A magyar női kosárlabda-válogatott holnap este 18 órától Szlovénia fővárosában, Ljubljanában lép pályára a jövő évi Európa-bajnokság selejtezőjében. A mieink egy győzelemmel óriási lépést tennének a kijutás felé, hiszen legnagyobb riválisukat győznék le (oda-vissza), de előbb lássuk, hogyan is állnak fel a szlovének!
Négy Eb-részvétel, egyelőre nagyobb sikerek nélkül, de szép magyar emlékekkel
A szlovén kosaras hölgyek 1993 előtt jugoszláv színekben játszhattak. Az ország megalakulása után 2017-ig nem tudtak részt venni egyetlen Eb-n sem, azóta viszont mind a négy kontinenstornán szerepeltek: egy 14. hely után két 10. helyezés következett, a tavalyi, hazai rendezésű Európa-bajnokságon pedig 0-3-mal végeztek a 15. pozícióban. Ennek megfelelően sem világbajnokságon, sem olimpián nem szerepeltek még.
Tétmeccsen nem sokszor találkoztunk még a szlovénekkel, de mindhárom alkalommal mi nyertünk. Először még 2007-ben, aztán pedig öt éve, a 2019-es Európa-bajnokság első meccsén futottunk velük össze. Akkor 88-84-re győztek a mieink, de az akkori keretekből a magyar csapatból összesen 5-en (Kiss Virág, Dubei Debóra, Studer Ágnes, Határ Bernadett, Lelik Réka), a szlovénektől pedig hárman (Zala Friskovec, Eva Lisec, Marusa Senicar) maradtak - mindkét oldal komoly átalakuláson ment át.
Nem ismeretlen azért számunka a szlovén csapat. A tavalyi Eb előtt két felkészülési mérkőzést játszottunk velük Szlovéniában, akkor is mindkét alkalommal mi bizonyultunk jobbnak (
64-87,
62-94), a harmadik egymás elleni tétmeccset pedig egy évvel ezelőtt, Sopronban vívtuk nyugati szomszédunkkal - ezen az összecsapáson
70-51-re győztünk a mostani selejtező-sorozat első fordulójában.
Ljubljana szép emlékekkel szolgálhat a mieinknek, hiszen a tavalyi Európa-bajnokságot ebben a városban játszottuk végig, és zártuk a negyedik helyen. Hosszú idő után sikerült eljutnunk a torna végjátékába és a Top4-be, komoly sikert arattunk az Eb-t megnyerő Belgium, Spanyolország és Franciaország mögött végezve.
Shepard mindent megváltoztat?
A szlovének keretét és szövetségi kapitányát
egy évvel ezelőtt, az első egymás elleni találkozót megelőzően bemutattuk már, és azóta nem sok változás történt.
A szlovén válogatott 15 fős kerete
Lea Bartelme (ZKK Cinkarna Celje)
Ajda Burgar (Triglav)
Blaza Ceh (ZKK Cinkarna Celje)
Tina Cvijanovic (Alamo San Martino, Olaszország)
Lea Debeljak (Mechelen, Belgium)
Zala Friskovec (Sopron Basket)
Teja Gorsic (Maccabi Ramat Gan, Izrael)
Hana Ivanusa (Hamar, Izland)
Mojca Jelenc (La Corda de Paterna, Spanyolország)
Eva Lisec (UMMC Jekatyerinburg, Oroszország)
Hana Sambolic (Akson Ilirija Basketball)
Sara Sambolic (Akson Ilirija Basketball)
Marusa Senicar (Saarlouis Royals, Németország)
Ajsa Sivka (Tarbes Gespe Bigorre, Franciaország)
Jessica Shepard (Athinaikosz, Görögország)
Többen csapatot váltottak, köztük a három legnagyobb név a tavalyi keretből: Zala Friskovec visszatért Magyarországra, a Sopron Basket játékosa, Eva Lisec Oroszországban maradt, de már a Jekatyerinburgot erősíti, míg a legnagyobb tehetség, Ajsa Sivka Franciaorszában játszik, a Tarbes-nál.
A tavaly novemberi 14 fős csapathoz képest négy hiányzó van: Tina Jakovina, Aleksandra Kroselj, Zala Srot és Alina Zitek. Közülük Kroselj és Jakovina befejezték pályafutásukat - előbbi volt a legjobb gólpasszadó, a harmadik legjobb lepattanózó és a harmadik VAL-ban is az első két selejtezőn, míg Jakovina 7 ponttal a harmadik legjobb pontszerző. Nincs Teja Oblak sem, aki sokat volt sérült az előző idényben, és még mindig rehabol.
Hana Sambolic ikertestvére és klubtársa, Sara Sambolic is válogatott lesz most - játszott is két napja a finnek ellen, nem is rosszul. Ajda Burgar 23 éves dobóhátvéd, otthon kosarazik a Triglavnál, mellettük pedig három olyan új ember lett behívva a tavalyi állományhoz képest, akik külföldön kosaraznak.
Közülük a 195 centis honosított amerikait, Jessica Shepardöt kell mindenképpen kiemelni, aki 2018-ban egyetemi bajnok volt a Notre Dame-mal, 2019-től kezdve pedig négy évet lehúzott a Minnesota Lynxnél, tavaly Juhász Dorka csapattársa volt a WNBA-ben. Európában megfordult a Dinamo Sassarinál, és két évet játszott az Umana Reyer Veneziánál is, amellyel tavaly olasz bajnok lett.
Ennek szerepe volt abban, hogy nem játszott idén a WNBA-ben: el volt tiltva, miután a WNBA kollektív szerződésével ellentétben nem favorizálta az amerikai csapatát az európaival szemben, amikor már vissza kellett volna utaznia az USA-ba. Jelenleg a görög élvonalban, az Athinaikosznál kosarazik, nem is akárhogyan (29.8 pont, 14.0 pattanó, 5.5 gólpassz, 2.0 szerzett labda, 47.0 VAL).
A 25 éves center, Teja Gorsic az izraeli Maccabi Ramat Gannál játszik, míg a 20 esztendős Hana Ivanusa pedig az izlandi Hamar alkalmazottja.
A szlovének két napja Finnországban léptek pályára, és nagyon simán,
84-62-re diadalmaskodtak idegenben, ezzel felléptek mögénk a csoport második helyére.
Shepard igazolta formáját a finnek ellen is egy egészen elképesztő mérkőzéssel (29 pont, 23 lepattanó, 4 gólpassz, 46 VAL). Mellette Friskovec (15 pont, 9 pattanó, 3-3 gólpassz és szerzett labda, 15 VAL), Lisec (9 pont, 8 pattanó, 4 gólpassz, 12 VAL), Tina Cvijanovic (7 pont, 3-3 pattanó és gólpassz, 12 VAL), Mojca Jelenc (5 pont, 3 pattanó, 5 gólpassz, 10 VAL), Sivka (10 pont, 4-4 pattanó és gólpassz, 9 VAL) és Sara Sambolic (6 pont, 9 VAL) voltak a legjobbak, rajtuk kívül pedig Lea Bartelme töltött még komoly perceket a pályán (22 perc). Sheparddel mást játszanak, mint tették azt egy éve, és jelentősen erősödtek is vele, ez egy meccs után is világosan látszik.
A mieink a bolgárok elleni meglepő vereség (
68-83) után ugyanúgy 2-1-gyel állnak, mint a szlovének, de az egymás elleni eredmények miatt még mindig mi vezetjük a csoportot.
Egy győzelemmel óriási lépést tennénk a kijutás felé - az A-H csoport győztesei és ezen csoportokból a négy legjobb csoportmásodik kerül majd ki a kontinenstornára az I csoport négy csapata, a négy rendező mellett. Ha nyerni tudnánk holnap, egy győzelem lenne az előnyünk, és egymás elleniben is biztosan jobbak lennénk Szlovéniánál - ehhez viszont holnap diadalmaskodnunk kell, ami egyáltalán nem lesz könnyű feladat.
Ruandában már láttuk, hogy egy kellemetlen első meccs után hogyan tudtak talpra állni a lányok, most is képesek lehetnek erre.
A találkozót az M4 Sport+ 17:50-es műsorkezdettel élőben közvetíti!
Hajrá, lányok, mindent bele, veletek vagyunk!
Fotók - FIBA, Girgász Péter/MKOSZ, hunbasket.hu