Férfi kupa: Falco-Szedeák és NKA-Szolnok elődöntők lesznek
24
2024
2024. január 24.  |  21:34
MK: Körmenden vívta ki a továbbjutást a Szeged

A rosszabb formában lévő Körmend kezdte meg jobban az összecsapást, az újonc Basic hamar bemutatkozott triplával, három perc után pedig 7-2 állt az eredményjelzőn. Ezt követően Woolridge kosarával ugyan még közelebb jött a Szeged, de Basic nagyon elkapta a fonalat és két triplát is bedobott, 8-0-ás futásával 11 pontra meglépett az Egis Körmend, nem meglepő módon időt kért Nikola Lazics (15-4). Woolridge zárta le a futást gyors négy ponttal, Tolbert egy pontot a vonalon hagyott, Durázi kettesére, Zsíros felelt egy hármassal, ráadásul egy büntetőt is mellé tett. Ismét Durázi villant, Lake a festékben oldotta meg feladatát, majd újra ez a duó tett hozzá két-két pontot. Tolbert küldte a helyére a büntetőket, Durázi tette vissza saját rontott dobását, Morgan triplája után 15 pontos különbséggel ért véget az első negyed. 31-16

Remekül kezdte a második negyedet a Szeged, Zsíros öt pontot dobott, a Szedeák 7-0-át futott, Kocsis Tamás pedig kénytelen volt időt kérni (31-23). Woolridge zsákolt, Tolbert egy büntetővel két és fél perc után a Körmendet is feltette az eredményjelzőre ebben a negyedben. Bailey megszerezte első három pontját új csapatában, Takács is csak egy büntetőt értékesített, Basic és Morgan játszott össze, Woolridge pofozott a gyűrűbe egy rontott dobást, Basic a vonalról hozott két pontot, Djogo zsákolt. Locke triplája ért célt, Sylla közelről fejezett be, Locke azonban ismét betalált, így az Egis Körmend megint időt kért. Basic továbbra is remekelt, Locke nagyszerű sorozatával visszajött 1 pontra a Szeged, azonban a félidő végére így is hat pontos hátrányba került. 50-44

Megint a vendégek számára alakult jobban a negyed eleje, Locke vezetésével egy 7-0-ás futással át vette a vezetést Nikola Lazics együttese, nem csoda, hogy a Körmend időt kért (50-51). Tolbert zsákolt, Locke tört be remekül, Bailey dobott egy tempót, majd Ferencz is. A Szeged légiósa távolról sem hibázott, Tolbert átadását Durázi válototta pontokra, aztán maga a magasember egyenlített. Zsíros is átlépte a 10 pontot, Tolbert dobott be két büntetőt, Bailey újabb hármast süllyesztett el. Ezt Takács egy 2+1-el annulálta, Woolridge szerzett két pontot, Locke rontott dobását is ő tette vissza. Morgan egy pontot a vonalon hagyott. A negyedet Basic triplája zárta. 67-67

A negyed első két pontja Bailey nevéhez fűződött, Morgan dobott triplát, a Szedeák játékosa erre azonnal válaszolt, Tolbert egyenlített ki. A magasember megint hozzá tett két pontot, Locke nehéz tempója ért célt, Tolbertre viszont továbbra sem volt válasza a Szegednek. Woolridge tett fel egy floatert, Tolbert egypontosa után Bailey dobott egy fadeaway-t. Mucza révén mozdultunk el döntetlenről, Bailey továbbra is nagyon élt, a Körmend időt kért (78-82). Locke hármasa után megint magához kellett hívnia a tanítványait Kocsis Tamásnak, viszont az idő vészesen fogyott, már csak 1:48 volt hátra. Tolbert és Locke váltott kosarat, majd Basic találta meg centerét kihagyhatatlan helyzetben. Bailey hármasa gyakorlatilag lezárta a kérdéseket, a Szeged Körmenden vívta ki a továbbjutást. 91-98

Egis Körmend - SZTE-Szedeák 91-98 (31-16, 19-28. 17-23, 24-31)

Magyar Kupa, negyeddöntő
Körmend, Városi Sportcsarnok
Játékvezetők: Cziffra Csaba Zsolt, Kapitány Gellért, Minár László Balázs (Fekete László)

Körmend: Basic 19/15, Takács 8, Morgan 14/9, Tolbert 30, Sylla 2. Csere: Ferencz 2, Durázi 12, Djogo 4, Kiss -.

Szeged: Woolridge 18, Balogh -, Locke 29/15, Bognár -, Lake 6. Csere: Zsíros 13/6, Bailey 27/15, Mucza 2, Cohill 3/3, Mayer -.

MK: Megint lesimázta a Falco az Albát

Lassan indult a rangadó, Tiby két perc után szerzett egy pontot, mezőnyből elsőként Siyani Chambers volt eredményes, majd Keller köszönt be. Philmore két pontjára Benke felelt, James Dickey csent labdát és könnyű ziccert tett fel. Barnett használt ki egy létszámfölényes helyzetet, egy hosszú hazai pontcsendet Pongó zárt le, ráadásul 2+1-es akcióval (8-8). Balogh talált be távolról, majd közelről is ő fejezett be egy akciót, a túloldalon azonban lefaultolta Tibyt, aki nem hibázott a vonalról. Perl egy pontra csökkentette a címvédő hátrányát, Vojvoda tett fel egy floatert, Barac két büntetőt dobott be. Roberts és Perl váltott kosarat, Balogh fordult le gyönyörűen, Perl irányváltását nem tudta lekövetni a védelem. A negyedet Pongó triplája zárta. 21-19

Roberts kettesével folytatódott a játék, Jordano szórt egy hármast, sőt egy ziccert is feltett, Vojvoda második esélyből triplázott. Jordano azonnal válaszolt, Vojvoda kettőből egy büntetőt dobott be, Perl tempója ért célt, Pongó triplája után Alejandro Zubillaga 9 pontos hátrányban kért időt (34-25). Dickey zsákolt, de kapott egy technikait, ezt Perl büntette. Philmore fejezett be egy szép 2-2-t, Benke pontos volt kintről, Pongó büntetőivel a mérkőzés folyamán először 10 pont fölé nőtt a differencia (40-29). Benke zsákolása után megint időt kellett kérnie az Albának, Kovács középről dobott triplát, Pot büntetőivel már a 20-at ostromolta a különbség. Barnett zárta le a futást egy hármassal, Dickey-t találta meg Vojvoda egy 2+1-re, Benke ziccerezett. Vojvoda büntetői kerültek a helyére, Benke dobta át kintről Fazekast, Balogh azonnal visszadobta ezt. A félidőt Keller pöcije zárta, így a félidőben 14 ponttal vezetett a címvédő. 54-40

Perl triplája akadt be a negyed legelején, Vojvoda szerzett négy pontot rövid idő alatt, Keller találta meg szépen Tiby-t. Perl robogott végig a pályán, Dickey beszedte negyedik faultját, Benke alakította ki a közte 20-at (64-44). Barnett kapott nagy labdát Chamberstől, Keller zsákolása után megint időt kért Zubillaga mester. Perl szokásához híven tökéletesen büntetőzött, Chambers és Roberts is bevágott egy tempót, Pot betörése ért két pontot (70-50). A negyed utolsó perceiben aztán megint elindult a Falco-haneger, már 27 pont is volt a különbség, melyből a dúdaszóra 23 meg is maradt. 79-56

A negyedik negyed első két perce csendesen telt, két-két pontot szerzett mindkét csapat, ami természetesen a Falco malmára hajtotta a vizet. Ezt követően egy 8-0-ás futással sikerült valamelyest felzárkóznia az Albának, de a Falco öt egymás után szerzett ponttal megint lenyugtatta a kedélyeket (85-66). Kevesebb mint öt perc volt hátra, mikor a vendégek időt kértek, ekkora már ismét 20 pont felett járt a különbség. Innen értelemszerűen már nem volt visszaút, így a címvédő ismét kiütötte az Albát. 95-73

Falco-Vulcano Energia KC Szombathely - Arconic-Alba Fehérvár 95-73 (21-19, 33-21, 25-16, 16-17)

Szombathely, Arena Savaria
Játékvezetők: Benczur Tamás, Györfy Rúben, Farkas Gábor (dr. Gincsai János Péter)

Szombathely: Pot 6, Tanoh Dez -, Benke 15/9, Tiby 9, Keller Á. 8. Csere Kovács 3/3, Krivacevic 3, Verasztó -, Barac 4, Perl 22/3, Jordano 11/9, Pongó 14/9.

Alba Fehérvár: Chambers 12/3, Kass -, Barnett 18/9, Philmore 4, Dickey 7. Csere: Fazekas -, Takács Mi. -, Balogh 14/6, Roberts 6, Vojvoda 12/3.

MK: A Szolnoki Olajbányász is a négy között

Rossz dobásokkal indult a találkozó. Több, mint egy percet kellett várni az első pontra, Wiggins dobta be egyik büntetőjét. Ő szerezte a második kosarat is, szép akció végén talált be. Az első debreceni kosárra két percet kellett várni, Drenovac dobott be egy triplát. A negyed közepén 10-7 volt az eredményjelzőn, feszes, izgalmas meccset játszottak a csapatok. Drenovac büntetőivel folytatták a felzárkózást a debreceniek, majd Edwin pontjaival a vezetést is átvették. 12-14, majd 15-16 is volt az eredményjelzőn. Így fordultak a csapatok a negyed utolsó két percére. Edwin dobott be két büntetőt, Pongó pedig vágott egy triplát. 18-18. A negyed utolsó kosarát Thomas szerezte. 20-18.

Eads triplája volt a negyed első kosara, időt kértek a vendégek. Williamson dobott be egy duplát, majd Pongó és Mócsán is betalált. Nagyon kevés pontot hozott a negyed első fele. 25-26-os állásánál – négy és fél perccel a nagyszünet előtt – időt kért Szarvas Gábor. Buljevic pontjaival folytatódott a találkozó, betalált Révész is, de Edwin triplájával és Drenovac duplájával tovább nőtt a debreceni előny. Két perccel a játékrész vége előtt egyenlített a Szolnok, Durham kosarával lett 33-33. Az utolsó percek azonban a vendégeké volt. 36-41.

Drenovac növelte tovább a DEAC előnyét. Majd gyors kosárváltást követően hosszabb gólcsend következett. Mócsán duplája nyitotta tovább az ollót, Lukács közelije nagyon kellett a hazaiaknak, de így is hét ponttal vezettek a debreceniek a negyed felénél. Eads pontjaival zárkózott tovább a Szolnok, időt kért Andjelko Mandic. Eads talált be ismét, majd Thomas is szórt egy duplát, egy pontra olvadt a DEAC előnye. A folytatásban csak úgy potyogtak a kosarak, teljesen nyílt lett a találkozó. 52-53 volt az állás, amikor már csak két perc volt hátra ebből a negyedből. Thomas triplájával hosszú idő után vette át a vezetést a Szolnoki Olajbányász és hiába talált be távolról Mócsán is, Lukács triplájával ismét a hazaiak vezettek. 59-58.

Wiggins dobott be egy duplát, majd a megítélt büntetőt is biztos kézzel értékesítette. Sokáig azonban nem tartott a hazaiak öröme, Drenovac ugyanis betalált távolról. A hazaiak percei következtek: Jovanovics triplát dobott, Pongó labdát szerzett. Szoros volt a találkozó, amikor a Szolnoki Olajbányász “meglógott”, azonnal volt a debrecenieknél valaki, aki egy hármassal visszahozta az övéit. Hat perccel a vége előtt 67-67 volt az eredmény. Jovanovics, Thomas és Révész is kosarat szerzett, időt kért a DEAC. 73-67 volt ekkor az eredmény. Az újabb fordulat azonban elmaradt, a Szolnoki Olajbányász jutott a Magyar Kupa legjobb négy csapata közé. 85-78.

NHSZ-Szolnoki Olajbányász - DEAC 85-78 (20-18, 16-23, 23-17, 26-20)

Szolnok, Tiszaligeti Városi Sportcsarnok
Földházi Tamás Péter, Nagy Viktor, Frányó Péter (Sarkadi-Nagy Ágnes)

NHSZ-Szolnoki Olajbányász: Pongó 7/3, Eads III 23/12, Lukács 5/3, Thomas 15/3, Wiggins 10. Cserék: Durham 8/6, Pallai -, Jovanovics 12/6, Révész 5.

DEAC: Edwin 26/9, Hőgye -, Drenovac 21/9, Williamson 6, Buljevic 9. Cserék: Garamvölgyi -, Tadics -, Mócsán 16/12.

MK: Az NKA Universitas Pécs Zalaegerszegen jutott a legjobb négybe

A Magyar Kupa négyes döntőjébe jutásért a sorsolásnak megfelelően az újonc NKA Péccsel küzdött meg a Zalakerámia ZTE KK szerdán este hazai pályán. A két csapat november eleji mérkőzése óta mindkét oldalon változott a keret: az akkori győztes zalai kosár szerzője, Quinton Green már a Graz játékosa, helyét JD Paige vette át, Tomas Lekunas pótlására azonban nem érkezett még újabb légiós a négyes posztra. Módosult azonban a pécsi légióskontingens is, Luzsajics helyét a tapasztalt amerikai, Jordan Walker vette át két mérkőzéssel ezelőtt. Novemberben a néhány hete sérüléssel bajlódó Meleg Gergő vitte a prímet a vendégeknél, azonban így is bőven akadtak olyan játékosok Tadic mester keretében, akik borsot törhettek Lubomir Ruzicka orra alá.

Mindkét oldalon pontatlanul kezdtek a csapatok, aztán Kovács Péter bizonyította, hogy jó az „öreg” a háznál: kétszer is villant. Walker szerencsés triplája után a csereként beállt Keller Iván hintett egy távolit, ám az amerikai gyorsan válaszolt, így ismét a vendégeknél volt az előny. Buta eladott labdák bosszantották a hazai nézőket, amin nem segített Walker harmadik, majd negyedik trojkája sem… Szépen játszott az NKA, a ZTE-ből Keller Iván tartotta a lépést; végül csak egy pontra csökkent a baranyaiak előnye.

21-20-as vendégvezetéssel kezdődött a második negyed, Tony Hicks kapta el a fonalat, hármasával, majd Mishula távolijával kis időre a ZTE vezetett, ám mindkét zalai magasember lépéshibát követett el. Nagyon szoros volt a meccs, de inkább a küzdelem, semmint a látvány dominált. S hogy ebben legyen egy kis változás, azt Walker jelentette, aki látványosan blokkolta Paige-et ziccerezés közben. Csátaljay harcossága 3 pontot ért, meg is kapta érte a megérdemelt tapsot, a ZTE pedig 41-35-ös vezetéssel zárta a félidőt, ám cseppet sem lehetett nyugodt.

Idegesen kezdődött a harmadik tíz perc, ám ahogy érkeztek a hazai pontok, lett megnyugtatóbb a ZTE vezetése. 53-40-nél kevesen gondolták, hogy itt még baj lehet, de a vendégek nem adták fel. A ZTE pedig túl korán elhitte, hogy zsebben a kupadöntő: 12-0-t repesztett a Pécs, rengeteg triplát dobtak rá a narancssárga-feketék és döntő pillanatokban be is esett ebből néhány… Lados Erik hármasa után már csak egy pont maradt a zalai előnyből, s bár 56-52-re a Zalaegerszeg állt jobban 30 percnyi játék után, sokan már vészharangot kongattak a nézőtéren.
Walker érezte úgy, hogy ismét megragadná a karmesteri pálcát, előbb ötödik hármasát süllyesztette el, majd egy rendkívül magasívű, védhetetlen kettest. Tóth Ádám és Ostojic higgadtsága segített a ZTE-nek, ám Walker hatodszorra is betalált a 6,75-ösön túlról… A ma este remekül játszó, hatalmasat küzdő, dupla-duplát elérő Keller Iván azonnal válaszolt egy szép távolival, de a Pécsnek ezen az estén mindenre volt válasza. Hihetetlenül izgalmas volt a végjáték, s hiába jutott lélegzetvételnyi előnyökhöz a ZTE, Walkerrel nem tudtak mit kezdeni. Az extrán dobó amerikai hetedik trojkája is utat talált az egerszegi gyűrűbe, őrületbe kergetve a hazai szimpatizánsokat. Az utolsó tőrdöfést egypontos kék-fehér vezetésnél ismét egy vendégtripla jelentette, s hiába volt még bőven ideje visszatámadni a ZTE-nek, egyszerűen képtelenek voltak betalálni.

Utolsó szalmaszálként a rendkívül gyengén játszó Paige dobott rá egy triplát az egyenlítésért, ami természetesen kimaradt, a pécsiek pedig hatalmas ünneplésbe kezdtek a pályán – 13 pontos hátrányból fordították meg a találkozót. Nem csoda, hogy nagy volt az öröm: 78-75-ös győzelmükkel bejutottak az április eleji kupadöntőbe, ahol a Szolnokkal játszhatnak majd az elődöntőben. A ZTE számára pedig folytatódik a kupa-vesszőfutás: a 2010-es kupagyőzelem óta nem sikerült a legjobb négy közé jutniuk a Magyar Kupában. Lesz min dolgoznia Lubomir Ruzickának, hiszen szombaton a két csalódott csapat örökrangadója következik Egerszegen: a ZTE a szintén nagy előnyről kikapó Körmendet fogadja.

Zalakerámia ZTE KK - NKA Universitas Pécs 75-78 (20-21, 21-15, 15-16, 19-26)