Mindhárom magyar csapat győzött az EYBL-ben
28
2018
2018. január 28.  |  11:40
Második napjához érkezett az U16-os EYBL-torna szolnoki állomása. A nyitónapon az USK Praha két győzelemmel kezdett, de egyet-egyet nyert a Stellazzurra Roma, a Szolnoki Sportiskola, az MBA Prievidza és a Bayern Munchen is - igaz, a németeknek egy vereség is becsúszott. A 0-1-esek táborában a MAFC mellett a KK Mladost Zemun és a Sykky volt, míg a Soproni Sportiskola két vereséggel állt.

MBA Prievidza – Stellazzurra Roma Basketball Academy 54-92 (12-24, 6-33, 25-16, 11-19)

A második nap programját két előző napi győztes nyitotta, de az olasz együttes hamar eldöntötte a vitás kérdéseket – alig 3 perc játék után 14-3 állt az eredményjelzőn a javukra. Az előző napon is hatékonyan kosarazó Veron Eze Chinedou vezérletével 24-12-es első periódust produkált a Stellazzurra, de mint csakhamar kiderült, ez még csak a bemelegítés volt Lorenzo Gandolfi fiainak. A második játékrészben ugyanis sebességet váltottak védekezésben, sok eladott labdába hajszolták bele a szlovák csapatot, ennek köszönhetően 33-6-ra nyerték a negyedet – a félidei 57-18-as állás nem sok izgalmat sejtetett a folytatásra.  Bár a második félidőt összességében a Prievidza nyerte, szemernyi kétség sem férhetett ahhoz, melyik a jobb csapat – a 21 pontos Erik Gianni vezérletével könnyed győzelmet aratott a Stella, és 2-0-ra javította mérlegét.

Sykky – MAFC 61-68 (16-21, 15-22, 18-21, 12-4)

Mindkét gárda első győzelméért hajtott a tornán, és a budapestiek kapták el jobban a rajtot – 7-0 után 20-11-re is vezettek Vittay Ambrus tanítványai. Nem adta azonban könnyen magát a Sykky, egy 12-1-es sorozattal 23-21-re fordítottak a finnek. Nem esett pánikba a MAFC, újra átvették a kezdeményezést a magyarok – Frey Hunor és Fodor Ádám vezérletével 12 pontos előnyt harcoltak ki a nagyszünetre (31-43). A fordulást követően egyből triplával nyitott az északi együttes, de a negyed derekára mégis a MAFC tudta növelni előnyét – 45-62-t mutatott ekkor az eredményjelző. Bár a zárónegyed vége felé be tudott jönni 10 pont alá a Sykky, honfitársaink győzelme nem forgott komoly veszélyben – a 21 pontos Szombati Tamás által húzott fővárosiak megérdemelt győzelmet arattak a 22 egységgel záró Mikko Savolainen vezette finn csapat ellen.

USK Praha – Szolnoki Sportcentrum 56-62 (14-15, 11-15, 9-19, 22-13)

A folytatásban a két győzelemmel nyitó cseh együttes az eddigi egyetlen meccsét magabiztosan nyerő házigazdákkal mérkőzött. Az első negyedben fej-fej mellett haladtak a csapatok, a második játékrészben azonban némileg ellépett ellenfelétől Honti Viktor legénysége – Bella Ádám duplája után 28-19 állt a táblán. Innen jött a  tornán már-már szokásosnak mondható felzárkózás, félidőre mindössze 5 pont maradt a szolnoki előny (25-30) 5 gyors ponttal hamar egalizáltak is Vit Petrak fiai a második félidő elején, viszont ezzel el is lőtték a negyedre a puskaporukat - egy 19-4-es etappal 49-34-es előnyből várhatta a záró periódust Honti mester. Itt egy gyors 6-0-lal nyitottak a csehek, be is jöttek 10 pont alá – jókor eszmélt a házigazda, ők is megdobták a maguk 6 pontját, visszaállítva a rendet. Nem adták fel az USK-s srácok, egy újabb 12-2-t futottak, ráijesztve a megint csak szépszámú hazai publikumra – 52-57-es állással fordultak a csapatok a záró két percre. Nem sikerült azonban az újabb fordítás, a higgadtan büntetőző Tisza-partiak a 22 pontos Csornai Bence vezérletével behúzták második derbijüket is a tornán, csatlakozva szakmai partnerükhöz, a szintén veretlen Stellazzurra Romához.

Bayern Munchen – MBA Prievidza 87-67 (32-14, 16-30, 27-14, 12-9)

A Bayern vereséggel nyitott tegnap, a szlovákok lábában pedig már benne volt egy meccs – ennek megfelelően lendületesen kezdtek a németek, 32 pontot rámoltak be északi szomszédaink kosarába az első 10 percben. Természetesen innen még volt visszaút az MBA-nak, egészen 48-44-ig zárkóztak félidőig – kissé csalódottak is lettünk volna, ha ilyen hamar eldől az összecsapás. A harmadik negyedet megint megnyomták a bajorok, 17 pontos fórjuk behozhatatlannak tűnt a záró etap előtt – így is lett, nem maradt már erő a szlovák lábakban egy újabb fordításhoz. A müncheni húzóember Darian Djukic (24 pont, 14 lepattanó) mellé ezúttal felnőtt Jonas Marz is, 25 pontjából 18-at triplából szerzett a fiatalember – a Prievidza-ból Hugo Kucejt érdemes kiemelni, ő szintén 25 egységgel zárt.

Stellazzurra Basketball Academy – KK Mladost Zemun 83-57 (29-8, 17-20, 21-15, 16-14)

Az olaszok a nap nyitómeccse után ismét pályán voltak, de nem különösebben érződött rajtuk bárminemű fáradtság – ennek egy 29-8-as első negyeddel adták tanúbizonyságát.  Innen a mérkőzés további része puszta formalitás volt, nagyjából egálra tudták hozni a szerbek a hátralévő 3 negyedet – tőlük egyedül centerüket, Nikola Mircicet (13 pont, 5 lepattanó) lehet dicsérni, míg a Stellában főként a 22 ponttal záró Felipe Motta villogott.

Soproni Sportiskola – Sykky 78-59 (20-19, 19-13, 18-17, 21-10)

A két 0-2-es csapat találkozója Tabajdi Tege pontjaival kezdődött, Mikko Savolainen agilis játékának köszönhetően azonban csakhamar 14-4-es előnyre tett szert a Sykky. Aki olvasta az eddigi mérkőzések összefoglalóit, az sejtheti, hogy nem hagyta annyiban a dolgot a Sopron – 17-17-nél utol is érték a finneket Meszlényi Róbert tanítványai. A második negyedben sikerült egy 35-27-es előnyt kialakítaniuk a magyaroknak, a félidőre pedig 39-32-es vezetéssel vonulhattak a Hűség városának lakói.  Bár a harmadik játékrészben egészen 46-44-ig feljöttek az északiak, a Sopron egy 9-0-s rohammal rendezte sorait. A záró felvonásban kissé talán már feladta a Sykky, 11 ponttal bukták el ezt a 10 percet Aleksi Keijonen ifjoncai – a magyarok a 18 pontos Csátaljay Barna vezetésével magabiztosan szerezték meg első győzelmüket a tornán.

Két nap után tehát a papírformának megfelelően, 3 győzelemmel áll a Stellazzurra Roma, őket követi a Szolnoki Sportcentrum, akik mindkét eddigi derbijüket hozták. Az USK Praha mérlege 2-1-re romlott ma, az MBA Prievidza pedig a tegnap győzelem után már csak 1-2-vel áll, hasonlóan a Bayern Munchenhez. A MAFC a tegnapi fiaskót javította, így 1-1 a mutatójuk, míg a Soproni Sportiskola a tegnapi két vereséget egy győzelemmel kozmetikázta. A szerb KK Mladost Zemun és a Sykky egyelőre nyeretlenek, a szerbek két, a finnek három vereséget könyvelhettek el eddig Szolnokon.