Férfi NB I B: Nagyot lépett az élvonal felé az Oroszlány, a MAFC-é lett a bronz
21
2019
2019. május 21.  |  13:40
Meglepetéssel kezdődött az NB I B piros csoportjának döntője: az Oroszlány biztosan nyert Veszprémben, elvéve az alapszakaszgyőztes pályaelőnyét. A bronzcsatában a MAFC előbb hazai pályán szerzett előnyt a Nyíregyháza ellen, majd egy ponttal nyert idegenben, így megszerezte az ötödik helyet. Az 5. helyért BKG-Honvéd összecsapást rendeznek, melynek első meccsét 25 ponttal nyerte a Honvéd. A két kieső párharcát két kosarakban gazdag mérkőzésen a Békés nyerte a Bonyhád ellen. A zöld csoport döntőjében a Baja egy végig kiélezett találkozón került lépéselőnybe a Salgótarjánnal szemben.

Döntő

HOYA-Pannon Egyetem Veszprém - OSE Lions 68-84

A finálé nyitó összecsapásán a kiegyenlített első negyedet követően a két középső etapban Remy Abell (26/6 pont, 4 lepattanó, 3 eladott labda), Illés Máté (14/6 pont, 4 lepattanó, 3-3 gólpassz és eladott labda), valamint dr. Mohácsi Máté (14/6 pont, 3 eladott labda) vezérletével jóval pontosabban játszva, a lepattanóharcot összességében 43-28-ra nyerve meglepő(en biztos), de teljesen megérdemelt győzelmet aratva vette el az alapszakasz és Hepp-kupa győztes Veszprém pályaelőnyét a vendég Oroszlány. Bár az OSE több (18) labdát adott el, mint a Madár András (20/6 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda)-Völgyi Marcell (19 pont, 7 lepattanó)-Kovács Ádám (10 pont - 15 mezőnykísérlet -, 4-4 lepattanó és szerzett, 3-3 gólpassz és eladott labda) trió vezette vendéglátó (10), ám ezt a jobb pattanózás mellett a jóval pontosabb triplázással (3/20 15%, ill. 8/21 38,1%) bőven ellensúlyozta.

A párharc állása: 1-0 az Oroszlány javára.

A 3. helyért

MAFC - Nyíregyháza Blue Sharks 82-65

Már mindkét csalódott csapatból hiányzott - feltehetően hazautazott - a légiós, ráadásul a szabolcsiak az egyetemi négyesdöntőn bokasérülést szenvedett szellemi vezérükre, Bus Ivánra sem számíthattak. A MAFC Lakosa Zsolt (20/12 pont), Garamvölgyi Ákos (11/3 pont, 6 lepattanó, 3 szerzett labda), Katona Bence (11/3 pont) és Misek Levente (10 pont, 3 eladott labda, 8 gólpassz) vezérletével, a második negyedet leszámítva kézben tartva az irányítást biztosan verte a jórészt Mokánszki Máté (17 pont, 10 lepattanó, 4 eladott labda), Tóth Gergely (14 pont, 3-3 lepattanó és eladott labda), Bazsó Brúnó (11/6 pont, 7 lepattanó, 6 gólpassz) és Oláh Zoltán (10 pont, 4 lepattanó, 3-3 eladott labda és gólpassz) pontjaira alapozó nyíregyháziakat.

Nyíregyháza Blue Sharks - MAFC 84-85

A bronzcsata visszavágóján a Nyíregyháza az 5 ponttal megnyert első negyeddel jelezte, hogy Czura Attila (21/3 pont, 3 lepattanó, 4 eladott labda, 8 gólpassz), Oláh Zoltán (15/3 pont, 4 lepattanó), Tóth Gergely (15/3 pont, 4 lepattanó), valamint Bazsó Brúnó (13 pont, 10 lepattanó, 3 gólpassz) vezérletével szeretne visszavágni fővárosi riválisának, s visszamenni egy döntő a Gabányi-csarnokba. A második etapra rendezte sorait a MAFC, amely elsősorban Garamvölgyi Ákos (19/3 pont, 8 lepattanó, 3 eladott labda), Misek Levente (18 pont, 3 lepattanó, 4 gólpassz), Lakits András (13 pont) és Nagy Krisztián (10/3 pont, 3 lepattanó, 4 gólpassz) jóvoltából szünetig fordított. A harmadik etap kiegyenlített játékot hozott, majd úgy három és fél perccel a befejezés előtt 7 ponttal ellépett a MAFC. A hazaiak egy 6-0-lal 1 pontra feljöttek, ám fordítani nem tudtak az utolsó percben 6-ból 5 büntetőt értékesítő MAFC ellen, így a fővárosba került a bronz.

A párharc győztese: a MAFC 2-0-lal.

Az 5-8. helyért

BKG-Príma SE - PVSK-Kronosz Kiadó 98-82

A visszavágón érződött, hogy az első mérkőzésen 22 ponttal győzött a BKG, amely három dupla-duplát elérő játékosa, Seth Berger (33 pont, 12 lepattanó), Nagy Botond (22/12 pont, 12 gólpassz) és Nagy Benedek (17/9 pont, 10 gólpassz) vezérletével a két középső etapban vitte döntésre a dolgot a leginkább Olasz Ádám (18 pont, 9 lepattanó, Popadics Miljan (12/3 pont, 4-4 lepattanó, eladott labda és gólpassz), Fülöp Zsombor (11/3 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz) és Mezei Máté (10 pont) kosaraira építő pécsi együttes ellen.

A párharc győztese: a BKG kettős győzelemmel.

Budapesti Honvéd SE - Vasas Akadémia 73-64

Az Andrássy Géza (16 pont, 8 lepattanó)-Kovács Bálint (12/3 pont) kettős vezette Vasas az első negyedben még hármat "rátett" az első összecsapáson szerzett 6 pontos előnyére. A második etap egyértelműen a Horváth Ákos (21/12 pont, 4 lepattanó, 5 szerzett, 7 eladott labda), Tichov Dominik (15/9 pont, 4 lepattanó, 5 eladott labda, 3 gólpassz) és Stefán Dávid (10/3 pont, 5 lepattanó, 3 gólpassz) ponterősségére alapozó Honvéd csapatáé volt, amely 5 pontos előnnyel - összesítésben viszont még 1 pontos hátránnyal - fordult. Szünet után sokáig a kritikus 6 pont körül a parti. A záró etap közepén Horváth Á. két triplájának köszönhetően 10 - összesítésben 4 - ponttal ellépett a Honvéd, s végül izgalmas, szoros csatában a visszavágót, s a párharcot is megnyerte.

A párharc győztese: a Budapesti Honvéd 149-146-tal.

Az 5. helyért

Budapesti Honvéd SE - BKG-Príma SE 108-83

A Seth Berger (25/3 pont, 7 lepattanó), Kovács Soma (19/9 pont, 4 lepattanó)-Nagy Benedek (10/6 pont, 4 lepattanó, 5 szerzett, 3 eladott labda, 10 gólpassz) trió vezette vendég szigetszentmiklósi alakulat 10-0-lal kezdett, majd fokozatosan vette át az irányítást a Honvéd, amely a nyitó etap végén 4 pontra feljött, s remek második etapot produkálva szünetre Stefán Dávid (18/3 pont, 6 lepattanó), Pintér Dávid (15/9 pont), Valerio Vincent (15/3 pont, 5 lepattanó, 9 gólpassz) és Tichov Dominik (12/9 pont, 3 eladott labda) ponterős játéka révén 13 pontos előnyt szerzett. Térfélcsere után tovább "nyílt az olló", a lepattanózást 45-27-re megnyerő Honvéd végül 25 pontos előnyt szerzett a visszavágóra.

A 7. helyért

PVSK-Kronosz Kiadó - Vasas Akadémia 67-89

A végeredményt látva meglepő lehet, de tény, hogy a harmadik negyed után még a Veljko Dragasevic (21/6 pont, 3 lepattanó, 6 gólpassz)-Fülöp Zsombor (12/6 pont, 4 lepattanó, 3-3 gólpassz és eladott labda) és Olasz Ádám (11 pont, 4 lepattanó, 6 eladott labda) eredményességére alapozó pécsi fiatalok vezettek. A negyedik negyedben azonban, ahogy mondani szokás, csak egy csapat volt a pályán. A Vasas Moravcsik Áron (17/3 pont, 5-5 lepattanó, gólpassz és eladott, 3 szerzett labda), Boros Márk (14/3 pont - 18 mezőnykísérlet -, 9 lepattanó), Kozma Norbert (14/3 pont, 3 eladott labda) és Andrássy Géza (12/3 pont, 6 lepattanó) vezérletével a negyedik negyedet 30-6-ra nyerve nemcsak a mérkőzést, valószínűleg a párharcot is eldöntötte.

A 9-12. helyért

Budafok - Nagykőrösi Sólymok KE 104-68

A 35-14-re megnyert első negyedre, valamint egységes jó csapatmunkájára - hat játékos, Lados Erik (16/3 pont), Varga Dániel (16 pont, 8 lepattanó, 3 gólpassz), Siklós Olivér (16 pont, 3-3 lepattanó és szerzett labda, 4 gólpassz), Kiss Mihály (14/6 pont, 3 lepattanó, 5 gólpassz), Jilling László (12/12 pont) és Fehér Csaba (10 pont, 3 lepattanó, 6 gólpassz) dobott legalább 10 pontot - építve nyerte meg fölényesen a párharc döntő, harmadik összecsapását a Budafok. A Fehér Péter (17/12 pont, 5 lepattanó, 4 eladott labda)-Mácsai Károly (11/3 pont, 10 lepattanó, 4 eladott labda, 5 gólpassz) kettős vezette tartalékos vendég nagykőrösiek csupán a harmadik negyedben nőttek föl a feladathoz.

A párharc győztese: a Budafok 2-1-gyel.

A 9. helyért

Budafok - MEAFC-Miskolc 71-79

Az első negyedben elsősorban Horváth Márton (14 pont, 12 lepattanó, 4 eladott labda), Jilling László (13/12 pont, 3-3 lepattanó, gólpassz és eladott, 4 szerzett labda), Lados Erik (12 pont, 3 eladott labda) és Varga Dániel (10 pont, 5 lepattanó) jóvoltából a Budafok valósággal átrohant a tompán kezdő miskolciakon, s 15 pontos előnyt szerzett. A folytatásban rendezte sorait a Lippai Szabolcs (29 pont, 3 lepattanó), Béres Dávid (15 pont, 5 lepattanó), Tóth Bence (14 pont, 4-4 lepattanó és gólpassz, 3 eladott labda) és Gonda Zsombor (10/3 pont - 11 mezőnykísérlet) vezette borsodi gárda, átvette az irányítást, s a harmadik negyed végére 1 pontra feljött, majd a záró etap első négy és fél percében egy 11-1-et eldöntötte a mérkőzést a maga javára.

A 11. helyért

MTK Törökbálint - Nagykőrösi Sólymok KE 61-69

Küzdelmes mérkőzésen a 25-18-ra megnyert második negyednek, valamint elsősorban Fehér Péter (27/15 pont, 6 lepattanó, 4 eladott labda) és Jókai Mátyás (13 pont, 8 lepattanó, 3 eladott labda) eredményességének köszönhetően tudott nyerni a Nagykőrös a Jakab Péter (11/3 pont, 3 lepattanó, 4 gólpassz)-Czakó Tamás (10 pont, 7 lepattanó) duó vezette MTK Törökbálint otthonában.

Nagykőrösi Sólymok KE - MTK Törökbálint 75-63

Jobban kezdett, s egy negyed után még 8 ponttal vezetett a leginkább Nagy Szabolcs (15 pont, 11 lepattanó, 3 gólpassz) és Horváth Barnabás (10/3 pont, 3 lepattanó) eredményességére építő MTK. A második negyedben megfelezve hátrányát, majd szünet után már egyértelműen fölényben játszva fordított, s összességében biztos győzelmet aratott Mácsai Károly (18/9 pont, 8 lepattanó), Molnár Miklós (17/3 pont, 6 lepattanó, 3 szerzett labda) Lakosa Ákos (14 pont, 6 lepattanó, 5 gólpassz, 4-4 szerzett és eladott labda), valamint Fehér Péter (13/6 pont - 19 mezőnykísérlet -, 7 lepattanó, 3 szerzett labda) vezérletével a Nagykőrös.

A párharc győztese: a Nagykőrös 2-0-lal.

A 13. helyért

Omnia Pub&Food Békés - Knipl Kft. Bonyhádi KSE 106-104

A két kiesett együttes első helyosztója látványos, kosarakban gazdag játékot hozott. A harmadik negyed után 12-vel, a 37. percben pedig 10-zel a Baki Sándor (25/6 pont, 7 lepattanó, 3-3 eladott labda és gólpassz)-Pupp Bence (20/9 pont, 4 lepattanó, 8 eladott labda)-Somogyfoki Szabolcs (19 pont, 8 lepattanó) trió vezette vendég Bonyhád. A Koma Dániel (32 pont, 6 lepattanó, 3-3 eladott labda és gólpassz), Danijel Krsztics (30/12 pont, 3-3 lepattanó és gólpassz, 5 eladott labda), Nagy Balázs (17/6 pont, 3 lepattanó) és Farkas Gergő (14/12 pont, 3 lepattanó) ponterős játékára építő viharsarki legénység azonban egy igazán viharos, 15-3-as utolsó három és fél percet produkálva a végén a maga javára fordította a találkozót.

Knipl Kft. Bonyhádi KSE - Omnia Pub&Food Békés 88-91

A látványos, kiegyenlített játékot hozó első félidőt követően a harmadik negyed végére közel 10 pontos előnyt szerzett a nagyrészt Nagy Balázs (28/15 pont, 4 lepattanó, 5 eladott labda), Danijel Krsztics (20/6 pont, 3 lepattanó, 7 gólpassz), Kertész Dániel (12/3 pont, 11 lepattanó, 5 gólpassz) és Koma Dániel (10 pont) kosaraira alapozó vendég viharsarki alakulat. A záró etapot egy 13-0-s pazar három perccel kezdve fordított a Kis Milán (17 pont, 10 lepattanó), Dorogi Gergő (16/3 pont, 7 lepattanó), Baki Sándor (15/9 pont, 3-3 lepattanó és eladott labda), valamint Tömösváry Máté (13/6 pont, 10 lepattanó, 3-3 eladott labda és gólpassz) vezette Bonyhád. Az izgalmas hajrában váltott vezetéssel haladtak a felek, a 39. percben 3 ponttal a hazaiak álltak jobban, de a végjáték a Békésnek sikerült jobban, amely egy triplával, valamint 3 értékesített büntetővel végül a visszavágót is megnyerte.

A párharc végeredménye: 2-0 a Békés javára.

Döntő

Bajai Bácska FKE - Salgótarjáni KSE 89-87

Talán a hódmezővásárhelyi bravúrból merített "lendületből" a Salgótarján kezdett jobban, 9-4-re ellépett, de utána egy 12-2-vel fordított a Baja. Ezt követően a döntő első meccse végig szoros, izgalmas és fináléhoz méltó, színvonalas volt. A záró etap előtt úgy volt 5 pont a Pongó Martin (27/9 pont, 6 lepattanó, 4-4 gólpassz és eladott labda)-Jakab Péter (20 pont, 8 lepattanó, 3 gólpassz)-Milos Vukicsevics (14/3 pont, 6 lepattanó)-Nagy Dániel (13/3 pont, 11 lepattanó, 3 eladott labda) kvartett vezette hazai együttes előnye, hogy két etapot egyetlen, egyet pedig 3 ponttal nyert meg. A záró szakaszban az elsősorban Boinitzer Dávid (20/3 pont, 6 lepattanó), Kovács Martin (17/9 pont), Piukovics Bálint (12/6 pont, 3 eladott labda) és Dominik Herendic (11 pont - 12 mezőnykísérlet - 3 szerzett labda) kosaraira alapozó nógrádi alakulat végig a hazaiakra, de nagy izgalmak közepette fordítani nem tudott.

A párharc állása: 1-0 a Baja javára.

Vásárhelyi Kosársuli - Óbudai Kaszások 80-69

Három negyedet megnyerve, egyet pedig x-re játszva került lépéselőnybe Kelemen Balázs (14/6 pont, 4-4 lepattanó és szerzett labda), Vas Péter (12/6 pont, 6 lepattanó, 3 szerzett labda) és Perák Denis (10 pont) vezérletével a Vásárhelyi Kosársuli a csalódott csapatok bronzcsatájának első felvonása után a Molnár Levente (18/9 pont), Takács András (17 pont, 10 lepattanó), Bencsik Barnabás (12/3 pont, 3 eladott labda) és Ondima Olivér (10 pont - 13 mezőnykísérlet -, 3 lepattanó, 5 eladott labda) vezette óbudai alakulattal szemben.

Concordia Motax KC Pápa - Újpest-MT 93-82

Az első három negyedben kézben tartva az irányítást 15 pontos előnyt szerzett a Sonyák Béla (28 pont)-Horváth Attila (15/15 pont, 3 szerzett labda)-Murai Gábor (12/3 pont, 3 szerzett labda, 8 gólpassz) trió vezette Pápa. A záró etapban nagy hajrát indított Surmann Gábor (20/3 pont, 7 lepattanó, 4 gólpassz), Jovan Djurasevics (15/6 pont, 10 lepattanó, 3-3 szerzett és eladott labda), Franczva Ádám (15 pont, 5 lepattanó, 4 eladott labda) és Takács Gergely (12/9 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz) eredményes játékára építve az Újpest, amely 8 pontra is megközelítette ellenfelét, a végén 11 pont lett a különbség.

Újpest-MT - Concordia Motax KC Pápa 73-92

A kiegyenlített első etap után a tripla-duplától egyetlen pattanóval elmaradó Ryan Cook (25/9 pont, 9 lepattanó, 3 szerzett labda, 10 gólpassz), Márton Ádám (22 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda) és Sonyák B. (19/12 pont, 3-3 lepattanó és eladott labda, 4 gólpassz) ponterős, jó játéka révén a Pápa a két középső negyedben egyértelműen rákényszerítette akaratát a Surmann G.(13/6 pont, 5 lepattanó, 4 eladott labda, 3 gólpassz)-Takács G. (10/3 pont - 11 mezőnykísérlet -, 3 lepattanó, 5 gólpassz)-J. Durasevics (10 pont - 14 mezőnykísérlet -, 9 lepattanó, 4 gólpassz) trió vezette újpesti alakulatra, és idegenben sokkal biztosabban verte, mint pár nappal korábban saját pályáján.

A párharc győztese: a Pápa kettős győzelemmel.

DEAC U23 - Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC 61-81

Az első három negyedben kézben tartva az irányítást tudott nyerni nagyrészt Rátvay Tamás (20 pont, 6 lepattanó, 5 eladott labda), Csaba György (15 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz), Domsitz Márton (15 pont, 5 lepattanó) és Gáll Dominik (10/9 pont, 3 lepattanó) eredményessége, valamint Geiger Bálint (8/3 pont, 10 lepattanó, 4-4 gólpassz és eladott, 3 szerzett labda) mezőnymunkája révén a Győr az erősen tartalékos, Asszú Ádám (19/12 pont - 21 mezőnykísérlet -, 4 lepattanó, 3 szerzett labda)-Kozák Bertalan (15/3 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda) kettős vezette debreceni fiatalok otthonában.