Egyetemi Bajnokság, férfiak: Szombathelyi bravúr a Közgáz otthonában
24
2020
2020. október 24.  |  10:54

A héten a férfi Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság keleti csoportjában a Nyíregyháza hazai pályán, a DEAC ellen nyert rangadót, a nyugati csoportban pedig a szombathelyi együttes aratott meglepő(en sima) győzelmet a Közgáz csarnokában. Keleten a Miskolc jó 3. negyedével nyert az ELTE-BEAC otthonában, a TF pedig nagy verést mért az erősen tartalékos egriekre. Nyugaton a BME-MAFC a soproniakat, a Mosonmagyaróvár pedig a veszprémieket verte magabiztosan.

Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfiak

Keleti csoport, 2. forduló:

ELTE BEAC - Miskolci Egyetem 65 - 89 (15-13, 19-26, 16-30, 15-20)

Budapest, Tüskecsarnok, 20 néző. V.: Lövei, Pohánka.

ELTE BEAC: BORSOS 17/9, HONTI 11/3, IPACS 15/9, Szabó 4/3, Tímár 7. Csere: Molnár 4, Somosi 5, Filák 2. Edző: Csányi Zoltán.

Miskolc: KOZÁK M. 19/9, Kozák B. 9/3, Szekeres 7/3, Szőke 3, LIPPAI 21. Csere: ORLICZKI B. B. 8, RAGÁLYI 5, Gadus 5/3, MOLNÁR 6, Sándor 6/3, Orliczki M. Edző: Szollár Gergő.

Az első és második negyed kiegyenlített játékát követően a hosszabb kispad és jobb fizikum eldöntötte a mérkőzést a vendég miskolciak javára. Magas színvonalú játékot láthatott a jelen lévő közönség, remek egyéni teljesítményekkel, bravúros megoldásokkal mind a két oldalon. A Miskolc elsősorban a lepattanók megszerzésében múlta felül ellenfelét, aminek köszönhetően jóval több támadási lehetősége volt. A lepattanó harcot 49-32-re megnyerő vendégek remekeltek a 3. negyedben, amelynek a végére tulajdonképpen el is döntötték a találkozót.

Csányi Zoltán: - Most formálódó csapatunk hatalmas szívvel, amíg bírta egyenrangú ellenfele volt a csoport favoritjának. A végére létszámra és fizikumra is elfogytunk. Amiben némi hiányérzetem van, az a védő lepattanóknál keresendő. Természetesen gratulálok a Miskolc csapatának, és örülök, hogy nem sérült meg senki.

Szollár Gergő: - Vasárnap a soros NB1. B-s bajnokinkon a védekezéssel nem voltam elégedett, ezen szerettünk volna javítani, ami sikerült is. Remekül küzdött az ELTE csapata is, nekik is sok sikert kívánok a továbbiakban.

EKE Eger – TFSE 27-112 (7-41, 7-19, 10-17, 3-35)

Eger, Eszterházy Sportcsarnok, 20 néző. V.: Takács, Vaszi.

EKE Eger: Laczkó, Kenéz 10/6, Kátai, Jakab 3/3, Sárosi 4. Csere: Pomázi 5/3, Molnár 5/3. Edző: Kátai Zsolt.

TFSE: Szabó 3/3, Laman 8/6, Pintér 8, ARMAGHANI 20, KELENFÖLDI 16. Csere: KOPÁCSI 11/6, Váczi 3/3, Pataki 6/6, KÁRMÁN 20, Kovács B. 7/3 Schubert 5/3. Edző: Boros Zoltán.

Az erősen átalakult, tartalékos egriek ellen már az első negyedben eldöntötték a mérkőzést a nagy kedvvel és erőbedobással játszó fővárosi egyetemisták. A máskor presztízs csatának számító találkozó így nagyon egyoldalú lett, Kelemföldi Domonkos, a vendégek játékosa 16 pontos, 12 lepattanós dupla-duplával zárta az összecsapást.

Kátai Zsolt: - Gratulálok a TF-nek a győzelemhez és sok sikert kívánok nekik a bajnoksághoz.

Boros Zoltán: - Kicsit átalakult a csapatunk, ezért próbáltunk úgy érkezni, hogy egy jó mérkőzést játszhassunk. Sajnos nem teljesült, mert az Eger tartalékosan állt fel. Így egy viszonylag sima mérkőzést játszottunk, amit sajnálok.

Nyíregyházi Egyetemi SE - DEAC 78-68 (23-14, 17-18, 14-20, 24-16)

Nyíregyháza, Nyíregyházi Egyetem Sportcsarnok,40 néző. V.: Sallai, Gergely.

Nyíregyháza: VASKÓ 13/9, DEMETER 14/12, Szilasi 6/6, KOVÁCS Z. 9, MOKÁNSZKI 29/3. Csere: Gerőcs 2, Vida 5/3. Edző: Bús Iván.

DEAC: Komlósi 4, Pollák 16, Fülöp 4/3, FÁBIÁN 19/6, MÁSZLÉ 13. Csere: Berzi 2, SÓLYOM 10. Edző: Varga Katalin.

A hazaiak a múlt heti - a másik debreceni együttes, a DMSE elleni - hazai vereség után alaposan felszívták magukat, ráadásul a nyitó összecsapáshoz képest jelentősen megerősödve, szinte a legerősebb összetételben léphettek pályára. Demeter Ádám három hárompontossal kezdve a játékot adott alaphangot a rangadónak, s éppen 9 ponttal nyerte a nyitó etapot a Nyíregyháza. A második negyedet mindkét oldalon kihagyott ziccerek jellemezték, ezt a szakaszt 1 ponttal hozta a debreceni csapat. A második félidőt DEAC kezdte jobban, s a 3. negyed végén 2 pontra feljött. Ezzel azonban a debreceni együttes a "ellőtte puskaporát", az utolsó negyedben pontatlanná vált játéka, míg a hazaiak újítani tudtak, s így 10 ponttal nyertek. A NyESE csapatának Mokánszki Máté volt a vezére, aki 29 pontos, 10 lepattanós dupla-duplával zárta a találkozót, a vendégektől Fábián Szabolcs (19 pont, 12 lepattanó) és Mászlé Márk (13 pont, 10 lepattanó) büszkélkedhet ugyanezzel.

Bus Iván: - Nagyon örülök, hogy ma szinte teljes kerettel tudtunk kiállni, meg is lett az eredménye. Nagyon erős gárdát vertünk meg, mondhatni közvetlen riválisunkat, úgyhogy örülök a győzelmünknek és remélem, folytatjuk jövő héten is.

Varga Katalin: - Gratulálok a Nyíregyháza csapatának, nagyon jó mérkőzést játszottunk. Összeszokatlanságunk ellenére rengeteg üres helyzetet alakítottunk ki, amelyeket ezen a mérkőzésen nem tudtunk kihasználni. A védekezésünkben is voltak hiányosságok, főleg a zónában. Az összeszokottság hiánya miatt kaptunk több kosarat. Készülünk tovább és várjuk a következő mérkőzést.

Nyugati csoport, 2. forduló:

Közgáz - Szombathelyi ESE 61-81 (20-12, 20-29, 7-25, 14-15)

Budapest, Kinizsi u., 40 néző. V.: Bagi, Gyurka.

Közgáz: Tichov 14/3, Úr 2, Szatmári 6, Máriás 6, BEA 16. Csere: Laczó 3/3, Bartha 3, KISS B. 6, Fóti 4, Kereszty. Edző: Vladár Csaba.

SzoESE: HORVÁTH CS. 14/3, KISS M. 20/12, VICZE 9/3, HÓDI 16/12, Oroszi 5. Csere: Bojkovszky 6, Schveighoffer 5/3, NOVÁK 6/3, Gombkötő, Frisnyák, Monek. Edző: Kéri Péter.

Nem egészen négy perc elteltével időt kellett kérnie Kéri Péternek, hiszen Máriás és Szatmári jóvoltából 10-3-as repülőrajttal kezdett a Közgáz. Hódi vezérletével fel is jött 2 pontra a Szombathely, de a nyitó etap hajrája ismét a hazaiaké volt. A második szakasz elején Bea  kosaraival 10 pont fölé nőtt a Közgáz előnye - ekkor zónára váltott a SzoESE, és ez döntő fordulatnak bizonyult. A Közgáz nem találta a zóna ellenszerét, ellenben az addig rosszul dobó vendégek elkapták a fonalat, s a 15. és a 18. perc között egy szédületes 16-0-lal - benne 4 tripla - fordítottak. A félidő végén volt egy 8-0-s fellángolása a Közgáznak, amellyel visszaszerezte a vezetést, ráadásul a vendég pad egy technikait is kapott, de a félidő utolsó pillanatában egy "bepöckölt" labdával a vendégek fordulhattak minimális előnnyel. A 3. negyedben aztán eldöntötte a meccset a Szombathely. A Közgáz kapkodott, tanácstalan volt a vendégek zónája ellen, hátrányban siettették a támadások befejezését, nem volt türelmük tiszta helyzetig játszani. A SzoESE ezzel szemben nyugodtan, pontosan játszott, s játékosai remekül dobtak - nem volt gyenge pontja a vendég együttesnek. A vasi alakulat 19 pontos előnnyel várhatta a záró etapot, amely szép csendben "lecsorgott". A sokkal tudatosabban, taktikusabban játszó vendégek teljesen megérdemelt győzelmet arattak.

Vladár Csaba: - Gratulálok a Szombathelynek. Jól kezdtünk, ám ellenfelünk zónája sokkal jobban megzavarta a csapatot, mint gondoltam volna. Tanácstalanokká váltunk, ellenfelünk sokkal jobban, pontosabban játszott és teljesen megérdemelten nyert. Próbálunk tanulni a mérkőzésből, és javítani.

Kéri Péter: - Az első negyedben egy az egyben nem tudtuk megfogni a hazai csapat játékosait, támadójátékunknak pedig nem volt ritmusa. A második negyedben védekezést váltottunk, ez bejött, és a játékunk is összeállt, így értékes győzelmet arattunk.

Mosonmagyaróvár Széchenyi Egyetem Veszprémi Egyetem SE 86-51 (25-13, 15-15, 23-7, 23-16)

Mosonmagyaróvár, Bauer Rudolf Egyetemi Sportcsarnok, 30 néző. V.: Földesi, Káli.

Mosonmagyaróvár Széchenyi Egyetem: VARGA 13, IVÁNCSICS 13, SZABÓ M. 23/6, Karsai 3, DOMSITZ 14. Csere: SZILÁGYI 10/6, Jakab, Sütöri, Kálmán 2, Zeve 8, Pallag, Sebők. Edző: Laky Tibor.

Veszprémi Egyetem SE: Rehák 6/3, NAGY ZS. Á. 22, PIUKOVITS O. 22/6, Kovács 5, Nagy Zs. B. 2. Csere: Bálványossy 2, Maka, Szabó. Edző: Mónus Péter.

A Széchenyi Egyetem csapata magabiztosan győzte le a tartalékosan érkező vendégeket, akik csupán a 2. negyedben nőttek föl a feladathoz, s tudtak egyenrangú ellenfelei lenni a mosonmagyaróvári együttesnek. A rendkívül sokoldalúan kosarazó Szabó Márton 23 ponttal és 10 gólpasszal, - volt még mellette 7 lepattanója és 8 szerzett labdája - Domsitz Márton pedig 14-14 ponttal és lepattanóval ért el dupla-duplát.

Laky Tibor: Az idei évben eddig nagyon kevés mérkőzést játszottunk, ezért fontos, hogy tétmérkőzésen tudunk gyakorolni. Örülök a győzelemnek, annak pedig különösen, hogy két fiatalunk is be tudott mutatkozni.

Mónus Péter: - Szeretnék gratulálni a Mosonmagyaróvárnak, azonban saját csapatomat is meg kell dicsérnem, hiszen teljesen átalakulva, is helyt álltak a mai napon. Külön öröm számomra, hogy középiskolásként, 16 évesen újoncot tudtunk avatni.

BME-MAFC – SMAFC 98-54 (20-12, 26-14, 18-18, 34-10)

Budapest, Tüskecsarnok, 20 néző. V.: Lázár, Molnár.

BME-MAFC: LÁNG-MITICZKY 23/15, Horváth Cs. 16, SZŰCS 15/9, Csepregi 7, Horváth M. 5. Csere: MOHAMED 16/9, Sebők 10, Harsányi 2, Hegedűs 4. Edző: Tiba Klára.

SMAFC: Hipságh 13, Heiszenberger 14/12, Janzsó, Szegedi 14, RÉTI 13. Csere: Szilágyi, Nichter, Fekete. Edző: Farkas Dávid.

A hazai gárda első sorban gyors támadójátékára és agresszív védekezésére alapozva már az első félidőben nagy előnyre tudott szert tenni. Jól sültek a külső dobásaik, emellett a palánk alatt is jól teljesítettek. A 3. negyedben a vendég soproniak próbálták kiegyenlítetté tenni a játékot, ez azonban sokat kivett játékosaiból.  A 4. negyedben helyenként nyomasztó fölényben játszva aratott végül sima, nagy különbségű győzelmet a "műszaki alakulat". Érdekesség, hogy a találkozón két játékos ért el dupla-duplát, s mindketten a vesztes soproniakat erősítették: Réti Boldizsár 13 pontig és 15 lepattanóig, Szegedi Márton pedig 14 pontig és 11 lepattanóig jutott.

Tiba Klára: - Jókor jött nekünk ez a meccs. Sok új fiatal játékosunk van, az ő beépülésüket kiválóan szolgálta a találkozó. Jó dobóformát hoztunk, feküdt nekünk ellenfelünk stílusa. Ennek ellenére nem bízzuk el magunkat, mert bőven van még javítani valónk.

Farkas Dávid: - Gratulálok a BME csapatának, megérdemelt győzelmet arattak fásult csapatom ellen. A négy pontszerző játékosomnak ez volt 24 óra leforgása alatt a harmadik mérkőzése, hiszen a sérülések és betegségek miatt lassan elfogynak játékosaink mind az NB I B-s felnőtt, mind az U20-as csapatban is, így mindenkire mindenhol szükség van. Az éjszakai hazaérkezés után reggelre újabb két játékosom csatlakozott a hiányzókhoz, így örültünk, hogy egyáltalán el tudtunk jönni, de addig, amíg lehet, nem adjuk fel és megpróbálunk méltó ellenfelei lenni a bajnokság kiemelkedő csapatainak. Ez hellyel - közzel ma is sikerült, melyhez gratulálok saját fiaimnak is!

Halasztott mérkőzés: NKE SE - PTE-PEAC nov. 9.

Fotó: Práczki Péter.