01
2018
2018. február 1.  |  22:07
Utolsó másodperces kosár döntött a nyitómeccsen

Frey Hunor kosarával indult a hatodik alkalommal megrendezett Szent István Kupa Székesfehérváron, a magyar U16-os válogatott az Anadolu Efessel mérkőzött. Az első negyed kiegyenlített játékot hozott, egyik csapat sem tudott komolyabb előnyre szert tenni - bár Bayraktar kosara után 6-12-t mutatott az eredményjelző, Kenéz triplájával 14 egységnél már utol is érte ellenfelét a magyar együttes. A második negyed rajtját az Anadolu kapta el jobban, zsinórban 7 pontot rámoltak be a hazai kosárba Günes-ék, így 16-25-re elléptek ellenfelüktől - erre megrázták magukat honfitársaink is, ők is futottak egy 7-0-t. Innen nagyjából felváltva potyogtak a kosarak, minimális, 2 pontos előnnyel mehetett a nagyszünetre a magyar U16-os csapat (38-36). A fordulás után is maradt az adok-kapok, 42-47-es Efes előny után 54-49-es hazai fór következett - hullámzott a játék. A negyed végét megnyomták Kenézék, Horváth Hunor 5 pontjával 62-54-es előnnyel várhatták a záró etapot.  Nem hagyták magukat a törökök, 62-61-ig zárkóztak pár perc leforgása alatt - izgalmas végjátékra volt kilátás mindjárt a nyitómeccsen. 69-69-nél még egál volt, innen azonban egy 10-4-es sorozattal 79-73-ra léptek el a magyarok - egy perc volt mindössze hátra ekkor. Yücetas trojkájával 79-76-ra zárkózott az Anadolu, majd Sövegjártó lépéshibáját követően Bayraktar is bevágott egy távolit - 17 másodperccel a vége előtt egyenlítettek a törökök. Labdája volt tehát a hazaiaknak a mérkőzés megnyerésére, Kenéz azonban elesett a festékben, az Efes pedig ziccerrel fejezte be a gyorsindítást 0.1 másodperccel a lefújás előtt. Balszerencsés módon indult tehát a torna az U16-os fiúk szempontjából, komoly győzelmi esélyt szalasztottak el, de a 24 pontos Kenéz vezetésével derekasan küzdöttek.

Magyarország U16 - Anadolu Efes  79-81 (16-18, 22-18, 24-18, 27-17)

Szoros meccsen kapott ki a házigazda Alba Fehérvár

Az U16-osok után bemutatkozott a "valódi" házigazda is, az Alba a szerb Mega Bemax-szal csapott össze. Az első játékrészben egy lépéssel a hazaiak előtt jártak déli szomszédaink, 20-17-es vendégvezetéssel ért véget a negyed. A folytatásban 26-19-re is ellépett a Luka Paunovic vezette Mega, Molnár Mátyás triplájával azonban már az Alba vezetett (28-27), és félidőig meg is őrizte előnyét (39-36). 50-43 után 50-51-re fordítottak a vendégek, különösen Petar Kovacevic volt elemében közülük. A záró felvonásnak 59-58-as magyar vezetéssel futottak neki az együttesek, ám Kovacevic és Andric kosaraival 72-64-re megléptek a szerbek, előnyükkel pedig jól sáfárkodtak a lefújásig - szoros meccsen, de másodszor is vesztesen hagyta el a parkettet a magyar csapat, hiába remekelt Sodiq (26 pont) és Molnár Mátyás (17 pont, 4 tripla).

Alba Fehérvár - Mega Bemax  76-82 (17-20, 22-16, 20-22, 17-24)

Gálázott a Real

Háromszoros címvédőként érkezett a kupára a királyi gárda, és nem sok kétséget hagytak afelől, hogy idén is érdemes számolni velük - minden negyedet magabiztosan nyerve iskolázták le a múlt héten még Szolnokon EYBL-tornán szereplő Bayern Münchent. Végig agresszívan védekezve 30 eladott labdába hajszolták bele a németeket, hatan is kétszámjegyű ponttermést szállítottak, nem lehetett kérdéses a győztes kiléte.

Real Madrid - Bayern München  101-62 (32-20, 28-15, 22-13, 19-14)

Túlóra kellett a Barcelonának

A másik spanyol-német derbin nem volt akkora a csapatok közti különbség, mint az elsőn - bár a meccs folyamán többször is ellépett 10 ponttal a Barca, mindig volt visszaút a "másik" Albának. Olyannyira, hogy a negyedik negyed nagy részében már a berliniek vezettek, Pol triplájával azonban egyenlítettek a katalánok - 3.7 másodperccel a rendes játékidő vége előtt. A hosszabbításban már a gránátvörös-kékeknek állt a zászló, 13-6-ra húzták be az extra periódust, ezzel megnyerték a mérkőzést.

FC Barcelona - Alba Berlin  106-99 (24-20, 25-21, 16-28, 28-24, 13-6)

Fotó: Sportopus Facebook