta le hátrányát a DEAC, sőt a 38. perc végén egy 8-0-t bemutatva Patkovic büntetőivel átvette a vezetést. Az utolsó szó azonban a rutinos Zsemlye Sándor jóvolából a Vasasé volt, amely ezzel visszavette a pályaelőnyt. A fővárosiak roppant egységes csapatmunkával egalizáltak, Katona Róbert 17/9 pontot és 4 labdát szerzett, Garamvölgyi 14 pontos 10 lepattanós dupla-duplával segítette győzelemhez csapatát. Három játékos, Surmann Gábor, Boros Márk és Andrássy Géza egyaránt 9-9, Surmann Péter pedig 8 pontot szerzett.

Vasas Akadémia - DEAC 80-61 (22-18, 21-20, 18-13, 19-10)
A párharcot eldöntő harmadik meccs egyértelmű Vasas fölényt hozott, a vártnál jóval magabiztosabban nyert a pasaréti legénység. Lényegében végig vezetve győzött a hazai gárda, az első negyedet végig uralta. A második közepén ugyan Nagy Botond és Erdei Ádám egy-egy triplájával fordított a DEAC, ám ekkor egy  egységes csapatmunkával bemutatott 11-2-es rohammal ismét ellépett a Vasas, amely 5 ponttal vezetett szünetben.
A "döntő csapást" a második félidő elején mérte ellenfelére a Vasas. 2 pontra még feljött a DEAC, de 44-42 után egy 10-0-lal végképp lerázta magáról ellenfelét a piros-kék gárda, ettől kezdve egyszer jött föl 8 pontra még a DEAC, a vége peig közel 20 pont lett.
Nagyot játszott a Vasas két ex-debreceni kosarasa, Garamvölgyi 16 pontos, 12 lepattanós dupla-duplát ért el, Andrássy Géza pedig 14 ponttal és 7 pattanóval zárt. A fiatal Boros Márk 11, Surmann Péter és Katona 10-10 pontot szerzett. A DEAC-nál Nagy Botond 20/15 ponttal zárt, de 38, Patkovic pedig 11/3-mal és 29%-os mezőnymutatóval.
Továbbjutott: Vasas 2-1-gyel

Békési SzSK - OSE Lions 63-76 (21-20, 14-24, 17-17, 11-15)
Magasabb osztályba lépő labdarúgó csapatok vezetői hangsúlyozzák előszeretettel, hogy a második év a legnehezebb. Nos, két éve még e két gárda Sopronban az NB II-ben küzdött, most pedig már egy osztállyal feljebb is a legmagasabb régiókba kerültek. Mindkét gárda mögött jelentős, kedvenceit idegenbe is elkísérő szurkolótábor áll, amelyek tagjai anno Sorpnban az osztályozón összebarátkoztak. Az, hogy a két csapat ide jutott, a vezetőséget, a "menedzsmentet" is dicséri, stabli gazdasági háttér megteremtéséért, a tudatos, hiányposztokra való igazolásokért, amelyeknek köszönhetően a Békés keleten, az Oroszlány nyugaton vált meghatározó együttessé, élcsapattá.  Békésen a hazaiak három kulcsjátékosa közül Kertész Dániel emelkedett ki, igaz a 13 pontját 30%-os mezőnybeli találati aránnyal érte el, de kiosztott 9 gólpasszt. Koma önmagához képest átlagosat nyújtott (12 pont, 4-4 lepattanó és gólpassz), Danijel Krszticset pedig megfogta az Oroszlány, 10/6 ponttal, s mindössze 7 mezőnkísérlettel zárt.
A második negyedben "robbantó" oroszlányiak kiűnően sikerült mentális felkészítését jól jelezte az egészen kimagasló büntetőzés (31/34, 91%) Wehner Zoltán 5/6-os mezőnymutatóval, s hibátlanul (9/9) büntetőzve 20/3 pontig jutott, Nikola Vujovicsnak (9 pont, 13 lepattanó) és Gorzsás Krisztiánnak (7 pont, 9 lepattanó) pedig abban voltak elévülhetetlen érdemei, hogy az Oroszlány "döntő fölénnyel", 43-23-ra nyerte a pattanózást.

OSE Lions - Békési SzSK 92-69 (21-19, 19-18, 25-11, 27-21)
A visszavágón egy félidőn át remekül tartotta magát, nem adta olcsón a bőrét a Békés. Ezúttal a harmadik negyed hozott döntést az oroszlányi gárda javára, a negyed első felét 13-4-re hozva Vavra András legénysége eldöntötte a meccset a maga javára. Ezúttal Sonyák Béla játszott nagyot, 18/9 pontját 70%-os mezőnybeli találati aránnyal szerezte. Wehner 14/3, Burai Róbert 12/3 ponttal, 7 lepattanóval, 5 gólpasszal zárt, Vujovics 8 pontot és 10 lepattanót szerzett, Gorzsás mutatója e két kategóriában 8 és 7. Az első félidőben még "partiban lévő" Békésből Koma 21, Krsztics 15/6 pontot szerzett, Kovács Benedek pedig 10 pontos, 10 lepattanós dupla-duplát ért el.

Az elődöntő párosítása: Veszprém-Oroszlány, Salgótarján-Vasas.