Teljes forduló a férfi második vonalban
07
2016
2016. március 7.  |  21:39
Keleten és nyugaton egyaránt játszottak rangadót a férfi NB I B-ben. A keleti csoportban most a DEAC tette meg azt, amit ősszel vele a Békés: elvette ellenfele hazai veretenségét. Nyugaton küzdelmes Veszprém-Oroszlány rangadót játszottak - hazai sikerrel, Nézzük a részeteket!

Keleti csoport:

MEAFC-Bp. Honvéd 90-84 (32-14, 27-26, 10-27, 21-17)

A káprázatos dobóformát kifogó, régi szép debreceni napjaira emlékeztetően kosarazó Tóth Gábor (26/12 pont, 10/11 mezőnyből) vezérletével egy fordulatos meccsen "legyűrte" a MEAFC a Honvédot. Az első 10 perc lehengerlő támadójátéka után közel 20 pontos előnyt szerzett a MEAFC, amelyet a 3. negyed közepéig tatani is tudott. 61-44-es hazai vezetés után azonban a Honvéd egy Szollár Gergő (20/3 pont, 3 gólpassz) vezette 17-2-es "száguldással" szorossá tette a meccset. A negyed végén Stefán Dávid (15 pont, 7 lepattanó) jóvoltából 1 pontra feljöttek a vendégek, akknek ekkor kifejezetten rosszul jött Szepesi Szabolcs (12/6 pont, 5/6 mezőnyből, 4 gólpassz) triplája. A záró etap elején Szojka Gábor (13 pont, 8 lepattanó) lépett elő vezérré hazai részről, s kosaraival 7 ponttal ellépett a MEAFC. A Honvéd Máté Márk révén nyitotta meg a hosszú hajrát, 2 pontra feljött. A kritikus helyzetekben azonban a MEAFC-nál mindig volt, aki újítani tudott, a legvégén az elég speciális tripla duplát elérő rutinos Drahos Gábor (10-10 pont és gólpassz, 13 eladott labda) biztos kézzel értékesített büntetőivel végül a MEAFC kerekedett felül.

EKF Eger KOK SE - Vásárhelyi Kosársuli 94-71 (19-16, 18-20, 27-17, 30-18)

A szoros, kiegyenlített első félidőt követően a másodikban parádés támadójátékkal rukkoltak ki a hazaiak. 37-37 után Máté Balázs (25/15 pont, 11 lepattanó) vezérletével egy 8-0-lal elléptek a hazaiak, de innen még Varga Dániel (13-13 pont és lepattanó), valamint Vas Péter (16/9 pont, 4 lepattanó) vezetésével még feljött 51-48-ra a Hódmezővásárhely, ám a negyed vége az egri gárdáé volt, amely Tóth Zoltán (20/6 pont) és Jakab Zsolt (21/6 pont, 6 lepattanó) vezérletével egy 9-0-lal 10 pont fölé növelte előnyét.

Ennek elején pedig hamar el is döntötte a meccset a maga javára az Eger, Jakab és Tóth egy-egy triplájára alapozva egy 8-0-lal közel 20 pontra nőtt a különbség. Vásárhelyi rlszről a meccs e kritikus szakaszában egyedül Wirth Ádám (21/3 pont, 4 lepattanó) volt veszélyes a hazai kosárra. A negyed közepén ugyan Vas és Varga révén a 10 pontos lélektani határ közelébe még visszajöttek a vendégek, ám ezzel el is lőtték puskaporukat, 78-66 után egy 11-0-lal tette fölényessé sikerét az Eger.

Konecranes Salgótarjáni KSE -  Tiszaújvárosi Termálfürdő Phoenix KK 73-69 (29-24, 14-12, 11-9, 19-24)

A vártnál valamivel nehezebben "gyűrte le" a keleti listavezető a borsodiakat, ám annyira azért nem volt ez nehéz, mint amennyire a különbségből látszik. Az első 10 perc kosáresője után két küzdelmes negyed következett, a Nikola Tutus (18/3 pont, 7 lepattanó), Madár András (17/6 pont, 7 lepattanó, 4 gólpassz), Helmeczi András (13/3 pont) és Sömenek Martin vezette Salgótarján szép apránként, fokozatosan lépett el a keményen, szívósan küzdő, magát remekül tartó Tiszaújvárostól. A 33. percben 14 ponttak, 61-47-re vezettek a hazaiak, s biztos győzteseknek is látszottak. A Tiszaújváros azonban továbbra sem adta olcsón a bőrét, s Czura Attila (19/9 pont, 4 gólpassz), valamint Mohay Péter (18/6 pont, 9 lepattanó) kosaraival a 37. percben 10 ponton belülre került. A 38. percben 6-ra csökkent az éllovas előny, ám Helmeczi büntetőivel, majd Tutus kosarával ismét 10 lett, s ez a végjáték nagy büntetőpárbajában meg is maradt, majd a legvégén két minden minegy alapon beemelt triplával jött föl 4-re a tartását bizonyító, a meccset egy pillanatig fel nem adó Tiszaújváros.

Óbudai Kaszások - Microsec Budafoki KK 98-60 (20-20, 32-16, 19-14, 25-10)

A páros negyedekben páratlanul jól működött az óbudai támadó gépezet. Kiegyenlített első negyed után a másodikban 16, az ismét szoros harmadik 10 perc után a negyedikben 15 pontot verve a budafokiakra aratott közel 40 pontos győzelmet a Kaszások. Az óbudaiaknál nem volt extra, kiemelkedő egyéni teljesítmény, senki nem dobott 20 pont fölött, viszont öten is legalább 10-et. Szeleczky István 19 pontos, 10 lepattanós dupla-duplát tett a közösbe hazai részről, Lakosa Ákos 5/6-os mezőnymutatóval zárt 13/3 ponttal, s volt 3 gólpassza, Kováts Róbert 12 pontig jutott, 8 lepattanót megkaparitva, Modzinger Márk és Sebők Tamás pedig egyaránt 10 pontot és 7 lepattanót tett a közösbe. A lepattanózást 52-30-ra elveszítő vendégegyüttesben Fehér Csaba volt a legeredményesebb 16/3 ponttal.

Békési SZSK - DEAC 76-85 (18-20, 18-20, 22-24, 18-20)

Ősszel a Békés vette el a DEAC hazai veretlenségét, most a debreceniek tették meg ugyanezt a viharsarkiakkal. Sokkal jobban kezdtek a debreceniek, 7-0-ra, 10-2-re, 14-5-re is vezettek. A meccsen csak e 6 pontot jegyző Farkas Gergő két triplájával kezdte meg a felzárkózást a Békés. A hazaiak Koma Dániel (25 pont, 8/11 mezőnyből, 9/10 büntető), Kertész Dániel (14/3 pont, 4 lepattanó, 6-6 gólpassz és eladott labda), valamint Kovács Benedek révén fordítottak, s volt, hogy 5 ponttal is vezettek, ám a negyedek végei a vendégeknek sikerültek jobban. Kemény, küzdelmes összecsapáson  a DEAC a két Nagy fivér távoli találataira építve - ketten együtt 10 triplát dobtak 20 kísérletből - a záró szakasz közepén 66-66 után egy 10-0-s rohan formájában mért "döntő csapást" a hazai alakulatra. Botond 26/18 ponttal és 9 gólpasszal, Benedek 14/12 ponttal és 4 gólpasszal zárta a rangadót, Patkovics Filip pedig 12 ponttal és 6 gólpasszal járult a DEAC diadalához.

KTE-Duna Aszfalt - MAFC II 107-82 (28-12, 25-28, 22-14, 32-28)

Szerdán a kecskemétiek és a fővárosiak első számú csapata csap össze a hírös városban - a KTE jobban. Jakab Péter (25/6 pont) vezérletével egy 25-8-as első 7 perccel adták meg a biztos győzelem alapját a kecskeméti fiatalok, akk közül még leginkább Piukovics Patrik (16 pont), Keller Iván (11/6 pont, 10 lepattanó) és Fehér Péter (10/6 pont, 6 gólpassz) tett sokat a sikerért. Abban, hogy a MAFC fiataljai egyes időszakokban kiegyenlített tették a játékot Vattay Ambrusnak (19 pont), valamint Cserkúti Áronnak és Siklós Olivérnek (16-16 pont) volt jelentős szerepe.

Nyugati csoport:

Hoya Pannon Egyetem Veszprém - OSE Lions 75-70 (18-17, 18-17, 19-20, 20-16)

Küzdelmes, végig szoros, rangadóhoz méltó mérkőzést játszott a két nyugati élcsapat. A vendégek sokkal jobban kezdtek, Kiss Kornél (12 pont) vezérletével 4-0-ra, majd 10-3-ra is vezettek, ám Kámán Tamás triplája egy huszáros, veszprémi fordítást jelentő 13-2-es roham kezdetét jelentette.  Ettől kezdve nem "eresztették" egymást a felek, a záró szakasz közepéig fej-fej mellett haladt a két nyugati élgárda. Ekkor a hétközi egyetemi meccset 50 pontot "szóró" Takács András (12 pont, 5 lepattanó) találatával, majd Kámán egy jó büntetőjével 7 ponttal megugrottak a hazaiak, az oroszlányi csapatból viszont hiányzott egy "jó" Tanács...A végjátékban a tripla-dupla közelében teljesítő Körtélyesi Gergely (23 pont, 12 lepattanó, 9 gólpassz) 8-ból 5 értékesített büntetőjével végül "révbe ért" azaz nyert a Veszprém, a vendégektől Nikola Vujovics ért el dupla-duplát (14 pont, 10 lepattanó).

Metal-Work Bonyhádi KSE - SMAFC-NYME 103-63 (34-15, 26-12, 24-15, 19-21)

A legutóbbi fordulóban a TF-Budapest csapatát "elkapó" soproni együttes a címvédő otthonában nem tudta megismételni egy héttel korábbi remek játékát. A Bonyhádból öten is 10 pont fölé jutottak, Tömösváry Máté 25 pontos, 12 lepattanós dupla-duplával zárt, a "légelhárítás" pedig ismét Hegedűs Attilának (11 pont, 8 blokk) működött hatékonyan. Szünetben már több, mint 30 ponttal vezettek a hazaiak, a soproniaktól a tinédzser Papp Barna (12/6 pont), valamint a cserepadról beszálló tapasztalt center, Vesztergom Zoltán (7 pont, 8 lepattanó) dicsérhető.

MTK Törökbálint - Concordia Motax KC Pápa 91-88 (19-25, 24-21, 23-21, 25-21)

Hiába kezdett jól a Pápa, s nyújtott tőle régen látott - és talán várt - extra egyéni teljesítményt Kutasi Gergely (29/24 pont, 8/12 tripla, 7 gólpassz), mégis alulmaradt a vendégegyüttes. A látványos, végig szoros, izgalmas meccsen a hazaiak Bihari Máté (22 pont, 10 lepattanó), Jakab Péter (21/3 pont, 6 lepattanó, 8 szerzett labda), Horváth Kristóf (17/9 pont, 6 gólpassz), valamint Spiriev Olivér (9 pont, 8 gólpassz) jóvoltából jó "munkamegosztással" végül nagy csatában kharcolták a győzelmet. Pápai részről Kutasi mellett elsősorban Puszta Dávid (14/3 pont, 6 lepattanó, 3 gólpassz), Horváth Attila (13/9 pont, 5/6 mezőnyből), Rados Vukolic (15 pont, 8 lepattanó) és Keresztes Rafael (11 pont, 7 lepattanó, 2 blokk) próbálta ezt megnehezíteni.

Tehetséges Fiatalok-Budapest - Bajai Bácska FKE 91-85 (19-12, 18-28, 29-19, 25-26)

Sznívonalas, látványos, fordulatos meccs volt! A 15. percben még 29-20-ra vezető hazaiakkal szemben a félidő hajrájában egy Mándity Máté (30 pont, 8 lepattanó) és Katyanszki Nebojsa (15 pont, 8 gólpassz) vezette 20-8-cal fordítottak a vendégek, s 3 ponttal vezettek félidőben. Térfélcsere után sokáig fej-fej mellett haladt a két csapat nagy dobópárbaj közepette, majd a 3. negyed hajrájában Bihari Levente hármasa egy 8-1-es hazai "részhajrá" kezdete volt, amelynek köszönhetően 7 pontos előnnyel várhatták a záró szakaszt a Tehetséges Fiatalok.  A befejező negyed elején még 4 pontra feljöttek a vendégek, ám Beák Gábor (23/12 pont) vezérletével egy 16-8-as 5 perccel "lerázta" magáról a hazai együttes a vendégeket. Szobi Dániel 17 ponttal és 7 gólpasszal, Kerkai Ádám pedig 14/9 ponttal és 7 lepattanóval vette ki részét a hazai sikerből.

PVSK Kronosz - Széchenyi Egyetem Győr 59-79 (13-14, 6-19, 21-21, 19-25)

Lényegében egy igazán jó negyed elég volt a Győrnek a magabiztos győzelemhez. A kiegyenlített első 10 percet követően a második negyed első felében Kovács Soma (28/16 pont, 10/15 mezőnyből, 8 lepattanó) és Gombás Gábor (15/3 pont, 6-6 lepattanó és gólpassz) vezérletével egy 13-2-es rohanást bemutatva - mint később kiderült - eldöntötték a meccset a maguk javára a győriek. Hazai részről elsősorban Demeter Attila (12/3 pont), valamint Boris Krnjanski (8 pont, 7 gólpassz) dicsérhető.