Férfi Egyetemi Bajnokság: Dupla debreceni diadal
12
2023
2023. október 12.  |  11:00

A héten elkezdődött a Nemzeti Egyetemi Kosárlabda bajnokság - férfi vonalon többnyire elég egyoldalú mérkőzésekkel. A nyitányon az egyetlen igazán szoros összecsapást Szegeden játszották, ahol a debreceni medikusok együttese nyert nagy csatában. A másik debreceni gárda, a címvédő DEAC biztosan győzött Nyíregyházán. A SOTE helyenként felnőtt a feladathoz, de a biztos miskolci sikert nem tudta kétségessé tenni. A BME-MAFC 110-es "tempóban" indította a szezont, és a TF-nek sem hiányzott sok a három számjegyű pont eléréséhez Egerben. A nyugati csoportban két mérkőzést rendeztek, az ezüstérmes Mosonmagyaróvár Sopronban, a Közgáz pedig az óbudaiak otthonában győzött biztosan

Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfiak, 1. forduló.

Keleti csoport:

Semmelweis Egyetem - Miskolci Egyetem 69-84 (24-23, 14-28, 15-20, 16-13)

Budapest, SOTE csarnok, 30 néző. V.: Gaál, Pohánka.

Semmelweis Egyetem: Kórodi 6, SZŐKE P. 33/9, KOVÁCS 7, Paulovits 9/3, Csipán 4. Csere: SZÉKELY 10, Körmöczi, Hajdú. Edző: Weisz Miklós

Miskolci Egyetem: Gadus B. 6, ORLICZKI 15/3, SÁNDOR 17/15, KOZÁK B. 11,  GERŐCS R. 16.  Csere: Ragályi 4, Szőke G. 8, Gadus F. 3/3, Velkey 2, Tóth 2, Nyíri. Edző: Béres Dávid

A Miskolc rögtön a feldobás után kosárral fejezte be az első támadását Gerőcs Rolandnak köszönhetően, erre Szőke Soma válaszolt a hazaiaktól. Ezután az 5. percig fej-fej mellett haladtak a csapatok (12-12). A negyed második felében a miskolciak játéka vált pontosabbá és a 8. percre 6 pontos előnyt építettek fel (15-21). Az utolsó kettő percre azonban feljebb kapcsolt a SOTE, és egy 9-2-es futással egy pontos előnyre tettek szert a negyed végére (24-23). A második negyedben is felváltva estek a kosarak, de a negyed vége felé fáradni kezdett a rövidebb paddal rendelkező medikus csapat. A negyedet egy 10-0-s futással zárta a MEAFC, így 13 pontos előnnyel mehettek a nagyszünetre (38-51). A második félidő a „sorozatokról” szólt, először a Miskolc futott 4 perc alatt egy 10-0-ás sorozatot (38-61), majd a következő 4 percben a SOTE talált magára egy időkérés után és repesztett egy 13-0-át (51-61) főleg Szőke Somának köszönhetően. Ez azonban sokat kivett a hazaiakból és az utolsó kettő percet ismét a miskolciak nyomták meg jobban és egy 10-2-es rohammal 18 pontosra növelték előnyüket (53-71). Jót tett a negyed végi szünet a SOTE csapatának, mert 3 perc alatt egy 8-0-val újra 10 pont körülire csökkentették a hátrányukat, de erre is tudott válaszolni a vendég gárda egy 9-2-vel és gyakorlatilag itt el is dőlt a mérkőzés sorsa. A vendéglátóknál Szőke Soma (33 pont, 5 lep., 7 gólpassz, 4 szerzett labda) és a padról jól beszálló Székely Péter (10 pont, 6 lepattanó.) jutott 10 pont fölé. Vendégoldalról négyen is, Kozák Bertalan (11 pont, 7 lepattanó.), Orliczki Mátyás (15 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz), Gerőcs Roland (16 pont, 7 lepattanó, 3 blokk) és Sándor Bence (17 pont) értek el kétszámjegyű pontot.

Weisz Miklós: - Igyekeztünk a mérkőzés legelejétől felvenni az ellenfél ritmusát, ami sikerült is egy darabig, de a rövidebb pad megbosszulta magát. Hullámzó teljesítményt nyújtottunk, ennek ellenére megérdemlik a srácok a dicséretet azért az energiáért, amit beletettek ma játékba. Erre próbálunk meg építkezni a jövőben.  Gratulálok a Miskolcnak győzelemhez.

Béres Dávid: - A bajnoki szezon első mérkőzését játszottuk, a vasárnapi naphoz képest kicsit rozsdásan kezdtünk, jól kezdett a hazai csapat. A második félidőben jobban fáradt az ellenfelünk, ezt kihasználtuk és szereztünk egy-két gyors kosarat és tartottuk meg a különbséget, amit ekkor meg tudtunk szerezni. Gratulálok a fiúknak és további sok sikert kívánok a SOTE csapatának.

Nyíregyházi Egyetemi SE- DEAC 57-95 (11-25, 11-23, 25-24, 10-23)

Nyíregyháza, Nyíregyházi Egyetem Sportcsarnok, 40 néző. V.: Sallai, Nyíri.

Nyíregyházi Egyetemi SE: VASKÓ 13/12, Demeter 4, VERBA 21/6, Nagy 10, Bíró Be. 4. Csere: Bíró Bo. 2, Kabongo 3. Edző: Vida Zoltán.

DEAC: Sólyom 7/3, VÁRGA S. 21/9, BATA 20/15, CZERMANN 20, VÁRSZEGI 9/3. Csere: Orosi 8, Sipos 3/3, Varga B. 7/3. Edző: Nagy Lajos.

Pörgős, jó iramú mérkőzést láthatott a közönség, amiben a vendégek végig uralták a pályát. A DEAC a lepattanókat nem csak a saját, hanem a nyíregyházi csapat palánkja alatt is összeszedte. Dobásaik pontosabbak voltak, összeszedettebb csapatjátékot mutattak, ahol a hazai csapat a harmadik negyedben tudta tartani velük az iramot. A debreceniektől Varga Sándor (21 pont, 11 lepattanó) és Czermann Patrik (20 pont, 11 lepattanó) dupla-duplával vette ki részét a diadalból.

Vida Zoltán: - Elsősorban szeretnék gratulálni a Debrecennek, egyértelműen jobban játszottak, mint mi. Nálunk egy nagyon átalakult csapat van, még össze kell szoknunk. Ehhez egy új koncepcióban dolgozunk tovább. Annak örülök, hogy az első meccshez képest elég jól mozgott a csapat. Ugyanígy kell tovább dolgozni.

Nagy Lajos: - Picit átalakult a csapatunk, de összességében elégedett vagyok a játékkal. Sok sikert kívánok a Nyíregyházának.

SZTE-RSC-Debreceni Medikus SE 79-82 (18-21, 15-18, 24-24, 22-19)

Szeged, Szegedi Tudományegyetem Topolya sori sportcsarnok, 50 néző V.: Márkus, Czékmán.

SZTE-RSC: KAMENIK B. 15, KLAUSZ 11, BELLA 12, Ónodi 8, Tráser M. 5. Csere: Tráser N. 5, El-Nader 2, Czibók, TATÁR 11, Sajgó L. 3, Gombás Á. Edző: Gaál Gergő.

DMSE: ZOVÁNYI 21, Valner 2, SZIRBUCZ 11, Nádasi 4, WU Y. 16. Csere: Zaghlol Adham 2, Bajzát 2, CSOMOR 22, Veres 2. Edző: Kovács István.

A meccs elején még fej-fej mellett haladtak a csapatok. A vendégeknél Wu (16 pont, 10 lepattanó, 7 kiharcolt fault, 23 VAL), a végül dupla-duplát elérő Zoványi Csaba (21 pont, 11 lepattanó, 3 gólpassz, 5 kiharcolt fault, 29 VAL) valamint Szirbucz (11 pont, 8 lepattanó, 18 VAL) trió vezetésével , míg a hazaiaknál Klausz (11 pont, 4 lepattanó, 9 VAL), Kamenik (15 pont, 4 lepattanó, 2 gólpassz, 3 kiharcolt fault, 10 VAL) és Bella (19 pont, 4 lepattanó, 2 kiharcolt fault, 19 VAL)  hármasa tartotta mérkőzésben csapatát. Az első negyed közepén azonban a vendégek egy 8 pontos előnyt szereztek 16-8-nál, amit a játék rész végére a hazaiak 3 pontra csökkentettek. A második negyedben nyílt az olló, és a 3. percben már 10 pont volt a vendég előny. A negyed végéig nagy harc folyt a pályán, megtartva kisebb változásokkal a 10 pontos különbséget a vendégcsapat, azonban a félidőre 33-39-vel vonultak a felek. A második félidőt az SZTE egy agresszív letámadással indította, ami ugyan segített tartani a különbséget, de a hazaiak nem tudtak közelebb kerülni ellenfelükhöz. A záró etapban a hazaiak egész pályás letámadásával elkezdtek zárkózni, s a 36. percben előbb Sajgó két hibátlan büntetővel, majd Tatár egy sikeres közelivel hozta 63-65-re a jól védekező hazaiakat. Előbb Tráser M., majd Kamenik sikeres gól jó plusz büntetőjével fordított a Szeged 68-67-re.  A negyed végéig fej-fej mellett haladtak a csapatok, ahol 79-81-nál támadhatott a Szeged, de eladták a labdát és egy beütött faultot követően Valner állította be a 79-82-es végeredményt.

Gaál Gergő: -Nagyon jó, hajtós mérkőzést játszottunk, így az első fordulóban, amire szüksége volt ennek a friss keretnek. Rengeteg hibát vétettünk és nem tudtuk kihasználni az üres helyzeteinket. Sajnos a végjátékban nem sikerült megszerezni a győzelmet, de dolgozunk tovább, hogy a jövőben az említett hibák minimalizálva legyenek. Gratulálok a Debreceni csapatnak.

Kovács István: - Új csapattal jöttünk. Még csak most ismerkedünk a játék közben, de így is sikerült egy jó meccset játszanunk. A hazai csapat szimpatikus küzdéséről tett tanúbizonyságot, amivel szorossá tették a végét. Gratulálok a Szegednek.

BME-MAFC - AKE Milton Friedmann Egyetem 110-45 (32-11, 26-15, 24-10, 28-9)

Budapest, Camugo, 50 néző, V.: Sentényi, B.Németh.

BME-MAFC: KOFLANOVICS 5/3, VARGOVICS 5/3, LÁNG-MITICZKY 17/12, Horváth 4, PÁSZTOR 11. Csere: Vantal 9/3, KÓSA 14/6, ROZS 10, Vas 8, Géczi 8, Molnár 7/3, BARTHA 8. Edző: Weisz-Tiba Klára.

AKE Milton Friedmann Egyetem: Laszák 8, Korompai 3/3, VARSÁNYI 22/12, Hutvágner 6, Pesti 6/6. Edző: Pálfi Jenő.

Vargovics Balázs (5 pont, 9 lepattanó, 5 gólpassz) kosarával kezdte a BME-MAFC az idényt, melyre a kapitány Láng-Miticzky Dániel (17/12 pont, 4-4 lepattanó-gólpassz, 2 szerzett labda) is gyorsan rátett egy triplát. Az AKE Milton Friedmann Egyetem újonc évét Varsányi Áron (22/12 pont, 6 lepattanó, 9 kiharcolt fault) indította büntetőből szerzett pontjaival. Varsányi egyébként ügyes ritmusváltásaival végig sok borsot tört az amúgy lehengerlően játszó hazaiak orra alá. Az első percben tapasztalt 1-2 kosárváltás után beindult a műszakis henger. Pillanatok alatt nőtt 10 pont fölé a különbség. Úgy látszott óriási lesz a különbség a végére. Pásztor Mátyás (11 pont, 4-4 lepattanó-szerzett labda, 5 gólpassz) határozott befejezései, Láng- Miticzky pontos dobásai, valamint Koflanovics Kristóf (5 pont 6-6 lepattanó-gólpassz, 5 szerzett labda) tudatos irányítása eredményeként nőtt a különbség. A második negyedben Kósa Gergely (18/6 pont, 3 lepattanó), és Bartha Zsombor (8 pont, 5 lepattanó, 2 szerzett labda) jól szállt be a padról.  Rozs Máté (10 pont, 7 lepattanó, 2-2 szerzett labda-gólpassz), valamint Molnár Máté segítségével tovább nőtt a különbség a két csapat között. Varsányi mellé is felzárkózott 1-2 társa a vendégektől, és rendszerint betaláltak a hazai gyűrűbe. Fordulás után újra rákapcsoltak a hazaiak védekezésben, és a vendégcsapat kissé fáradni látszott. Láng-Miticzky vezette csapatát, majd a pályára érkező friss erő is ugyanolyan lendülettel folytatta a játékot. A negyedik negyed Kósa ponterős játékával zárult.

Weisz-Tiba Klára: - Köszöntjük az AKE Milton Friedmann csapatát a MEFOB bajnokságban! Örülünk a győzelemnek! Avattunk pár újoncot, és mindenki szerzett kosarat.

Pálfi Jenő: - Először is gratulálok a BME-MAFC csapatának. Mi még csak az utunk elején járunk. Úgy gondolom nem volt ez rossz eredmény. Mindössze két hete dolgozunk, lesz ez még jobb is!

Eszterházy SC - TFSE 48-96 (13-28, 14-19, 10-28, 11-21)

Eger, Eszterházy Károly Katolikus Egyetem, 25 néző V.: Domán, Takács.

Eszterházy SC: Pomázi 11/9, Bajusz 10/6, Gilszki 8/3, Botka 8, Rékasi 2. Csere: KÁTAI 6, Lengyel, Högerl, Kocsis, Bolla, Rüff, Kerekes 3/3. Edző: Klepej Roland.

TFSE: Alcser 2, Pozsik 4, Mester 13, VELKEY 12/12, RÁTVAY 28. Csere: RÁTKAI 13/9, BOKA-MAGÓ 12/6, Szlávik 8, Woditsch, Nagy, Dékány 4. Edző: Boros Zoltán

A mérkőzés elejétől kezdve a több piros csoportos játékosát (Mester, Boka-Magó, Rátvay, Velkey) felvonultató TFSE diktálta a tempót. Az egész mérkőzésen látszódott, hogy a TFSE játékosai más tempóban, felfogásban, gyors döntésmeghozatallal kosárlabdáznak. Az első negyed nagy részében a vendégcsapat a dupla-dupláig jutó Rátvay Balázs (28 pont, 12 lepattanó) és Velkey (12 pont) páros pontjaiból élt, hazai oldalon pedig Botka (8 pont és 3 gólpassz) és Gilszki (8 pont és 6 lepattanó) próbálta meg a vállán cipelni a hazai csapatot. Ráadásul hatalmas érvágást jelentett az egyetlen igazi 4-5 posztos játékosuk (Rékasi Bojta) kiválása a harmadik percben. A második negyedben egy kicsit felébredtek a hazai csapat játékosai, így már ebben a negyedben nem volt akkor a különbség a kapott és dobott pontok tekintetében, azonban az első negyed béli teljesítmény megpecsételte a hazaiak sorsát és a felidőre 20 pontos hátrányba vonulhattak. A harmadik negyedben újból csak a vendégcsapat dominanciája, akarata érvényesült, bár volt egy-egy periódus, amikor a hazai csapat talált egy kis plusz energiát Pomázi Patrik (11 pont), Bajusz Ábel (10 pont) és Gilszki Erik révén. A harmadik negyed végére látszólag el is dőlt a mérkőzés sorsa. A negyedik negyedben már csak az eredmény kozmetikázására jutott idő, ahol Pomázi Patrik és Kerekes Hunor talált be a hárompontos vonalról, azonban ehhez a vendégcsapat játékosának Boka-Magónak is volt egy-két szava (12 pont, 7 lepattanó).

Klepej Roland: - Sajnos az elején egy rossz mozdulat után elvesztettük erre a mérkőzésre az egyetlen magas emberünket, így a lepattanóért folytatott harcban bőven alul maradtunk. De nem csak ezen múlott, jóval nagyobb sebességgel és energiával játszott a TF csapata. Ha mi is szeretnénk a későbbiekben nyerni, jóval gyorsabban kell mind támadásban mind védekezésben jó döntést hozni. Gratulálok a TF-nek, bízom benne, hogy legközelebb egy jobb arcunkat tudjuk mutatni.

Boros Zoltán: - A mérkőzés során próbáltuk gyakorolni azokat a játékokat, amiket szeretném, hogy játszanak itt az egyetemi bajnokságban a srácok, hiszen nagyon sokfelé edzenek és játszanak. Ilyenkor van lehetőségünk együtt kosárlabdázni, gyakorolni, ami többé-kevésbé sikerült is. Örülök, mert tudtunk gyorsindításokat alkalmazni, amit eredményesen ki is használtunk és ez által meg tudtunk lógni az Egertől, azonban szomorú is vagyok a sok hárompontos miatt, amit kaptunk. Úgy gondolom, hogy jó úton haladunk és szeretnék sok sikert kívánni az Egernek nem csak a MEFOB bajnokságban, hanem a zöld csoportban is!

Nyugati csoport

SMAFC - Mosonmagyaróvár UNI-Győr 52-894 (17-32, 12-15, 9-33, 14-14)

Sopron, Krasznai Ferenc Sportcsarnok, 70 néző. V.: Hernicz, Rokob.

SMAFC: Veöreös, Heiszenberger 12/6, Viniczay 4, Hencz 9/3, RÉTI 23. Csere: Török 2, Fekete 2, Nagy, Guricza, Ágoston. Edző: Pongrácz Levente.
Mosonmagyaróvár UNI-Győr: GOSZTOLA 13, DANI 13/9, GARANCZ 10/6 Friedl 6/3, HÁGEN 17/9. Csere: KARSAI 15, Piukovits 7/3, Tóth-Erdei 4, Éder 4, Sólyom 4, Amartuvshin 1, Mester. Edző: Laky Tibor, Léránt Gábor.

A vendégcsapat villám rajtot vett, és hamar 10 pont fölé tornázta előnyét. A SMAFC gárdája védekezés váltással próbált versenyben maradni, de a félidő végig a mosonmagyaróváriak akarata érvényesült. A játék képe a második félidőben sem változott, és nagyarányú vendégsiker született.

Márkus Tamás: - Sajnos nagyon álmosan kezdtük a mérkőzést, hamar nagy különbség alakult ki. A második negyedben úgy tűnt, hogy rendezni tudjuk a sorokat, de sajnos ez a mérkőzés végéig nem tartott ki. Gratulálok az ellenfél csapatának.

Laky Tibor: - Természetesen örülök a győzelemnek, szezon kezdetnek ez egy tökéletes mérkőzés volt. Azt gondolom, hogy mindkét csapat kipróbálhatott mindenféle variációt, ma ebből mi jöttünk ki jobban. Mindkét csapatnak jó szereplést és jó menetelést kívánok.

Óbudai Egyetem Kandó SC - Közgáz SC és DSK 53-82 (14-20, 14-26, 15-9, 10-27)

Budapest, Lónyay Református Gimnázium, 15 néző. V.: Hervay, Molnár.

Óbudai Egyetem Kandó SC: BALÁZS 8, PUSKÁS 21/6, Szemerszki 2, Leveleki 7/3, Baatarsukh 12/6. Csere: Marossy 3/3. Edző: Őri Gergely.
Közgáz SC és DSK:  JENEI 6, Papp 12, NAGY 21/3, SÓLYOM 25. ÚR 10, Csere: Meződi 4, Csikós 4, Szabó. Edző: Vladár Csaba.

Mindkét együttesen érezhető volt a szezon kezdete, egyrészt egyik csapat sem a teljes keretével tudott pályára lépni, másrést rengeteg hibával, kihagyott helyzetekkel kezdett mindkét csapat, közel 2 perces kosárcsend után először a hazai, óbudai együttes talált be. A találkozó második kosarát is a hazai gárda szerezte, majdnem 4 percig kellett várni, mire a vendégcsapat is megszerezte első kosarát. Egy időkérést követően megrázta magát a Közgáz és egy 0-10-es rohamot futva a 8. percben 6-14-re átvette a vezetést. A negyed végére nem nőtt már tovább a különbség, tartották magukat az óbudaiak 6 pont környékén (14-20).

A második negyed elején ellépett a Közgáz 11 ponttal (19-30), de a hazaiak a negyed közepére vissza tudtak jönni 4 pontra (26-30). A negyed végén egy óbudai hullámvölgyet

kihasználva a Közgáz a félidőre közel 20 pontos vezetésre tett szert (28-46).

A félidőt követően nem adta könnyen magát a hazai csapat, elsősorban Puskás (21/6 pont, 8 lepattanó, 4 gólpassz) és a dupla-dupláig jutó Baatarsukh (12/6 pont, 11 lepattanó) vezérletével szívósan, küzdve minden labdáért, váltogatva a védekezést -18-ról a 25. perc végére 8 pontra ismét felzárkóztak (41-48), amit vendég időkérés követett. Az időkérést követően nem tudtak az óbudaiak tovább zárkózni, a Közgáz kosarakat szerezve Sólyom (25 pont, 7 lepattanó) és Nagy (21/3 pont, 6 lepattanó) vezérletével 12 pontos előnnyel zárta a 3. negyedet. (43-55). A záró etapra a hazai együttes elkészült az erejével, a Közgáz jó ritmusban játszott, 3 perc után már közte 20 volt a vendégek javára. Újabb rohamra már nem maradt ereje az óbudaiaknak, így a végére sima Közgáz győzelem született (53-82).

Hazai oldalon említésre méltó még Balázs (8 pont, 15 lepattanó) teljesítménye, a vendégeknél pedig Úr (10 pont, 9 lepattanó) és Papp (12 pont, 7 lepattanó) dobott még két számjegyűt.

Őri Gergely: - Úgy érzem kihoztuk a maximumot, ami most ebben a meccsben benne volt, sokszor megnehezítettük a Közgáz dolgát, kellemetlen perceket szerezve nekik. Gratulálok a srácoknak a küzdeni akarásért és a kitartásért, példaértékű volt! A Közgáznak természetesen gratulálok a győzelemhez és sok sikert kívánok nekik a továbbiakban.

Vladár Csaba: - Köszönjük a játékot az Óbudai Egyetemnek, minden kezdet nehéz, rengeteg ki nem kényszerített hibánk volt. Azt kell mondjam, hogy az óriási akarattal játszó óbudaiak megnehezítették a dolgunkat. Gratulálok mindkét csapatnak és sikeres, sérülésmentes szezont kívánok!