Férfi NB I B: Évzáró budafoki bravúrral és két TF-BP sikerrel
28
2019
2019. december 28.  |  19:30
Akadt egy-két meglepetés a férfi másodosztály "évzáró" fordulójában a piros csoportban. Az élre mindenképpen az éllovas Veszprém sima budafoki veresége kívánkozik - a remekül dobó Budafok 113 ponttal terhelte meg az éllovas kosarát. Letette névjegyét, méghozzá egy tripla-dupla közeli játékkal, majd egy "izmos' dupla-duplával a TF-BP "nagy fogása", Tomiszlav Ivosev, aki első meccsén bravúros győzelemre vezette csapatát a MAFC otthonában, majd nagy hajrával Pécsett is nyerni tudott az előző évadban még az élvonalban szereplő gárda. A Nyíregyháza Salgótarjánban győzött, a Honvéd folytatta menetelését, szoros csatában a BKG együttesét múlta fölül. A Miskolc is szép sorozattal zárta az évet, ezúttal a Nagykőröst legyőzve, a MAFC pedig a Vasas ellen vigasztalódott. A zöld csoportban a Hódmezővásárhely Szolnokon, a Cegléd Kecskeméten, az Újpest Békésen tudott nyerni. Hazai győzelemnek örülhettek a szurkolók Sopronban a Bonyhád, Debrecenben az Óbuda, Pápán pedig a Tiszaújváros ellenében.

Salgótarjáni KSE - Hübner-Nyíregyháza BS 78-87

7-0-lal kezdett a Nyíregyháza, s ezt követően a találkozó nem volt más, mint egy érdekes üldözőverseny. A nyitó etap közepén 2 pontra feljöttek a Sömenek Martin (17 pont, 7 lepattanó), Piukovics Bálint (14/9 pont), Dominik Herendic (13 pont, 5 lepattanó, 7 gólpassz) és Szanyi Róbert (11/6 pont, 8 lepattanó, 3 gólpassz) kosaraira építő vendéglátók, ám egy újabb 7-0-lal megint elléptek a látogatók, akiknél a kezdőötös minden tagja 10 pont fölé jutott. A folytatásban Bryton Hobbs (26/6 pont, 8 lepattanó, 3 gólpassz), Dancsecs András (17/9 pont, 8 lepattanó, 4-4 szerzett labda és gólpassz), Tóth Gergely (15 pont, 3-3 lepattanó és gólpassz), Bus Iván (13/3 pont, 3 gólpassz) és Bazsó Brúnó (12/9 pont, 3 gólpassz) vezérletével gyakorlatilag végig tartotta 5 és 10 pont közötti előnyét a Nyíregyháza. A félidő végén ugyan feljöttek 2 pontra a hazaiak, a harmadik etap közepén viszont 12-vel "mentek" a vendégek. Számszakilag érdekes, hogy éppen annyival győztek a szabolcsiak, amennyivel jobban dobták a triplákat (6/21, ill. 9/21).

MAFC - TF-BP 87-90

Ellentétes félidők mérkőzésén vezette győzelemre parádés premierjével Tomiszlav Ivosev a TF-BP együttesét. Az első félidő még egyértelműen a Csapai Péter (23/6 pont, 3-3 lepattanó és szerzett labda), Ryan Richmond (14/3 pont - 16 mezőnykísérlet -, 10 lepattanó), Harazin Tamás (12 pont, 3-3 lepattanó és gólpassz) és Tóth Péter (10 pont - 13 mezőnykísérlet -, 8 lepattanó, 5-5 gólpassz és szerzett, 5 eladott labda) találataira alapozó hazai gárdáé volt. A második félidő óriási fordulatot hozott. A tripla-duplától 1-1 pattanóval és gólpasszal elmaradó Ivosev (28/15 pont, 9-9 lepattanó és gólpassz, 2-2 blokk és szerzett, 3 eladott labda), valamint Timkó Norbert (18 pont, 13 lepattanó, 2-2 blokk és eladott labda), Kerkai Ákos (13/3 pont, 3 eladott labda) és a végjátékban kulcsfontosságú triplát és duplát dobó Karosi Gergely (11/3 pont, 3 lepattanó) eredményessége, valamint az ugyan csupán 3 pontot, ám 10 gólpasszt jegyző Czura Attila szervező munkája révén a TF-BP fokozatosan megközelítette a MAFC-ot. A záró etap közepén egy 7-0-lal fordítottak a vendégek, majd izgalmas végjátékban le is győzték a hazaiakat.

MEAFC-Miskolc - Nagykőrösi Sólymok KE 90-69

32 percig elsősorban Lakosa Ákos (15 pont, 6-6 lepattanó és eladott labda, 5 gólpassz), Mácsai Károly (13/6 pont), Molnár Miklós (11/6 pont) és Christopher Viqueira (10/3 pont, 4 gólpassz) jóvoltából tartotta a lépést a Nagykőrös a hazaiakkal. Ám ekkor, 66-63 után egy 19-0-s 5 perccel az Austin Thornton (21/3 pont, 14 lepattanó, 7 szerzett, 3 eladott labda, 5 gólpassz)-Lippai Szabolcs (19 pont, 6 lepattanó, 3 eladott labda)-Takács Dániel (18/9 pont, 4 gólpassz)-Kozák Márton (12/3 pont, 3 gólpassz)-Homoki Donát (10 pont, 7 lepattanó) "ötösfogat húzta", a lepattanócsatát 38-23-ra nyerő MEAFC lerázta magáról ellenfelét, s végül biztos(nak látszó) győzelmet aratott.

Budafok - HOYA-Pannon Egyetem Veszprém 113-95

Az utóbbi mérkőzései alapján úgy tűnt, hullámvölgybe került a Budafok. Ehhez képest a listavezető veszprémiek ellen szinte hihetetlen első félidőt produkált Károly Máté együttese, amely Puszta Dávid (30/15 pont, 7 lepattanó, 4 eladott labda, 6 gólpassz), Lados Erik (22/6 pont, 3-3 lepattanó, gólpassz és eladott labda), Kovács Soma (17/3 pont - 18 mezőnykísérlet -, 10 lepattanó, 4 gólpassz), Mészáros Bence (16/6 pont, 3-3 lepattanó és gólpassz), valamint Varga Dániel (13-13 pont és lepattanó, 3 gólpassz) hatékony, jó játékára építve szünetig közel 70 pontot, s ezzel több mint 20 pontos előnyt szerzett. Szünet után a Michael McCall (25/6 pont, 7 lepattanó)-Madár András (25/6 pont, 4 lepattanó, 3-3 gólpassz és szerzett, 5 eladott labda)-Medve Máté (22/9 pont, 7 lepattanó) trió vezette éllovas ugyan kiegyenlítetté tette a játékot, de a meglepő(en sima) és teljesen megérdemelt hazai győzelmet - lepattanózás tekintetében 50-35-re, gólpasszok vonatkozásában 25-12-re múlta fölül az éllovast a Budafok - nem tudta kétségessé tenni.

Budapesti Honvéd SE - BKG-Príma SE 82-79

Bár csupán egyetlen szakaszt nyert meg, a 29-8-ra "elvitt" második etap, valamint Horváth Ákos (22/15 pont, 5-5 lepattanó és gólpassz), Kármán Domonkos (14/6 pont, 4 lepattanó), Stefán Dávid (9-9 pont - 10 mezőnykísérlet - és lepattanó) és Halász Ákos (9/3 pont, 4 szerzett, 5 eladott labda, 12 gólpassz) hatékony, jó teljesítménye, no meg a 6-0-s utolsó másfél perc elég volt a Honvédnak az újabb sikerhez a jól kezdő, Nagy Botond (20/9 pont, 4-4 szerzett és eladott labda, 7 gólpassz)-Nick Allen (17 pont, 8 lepattanó)-Hegedűs Attila (10 pont, 6 lepattanó, 3 eladott labda)-Nagy Benedek (9/3 pont - 14 mezőnykísérlet -, 6 lepattanó, 8 gólpassz) kvartett vezette BKG ellen.

Bajai Bácska FKE - MTK-Elite Basket 90-85

A két Jakab Péter közül egyértelműen a vendégek irányítója játszott jobban, hatékonyabban, mint a hazaiak bedobója - mégis utóbbi örülhetett. Végig szoros, kiélezett találkozónm a 38. percben egy 7-0-lal ledolgozva hátrányát egyenlített a Jakab P. (23/6 pont, 4-4 lepattanó és szerzett labda)-Takács A. (18/3 pont, 13 lepattanó)-Dobos Márk (14/3 pont)-Szatmári Zsombor (11 pont, 10 lepattanó, 3 eladott labda, 4 gólpassz) kvartett vezette MTK. Erre azonban egy 10-2-vel reagálva eldöntötte a maga javára a mérkőzést a nagyrészt Milos Vukicsevics (28/3 pont, 4 lepattanó), Pongó Martin (14/3 pont, 6 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 gólpassz), Nagy Dániel (11/3 pont, 7 lepattanó), dr. Ágfalvi Bálint (11 pont) és Jakab Péter (10/3 pont - 11 mezőnykísérlet -, 4 lepattanó) eredményességére támaszkodó bajai együttes.

MAFC - Vasas Akadémia 79-66

A fővárosi derbi első 15 percében egyértelműen a Boros Márk (13 pont, 7 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 gólpassz), Moravcsik Áron (11/3 pont, 3-3 lepattanó és szerzett, 4-4 gólpassz és eladott labda), Debreceni Dániel (10 pont - 11 mezőnykísérlet -, 5 lepattanó) és Sólyom Botond (10 pont, 4 lepattanó) találataira alapozó vendég Vasas akarata érvényesült - a 16. percben 27-19-re vezettek a vendégek, ám szünetig 3 pontra feljött a MAFC. Gyakorlatilag a záró etap közepéig haladt fej-fej mellett a két együttes. Ekkor egy 7-0-lal elléptek az elsősorban Ryan Richmond (24/3 pont - 15/15 büntető -, 7 lepattanó, 3 szerzett labda, 5 gólpassz)-Katona Bence (15/12 pont)-Tóth Péter (13/3 pont, 5 lepattanó, 4-4 gólpassz és szerzett, 3 eladott labda)-Harazin Tamás (10 pont, 6 lepattanó) kvartett hatékony játékára építő hazaiak. Ebből még visszajött a Vasas, de végül a 9-2-vel "lehozott" utolsó másfél perccel 10 pont fölötti lett a MAFC diadala.

PVSK-Cargate - TF-BP 82-88

A záró etap csaknem közepéig úgy tűnt, meglepetés születhet, hiszen a 33. percben még 4 pontos előnyük volt a Bíró Levente (27/9 pont, 8 lepattanó, 4 gólpassz), Veljko Dragasevic (15/3 pont, 8 lepattanó, 4 gólpassz) és Riskó Dávid (15 pont) "vezérlete" pécsi fiataloknak a hét közben a MAFC otthonában bravúrgyőzelmet arató fővárosi gárdával szemben. A szakasz közepén azonban egy 15-2-es, háromperces "száguldással" az elsősorban Tomiszlav Ivosev (28/9 pont, 13 lepattanó, 6 szerzett, 9 eladott labda, 7 gólpassz), Czura Attila (23/9 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz), Karosi Gergely (11/3 pont, 7 lepattanó, 3 szerzett labda), valamint Timkó Norbert (10 pont - 12 mezőnykísérlet -, 6 lepattanó) kosaraira, no meg a 46-31-re megnyert lepattanózásra támaszkodó vendégek "döntő csapást" mértek a pécsi együttesre, így Ivosevvel a soraiban második idegenbeli meccsét is megnyerte a TF-BP.

Szolnoki Olajbányász U23 - Vásárhelyi Kosársuli 70-76

A Molnár Bence (20/3 pont, 5 lepattanó, 4 eladott labda)-Varga Ákos (16/3 pont, 9 lepattanó, 5-5 szerzett labda és gólpassz)-Varga Zalán (11/3 pont, 3 lepattanó) trió vezette vendégek 10 pont fölötti előnyt szereztek szünetig. A második félidőre összekapták magukat a szolnoki fiatalok, akik a hajrára, a 37. percre jórészt Pallai Tamás (22/9 pont, 8 lepattanó, 7 eladott labda, 3 gólpassz), Csák Bence (19/9 pont, 4 lepattanó, 3-3 gólpassz és eladott labda) és Gilszki Erik (11/9 pont, 3 lepattanó) révén 2 pontra feljöttek. A végén azonban újítani tudott a Hódmezővásárhely és a hazaiak fölé kerekedett.

Concordia MOTAX KC Pápa - Tiszaújvárosi Phoenix KK 81-75

Hiába bizonyult Jake Martin (25/9 pont, 9 lepattanó, 3 eladott labda) a mezőny legeredményesebb játékosa, a borsodiak közül rajta kívül csak Kiss Balázs (14 pont, 5 szerzett, 6 eladott labda) jutott 10 pont fölé, így a csapatként egységesebb Pápa Hódi Patrik (19/18 pont - 6/7 tripla -, 4-4 lepattanó és szerzett labda), Sonyák Béla (16/3 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz), Burai Róbert (14 pont, 6 lepattanó, 9 eladott labda), Balla Péter (13/3 pont, 4-4 lepattanó, gólpassz és eladott labda), valamint Murai Gábor (11/3 pont, 3 lepattanó, 6 szerzett, 5 eladott labda, 7 gólpassz) vezérletével ellenfele fölé kerekedett. Gólpasszok tekintetében 16-6-ra múlta fölül a Tiszaújváros csapatát a Pápa.

KTE-Duna Aszfalt - Ceglédi KE 64-73

Szünetig 13 pontos előnyt szerzett a Darren Miller (19 pont, 14 lepattanó, 3 szerzett, 4 eladott labda), Csákvári Csaba (14/6 pont, 4 lepattanó) és Nárai Bence (12 pont, 6 lepattanó) kosaraira építő Cegléd, ám a záró etap közepén a kecskeméti fiatalok elsősorban Plézer Gábor (20/9 pont, 5 eladott labda), Chester Lewis (16/3 pont - 17 mezőnykísérlet -, 5 lepattanó, 9 eladott labda, 4 gólpassz) és Molnár Dániel (13/3 pont) jóvoltából 1 pontra felzárkóztak. Ezt követően azonban a Cegléd egy 8-1-gyel lezárta a vitás kérdéseket.

SMAFC - Knipl Kft. Bonyhádi KSE 90-80

Az első három negyed szoros, kiélezett küzdelmet hozott: a harmadik etap után 3 ponttal a Somogyfoki Szabolcs (14 pont, 8 lepattanó, 5 gólpassz), Pajor Dávid (11/9 pont), Tömösváry Máté (11/3 pont, 7 lepattanó), Gébert Attila (10/3 pont, 3-3 lepattanó és gólpassz) és Baki Sándor (10/3 pont, 3 lepattanó) pontjaira hagyatkozó vendég Bonyhád állt jobban. A záró negyedet azonban egy 10-0-s két perccel indította a Bakk Krisztián (18/12 pont, 13 lepattanó, 4 szerzett labda, 5 gólpassz)-Czukor Bence (18 pont, 5 lepattanó)-Kovács Benedek (14 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz)-Panta István (14/3 pont, 4 lepattanó, 3-3 gólpassz és eladott labda)-Márkus Tamás (10/6 pont) ötös egység vezette SMAFC, amely már nem adta ki kezéből a vezetést.

Omnia Pub&Food Békés - Újpest-MT 77-80

Három negyeden át, ahogy mondani szokás, nem sok közük volt a mérkőzéshez a hazaiaknak: a záró szakasz előtt 17 ponttal "ment" a Darion Rackley (25 pont, 5 lepattanó, 2-2 blokk és szerzett, 4 eladott labda, 8 gólpassz)-Nagy Krisztián (20/9 pont, 6 lepattanó, 3 szerzett labda)-Surmann Péter (12/6 pont, 3 lepattanó)-Joó Tamás (11/3 pont, 7 lepattanó, 4 eladott labda) kvartett tagjainak eredményességére építő Újpest. A negyedik negyedben óriási hajrába kezdett Koma Dániel (34 pont, 8 lepattanó), Danijel Krsztics (14/9 pont - 19 mezőnykísérlet -, 7 lepattanó), Balog Gábor (10/9 pont) találatai és Kertész Dániel (8/6 pont, 5 lepattanó, 4 eladott labda, 10 gólpassz) szervező munkája révén a Békés, amely előbb a záró etap közepén, majd a végjátékban egyetlen pontra megközelítette ellenfelét, s ekkor volt fordítani is volt lehetősége, de nem tudott vele élni. A kritikus pillanatokban az újpestiek rutinos játékosainak - előbb Surmann-nak, majd a végén Nagynak - nem remegett meg a kezük, bedobták a büntetőket, így az érdekes összecsapás végén a játékot a mérkőzés nagy részében irányító vendég fővárosiak örülhettek.

DEAC U23 - Óbudai Kaszások 60-55

Küzdelmes találkozón a páratlan negyedekben mutatott valamivel pontosabb játékának, valamint Tóth Bence (17/6 pont, 5-5 lepattanó és gólpassz, 4 eladott labda), Gáspár Mátyás (12/3 pont, 8 lepattanó) és Balázsi Soma (9/6 pont, 3 lepattanó) eredményességének köszönhetően győzték le a debreceniek a nagyrészt Vámos László (20/12 pont, 5 lepattanó), Steve Rosemond (11/3 pont, 8 lepattanó, 4 eladott labda, 6 gólpassz) és Bencsik Barnabás (11/3 pont, 4 lepattanó) pontjaira alapozó óbudai együttest.