Férfi NB I B: az alapszakasz utolsó fordulója
05
2016
2016. április 5.  |  01:59

Befejezdött a férfi NB I B-ben az alapszakasz. A két keleti éllovas fordulatos találkozóját minimális különbséggel a Salgótarján nyerte Békésen. A nyugati bajnok Veszprémnek is nehéz dolga volt, hosszbbítás után tudott nyerni.

Keleti csoport:

Békési SZSK - Konecranes Salgótarjáni KSE 62-63 (6-13, 12-15, 15-15, 29-20) - képünkön

Bár Kovács Benedek révén a hazaiak szereztek vezetést a két keleti éllovas találkozóján, az első 10 percben egyértelműen a listavezető akarata érvényesült a görcsös békési gárdával szemben. A hazai nyitó duplára a két András, Madár (15/9 pont, 6/20 mezőnyből, 4 gólpassz) és Helmeczi révén két triplával felelt a Salgótarján, amely az első 10 percben 6 ponton tartotta ellenfelét. A második szakasz közepén Kertész Dániel és Danijel Krsztics villanásaival 4 pontra feljött a Békés, ám egy Madár, valamint Szabó Domokos (13/6 pont, 5/7 mezőnyből) egy-egy triplájára épített 10-2-vel ismét megnyugtató előnyt szereztek Czigler László tanítványai.

Érdekesen alakult a 3. negyed. Krsztics és Koma Dániel (17 pont) egy-egy kosarával 6 pontra feljött a vendéglátó, ám ezt követően egységes csapatjátékkal, jó védekezéssel egy 13-3-at a nógrádiak, s 16-tal elhúztak - biztos győzteseknek tűntek. A negyed végén Gruda Gergely (7 pont, 5 lepattanó) a meccsbe a hazaiakat, vezetésével egy 8-2-t bemutatva 10 pontra jött föl  a Békés.

A záró szakasz elején Nikola Tutus (18 pont, 7 lepattanó) vezérletével először még visszaverte a Békés felrázkózási kísérletét a Salgótarján, sőt egy 7-0-s "részhajrával" a 32. percben 13-mal . A két triplát beemelő Krsztics, valamint Kertész révén hosszú hajrát indított a Békés, amely egy 10-2-vel a szakasz közepén 5 pontra feljött. Kertész és Szabó villanásaival ismét lélegzethez jutott a Salgótarján, ám Koma vezetésével egy 8-0-lal a 38. perc végén - az 1. perc után másodszor - ismét békési vezetést mutatott az eredményjelző. Úgy tűnt, megállíthatatlan a végjátékban a Békés, Koma és Krsztics büntetőivel 5 ponttal elhúzott, "száguldása" 13-0-s volt. A végén azonban Tutus vezérletével - két jó büntető, majd Szabó Péter egy jó, majd egy kihagyott büntetője  után a támadó pattanót megszerezve kosár plusz büntető - visszafordította a maga javára  a két élcsapat fordulatokban bővelkedő meccsét a Salgótarján.

Microsec Budafok - Vásárhelyi Kosársuli 54-71 (26-11, 12-14, 9-23, 6-23)

A lehengerlő budafoki kezdés - Drevenka Dávid 11 pont, 6 lepattanó, 7 gólpassz (igaz 0/8 tripla és 8 eladott labda) - után a fokozatosan játékba lendülő, fiatal vásárhelyi gárda rákényszerítette akaratát a vendéglátókra. Szünet után a Hódmezővásárhely mindössze 15 pontot engedélyezett a távolról igen gyengén dobó (4/24, 16,66%) Budafoknak, és Varga Dániel (20 pont, 12 lepattanó), valamint Kelemen Balázs (14/6 pont, 6 lepattanó) vezérletével biztos győzelmet aratott.

Bp. Honvéd - MAFC 88-59 (30-11, 26-16, 8-19, 24-13)

A régi nagy örökrangadó másodosztályú "változatát" igen hamar, lényegében már az első 15 percben eldöntötte a Honvéd, amely a második negyed közepén 40-11-re vezetett. Puskás Artúr nyugodtan adhatott lehetőséget csapata minden játékosának, Máté Márk (18(12 pont, 7/13 mezőnyből - igaz 6 eladott labda) és Stefán Dávid (9/11 mezőnyből, 6 lepattanó) vezérletével magabiztos győzelmet aratott a Honvéd. A MAFC fiataljai közül egyedül Szanyi Róbert dicsérhető (13/9 pont, 10 lepattanó). A harmadik negyedben volt ugyan egy látványos "fellángolásuk" a vendégeknek, ám igazán szorossá tenni egy pillanatig sem tudták a találkozót.

EKF Eger KOK SE - Óbudai Kaszások 88-100 (28-32, 17-21, 28-20, 15-27)

Két káprázatos 40 közeli dobóteljesítményt hozott a látványos találkozó, amelynek nagy részében a vendég Óbuda vezetett. A legszebb napjaira emlékeztetően kosarazó Sebők Tamásnak (39/12 pont,10 lepattanó) talán Tóth Bence (26/9 pont, 6 lepattanó) eredményesebb "alvezére" volt, mint Tóth Zoltánnak (38/12 pont, 3 gólpassz) Máté Balázs (18/6 pont, 8 lepattanó). A meccs csupán a végjátékban dőlt el. A végeredmény ismeretében szinte hihetetlennek tűnik, de 3 perccel a befejezés előtt még döntetlen (84-84) volt az állás, az utolsó 3 percet az óbudai Tóth vezérletével 16-4-re megnyerő óbudai gárda végül 12 ponttal nyert.

KTE Duna Aszfalt - MEAFC 81-64 (15-15, 20-10, 19-26, 27-13)

Kiegyenlített első 10 perc után elhúzott a Jakab Péter (21/9 pont),  Pintér Dávid (16 pont, 10 lepattanó) és Keller Iván (16/3 pont, 6 lepattanó, 3 gólpassz) "húzta" Kecskemét, ám térfélcsere után Kiss Balázs (10/6 pont, 5 gólpassz), Endrész Tamás (16 pont, 6 lepattanó) és Szojka Gábor (14 pont, 5 lepattanó) vezetésével szorossá tette a meccset a MEAFC. Az összecsapás a záró szalasz közepén dőlt el, a 33. és a 38. perc között egy 14-2-es "száguldással" rázta le végleg magáról a Kecskemét a miskolciakat.

Tiszaújvárosi Termálfürdő Phoenix KK - DEAC 81-93 (22-19, 19-31, 21-25, 19-18)

A lendületesen, jól kezdő hazai gárda az első negyed közepén bemutatott Czura Attila (25/3 pont) és Varga Ádám (12/6 pont) vezette 9-4-es "részhajrával" 8 ponttal meglépett, de a negyed végén 3-ra feljött a DEAC, amely a második negyed első felében a Nagy fivérek, valamint Vas Viktor vezérletével egy döntő fontosságú 21-4-gyel eldöntötte a meccset a maga javára. Bár a folytatásban többször is feljött 5-6 pontra a lelkes, s helyenként jól játszó Tiszaújváros, Nagy Botond (30/18 pont, 6/12 tripla), Nagy Benedek (15/3 pont),  Kiss Lajos, Patkovics Filip és Vas Viktor (10-10 pont) vezérletével a vendégek rendre meg tudták akadályozni, hogy a hazaiak igazán szorossá tegyék a mékőzést.

Nyugati csoport

TF Budapest - HOYA Pannon Egyetem Veszprém 97-99 (21-23, 20-22, 25-25, 21-17, 10-12)

Parádés, hosszabbításos meccsre késztette a nyugati csoportot megnyerő Veszprémet a felszabadultan, veszítenivaló nélkül kosárlabdázó Tehetséges Fiatalok együttese. Az összecsapár Szobi Dániel (35 pont, 10/15 mezőnyből, 15/18 büntető, 11 kiharcolt fault) és Takács András (34/9 pont, 12/19 mezőnyből, 7/8 büntető, 10 lepattanó) óriási dobópárbaját hozta. Hazai oldalon még Franczva Ádám (19 pont, 7 lepattanó) és Beák Gábor (18/6 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz) nyújtott átlag felettit, a veszprémieknél Kámán Tamás megint hozta magát (20/3 pont, 8 lepattanó). A rendes játékidő végén Kerkai Ákos mentette hosszabbításra a meccset a hazaiaknak. A túlórában Oltárczy egy jó büntetőjére Kerkai felelt kosárral, ám ez követően egy 5-0-lal ellépett a Veszprém, s bár a hazaiak végig ott lihegtek a nyakukon, az éllovas már nem adta ki kezéből a vezetést. A drámai küzdelemben megszületett veszprémi sikerben jelentős szerepe volt a vendégek jobb büntetőzésének: 31/38 (81,57% ill. 29/44 65,9 %)

Vasas Akadémia - Metal Work Bonyhádi KSE 95-76 (25-22, 19-25, 25-11, 26-18)

Nem az első, s nem is a második olyan meccse a Vasasnak, amelyen kiegyenlített első félidő után rákényszerítve akaratát riválisára biztosan nyer. A másodosztály előző két évének bajnokcsapatának játékosaiból nyilván sokat kivett a hétközi ki-ki meccs a törökbálintiak ellen, de szünetben így is vezettek. Valószínűleg a hétközi nagy csata utóhatásának is lehetett némi szerepe abban, hogy a szünetben még Tömösváry Máté (20/3 pont, 6 lepattanó) és Jilling László (19/9 pont) eredményessége révén a szünetben még vezető bonyhádiakkal szemben a második félidőben már egyértelműen a Garamvölgyi Ákos (24 pont, 9 lepattanó), Surmann Péter (22/6 pont, 9/13 mezőnyből, 7 lepattanó, 5 gólpassz) é Faragó Péter (18/6 pont) vezette Vasas irányította a játékot, s nyert végül magabiztosan.

Széchenyi Egyetem Győr - MTK Törökbálint 80-77 (21-19, 20-23, 12-18, 27-17)

A Törökbálint hasonló cipőben járhatott, mint a Bonyhád a hétközi nagy csata után. A tapasztalt Trepákot nélkülöző vendégcsapat három negyed után még 7-tel Győrben, s ebben Szabó Tibornak (17 pont, 9 lepattanó - de 8 eladott labda), valamint Bihari Máténak (16 pont, 6 lepattanó) és a dobott pont nélkül is ks híján dupla-duplát elérő Spiriev Olivérnek (0 pont, 11 lepattanó, 9 gólpassz) voltak nagy érdemei. A befejező 10 percben két dupla-duplázó játékosa, Nárai Bence (18 pont, 12 lepattanó) és Kovács Soma 17/6 pont, 11 lepattanó) vezetésével fokozatosan faragta le hátrányát a Győr, s végül Kovács triplája jelenetette a győzelmet a hazaiaknak, akiktő Gombás Gábor (12/3 pont, 9 lepattanó) is közel járt a dupla-duplához.

Concordia Motax KC Pápa - PVSK Kronosz 69-63 (25-15, 12-26, 13-8, 19-14)

Az első negyedben egyértelműen a hazai csapat akarata érvényesült, amely aztán "átaludta" a másodikat, s ezt  kihasználva a vendégek Demeter Attila (15 pont, 6 lepattanó), Popgyákunik Balázs (14/12 pont, 5/6 mezőnyből) Veljko Dragasevics (12/3 pont) fordítottak.

Szünet után szorosabbra vette a védekezést a Pápa, s az elől-hátul egyaránt jeleskedő Keresztes Rafael (20 pont, 8-8 lepattanó és blokk) vezérletével a 3. negyed második felében egy 8-0-lal visszaszerezte a vezetést.

A negyed végén még 1 pontra feljöttek, s a befejező szakasz elején rövid időre fordítottak is a pécsi fiatalok, ám ekkor Puszta Dávid (14/3 pont, 3 gólpassz) és Rados Vukolics (15 pont, 5 lepattanó) hathatós közreműködésével egy 11-2-es futással eldömtötte a meccset a maga javára a Pápa.

OSE Lions - Bajai Bácska FKE 97-69 (23-17, 33-12, 20-23, 21-17)

Örömjátékkal zárta az alapszakaszt az Oroszlány, amely úgy jutott el csaknem 100 pontig, hogy senki nem dobott 15 pont fölött, viszont volt 9, 8, 7 és 6 pontos játékosuk is a hazaiaknak. Hiába játszott a mezőny két messze legeredményesebb játékosa a bajaiaknál - Mándity Máté 24 pont, 12 lepattanó és Nebjosa Katyanszki (22/3 pont) pillanatnyi esélyük sem volt nyerni. Hazai oldalon Sonyák Béla 15/9, Burai Róbert 14/6, Wehner Zoltán 14/3, Kiss Kornél pedig 12/3 ponttal zárt. Muszáj kiemelnünk 10 pont alatt "termelő" játékosokat is nagy mezőnymunkájuk miatt: Ughy Albert 9 ponttal és 6 gólpasszal, Nikola Vujovics pedig 8 ponttal és 15 lepattanóval fejezte be a találkozót, s egyben az alapszakaszt.

SMAFC-NYME - Alba Fehérvár DKKA 72-78 (19-17, 21-19, 16-22, 16-20)

Vendég triplával kezdődött a meccs, de Balogh Gergely (15/3 pont, 9 lepattanó) vezérletével 8 ponttal felelt a SMAFC, s az első félidőben pár ponttal szinte végig vezetett.

A második félidőt 8-0-lal kezdték a fehérvári fiatalok. Berneczei László (17/6 pont, 7 lepattanó) dobott zsinórban 9 pontot, amelyre csak 2 jött válaszként. A 3. negyed végén 2-vel a vendégek álltak jobban, és a befejező szakasz első felében egy 15-3-mal a SMAFC számára tarthatatlan Filipovics (43/15 pont, 13/29 mezőnyből, 12/20 büntető, 12 kiharcolt fault,19 lepattanó) vezérletével el is döntötték a meccset a maguk javára. A SMAFC elsősorban borzasztó gyenge büntetőzésének (4/15 26,6%) köszönhetően maradt alul - no meg Filipovics roppant eredményes játéka miatt...

A felsőházi rájátszás párosítása: Konecranes Salgótarjáni KSE - MTK Törökbálint, Békési SZSK - OSE Lions, HOYA Pannon Egyetem Veszprém - Óbudai KSZÁSOK, Vasas Akadémia - DEAC,