Egy sportág és egy (siker)szakág ünnepe: Magyar Kosárlabdázás Napja
22
Sep
2015
Egy sportág és egy (siker)szakág ünnepe: Magyar Kosárlabdázás Napja
2015. szeptember 22.  |  21:37
Szalay Ferenc az MKOSZ elnöke kiemelte, van mire emlékezni, s van mit ünnepelni. Fontos a múlt sikereiből táplálkozni, így a 60 esztendeje Európa-bajnokságot nyert férfi válogatottéból, illetve a fél évszázada bronzérmet szerző Universiade-válogatottéból mindenképpen lehet és kell.

A mostani rendezvény egy több, mint két évtizedes kezdeményezésből nőtte ki magát. A kezdeti streetball tömegsport jellegéből kialakult a B33, mint versenyágazat, s ebben mi magyarok nemzetközi szinten igen előkelő helyen állunk. Idén az U18-as lánycsapatunk vb-bronz és Európa-bajnoki aranyérmet szerzett.

A Kosárlabdázás Napján - ahogy az előző években ez megszokottá vált - a fogyatékkal élő sportolók,  kerekesszékes kosarasok is bemutathatják tudásukat. Őket Szabó László, a Magyar Paralimpiai Bizottság elnöke képviselte, s mint mondta, a magyar parasport csapatjátékokban ugyan nincs még olyan szinten, mint az egyéni versenyszámokban, de cél, hogy 2020-ra például a kerekesszékes kosaras válogatott jó eséllyel vehessen részt az olimpiai kvalifikációs küzdelmekben. Meglátása szerint az egyre népesebb - az MKOSZ által támogatott, szervezett - kereksszékes bajnokság alapot adhat erre.

Bodnár Péter az MKOSZ főtitkára elmondta, hogy az idei eredmények fényesen igazolták, hogy érdemes volt pár éve a szövetség égisze alá bevonni, s támogatni a B33-as szakágat. Folyamatos a fejlődés, s idén "csúcsra ért" a szakág az U18-as leánycsapat debreceni vb-bronzérmével, valamint a Minszkben szerzett Európa-bajnoki címmel. A szakág, amely teljesen egyenrangú a sportágon belül a többivel - nemzetközi szinten egy óriási kiugrási lehetőség. Az 50 évvel ezelőtt bronzérmet szerzett férfi és női Universiade-válogatottat, és az Ifjúsági Olimpián (EYOF) bronzérmet szerző U16-os leánycsapatot ünneplik majd szombaton. Valamint a nemzetközileg is elismert, magas szinten szervezett felnőtt női Európa-bajnokság mérkőzéseinek otthont adó városok polgármestereit, s a helyi versenyek főszervezőit, menedzsereit is köszöntik majd a Magyar Kosárlabdázás Napján.

Bodnár Péter kiemelte, a B33-as szakág idén óriási áttörést ért el, már a profi kosaras kluboktól is érdeklődnek, hogyan lehet bekerülni a válogatottakba. Ennek megfelelően a B33 MKOSZ Kupán felnőtt férfi és női profi NB I-es játékosok is szerepelnek, sőt a válogatottak szintén pályára lépnek a Városligetben.

A rendezvény égisze alatt idén is fontos együttműködési megállapodások aláírására kerül sor. Az MKOSZ  a KLIK-kel a B33-as Diákolimpia kapcsán ír alá együttműködési megállapodást, amelynek értelmében a sorozat  a Diáksport Szövetség versenyrendszerébe tartozó diákolimpiák sorába kerül. A másik együttűködési megállapodást az edzőképzéssel kapcsolatban a Testnevelési Egyetemmel írja alá az MKOSZ, az edzők képzésének színvonalemelése érdekében. A B33-as remek szereplés kapcsán az MKOSZ főtitkára elmondta, hogy a FIBA-nak van egy olyan elképzelése, amely szerint a sikeres szereplés kapcsán hazánk egy 3x3-as régióközpont, egy szakmai centrum lehet.

A klasszikus streetballra, a Főgáz Budapest Openre a különböző kategóriákban már eddig több, mint 300 nevezés érkezett. Érdekeseknek ígérkeznek, és várhatóan izgalmasak lesznek az ügyességi versenyek döntői, a zsákolóverseny, valamint a Millió forintos kéz elnevezésű dobóverseny, amelynek győztese egymillió forinttal lesz gazdagabb.

Máriás György, a B33 főszervezője elárulta, a B33-as versenyeken idén is sorra kerül az országos U18-as kupa, ahol a junior döntőbe jutó csapatok, valamint a korosztályos válogatottak vesznek részt. A diákolimpia népszerűsége minden várakozást felülmúlt, de az egyetemistáknak is megrendezték az országos bajnoki verenysorozatot. A Decathlon Tour pedig remek lehetőség volt válogatottjainknak nemzetközi szinten is erős csapatok ellen lemérni, hol is tartanak.

Az "össznépi lelkesedést" picit lehűtötte Tímár András, a streetball sorozat társszervezője, aki elárulta, a Kosárlabdázás Napját időnként valószínűleg eső áztatja majd. Ugyanakkor hozzátette, nosztalgiázva nézte nyáron a debreceni eseményeket, hiszen 1996-ban Budapesten rendeztek streetball világbajnokságot. Véleménye szerint, amennyiben valóban B33-s régióközpont lenne hazánk, akkor azért büszke lenne rá, hogy részese volt annak, hogy 23 éve, egy akkor még szinte eretneknek számító gondolatként behoztak egy olyan sportágat Magyarországra az Egyesült Államokból, amelyben 1 kosárra 3-3 ellen, betonon játszanak.

Császári Attila, a rendezvénysorozatot szintén a kezdetek óta támogató Adidas képviseletében (az Adidas Budapest Kft marketing igazgatójaként) abban reménykedik, hogy a B33 a teremben játszott röplabda szabadtéri változatához, a strandröplabdához hasonlóan egy igen sikeres és nézett olimpiai sportág lesz, és ahogy az idei remek eredmények mutatták, talán fényes magyar sikerek is érkezhetnek.

Vármegyei szövetségek