U18-as női Eb: Óriási fordítás után negyeddöntős a magyar válogatott
05
Jul
2023
2023. július 5.  |  15:10

A konyai U18-as Európa-bajnokság nyolcaddöntőjében a magyar válogatott 59-53-ra múlta felül Olaszországot. Ezzel a mieink bejutottak a legjobb nyolc közé, ahol a Szlovénia – Izrael párharc győztesével mérkőznek.

A mérkőzés elején az olaszok kerültek pár pontos előnybe, 5-2-re és 7-3-ra is vezettek. Ezt követően viszont Dobó Lilla találataival ledolgozta válogatottunk a hátrányát, majd Aho Tyra és Rátkai Eszter révén 10-7-re fordítottunk. Erre gyorsan érkezett az olasz válasz, majd 10-9-nél hosszú percekre befagyott az eredmény. A mieink mezőnykosarat nem értékesítettek már ebben a szakaszban. Az olaszok viszont kettőt is, így 10 perc után 14-11-re vezettek. A második szakasz elején Dobó Lilla triplájával 14-14-nél egyenlítettünk, majd Kastl Dóra duplájával a vezetést is átvettük. Ezt követően viszont az olaszok kaptak új lendületet és 19-16-ra fordítottak. Erre gyorsan feleltek a mieink, így Fárbás Eliza és Kast Dóra találatai 20-19-nél ismét magyar vezetést eredményeztek.

A félidő utolsó öt perce egyértelműen az olaszoknak sikerült jobban: 20-20 után 16-2-es futással 36-22-re szakadtak el. 10 másodperc volt a nagyszünetig, amikor Toman Dóra duplája megtörte a kosárcsendünket. 20 perc után így végük 36-24-re mentek az olaszok. Az első félidőben a mieink a 26 mezőnykísérletükből 8-at értékesítettek és a 7 pontos Dobó Lilla volt a legeredményesebb. Az olaszok 33-ból 14-et dobtak be. Náluk a 9 pontos Sophia Lussignoli bizonyult a legpontoerősebbnek. 23-17-re vezettünk a lepattanókban, de 13 eladott labdát könyörtelenül megbüntették az olaszok és 16 pontot értek el belőle. A harmadik negyed első találatát az olaszok szerezték, de ezt követően jó védekezéssel sikerült kizökkenteni a riválist. Nem telt el négy perc és 38-29-nél 10 pont alá zárkóztunk. Sőt a játékrész felénél Strausz Edina büntetőivel 40-33-ra kapaszkodtunk fel.

Sokáig úgy nézett ki, hogy ennél a 6-7 pontnál közelebb nem sikerül kerülni. Ugyanakkor már ez is egy jóval szorosabb versenyhelyzetet hozott, mint korábban. 44-36 után a harmadik negyed utolsó két percében egyik fél sem talált be, így erről az állásról érkezett a záró szakasz. Válogatottunk védőmunkáját dícsérte, hogy 15-ből mindössze 4-et dobott be a mezőnyből riválisunk. Ráadásul a félidei 13 után ezúttal mindössze 3 eladott labdánk volt. A negyedik negyedet Bajzáth Lili és Aho Tyra egy-egy triplája indította a magyar lányok részéről. Egyre pontosabb támadásbefejezések jellemezték Völgyi Péter tanítványait. Nem telt el három perc, amikor Strausz Edina és Rátkai Eszter 48-46-ra hozta fel csapatunkat.

Egyenlíteni végül 5 perc 21 másodperccel a vége előtt tudott válogatottunk. Ekkor már egyértelmű lélektani fölényben voltak a mieink. Rátkai Eszter állt a csapat élére, aki egymaga 8 pontot szerzett a negyedik negyedben. Az utolsó perceket büntetők tették töredezetté, de Strausz Edina, Dobó Lilla és Szücs Gréta keze döntő helyzetben nem remegett meg. Rátkai Eszter két büntetője után pedig 57-48-ra mentünk. Ez összességében 21-4-es szakaszt jelentett. Másfél perc volt vissza és innen már nem lehetett kérdés a győztes kiléte. 14 pontos hátrányból felállva 59-53-as sikert aratott a magyar válogatott. A negyeddöntőben a Szlovénia – Izrael párharc győztese lesz a rivális.

MAGYARORSZÁG - OLASZORSZÁG 59-53 (11-14, 13-22, 12-8, 23-9)