Férfi NB I B: a múlt heti mérkőzések összefoglalója
21
2016
2016. március 21.  |  23:06

"Nagyüzem" volt a férfi másodosztályban a múlt héten - néhány rangadóval. Keleten a Békés két vereség után megállította a remek sorozatot felépítő Óbudai Kaszásokat, nyugaton pedig a Vasas Törökbálinton is nyerni tudott.

Keleti csoport:

EKF-Eger-KOK SE - DEAC 79-68 (16-18, 24-10, 20-12, 19-28)

Kiegyenlített első negyedet követően a másodikban , s megnyugtató előnyt szerzett a játékrészt 9-0-s "repülőrajttal indító Máté Balázs (19 pont, 12 lepattanó) és Jakab Zsolt (12/6 pont, 5/5 mezőnyből, 6 lepattanó) vezette Eger. Szünet után még rátettek egy lapáttal a hazaiak, s a záró szakasz előtt kerek 20 ponttal vezettek. A záró szakaszban a hatalmasat küzdő, s emellett kifejezetten jól is játszó Patkovics Filip (29 pont, 12 lepattanó) vezérletével egy 14-3-as 5 percet bemutatva 10 ponton belülre került a DEAC, de igazán nem tudta veszélyeztetni a hazai sikert. A debrecenieknél nem működött az egyk fő fegyver, a távoli dobás, 1/24-es triplamutatóval nem volt esélyük nyerni, a két Nagy-fivért együtttesen 8 ponton és 2/21-es mezőnymutatón tartotta az Eger.

Tiszaújvárosi Termálfürdő Phoenix KK - MEAFC 95-84 (21-16, 19-22, 27-25, 28-21)

A vendég MEAFC kezdte jobban a borsodi derbit (4-9), ám a nyitó negyed második felében Olkeszandr Osnach (17/3 pont, 7 lepattanó) vezérletével egy 16-3-as "száguldással" nemcsak fordított, nagyobb előnyt is szerzett a Tiszaújváros.  Amely a második negyed elején egy 9-0-lal még rátett egy lapáttal, s 14 pontos előnyt szerzett. Ezt követően azonban nagyon "leült" a hazai együtttes játéka, s a MEAFC a két Gábor, Drahos (19/6 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz) és Szojka (18 pont, 11 lepattanó) vezetésével egy 20-4-es száguldást átvette a vezetést. A félidő hajrájában egy 6-0-lal visszaszerezte a vezetést a vendéglátó. A harmadik negyed óriási dobópárbajt hozott, jobbára szűk hazai vezetéssel. A szakasz közepén Szepesi Szabolcs (19/9 pont) triplájával fordított a miskolci gárda, majd fej-fej mellett, váltott vezetéssel haladtak a felek. A negyed végén Magyar László (14/12 pont) két triplájával főszerepet vállalt abban, hogy a záró etapnak 4 pontos előnnyel vághattak neki a hazaiak.  Ennek elején Mohay Péter (25 pont, 11/16 mezőnyből, 7 lepattanó) bő 3 perc alatt szerzett 10 pontjának köszönhetően 9 ponttal ellépett a Tiszaújváros, s ezt követően már nem tudta igazán szorossá tenni a meccset  MEAFC.

Bp. Honvéd - Vásárhelyi Kosársuli 76-71 (23-18, 18-20, 16-14, 19-19)

Amint az várható volt, szoros küzdelmet, nagy csatát hozott a két középcsapat összecsapása. Az első percekben fej-fej mellett haladtak a felek, majd 10-9-es vezetése után egy 8-0-lal ellépett, s ennek köszönhetően előnnyel zárta a nyitószakaszt a Honvéd. A második szakasz elején Szalay Ákos (16/6 pont, 3 gólpassz) és Stefán Dávid (14 pont, 10 lepattanó) villanásaival ismét megléptek 9 ponttal a vendéglátók. Czibere Zoltán (11/3 pont), és Varga Dániel (20 pont, 8 lepattanó) egy 15-4--es vásárhelyi rohamot vezényelt, s fordult a kocka. A félidő végén Kerpel-Fronius Gáspár (24/6 pont, 7 lepattanó, 6 gólpassz) büntetőire épített 8-0-lal visszavette a vezetést a Honvéd, s 3 pontos előnnyel fordult. Szünet után szűk hazai vezetés mellett zajlott a játék, a kritikus helyzeteken rendre Kerpel-Fronius lendítette át a hazaiakat. A szakasz hajrájában 50-50-nél Kerpel 5 pontjára építve a Honvéd egy 7-0-lal ismét megugrott. A zárószakasz elején volt már 10 pont is a hazai gárda előnye. A vásárhelyiek azonban nem adták olcsón a bőrüket, remekül hajrázva 72-62 után egy 9-0-lal 1 pontra feljöttek, de az utolsó perc elején Stefán kosarára már nem volt válaszuk.

Békési SZSK - Óbudai Kaszások 101-95 (20-18, 27-30, 29-27, 25-20)

A négy közé jutást már korábban bebiztosító békésiek két legutóbbi meccsüket elveszítették, talán némi kis tudatalatti elégedettség miatt. Most erről szó sem volt. Egy végig szoros, látványos, élvezetes, remek mérkőzésen fektette két vállra a Békés a keleti csoport hosszabbítás-specialistáját, a Debrecenben és Hódmezővásárhelyen egyaránt túlórában diadalmaskodó, 9 meccses győzelmi szériával érkező óbudaiakat. Az összesen 23 hárompontos kosarat hozó találkozón hazai részről 5 játékos is 10 pont fölé jutott. A vendégek az első negyedben elsősorban Sebők Tamás (17/12 pont, 5 lepattanó), a másodikban pedig Takács Dániel (24/18 pont) remek triplasorozatával tartották a lépést a Békéssel, sőt nem ritkán vezettek is. Hazai részről az első 20 percben Koma Dániel (16 pont, 9 lepattanó) és Farkas Gergő (11/3 pont) villogott.

Szünet után Molnár Ákos (11/9 pont) és Danijel Krsztics (17/12 pont, 3 gólpassz) parádézott hazai részről, de az ekkor Sebők mellett Tóth Bence (19/9 pont, 3 gólpassz) vezette Óbudának mindenre volt válasza. Fej-fej mellett váltott vezetéssel haladtak a felek, a 3. negyed végén Kertész Dániel (16 pont, 10 gólpassz) büntetőivel visszaszerezte a vezetést a Békés.

A záró szakaszt 10-4-gyel kezdve 7 ponttal megugrott a hazai gárda, Takács, valamint Kováts Róbert (19 pont, 8 lepattanó) révén próbált zárkózni az Óbuda, de a hazaiak a két tripláját a kritikus időszakra tartogató Vámos László, valamint a büntetőit biztos kézzel értékesítő Koma jóvoltából visszaeverték a támadásokat.

MAFC II - Microsec Budafok 67-61 (18-14, 26-11, 11-14, 12-22)

Az alsóházi rangadó második negyedében a MAFC fiataljai Iványi Kristóf (22/9 pont, 3 gólpassz) és Nagy Gergő (21/3 pont, 8/10 mezőnyből, 5 lepattanó) vezérletével szinte átrohantak a tapasztalt budafokiakon. Biztos győzteseknek is tűntek a vendéglátók, ám a záró szakaszban egy Fehér Csaba (12 pont, 6 lepattanó) vezette 11-0-lal 5 pontra feljöttek a vendégek. Sőt, Vajda Péter (10 pont, 7 lepattanó) találatával másfél perccel a vége előtt 2 pontra zsugorodott a MAFC korábbi tetemes előnye, de ez a felzárkózás sokat kivett a vendégekből, a hazaiak a végén újítani tudtak, s megnyerték a találkozót.

KTE Duna Aszfalt - DEAC 69-97 (14-20, 21-22, 11-29, 23-26)

Egy félidőn át voltak partiban a Jakab Péter (30/12 pont, 12/26 mezőnyből) vezette kecskeméti fiatalok a debreceni legénységgel. A harmadik negyed első felében Nagy Botond (15/9 pont,6 gólpassz)  tripláira és Patkovics Filip (18 pont, 7 lepattanó) kosaraira építve egy 20-7-es "száguldást" bemutatva 20 pontos előnyre tett szert a DEAC, amely a folytatásban centerei Kiss Lajos (16 pont, 8/8 mezőnyből, 6 lepattanó) és Vas Viktor (14/3 pont, 6 lepattanó) révén növelni tudták előnyüket, s biztosan nyertek.

Konecranes Salgótarjáni KSE - EKF-Eger KOK SE 96-71 (21-14, 21-25, 27-18, 27-14)

Fokozatosan őrölte fel a Salgótarján a játékosai lábaiban a hétközi DEAC elleni kemény meccs fáradalmaival pályára lépő Eger ellenállását. A lepattanózást 42-28-ra nyerő nógrádiak a két András, Madár (26/9 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz) és Helmeczi (10/3 pont, 4/5 mezőnyből, 6-6 lepattanó és gólpassz), valamint Nikola Tutus (18 pont, 5 lepattanó) vezérletével a szoros első félidő után a másodikban egyértelműen rákényszerítették akaratulat a Tóth Zoltán (24/15 pont, 3 lepattanó, 2 gólpassz) vezette egri legénységre.

Nyugati csoport:

OSE Lions - Alba Fehérvár-DKKA 119-67 (26-17, 35-20, 33-15, 25-15)

Hogy mennyire egységes csapatjátékot nyújtva "ütötte ki" az Oroszlány a fehérvári fiatalokat, azt jól jelzi, hogy az OSE úgy dobott 1 híján 120 pontot, hogy egy játékosa sem dobott 17 pontnál többet, viszont hatan is 10 fölé jutottak. Kiss Kornél (4 pont, 9 gólpassz) remekül szervezte a triplákat 45%-kal (10/22) dobó hazai csapat játékát, Nikola Vujovics 17 pontos, 10 lepattanós dupla-dulát ért el, de nem maradt el sokkal tőleg Gorzsás Krisztián (17/3 pont, 8 lepattanó) sem. Wehner Zoltán 6/7-es mezőnymutatval jutott el 16 pontig, Sonyák Bála pedig 15/9 ponttal (6/8 mezőnyből) és 6 gólpasszal zárta a meccset. Bocsárdi Gergely (12 pont, 3-3 lepattanó és gólpassz), valamint Burai Róbert (12/3 pont, 4 gólpassz) is 10 fölött zárt.

Az nyilván sovány vigasz az alárendelt szerepet játszó fehérváriaknak, hogy a mezőny két legeredményesebb játékosát - Filipovics Márkó (20 pont, 7 lepattanó) és Czirbus József (19 pont, 9 lepattanó) - ők adták...

Bajai Bácska FKE - SMAFC-NYME 83-77 (21-19, 18-22, 16-17, 17-14, 11-5)

Messze erején felül teljesítve hosszabbításra kényszerítette a Baját az egyik legjobb játékosát, Balogh Gergelyt nélkülöző fiatal soproni együttes. A rendes játékidőben a SMAFC a tinédzser Füzi Róbert (26/6 pont), valamint Török Balázs (19 pont, 11 lepattanó) jó játéka révén végig partiban volt a rendkívül eredményes Mándity Máté (39 pont, 11 lepattanó) vezette Bajával. A félidőben, s a 3. negyed után is vezető SMAFC a rendes játékidő végén Nagy Gergő (11/3 pont, 5-5 lepattanó és szerzett labda) triplájával egalizált, de a hosszabbításban nem tudta érvényre juttatni lélektani előnyét, a Baja ellentmondást nem tűrő 7-1-gyel kezdte a ráadást, s így, ha a vártnál jóval nehezebben is, de ellenfele fölé kerekedett.

HOYA Pannon Egyetem Veszprém - Concordia Motax KC Pápa 81-65 (18-12, 26-23, 25-17, 12-13)

A Pápa pénteken a listavezetőhöz látogatott. Az év talán legnehezebb mérkőzésén meglepetés nem született, de a vendégek tisztességesen helytálltak, 15 ponttal alul maradtak a Veszprém otthonában. A Pannon Egyetem csapata kezdte jobban a mérkőzést, már a 3. percre hatpontos előnyt szereztek, melyet a negyed végéig megtartottak. A második játékrész elején is a hazaiak domináltak. 3 perc leforgása alatt 10 pontra növelték előnyüket. A folytatásban a Pápa is felvette a ritmust, így a különbség a félidőben állandósult.

A harmadik negyedet is a Veszprém kezdte jobban. a 24. percre 17 pontra növelték előnyüket, a mérkőzés eldőlni látszott. A vendégek megpróbáltak felzárkózni, de az utolsó két percben nem sikerült a gyűrűbe találni, így maradt a 17 pontos veszprémi előny. Az utolsó negyedben sok pontatlanságot láthattunk mindkét oldalon. A Veszprém talán már elégedett volt az eredménnyel és nem erőltette a játékot, a PKC-ben pedig ezen az estén nem volt annyi, hogy átvegye a kezdeményezést és magasabb fordulatra pörögve szorossá tegye a mérkőzést. A pápaiaknál meg kell említeni Keresztes Rafaelt, aki 19 pontja mellé 15 lepattanót is megszerzett, valamint 2 blokkot is kiosztott. A vendéglátók kiegyensúlyozott teljesítményét mutatja, hogy minden kezdőjátékosuk 10 pont fölé jutott.

MTK Törökbálint - Vasas Akadémia 78-85 (22-29, 23-12, 13-30, 20-14)

Rangadóhoz méltó játékot hozott a két együttes, a két élcsapat összecsapása. 8-7-es hazai vezetés után a két Péter, Faragó (28/15 pont, 5/7 tripla) és Surmann (13/3 pont, 4 gólpassz) vezetésével bemutatott 8-0-lal a Vasas a kosarakban gazdag első negyedet. A második szakasz közepéig tartotta, sőt növelte is előnyét a vendég gárda, ám 35-26-os Vasas vezetés után Horváth Kristóf (11/9 pont és Spiriev Olivér (8/3 pont, 6 gólpassz) jóvoltából egy 13-2-vel fordított, s előnnyel tért pihenőre a Törökbálint.

A második félidőt 8-2-vel kezdve már 10 ponttal vezettek a hazaiak. Ezt követően azonban Andrássy Géza (7 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz), Garamvölgyi Ákos (14 pont, 7 lepattanó), valamint a negyed hajrájában 3 triplát is beemelő Faragó jóvoltából egy szédületes 28-5-ös "száguldással" úgy tűnt: a meccset a Hepp-kupa győztese. Az MTK Törökbálintnak azonban volt tartása, és Jakab Péter (13/3 pont, 5 gólpassz), valamint Bihari Máté (20 pont, 5 lepattanó, 3 gólpassz) eredményessége révén egy 12-2-es 6 perccel indítva a záró etapot 3 pontra feljött. Ekkor azonban egy 6-0-lal a sorait rendező Vasas révbe ért a remek rangadón.

SzE Győr - Metal Work Bonyhádi KSE 73-84 (17-21, 24-27, 12-13, 20-23)

Ha szűken is, de minden negyedet megnyert, így győzni tudott Győrben egy küzdelmes mérkőzésen a címvédő. Döntő tényező volt a Bonyhád sikerében, hogy vendégként sokkal jobban dobták a triplákat (10/21, 47,6%), mint a hazaiak (5/32, 15,625%). Győri részről Kovács Soma (24/9 pont, 11 lepattanó) és Nárai Bence (21 pont, 8 lepattanó) nyújtott átlag felettit, miközben Márkus (7 pont, 8 gólpassz) és Gombás is 0/6-ot dobott triplából. A vendégeknél Jilling László (20/12 pont, 4/6 tripla), Pavlik Jan (15/9 pont, 3/4 tripla), Papp Péter (14/3 pont), valamint a hajrában - miután 4 pontra visszaküzdötte magát a Győr - megvillanó Somogyfoki Szabolcs (11/3 pont, 5 lepattanó), nagy mezőnymunkájával pedig Tömösváry Máté (9 pont, 11 lepattanó) tett sokat a vendégek sikeréért.

TF-Budapest - PVSK Kronosz 57-59 (6-9, 11-18, 20-23, 20-9)

Meglepetés! Az első negyed eredményében lehetett sejteni: ezen a találkozón nem lesz kosáreső. Az 25 percben egyértelműen a vendég pécsi csapat szája íze szerint alakulatak az események, Antóni Csanád (14/6 pont, 4 lepattanó) és Demeter Attila (14 pont, 4-4 lepattanó és gólpassz) vezérletével ekkor 40-21-re vezettek a pécsi fiatalok. a kilátástalanul gyengén dobó hazaiakkal szemben. Ekkor dobta be Beák Gábor (18/3 pont, 1/16 tripla, 6 lepattanó) saját és csapata egyetlen tripláját, s ettől kezdve nagyot változott a játék képe. A pécsiek elbizonytalanodtak, a hazaiak Beák, Szobi Dániel (15 pont), valamint Barócsi Ádám révén fokozatosan csökkentették hátrányukat. Beák az uoltós percben kiegyenlített, de Antóni végül a pécsi fiatalok győztes találatát. A hazai csapat pocsékul (1/28) dobta a triplákat, az irányító Tóth Dávid igen sokszínű statisztikát "hozott össze": 0/10 mezőnyből, 15 lepattanó.

Fotó: Békési SZSK Facebook