Férfi NB I B: a múlt heti mérkőzések összefoglalója
03
2016
2016. április 3.  |  23:01
Ki-ki meccset nyert az MTK Törökbálint Bonyhádon, ami azt jelenti, hogy a nyugati csoportban a másodosztály legutóbbi két kiírásának bajnoka, a Bonyhád nem lesz ott a felsőházi rájátszásban. Keleten az éllovas Salgótarján Óbudán nyert rangadót - fölényesen.

Keleti csoport

Microsec-BUDAFOK - Budapesti Honvéd SE 70-65 (22-21, 23-17, 10-15, 15-12)

Drevenka Dávid dupla-duplája diadalt ért a Budafoknak. A 20/6 ponttal, 10 lepattanóval záró rutinos irányító győzelemre vezette csapatát. Rajta kívül ugyan senki nem jutott 10 pont fölé hazai részről, de Vajda Péter csupán 1 ponttal maradt el a dupla-duplától (9 pont, 10 lepattanó). A vendégektől Stefán Dávid nyújtott - igaz ő messze - átlag fölötti teljesítményt, 22 pontos, 11 lepattanós dupla-duplával, rajta kívül még Máté Márk dicsérhető az 50%-os mutatóval elért 19/9 pontjáért. A többiek, együttvéve mindössze 24 pontot hoztak össze, ráadásul a lepattanóharcot is a hazaiak nyerték 41-34-re.

Vásárhelyi Kosársuli - MAFC II. 125-66 (29-13, 25-8, 34-18, 37-27)

Egy pillanatig sem volt kérdéses a hazai csapat nagy különbségű sikere a  MAFC fiataljaival szemben. Varga Dániel ezúttal is hozta a dupla-duplát (15 pont, 10 lepattanó), Czibere Zoltán pedig 60%-os triplamutatóval érte el 25/18 pontját. A triplákat remekül, 50% fölött értékesítő (17/33, 52%) hazaiaktól 6 játékos jutott túl a 10 ponton. A fővárosi fiataloktól Siklós Olivér emelkedett ki, ő 18/3 ponttal és 9 lepattanóval zárta az összecsapást.

Tiszaújvárosi Termálfürdő Phoenix KK - KTE-Duna Aszfalt 92-77 (22-19, 27-16, 19-31, 24-11)

Az egy félidő után magabiztosan, 14 ponttal vezető hazaiak azt hitték, 27 perc után, lényegében tartva szünetig szerzett előnyüket már . A kecskeméti fiatalok ezt egészen másként gondolták, a negyed hajrájában, 65-51-es hazai vezetés után egy 15-2-vel Piukovics Bálint (26/6 pont, 9 kiharcolt fault) vezérletével 1 pontra feljöttek. Az első félidőben 35 pontig jutó vendégek a kifejezetten lezserré váló hazai védekezéssel szemben csaknem annyi pontot szereztek a harmadik negyedben, mint az egész első félidőben, s szorossá tették a meccset. A befejező 10 percre újra "összekapta" magát a Tiszaújváros és az ukrán Olekszandr Osnach (29/9 pont, 11 lepattanó), valamint Kilyén Sándor (20/6 pont, 3 szerzett labda) vezérletével 10-0-lal indítva a negyedet eldöntotte a találkozót.

Óbudai Kaszások - Konecranes-Salgótarjáni KSE 73-96 (15-26, 21-22, 18-21, 19-27)

Elvileg rangadónak számított a meccs, mégis simán győzött a listavezető Salgótarján. Madár András (33/21 pont, 7/13 tripla) szárnyalt, legszebb napjaira emlékeztetően volt vezére a nógrádi alakulatnak Óbudán. Az első 4 percben az ő 3, valamint Nikola Tutus (24/3 pont) 1 triplájának köszönhetően 16-2-es "repülőrajtot" vettek a vendégek. A lassan magukhoz térő hazaiak a második negyed közepén Lakosa Ákos (14/3 pont) vezérletével 4 pontra feljöttek, de a jelek szerint a hátrány ledolgozása túl sokat kivett a Kaszások legénységéből: egy 10-2-vel zárva a félidőt, szünetben 12-vel a Salgótarján. Térfélcsere után már pillanatnyi esélye sem volt szorosá tenniük a meccset a vendéglátóknak, beletörődtek a vereségbe, így az éllovas a vártnál jóval maganiztosabb, nagyobb különbségű győzelmet aratott.

EKF-Eger-KOK SE - Békési SzSK 82-83 (13-16, 13-15, 27-31, 29-21)

6-0-lal indított a Békés, majd a 8. és a 13. perc között egy 11-3-at bemutatva fordított az Eger. Ekkor jött egy 7-0-s viharsarki , szünetben 31-26-ra vezettek a vendégek.

Bár hazai kosárral indult a második félidő, ám egy Koma Dániel (27 pont, 6 lepattanó, 9 kiharcolt fault) vezette 11-3-as rohammal 11 ponttal elhúztak a vendégek. A negyed közepén Tóth Zoltán (30/18 pont, 6/13 tripla) és Danijel Krsztics (17/12 pont, 4/9 tripla) jóvoltából "eleredt a triplaeső", rövid diő alatt mindketten beemeltek 2-2 távolit. Nagy dobópárbaj közepette tartotta 10 pont körüli előnyét a Békés. Ez így ment egészen a 4. negyed közepéig. 71-58-as viharsarki vezetésnél biztos győzteseknek látszottak a vendégek. Ekkor azonban egységes csapatmunkával egy 9-0-lal 4 pontra feljött  szívósan küzdő hazai csapat. Máté Balázs (18/9 pont, 3/4 tripla. 17 lepattanó) lépett elő vezérré egri oldalon, a hajrában ő 3, Tóth pedig 1 triplát dobott, s ez utóbbi távoli találatával az utolsó percre fordulva átvette a vezetést a vendéglátó. Az utolsó szó azonban Kovács Benedeknek (15 pont, 11 lepattanó) köszönhetően a Békésé volt, amely a játékidő nagyobb részében vezetve végül ha igen-igen nehezen is, de megnyerte ez a remek, izgalmas, fordulatos találkozót.

DEAC - MEAFC 107-70 (39-18, 23-22, 28-19, 17-11)

Nem is annyira "nehéztüzérei", inkább palánk alatti magasa emberei remek játékával juttatta érvényre a papírformát a meccset lényegében az első negyedben eldöntő DEAC. Kiss Lajos 20 ponttal és 8 lepattanóval, Vas Viktor pedig 10 pontos, 11 lepattanós dupla-duplával zárt. A két Nagy fivár ugyan beemelt 3-3 triplát, ám a csapatjáték szempontjából talán jóval értékesebb, hogy ketten együtt 12 gólpasszt "kézbesítettek. Erdei Ádám is sokat tett a DEAC fölényes sikeréért (22/6 pont, 6 gólpassz). Miskolci részről két rutinos játékos, Drahos Gábor (23/9 pont, 5 gólpassz), valamint a Debrecenben egykor igen szép napokat is megélő Tóth Gábor (17/9 pont) emelkedett ki.

Nyugati csoport:

HOYA-Pannon Egyetem Veszprém - Vasas Akadémia 94-82 (30-18, 22-20, 29-23, 13-21)

A Veszprém három rutinos játékosa Kámán Tamás (22/6 pont, 6 lepattanó), Körtélyesi Gergely (24/6 pont, 14 lepattanó, 4 gólpassz) és Vertetics Ádám (20/3 pont, 6-6 lepattanó és gólpassz)  az elmúlt hétvége nyugati rangadóját. A Vasas az első negyed közepéig tartotta a lépést a hazaiakkal, akik 16-14-es vendég vezetés után az első negyed második felében egy 16-2-vel "száguldottak át" ellenfelükön. A második negyedben tartotta 10 pont körüli előnyét a Veszprém, majd a kosarakban gazdag harmadik 10 percben rátett még egy lapáttal. Faragó Péter triplájával a 24. percben hosszú idő után 10 ponton belülre kerültek a pasarétiek, ám ekkor egy 13-0-lal 20 pont fölé tudta növelni előnyét a veszprémi gárda eldöntve a találkozót. A befejező 10 percben a kissé kiengedő, több cserejátékosát is bevető hazaiakkal szemben "kozmetikázott" vereségén a Faragó (22/12 pont) vezette Vasas.

PVSK-Kronosz Kiadó - HOYA-Pannon Egyetem Veszprém 68-81 (19-20, 15-21, 18-20, 16-20)

Három nappal a Vasas elleni rangadó megnyerése után Körtélyesi idegenben is nagyot alakított, a pécsi fiatalok ellen 25/9 ponttal és 14 pattanóval zárt. Kámán is kitett magáért (18/6 pont). A Veszprém annyit adott ki magából, amennyi a gond nélküli győzelemhez kellett neki, hazai részről Antóni Csanád és Berkics Bence 13/3, Demeter Attila pedig 13 ponttal zárt.

Concordia Motax KC Pápa - Tehetséges Fiatalok-Budapest 61-50 (19-15, 20-8, 11-13, 11-14)

Egységes csapatmunkával nyert meg egy küzdelmes mérkőzést a Pápa, amely 50 ponton tartotta távolról igen gyengén dobó (5/31) riválisát. Puszta Dávid (17/6 pont, 7 lepattanó) és Keresztes Rafael (13 pont, 10 lepattanó, 3 blokk) vezérletével az első félidőben 16 pontos előnyt szerzett a lepattanózást 37-25-re nyerő Pápa. A második félidőben ugyan faragott hátrányából a TF Budapest, ám játákosai gyenge dobóformája miatt nem volt esélye nyerni. Búzás Bence volt a legeredményesebb játékosa a vendégcsapatnak, 12/6 ponttal, ám ő 2/12-es, a másik "nehéztüzér", Beák Gábor pedig 1/7-es triplamutatóval zárt.Legnikább még Kerkai Ákos dicsérhető, ő 4/7-es mezőnymutatóval jutott 10/6 pontig.

Alba Fehérvár-DKKA - Bajai Bácska FKE 101-82 (21-25, 26-16, 14-22, 40-19)

Fordulatos meccs volt. Minden negyed után más csapat vezetett. A befejező 10 percben a hazaiak, akiktől Aleksa Brbaklics káprázatos, 34 pontos, 20 lepattanós dupla-duplával zárt - kiharcolva 13 faultot, tehát ha nem is klasszikus értelemben, de ez már tripla-dupla. Czirbus József is eljutott a dupla-dupláig (25/3 pont, 10 lepattanó), és Varga Máté (22/15 pont) is sokat tett a hazai sikerért.

A meccs a 4. negyed elején dőlt el, a záró szakaszt egy 13-0-s 4 perccel kezdték a három negyedet követően még 2 pontos hátrányban lévő fehérvári fiatalok. Bajai részről (26 pont, 9 lepattanó) és Braun Bence (15/3 pont, 7 lepattanó, 3 gólpassz) dicsérhető.

Vasas Akadémia - Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC 79-66 (17-20, 33-15, 16-21, 13-10)

Egy igazán jó negyed elég volt a Vasasnak a magabiztos győzelemhez. Az első negyedben inkább a hazaiak vezettek, de a Győr  Kovács Soma és Márkus Tamás vezetésvel egy 8-1-gyel fordított. Sőt, lendületben is maradt, a második negyedet 7-4-gyel nyitva 6 ponttal elhúzott. Ekkor azonban a hazaiak egységes csapatjátékkal, a pontszerzés édes terhét szépen megosztva egy 23-5-ös 6 perces "száguldással" lényegében eldöntötték a meccset.

A második félidő elején már 19 ponttal is vezetett a Vasas, a záró szakasz elején feljött 8 pontra a Győr, de igazán szorossá nem tudta tenni a meccset.  Hazai részről Garamvölgyi Ákos 16 pontos, 11 lepattanós dupla-duplát ért el, Andrássy Géza 13 ponttal, 8 lepattanóval zárt, Surmann Péter pedig 12 pontot 6 lepattanót és 4 gólpasszt tett a közösbe. Kovács Soma 18 ponttal és 10 lepattanóval dupla-duplát ért el a győrieknél, Nárai Bence pedig 16 ponttal, 6 lepattanóval zárt az igen gyengén (3/24, 12.5%) triplázó győrieknél.

SMAFC-NYME - OSE Lions 66-72 (18-15, 18-18, 16-20, 14-19)

Ellentétes félidők mérkőzése. Berneczei László (14/6 pont, 12 lepattanó) vezérletével sokkal "élesebben" kezdve 14-4-gyel kezdetta SMAFC, ám a negyed hajrájára magára talált, s egy 9-2-vel feljött a rutinosabb játékosok alkotta Oroszlány. Ez a rutin a meccs kritkus pillanataiban kamatozott a vendégeknél, akik a 3. negyed végén egy 7-0-lal fordítottak. A meccset végleg a 32. és a 34. perc között bemutatott 11-0-lal döntötte el a Nikola Vujovics (14 pont, 12 lepattanó) és Gorzsás Krisztián (15/3 pont) "húzta" Oroszlány.

Metal Work Bonyhádi KSE - MTK Törökbálint 75-83 (21-20, 21-20, 15-24, 18-19)

Egy igazi ki-ki rangadó volt: aki kikap, kiesik az első négyből. Az első félidőben fej-fej mellett haladtak a csapatok, Hegedűs Attila (17/3 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz) és Jilling László (15/12 pont, 5 gólpassz) eredményessége révén többnyire szűk hazai vezetéssel.

A második 20 perc elején Tömösváry Máté kosaraival egy 10-4-gyel indítva a harmadik negyedet 8 ponttal elhúzott a Bonyhád. Ezt követően azonban Horváth Kristóf (28/18 pont, 6/9 tripla) tripláira építve egy 20-5-ös "száguldást" mutattak be a vendégek, s átvették a vezetést, 7 pontos előnnyel vágtak a záró negyednek. A hajráig tartotta előnyét a Törökbálint, ám egy 6-0-lal bő 2 perccel a befejezés előtt 1 pntra feljött a Bonyhád. Ez azonban sokat kivett a hazaiakból, a rutinos Trepák Zoltán kosara egy 7-0-s törökbálinti futás kezdetét jelentette, ez pedig azt, hogy a ki-ki meccset a vendégek nyerték, Bihari Máté ismét óriási mezőnymunkát végzett (22 pont, 11 lepttanó). Ezzel a legutóbbi két év másodosztályú bajnoka pedig nem jutott a felsőházba, a legjobb 4 közé nyugaton.