Férfi NB I B: A Vasas elvesztette, az Óbuda megőrizte veretlenségét
22
2020
2020. december 22.  |  11:44
Érdekes, izgalmas héten van túl a férfi másodosztály mezőnye. A piros csoportban a BKG elvette a hosszabb szünet után pályára lépő Vasas veretlenségét. A Honvéd két győzelemmel, a Nagykőrös viszont két vereséggel zárta a hetet. A Veszprém pazar első félidőt produkálva verte simán a MAFC-ot, a MEAFC pedig az NKA Pécs ellen sem tudott kilábalni a hullámvölgyből. A zöld csoportban az élmezőnyben két rangadót is rendeztek, s mindkettő rendkívül szoros, izgalmas volt. A Cegléd 2 ponttal verte a Hódmezővásárhely csapatát, a hét közben a győrieket simán legyőző Óbuda pedig hatalmas hajrával az Újpest elleni fővárosi derbit is megnyerte. Az alsóházban is volt egy rangadó, amelyen a SMAFC Egerben aratott értékes győzelmet. Érdekes meccsen játszott Pápán a Békés. Az első 3 negyedben pazar dobóformát mutató viharsarkiak a záró szakaszban kis híján "eladták" több mint 20 pontos előnyüket, de végül győztesen indulhattak haza.

Nagykőrösi Sólymok KE - Budapesti Honvéd SE 94-101

Sokkal jobban kezdett a főként Fehér Péter (24/6 pont), Kovács Soma (20/6 pont, 9 lepattanó, 3 eladott labda, 5 gólpassz), Lakosa Ákos (20/6 pont, 5 eladott labda, 4 gólpassz) és Mácsai Károly (13/6 pont, 10 lepattanó, 5 eladott labda) ponterős játékára alapozó hazai gárda, amely a 7. perc elején 25-14-re elhúzott. Nem sokkal ezután két technikaival kiállt a Honvéd egyik kulcsembere, Stefán Dávid. A történtek meglepő módon a hazaiakat zavarták meg, a szakasz végén 1 pontra feljött a Honvéd - az első negyed eredményét, ha "felszoroznánk", 124-120-as hazai siker született volna. A nyitó szakaszban 30 pontig jutó, egységes csapatjátékkal kirukkoló Honvéd, amelyből hat játékos - Tichov Dominik (19/6 pont, 4 lepattanó), Szatmári Zsombor (17 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz), Kovács Domonkos (12/6 pont - 3/3 dupla, 2/2 tripla -, 4 lepattanó), Kopácsi Ákos (12/6 pont, 3 eladott labda), Szentirmai Ákos (12 pont, 8 lepattanó) és Tóth Bence (10/3 pont, 4 eladott labda) - ért el kétszámjegyű pontot, a második etapban sem lassított, a hazaiak viszont az első szakaszban dobott 31-re "csak" 21-et dobtak - nem tűnt nyerőnek. Sejthető volt, hogy a két csapat szünetig rendezett valóságos "dobóversenye" nem folytatódik olyan szinten, ahogy az az első 20 percben zajlott. A harmadik negyedben állandósította 5 és 10 pont közötti előnyét a Honvéd, majd a szakasz hajrájában egy 10-1-gyel megnyugtatóvá növelte azt. A záró szakaszban egészen a hajráig tartotta 15 pont körüli előnyét a vendég gárda, majd az utolsó két percben minden mindegy alapon 4 akciót is triplával befejezve 4 pontra feljött a Nagykőrös, fordítani azonban nem tudott.

Salgótarjáni KSE - PVSK-Cargate 89-61

Az első negyed második felében bemutatott 13-4-es rohammal 10 ponttal ellépett a Salgótarján, amely a harmadik szakasz közepéig tartotta a 10 pont körüli előnyét. A szívósan küzdő pécsi fiatalok Alekszej Carev (24/12 pont, 3-3 lepattanó és eladott labda), Rátvay Balázs (15 pont, 9 lepattanó) és Bíró Levente (11 pont - 15 mezőnykísérlet) jóvoltából eddig tudták tartani a lépést a hazaiakkal. Ezt követően folyamatosan "nyílt az olló", nőtt a különbség, s végül Molnár Marcell (14/3 pont, 9 gólpassz), Boinitzer Dávid (14/3 pont, 7 lepattanó), Nshimba Joel (11/3 pont, 11 lepattanó) és Sömenek Martin (10 pont, 8 lepattanó, 3 gólpassz) vezérletével csaknem 30 ponttal győzött a Salgótarján.

MEAFC-Miskolc - NKA Pécs 82-90

A második negyed közepéig egyértelműen a vendég pécsi fiatalok akarata érvényesült, s Scherer Bálint (17/3 pont, 5 lepattanó, 4 eladott labda), Benke Krisztián (14/6 pont, 6 lepattanó), Gáspár Mátyás (13/3 pont, 7 lepattanó, 3 szerzett labda), Váits Olivér (13/6 pont, 4 lepattanó) és Rosic Uros (11/6 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz) kosaraival a 15. percben 18 ponttal "ment" az NKA. A félidő hajrájában magukra találtak a miskolciak, s szünetig 10 ponton belülre kerültek. A harmadik negyed nagy részében tartotta 10 pont körüli előnyét a vendég gárda, sőt, a szakasz végén ezt 14 pontra tudta növelni. A Miskolc sokáig a záró szakaszban sem tudott közel kerülni a pécsi fiatalokhoz, sőt a 37. percben 17 ponttal "ment" a baranyai brigád. Ekkor 2 perc alatt egy 13-3-at mutatott be a Kozák Bertalan (24/6 pont, 7 lepattanó)-Kozák Márton (20 pont, 4-4 lepattanó és eladott labda, 3 gólpassz)-Homoki Donát (13/3 pont, 3 lepattanó)- Lippai Szabolcs (11 pont, 8 lepattanó, 3 eladott labda, 5 gólpassz) kvartett vezette MEAFC, s a hajrában 7 pontra feljött. Ennél azonban már nem tudott közelebb kerülni riválisához, így pécsi siker született.

Bajai Bácska FKE - MTK-Elite Basket 85-70

Az első félidőben szerzett 10 pontos előnyének, valamint Milos Vukicsevics (25 pont, 11 lepattanó), Goldring Gergő (21/3 pont, 7 lepattanó, 3 gólpassz), a bajai Jakab Péter (20/9 pont, 8 lepattanó) és Goldring József (10/3 pont, 4-4 lepattanó és gólpassz) eredményességének, valamint Pongó Martin (9 pont - 16 mezőnykísérlet -, 14 lepattanó, 4 szerzett labda, 5 gólpassz) mezőnymunkájának köszönhetően győzte le összességében biztosan a Baja a Takács András (21/6 pont, 13 lepattanó) és a törökbálinti Jakab Péter (13 pont - 14 mezőnykísérlet -, 5 lepattanó, 3 eladott labda, 8 gólpassz) vezette MTK együttesét.

HOYA-Pannon Egyetem Veszprém - MAFC 109-76

A hazaiak szünetig egy híján 70 pontot dobva Szabó Péter (27/15 pont, 3 lepattanó, 10 gólpassz), Nebojsa Dukics (23 pont, 5 lepattanó), Madár András (19/15 pont, 4 lepattanó, 8 gólpassz) és Szűcs Péter (12/6 pont, 6 lepattanó) vezérletével 30 pont fölötti előnyt szerezve egy félidő alatt eldöntötték a találkozót. A második félidőben a MAFC a Polgárdy Ádám (23/6 pont, 5 eladott labda)-Tóth Péter (23/3 pont, 8 lepattanó, 5 gólpassz)-Csapai Péter (10/3 pont, 6 lepattanó) trió jóvoltából már egyenrangú ellenfele volt a Veszprémnek, de a lényegi kérdések szünetig eldőltek a találkozón.

Vasas Akadémia - BKG Príma Akadémia 78-86

10-0-lal kezdett a vendég BKG, amire egy 9-0-lal felelt a hosszú kihagyás után újra bajnoki mérkőzést játszó veretlen éllovas Vasas, amely hét közben Hepp-kupa mérkőzést játszott - s veszített el a roppant megerősödő zöld csoportos Újpest ellen. Az "üldözőverseny" folytatódott: a második negyed elején volt 14 pontos előnye is az elsősorban Nagy Botond (37/21 pont, 3-3 lepattanó és szerzett, 5 eladott labda, 6 gólpassz) és Admir Radoncic (19 pont, 9 lepattanó) ponterős játékában bízó  szigetszentmiklósi gárdának, ám vezetése a félidő hajrájában 5 egységnyire zsugorodott. Szünetben ugyanúgy 7 ponttal vezetett a BKG, mint az első negyed után. Szünet után szigorított védekezésén a Sólyom Botond (15/6 pont, 6 lepattanó, 3 eladott labda)-Boros Márk (13/9 pont, 3-3 lepattanó és gólpassz)-Radics Gerzson (12/3 pont, 11 lepattanó, 2-2 blokk és szerzett labda) trió vezette Vasas, amely a harmadik negyed közepén utolérte elbizonytalanodó ellenfelét, sőt át is vette a vezetést. A szakasz azonban 6 BKG ponttal és 3 pontos vendég vezetéssel zárult. A záró etap elején fej-fej mellett haladtak a felek, majd a 33. és a 38. perc között egy 15-3-at "repesztve" úgy tűnt, a BKG végképp "lerázza" magáról veretlen vendéglátóját. Két triplával azonban villámgyorsan megfelezte hátrányát a Vasas, de igazán már nem tudott közel kerülni ellenfeléhez, így a BKG elvette veretlenségét.

Budapesti Honvéd SE - TF-BP 88-66

A váltott vezetés mellett zajló, kiegyenlített első 10 perc után a második etap első felében egy 11-0-lal elhúzott, s ennek köszönhetően 12 pontos előnnyel fordulhatott a Stefán Dávid (22/3 pont, 7 lepattanó) és Takács Dániel (15/6 pont, 3 gólpassz) eredményességére, valamint Tóth Bence (5/3 pont - 7 mezőnykísérlet -, 10 gólpassz) szervező munkájára támaszkodó hazai együttes. A 10 pont körüli különbség csaknem a negyedik negyed közepéig állandósult, majd a 33. és a 35. perc között egy 10-2-vel eldöntötte a meccset a maga javára a Honvéd. Erre már nem volt válasza a Kerkai Ákos (23/3 pont, 5 lepattanó, 3 eladott labda)-Timkó Norbert (19 pont, 13 lepattanó, 4 eladott labda, 2 blokk) kettős vezette TF gárdájának - a vége egészen simának tűnő, 20 pont fölötti Honvéd diadal lett.

Nagykőrösi Sólymok KE - Hübner Nyíregyháza BS 64-74

Az első negyed hajrájától a második közepéig egy 15-2-es rohammal jelentős, 15 pontos előnyt szerzett a Nyíregyháza. A félidő hajrájában feljavult, s egy 14-6-os bő 4 perccel szünetig 7 pontra felzárkózott az egyik legjobbját, Lakosa Ákost nélkülözve Kovács Soma (19/15 pont, 4 lepattanó), Fehér Péter (15 pont, 6 lepattanó, 3 eladott labda, 5 gólpassz), Molnár Miklós (11/6 pont, 4 gólpassz) és Mácsai Károly (9 pont - 11 mezőnykísérlet -, 11 lepattanó, 3 eladott labda) pontjaira alapozó Sólymok együttese. A második félidőt 9-0-lal kezdték a szabolcsiak, akik úgy őrizték magabiztosan "tízen túli" előnyüket, hogy előbb "feljött" 12-re a Nagykőrös, a szakasz hajrájában viszont volt 19 pontos előnye is az Emmanuel Ubilla (24/3 pont, 3 lepattanó), a nagy mezőnymunkát végző Bus Iván (16 pont, 7 lepattanó, 9 gólpassz), Tóth Gergely (11 pont) és Bazsó Brúnó (10/6 pont, 6 lepattanó, 3 szerzett labda) vezette Kék Cápák alakulatának. A záró etapot 15 egységnyi vezetéssel várhatta a Nyíregyháza. Ezt egészen hajráig őrizték is Siska János tanítványai - a végén egy 9-2-es 4 perccel "kozmetikázta" 10 pontosra veresége mértékét a Nagykőrös.

Óbudai Kaszások KA - Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC 88-64

Bár tompán, fásultan kezdett, hamar 11-2-es hátrányba került, s "égett" 11 ponttal (6-17) is, három negyedet megnyerve, egyet döntetlenre adva, szünetig kerek 20 pontos előnyt szerezve, s a lepattanócsatát 55-30-ra "behúzva" győzte le biztosan az Óbuda a győrieket Varga Dániel (19 pont, 12 lepattanó, 3 eladott labda, 4 gólpassz), Vámos László (14/6 pont), Kovács Barnabás (11/9 pont, 9 lepattanó) és Vas-Teplán Miklós (11/9 pont, 4 lepattanó, 3 eladott labda) vezérletével. A vendégektől csak Lógár Bence (17 pont) és Földesi Marcell (15/15 pont, 3 lepattanó) jelentett érdemi veszélyt az óbudai kosárra.

Óbudai Kaszások KA - Újpest-MT 82-81

A második negyed közepéig fej-fej mellett haladtak a felek a csoport fővárosi rangadóján. A félidő hajrájában egy 15-3-as rohammal ellépett az Ivosevet nélkülöző, s távollétében elsősorban Horváth Kristóf (19/6 pont, 5 lepattanó, 3-3 eladott labda és gólpassz), Varga Balázs (13 pont, 7 lepattanó), Kelemen Balázs (12/6 pont, 7 lepattanó, 3-3 gólpassz és szerzett, 6 eladott labda), Mészáros Bence (12/3 pont), Horváth Ákos (11/9 pont, 3-3 lepattanó és szerzett labda, 5 gólpassz) és Csaba György (11/3 pont, 6 lepattanó) kosaraira alapozó Újpest, amely megnyugtatónak tűnő előnyt szerzett.

Lehet, kicsit meg is nyugodtak a vendégek: a második félidőt 9-0-lal kezdve bő 3 perc alatt szorossá tette a rangadót a Kaszások csapata. A közben érthetően "megejtett" újpesti időkérés sem hozott változást a játék menetében: a 27. percben át is vette a vezetést a 16-2-es száguldást "repesztő" óbudai gárda. A szakasz hajrájában egy 12-3-mal visszavette a vezetést az Újpest, amely 8 pontos előnnyel várhatta a negyedik negyedet. A vendégek a záró szakasz közepéig tartották 5 és 10 pont közötti előnyüket, sőt, a negyed közepén 10 pont fölé hízott a különbség. Ekkor egy 6-0-lal újfent szorossá tette a meccset a Vámos L. (24/9 pont, 4 lepattanó)-Puszta Dávid (16/9 pont, 3-3 eladott labda és gólpassz)-Varga D. (14/6 pont, 10 lepattanó)-Bencsik B. (10 pont, 3 gólpassz) "négyesfogat" által "húzott" vendéglátó. Az Újpest azonban újítani tudott, s másfél perccel a befejezés előtt 9 ponttal vezetve úgy tűnt, megnyeri a rangadót. A hazaiak azonban két triplára alapozva őrült, 12-2-es végjátékot produkálva a maguk javára fordították a rangadót. A legvégén a nyerő hármas az addig pont nélkül álló, a mérkőzésen korábban mindhárom triplakísérletét elrontó Kovács Barnabásé volt.

Ceglédi KE - Vásárhelyi Kosársuli 72-70

A második negyed közepéig többnyire szűk hazai vezetés mellett zajlott a 2. és a 3. helyezett rangadója. A félidő hajrájában, pontosabban utolsó 5 percében írd és mondd egyetlen büntetőt tudtak bedobni a hazaiak: egy 9-1-gyel fordított, s 5 pontos előnnyel térhetett pihenőre a Béres Nándor (14/3 pont, 19 lepattanó), Varga Ákos (13/6 pont - 14 mezőnykísérlet -, 10 lepattanó, 5 eladott labda, 4 gólpassz), Pavlovic Vuk (11 pont, 5 lepattanó, 7 gólpassz) és Bálint Erik (10/6 pont, 4 lepattanó) hatékony, jó játékra, s az 57-44-re megnyert pattanózásra építő Vásárhely. A második félidő elején tartotta néhány pontos előnyét a Hódmezővásárhely, majd a harmadik negyed közepén 10 pont fölé nőtt a különbség. Mintha ez lett volna a jel a Fekete Viktor (17/6 pont, 3-3 lepattanó, eladott labda és gólpassz)-Tóth Zoltán (15/6 pont, 3-3 lepattanó, gólpassz és eladott labda)-Nárai Bence (12 pont) trió vezette Ceglédnek, amely a 27. és a 32. perc között egy őrületes 19-2-es rohammal fordított, s 6 ponttal meg is ugrott. Két triplával gyorsan ledolgozták hátrányukat a vendégek. A hajrában ha szűken is, de a vendéglátók vezettek, a Vásárhely azonban végig tapadt a Ceglédre. A végjátékban volt labdája a Vásárhelynek a fordításra, de nem találtak be a vendégek, így izgalmas csatában hazai siker született.

Atomerőmű KSE Bonyhád - Tiszaújvárosi Termálfürdő Phoenix KK 76-68

A Bonyhád 6, a Tiszaújváros 4 vereség után lépett pályára ezen a találkozón - mindkét fél szerette volna megszakítani saját rossz sorozatát. A kiegyenlített nyitó etap után a második 10 percben a nagyrészt Drahos Gábor (20/3 pont, 11 lepattanó, 4 eladott labda), Szabó Norbert (13/3 pont, 3-3 szerzett labda és gólpassz) és Lajsz Gergő (11 pont, 5 lepattanó, 3 szerzett  labda) kosaraira építő Tiszaújváros szünetig 10 pont fölötti előnyt szerzett a sokat hibázó tolnai társulattal szemben. Szünet után "üldözőbe vette" ellenfelét a Bonyhád, s a harmadik szakasz hajrájában 4 pontra megközelítette a borsodiakat. A záró etap előtt 7 ponttal vezetett a Tiszaújváros, s ezt az előnyét a záró etap közepéig tartani is tudta. Az utolsó 5 és fél percben aztán "lehengerlő" támadójátékot produkálva, azt 20-5-re nyerve a sokáig hátrányban lévő Bonyhád Baki Sándor (16/6 pont, 12 lepattanó, 5 gólpassz), Pajor Dávid (15/9 pont, 4 lepattanó, 3 eladott labda), Gébert Attila (12/9 pont, 3 gólpassz) és Tömösváry Máté (12/3 pont, 7 lepattanó, 3 blokk) vezérletével a maga javára fordította az összecsapást.

Conoil Motax KC Pápa - Békési SzSK 93-95

Az első három negyedben szenzációs dobóformát fogott ki a viharsarki gárda, amely Frikker Marcell (21/9 pont, 9 lepattanó, 4 eladott labda, 5 gólpassz), Hargitai Krisztián (20/9 pont, 9 lepattanó), Danijel Krsztics (18/12 pont, 4 lepattanó), Balog Gábor (13/3 pont, 7 lepattanó, 3 gólpassz) és Meleg Károly (13 pont, 6 lepattanó) ponterőssége révén e szakaszokban egyaránt 29-29 ponttal terhelte meg a vendéglátó pápai együttes kosarát. A vendég Békés csaknem 90 pontnál járva 23 ponttal vezetett a záró etap előtt. Az utolsó 10 percben óriási hajrába kezdett a Pápa, amely - mivel a Békés pedig "megállt" támadásban - Kiss Kornél (18/12 pont), Murai Gábor (17/3 pont, 5 lepattanó, 8 gólpassz), Hódi Patrik (15/15 pont, 3 lepattanó), az előző pár évadot éppen Békésen töltő Koma Dániel (15 pont, 3 lepattanó) és Erdei Márk (12/9 pont, 7 lepattanó) jóvoltából fokozatosan csökkentette hátrányát. Tetemes előnyéből azonban 2 pontot megtartva végül a Békés nyerte ezt az érdekes, s a végén izgalmassá váló, összesen 27 hárompontos kosarat hozó találkozót. A vendégek 41-25-re nyerték a lepattanózást, és jobban is dobtak. Mindezek ellenére a nagyot hajrázó Pápa amellett, hogy gyakorlatilag 3 negyed előnyt adott ellenfelének, elsősorban a 13 (!) kihagyott büntetőjének köszönheti a vereségét.

EKE Eger KOK - SMAFC 58-69

Az alsóházi rangadón elsősorban a második negyed pontos, jó játékával szünetig 17 pontos előnyt szerzett a Papp Barna (22/9 pont, 6 lepattanó)-Kovács Benedek (17 pont, 14 lepattanó, 2-2 blokk és eladott labda)-Bakk Krisztián (11/6 pont - 13 mezőnykísérlet -, 12 lepattanó) trió vezette vendég soproni együttes. A második félidőt 10-3-mal kezdve előbb 10, majd a szakasz hajrájában egy 7-0-lal 5 pontra zárkózott föl a védekezésén szigorító hazai legénység - a negyedik negyednek 7 pontos soproni vezetésről vágtak neki a felek. Ezt egy 6-1-es két és fél perccel kezdve 2 pontra megközelítette ellenfelét az elsősorban Szicsák Bence (16 pont, 9 lepattanó, 3 szerzett labda, 2 blokk), Ungi Keve (14/6 pont, 5 lepattanó) és Csomor Péter (13/9 pont, 5 lepattanó) találataira támaszkodó Eger. Ennél jobban viszont már nem tudta, mert a hajrában a kritikus pillanatokban mindig akadt valaki a soproniaknál, aki pontokat tudott szerezni. A végjátékban a büntetőket jól értékesítve végül 10 pont fölötti győzelmet arattak a vendégek.