Férfi NB I B, a múlt heti mérkőzések összefoglalója
16
2016
2016. március 16.  |  03:12
Két rangadó is hosszabbításos vendégsikerrel végződött keleten a férfi NB I B-ben, nyugaton pedig tovább robog a Hepp-kupa gőztese, a Vasas.

Keleti csoport:

Tiszaújvárosi Termálfürdő Phoenix KK - Békési SzSK 84-69 (22-17, 28-17, 18-23, 16-12)

Némi meglepetésre a Tiszaújváros biztosan győzte le a legjobb négy közé már bejutó békési együttest. A második negyedben remekül pörgött a hazai támadógépezet, szünetre a Czura Attila (25/9 pont), valamint Varga Ádám (13/6 pont, 9 lepattanó) vezette hazaiak közel 20 pontos előnyt szereztek. Térfélcsere után a 25 pontig jutó Koma Dániel és a 16/9-cel záró  Danijel Krsztics, valamint a játékot ügyesen szervező Kertész Dániel révén (9 pont, 8 gólpassz) próbált felzárkózni a Békés, ám a négy közé jutásért zajló versenyben a szinte az utolsó szalmaszálba kapaszkodó borsodiak úrrá lettek a nehézségeken, s "behúzták" a négy közé jutását korábban bebiztosító viharsarkiak elleni meccset.

Microsec-Budafok - EKF-Eger-KOK SE 72-88 (17-23, 23-20, 10-21, 22-24)

Bár az első negyed közepén 17-7-re elhúzott az Eger, egységes csapatmunkával még szünetig 3 pontra fel tudott zárkózni a Budafok, amelyben öten is elérték a 10 pontot, a legeredményesebb Gráf András 13-ig jutott.

A második félidő Drevenka Dávid egyenlítést érő triplájával kezdődött. Ezt követően azonban egyértelműen az Eger akarata érvényesült, amely a 37/15 pontig jutó Tóth Zoltán, valamint a 15/12-vel záró Jakab Zsolt (4/5 tripla) eredményessége révén, s az ezúttal inkább a mezőnymunkában jeleskedő Máté Balázs (9/3 pont, 10 lepattanó) közreműködésével fokozatosan elhúzott, s végül biztosan győzött.

Vásárhelyi Kosársuli - Óbudai Kaszások 83-87 (19-14, 19-21, 21-16, 16-24, 8-12)

Dupla-duplák, extra egyéni teljesítmények, s újabb hosszabbításos "Kaszás"-siker.

Vas Péter három triplával nyitott, s 11-4-re ellépett a hazai gárda, amely gyakorlatilag az első félidő hajrájáig tartotta az 5 és 10 pont közötti előnyét. A szédületes dupla-duplát szállító Kováts Róbert (25 pont, 18 lepattanó) vezetésével a szünetig 3 pontra feljött az Óbuda.

És lendületben is maradt a második félidő elején - átvette a vezetést. Ekkor azonban egy 10-2-vel nemcsak visszavette a vezetést, el is húzott 7 ponttal a Vásárhely, sőt Kis Molnár Zoltán triplája és Vas zsákolása után a negyed hajrájában már 11 pontos előnye is volt a hazai gárdának. A negyed azonban Krasznai Tibor triplájával, s 8 pontos vásárhelyi előnnyel zárult.

Az 5 és 10 pont közötti előnyét egészen a végjátékig tartotta a Vásárhely, amely  bő 3 perccel a vége előtt még 72-64-re vezetett. Innen mentette drámai csatában 75-75-re úgy a meccset a Kaszások, hogy Kováts 1 jó büntetőjével egyenlített.

A meccset szinte a "sírból" hosszabbításra mentő, tapasztaltabb játékosokból álló vendégek aztán a lélektani előnyt kihasználva szinte végig vezetve kerekedtek felül a hosszabbításban.

Vas Péter 21 mezőnykísérletből dobott 32/15 pontot, 7 lepattanóval. Varga Dániel 14 pontos 12 lepattanós dupla-duplát ért el, Kis Molnár pedig 7 triplakísérletéből 4-et a "helyére küldve" szerzett 14/12 pontot.

Kováts szédületes produkciójáról már szóltunk, de Tóth Bence is kitett magáért - 19/6 pont a vendégeknél, Szeleczky István (7 pont, 9 lepattanó) pedig nagy mezőnymunkát végzett.

DEAC - Konecranes-Salgótarjáni KSE 94-104 (22-19, 22-12, 26-26, 19-32, 5-15)

Újabb hosszabbításos rangadó! Kiegyenlített, fordulatos játékot hozott az első 10 perc, váltva vezettek a csapatok. Ez így ment csaknem a második negyed közepéig, ám a félidő hajrája egyértelműen a DEAC csapatáé volt, amely a 13. és a 18. perc között egy Patkovics Filip (23 pont, 9 lepattanó) vezette 13-2-vel megnyugtató előnyt szerzett szüntere. A két élcsapathoz méltó, remek harmadik negyedben elsősorban Nagy Botond (17/12 pont - igaz 17 mezőnykísérletből, 6 gólpassz) hármasaival tartotta előnyét a DEAC.

És biztos győztesnek látszott, hiszen a 34. percben 80-64-re vezetett. A vendégek azonban Schéda Martin (36/18 pont (6/9 tripla), 10 lepattanó, 5 gólpassz), káprázatos triplasorozatával - egymás után 3 vendég akciót fejezett be hárompontossal - egy 11-2-vel másfél perc alatt szorossá tették a meccset, s Schéda újabb triplájával, valamint Madár András (15/6 pont, 6-6 lepattanó és gólpassz) hármasával, s Nikola Tutus kosarával ledolgozták hátárnyukat. Kovács Imre még visszaszerezte a vezetést a hazaiaknak, de Schéda büntetőkből egyenlített. A hosszabbításban Helmeczi András kosarára Kovács még felelt, de utána a tetemes hátrányát ledolgozó, jelentős lélektani előnyben lévő Salgótarján 13 DEAC-válasz nélkül hagyott ponttal megnyerte a rangadót.

MAFC II. - MEAFC 52-82 (12-18, 13-14, 9-29, 18-21)

Bár az első félidőben is végig a meccset 12-5-ös 5 perccel kezdő miskolci együttes vezetett, ekkor még Iványi Kristóf (13/9 pont, 6 szerzett labda) vezetésével tartották a lépést a vendégekkel a MAFC fiataljai.

A mérkőzést a második félidő első felében döntötte el egy 23-4-es 6 percet a MEAFC. Több átlag feletti teljesítmény is volt az idegenben először diadalmaskodó vendégeknél. Két "dupla-duplázója", Szojka Gábor (15-15 pont és lepattanó), és a fiatal Galló Márk (11 pont, 15 lepattanó) is volt a MEAFC-nak. Szepesi Szabolcs 7/8-as mezőnymutatóval 16/3 pontig jutott. Drahos Gábor ezúttal pontot ugyan nem szerzett, ám 13 gólpasszt "kézbesített" társainak.

Nyugati csoport:

SMAFC-NYME - Vasas Akadémia 69-98 (19-22, 22-23, 13-30, 15-23)

A soproniak tapasztaltabb játékosai, Balogh Gergely (14 pont, 5 lepattanó, 3 gólpassz), Nagy Gergő (14 pont, 7 gólpassz) és Török Balázs (15 pont, 7 lepattanó) révén a harmadik negyed közepéig tartották a lépést a fővárosi élcsapattal. A 24. perctől 51-50-es Vasas vezetés után a  vendégek egy 16-0-s három perces "száguldással"lerázták magukról a soproniakat, s végül biztos győzelmet arattak. Hat vendégjátékos ért el legalább 10 pontot, a 13/3 ponttal záró Surmann Péter eredményessége mellett hatalmas mezőnymunkát végzett, 4 lepattanó, 5 szerzett labda és 7 gólpassz került még fel a statisztikai lapjára. Katona Róbert mindhárom tripláját beemelve jutott el 12/9 pontig, s 7 labdát szerzett. A Vasas legeredményesebb játékosa Andrássy Géza volt 16 pontjával, Faragó Péter 15/6, Garamvölgyi Ákos 15 ponttal zárt.

OSE Lions - Tehetséges Fiatalok-Budapest 84-76 (22-21, 18-17, 25-22, 19-16)

Bár szinte minden statisztikai mutatóban jobb volt az Oroszlány - lepattanó: 37-20, gólpassz: 20-10 - a kellemetlen stílusú fővárosi együttes három átlagon felüli  egyéni teljesítmény révén alaposan megnehezítette az OSE dolgát.

A fővárosiaktól Beák Gábor 27/18 pontot szerzett - igaz 25 mezőnykísérletből, Szobi Dániel 22/3 pontot, 5 lepattanót és 7 gólpasszt tett le az asztalra, Tóth Dávid pedig 7/8-as mezőnymutatóval 16/3 ponttal zárt. A hazai siker fő letéteményesei Kiss Kornél (21/3 pont, 4 gólpassz), Tanács Attila (17/3 pont, 5 lepattanó) és Wehner Zoltán (14/6 pont) voltak, Nikola Vujovics pedig nagy mezőnymunkát tett a közösbe (7 pont, 12 lepattanó, 4 gólpassz).

Concordia Motax KC Pápa - Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC 49-74 (21-13, 7-19, 8-18, 13-24)

A vendégek kezdtek jobban, ám 8-5-ös győri vezetés után a hazaiak egységes csapatmunkával egy 14-2-es rohamot bemutatva jelentős előnyt szereztek a negyed végére. A folytatásban azonban ahogy mondani szokás csak egy csapat volt a pályán, ez esetben a vendég Győr. A második negyedet 11-0-lal kezdve fordítottak a győriek, s a szünetben 4 ponttal vezettek. A 25. perctől pápai részről szinte csak Puszta  Dávid jelentett veszélyt a vendégek kosarára, így a Kovács Soma (28/12 pont, 12 lepattanó), Ruják Bence (15/3 pont, 5 lepattanó) és Gombás Gábor (12/6 pont, 10 lepattanó) vezette Győr fölényes győzelmet aratott Pápán.

Bajai Bácska FKE - HOYA-Pannon Egyetem Veszprém 71-82 (26-15, 17-24, 25-18, 3-25)

Hihetetlen módon fordított, s nyert Baján a Veszprém. Sokáig nemhogy egyenrangú ellenfele volt a Baja a csoport egyik élcsapatának, de Mándity Máté (24 pont, 5 lepattanó), Délity Bence (14/6 pont, 5 lepattanó), Nagy Dániel (9/3 pont, 6 gólpassz), valamint Nebojsa Katyanszki (10-10 pont és kiharcolt fault) hatékony játéka révén három negyedet követően győztesnek látszott, 30 perc után 68-57-re vezetett. 8-1-gyel kezdve közelített a Veszprém a 4. negyed elején, majd a 34. percben Katyinszki szerezte a záró szakasz első - és mint később kiderült utolsó - bajai mezőnykosarát, s egyben utolsó pontjait. Az utolsó 5 és fél percet 17-0-lal , s fordította meg a meccset az ismét válogatott formában kosarazó Kámán Tamás (24/9 pont, 15 lepattanó), Körtélyesi Gergely (19 pont, 9 lepattanó), Vertetics Ádám (10/3 pont, 9 lepattanó, 6 gólpassz) és Takács András (12 pont, 7 lepattanó) vezetésével a lepattanóharcot "döntő fölénnyel", 46-23-ra nyerő Veszprém.

PVSK-Kronosz Kiadó - MTK Törökbálint 57-90 (14-20, 10-20, 20-22, 13-28) (képünkön)

A vendégcsapat számított esélyesnek, de, hogy több, mint 30 ponttal verik a törökbálintiak az MTK fiataljait, arra azért nem nagyon lehetett számítani. A Czukor Bencét ezúttal nélkülöző pécsiektől csak Demeter Attila (17/3 pont, 10 lepattanó) és Kővágó Laska Márk (16 pont, 9 lepattanó) nőtt fel a feladathoz, bár előbbinél a dupla-duplára kis árnyat vet a 22%-os, 2/9-es büntetőzés. A különösen a páros negyedeket "uraló" MTK-Törökbálintnál Spiriev Olivér megint nagyot alkotott, mint a játék szervezője (8 pont, 11 gólpassz), s átadásaiból Jakab Péter (19/9 pont, 6 szerzett labda), Bihari Máté (14 pont, 7 lepattanó), Bonitzer Dávid (13 pont, 11 lepattanó) és a rutinos Trepák Zoltán (12 pont, 6/6 mezőnyből, 6 lepattanó) "élt" leginkább, fölényes győzelemre vezetve a vendég együttest.

Alba Fehérvár-DKKA - Metal-Work Bonyhádi KSE 96-89 (34-26, 19-16, 30-16, 13-31)

Az utóbbi hetekben jó formába lendülő NB I B-s címvédőt alaposan megtréfálták a fehérvári fiatalok. A kosáresőt hozó első és a küzdelmes második negyed után a harmadikban ktűnően játszó hazaiak, úgy tűnt, Aleksa Brbaklics (25/2 pont, 9/11 mezőnyből, 13 lepattanó), Varga Máté (26/15 pont, 5/6 tripla, 8 lepattanó) és  Filipovics Márkó (21/15 pont, 12 lepattanó) vezérletével végleg eldöntötték a meccset, 25 ponttal, 83-58-ra vezettek ekkor.  Lehet, ők is elhitték, zsebben a győzelem, ám a bajnok ismét igazolta: egy pillanatra sem szabad lebecsülni. A záró szakasz első 5 perpercét a Tömösváry Máté (31 pont, 7 lepattanó)-Jan Pavlík (21/15 pont, 5 gólpassz) duó eredményessége révén 16-0-ra nyerve, 10 ponton belülre került a Bonyhád. Bár ekkor Filipovics dobott egy triplát, ez nem törte meg a címvédőt, amely 4 pontra feljött. A vendégeket végképp Molnár Dániel , remekül időzített hárompontosa törte meg, Brbalkics hármasával pedig 10 pontra nőtt a korábban közel 30-cal vezető feháérváriak előnye, s innen már nem volt visszaút.

Concordia Motax KC Pápa - Vasas Akadémia 68-105 (16-22, 14-23, 16-31, 22-29)

5-0-lal kezdtek a hazaiak, ám erre Garamvölgyi Ákos (21 pont, 8 lepattanó),  vezetésével egy  16-2-es "száguldást" bemutatva fordított a Vasas, s ettől kezdve nemhogy nem adta ki a vezetést a kezéből, hanem helyenként macska-egér játékot játszva a több korábbi A-csoportos játékossal felálló Pápa ellen fölényes, közel 40 pont különbségű győzelmet aratott. A hazaiaktól  Puszta Dávid (21/9 pont, 4-4 lepattanó és gólpassz) ezúttal is messze kiemelkedett, s Keresztes Rafael (11 pont 6 lepattanó) nyújtott átlagon felülit. A fővárosiaktól Garamvölgyi mellett Katona Róbert (19/9 pont, 5 lepattanó) és Surmann Gábor (18/6 pont, 6/7 mezőnyből) tette a legtöbbet a fölényes győzelemért.