Férfi NB I B: Drámai végjátékok hétvégéje
01
2021
2021. november 1.  |  17:40
Hétvégén több helyszínen is a tetőfokára hágott az izgalom a férfi másodosztályban, azon belül is a piros csoportban. Dudaszóra dobott Tichov-triplával "triumfált" a TF a hétközi, Vasas elleni súlyos hazai veresége után hatalmasat javuló Salgótarján ellen. Hosszabbításban verte az Óbuda a MAFC-ot, a BKG pedig egyetlen ponttal nyert az NKA Pécs otthonában. A tartalékos Baja kevés ellenállást tanúsított a Honvéd ellen, későn kezdett hajrázni a hétközi, nógrádi hatékony játékától Jászberényben elmaradó Vasas, 10 ponttal nyert a Veszprém Nagykőrösön, a PVSK-Cargate pedig remek hajrával kerekedett a pápaiak fölé. A zöld csoportban Bonyhádon volt a legforróbb a végjáték, ahol a mérkőzés végére 1 pont maradt a hazaiak nem sokkal korábban még 10 fölötti előnyéből a győriekkel szemben. A Dunaharaszti bravúros győzelmet aratott Kecskeméten, folytatódott a MEAFC jó hazai és a Vásárhelyi Kosársuli rossz idegenbeli sorozata. A Tiszaújváros 8 pontot megtartott az első félidőben szerzett 25 pontos előnyéből az Elite ellen, az Újpest pedig 50 pont alatt tartva a Békést nyert a Viharsarokban. A DEAC fiataljai végig kontrollálva a játékot nyertek Sopronban, a Cegléd pedig bár nehezen "pörgött föl", végül simán nyert a Pénzügyőr otthonában.

Salgótarjáni KSE - Vasas Akadémia 50-86

Minden negyedet megnyerve aratott Andrássy Géza (17 pont, 5 lepattanó, 3 szerzett labda), Bagó Martin (14 pont, 4 lepattanó), Farkas Attila (10/6 pont) és Kerkai Ákos (10 pont) kosaraira, no meg a 44-26-ra megnyert lepattanózásra alapozva váratlanul nagy különbségű, fölényes győzelmet a Vasas a feladathoz Takács András (14/3 pont, 3-3 lepattanó, gólpassz és eladott labda), valamint Molnár Marcell (13 pont, 5-5 lepattanó és eladott labda, 4 gólpassz) jóvoltából csupán a harmadik negyedben felnövő Salgótarján otthonában.

Nagykőrösi Sólymok KE - Veszprémi Kosárlabda Kft. 77-87

Kosáresővel indult a találkozó, 2 perc elteltével 11-9-re vezettek a vendégek, akik a szakasz közepén egy 8-0-s rohamot bemutatva 10 pont fölötti vezetést szereztek, s 10-zel "mentek" a negyed végén. A második negyedet 9-0-lal kezdve bő 3 perc alatt 1 pontra feljött a tripla-dupla közelében járó Lakosa Ákos (22/9 pont, 10 lepattanó, 9 szerzett, 6 eladott labda, 5 gólpassz), Molnár Miklós (18/12 pont, 7 lepattanó) és Timkó Norbert (12 pont, 8 lepattanó) vezérletével "szárnyra kapó" Sólymok együttese, majd váltva estek a kosarak - a félidőben 3 ponttal vezetett a Veszprém. A második félidő elején tartotta szűk előnyét a látogató, majd Mester Márk 2 triplájával fordított a Nagykőrös. A szakasz közepe a Szabó Péter (23/12 pont, 4-4 lepattanó és eladott labda, 6 gólpassz), Glatz Soma (17/6 pont, 4 lepattanó), Horváth Ákos (16/6 pont, 11 lepattanó, 3-3 szerzett és eladott labda, 6 gólpassz), Tóth Norbert (16 pont, 19 lepattanó, 5-5 gólpassz és eladott labda), valamint Madár András (12/6 pont, 5 lepattanó, 6 gólpassz) eredményességére építő veszprémi együttesé volt, amely egy 9-2-es rohammal újfent ellépett vendéglátójától, s kilábalva a hullámvölgyből 9 pontos előnnyel várhatta a negyedik negyedet. A negyedik negyed közepéig tartotta 10 pont körüli előnyét a Veszprém. Ekkor egy 8-2-vel még 7 pontra feljött a Nagykőrös, ám a hajrában ennél már nem tudott közelebb kerülni ellenfeléhez.

Óbudai Kaszások - MAFC 83-80 hosszabbítás után

Küzdelmes játékkal indult az ó- és az újbudai együttes összecsapása, amelyen a nyitó negyed derekán egy 7-1-es futással 8 pontos előnyhöz jutottak a két kulcsjátékosukat, Czirbus Józsefet és Fekete Viktort nélkülöző hazaiak. A második etapban feljavult a vendég gárda támadójátéka, és a 12., valamint a 17. perc között egy 13-4-et "repesztve" 1 pontra feljött a Misek Levente (17/6 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz)-Tóth Péter (15/3 pont - 21 mezőnykísérlet -, 3-3 lepattanó és szerzett labda, 8 gólpassz)-Bordács Soma (13/3 pont, 18 lepattanó, 4 eladott labda, 3 blokk)-Csapai Péter (12 pont, 8 lepattanó) kvartett vezette MAFC. Ez talán sokat kivett a vendégekből: a félidő hajrájában egy 10-4-gyel 7 ponttal ellépett az Óbuda. A második félidő elején tartotta 5 pont körüli előnyét a nagyrészt Stefan Perunicsics (26/18 pont, 6 lepattanó, 3-3 gólpassz és szerzett labda), Czura Attila (22 pont, 4-4 lepattanó és eladott labda, 5 gólpassz) és Kalassai Martin (12/6 pont, 6 lepattanó) találataira támaszkodó Kaszások legénysége.

A harmadik etap közepén egy 5-0-s "részhajrával" 2 pontra megközelítette ellenfelét a MAFC. Ezt a felzárkózási kísérletet még visszaverték a hazaiak, ám a szakasz hajrában egy 12-4-gyel fordított a látogató. A felvonás hazai hármassal és minimális különbségű óbudai vezetéssel ért véget. Az izgalmas, küzdelmes negyedik negyedben fej-fej mellett, váltott vezetéssel haladtak a csapatok: két és fél perccel a rendes játékidő letelte előtt 66-66 volt az állás. A drámai végjátékban mindkét oldalon 1-1 ifjú titán, előbb Pfandler Bence, majd az utolsó percben Kalassai dobott kiélezett helyzetben fontos hármast - utóbbi találatával a hazaiak hosszabbításra mentették a találkozót. Bár a ráadás 1 sikeres MAFC büntetővel indult, erre egy 2+1-es akcióval, majd egy triplával felelt az Óbuda. Ez nem törte meg a MAFC csapatát, amely a hosszabbítás utolsó percében a nem kimondottan erről híres Bordács triplájával 1 pontra feljött, de Czura büntetői bebiztosították a hazai csapat sikerét.

NKA Pécs - BKG Príma Akadémia 83-84

Buzás Bence (18/3 pont, 6 lepattanó, 3-3 szerzett és eladott labda) 5 perc alatt dobott 12 pontjával a nyitó negyed közepére 8 pontos vezetést szerzett a vendég BKG, és a szakasz végén is ennyi volt a különbség. A második etap első felét 10-4-re nyerve 2 pontra feljött az NKA, sőt a szakasz második felében a vezetést is átvette. Erre egy 6-0-lal reagáltak a szigetszentmiklósiak, ráadásul a félidő hajrájában egy technikait is kaptak a pécsiek, így elsősorban Nagy Botond (23/18 pont, 5-5 eladott labda és gólpassz) és Nick Allen (10/3 pont, 4 lepattanó) pontjai, valamint Nagy Benedek (9/9 pont, 8 lepattanó, 6 szerzett, 3 eladott labda, 5 gólpassz) mezőnymunkája révén 6 pontos BKG vezetéssel fordultak a felek. A második félidőt 5-0-lal indítva 10 fölé alakították a különbséget a vendégek, ám egy 9-3-as futással 5-re felzárkózott a Bíró Levente (21/15 pont, 3-3 lepattanó és gólpassz), Nemanja Djordjevics (18/3 pont, 10 lepattanó), Rátvay Balázs (11 pont, 10 lepattanó) és Lados Erik (10 pont, 4 szerzett, 6 eladott labda, 5 gólpassz) kosaraira alapozó NKA. Ez az üldözőverseny egészen a hajráig folytatódott, bő 2 perccel a vége előtt azonban Bíró triplájával átvették a vezetést a hazaiak. Az izgalmas végjátékban váltva vezettek a csapatok, az utolsó szó végül a találkozót remekül kezdő Buzás révén a vendégeké volt, akik minimális különbséggel nyerték meg a találkozót.

TF-BP - Salgótarjáni KSE 82-80

Hétközi súlyos hazai veresége után rendkívül elszántan, pontos, jó játékkal és egy 12-2-es rohammal kezdett a Salgótarján. Ezt követően magukra találtak a hazaiak, akik a negyed hajrájára - szintén egy 12-2-vel - ledolgozták hátrányukat, a felvonás azonban 3 pontos vendég vezetéssel zárult. A második etapban többnyire szűk salgótarjáni vezetéssel haladtak a felek, szünetben 1 ponttal álltak jobban a Molnár Marcell (23/6 pont, 3-3 lepattanó és eladott labda), Hargitai Krisztián (20/3 pont, 7 lepattanó, 3 eladott labda), Molnár Dániel (19/9 pont, 4 eladott labda) és Takács András (11 pont, 12 lepattanó) találataira, no meg a 48-33-ra megnyert lepattanózásra támaszkodó nógrádiak. A második félidőt 8-2-vel kezdve fordított a TF, majd a küzdelmes első félidőhöz képest nagy dobópárbaj alakult ki.

A szakasz közepén egy 8-0-lal visszavette a vezetést a Salgótarján. Erre egy 13-4-gyel "reflektáltak" a Tichov Dominik (22/9 pont, 3-3 lepattanó és gólpassz)-Bartos Bálint (17 pont, 3-3 lepattanó és eladott labda)-Csík Richárd (13/3 pont, 5 lepattanó, 3 gólpassz)-Nagy Szabolcs (13/3 pont, 6 lepattanó)-Szántó Dániel (10/3 pont, 3 lepattanó, 4-4 gólpassz és szerzett labda) "ötösfogat húzta" hazaiak, akik 6 pontos előnnyel várták a negyedik etapot. Ez hazai kosárral indult, ám ezt követően egy 11-2-vel újfent előnyhöz jutott a hétközi állapotánál mentálisan jóval erősebb nógrádi gárda. A hajrá nagyon izgalmasan alakult, váltva vezettek a csapatok. A mérkőzés legvégén az utolsó szó az addig távolról 2/9-cel célzó Tichov jóvoltából a hazaiaké volt, akik az ő utolsó pillanatban, támadópattanó után szerzett bravúros triplájával megnyerték a mérkőzést. Az izgalmas találkozón a nagy különbséggel elvesztett lepattanózást a szerzett (9-4) és az eladott (11-19) labdák terén kompenzálta a TF-BP.

Bajai Bácska FKE - Budapesti Honvéd SE 43-121

Erős túlzás lenne azt állítani, hogy az évtizedekkel ezelőtti nagy Baja-Honvéd rangadók hangulatát idézte a találkozó, hiszen az első percekben a Honvéd valósággal "átrohant" a gyakorlatilag a második sorával, azaz legjobbjai nélkül pályára lépő hazai együttesen. Az első negyed után 45-4-re vezetett a Honvéd, ebben az összetételében a bajai társulat nem volt egy súlycsoportban az egyik bajnokaspiránssal. A folytatásban elsősorban Goldring Józsefnek (21/9 pont - 26 mezőnykísérlet -, 7 lepattanó, 11 eladott labda) és Virág Elődnek (9/3 pont, 4 eladott labda) köszönhetően már nem volt annyira egyoldalú a játék, mint az első 10 percben, ám így is csaknem 80 ponttal nyert úgy a Honvéd, hogy 7 játékosa is - Kopácsi Ákos (22/9 pont, 3 szerzett labda, 7 gólpassz), a tripla-duplát közelítő Tanoh András (18 pont, 9 lepattanó, 8 gólpassz), Eric Cohill (16/12 pont, 4 szerzett labda), Takács Dániel (15/9 pont, 5 lepattanó, 10 gólpassz), Markovic Luka (15/3 pont, 4 lepattanó, 3-3 gólpassz és eladott labda), Kovács Soma (10/3 pont, 7 lepattanó, 4 gólpassz) és Stefán Dávid (10 pont, 7 lepattanó) - kétszámjegyű pontot "termelve" járult hozzá a csapat fölényes diadalához.

PVSK-Cargate - Conoil Pápa KC 97-81

Az első percekben ha szűken is, de inkább a hazaiak vezettek, ám a szakasz közepén fordult a kocka, s előnyhöz jutott a Pápa. A nyitó negyed egy 10-0-s hazai rohammal, s 6 pontos pécsi előnnyel zárult. A második etap elején 9 ponttal megugrott a Farkas Dániel (24/12 pont, 8 lepattanó, 3 gólpassz), Goldring Gergő (15/9 pont, 6 lepattanó, 3 eladott labda, 4 gólpassz), Armaghani Ármin (15 pont, 6 lepattanó), Popadic Miljan (13/3 pont, 7 gólpassz), Fülöp Zsombor (12/3 pont, 4-4 eladott labda és gólpassz), valamint Futó Balázs (10 pont) találataira támaszkodó PVSK-Cargate, ám a 13. és a 17. perc között egy 14-5-ös "részhajrával" ledolgozták hátrányukat a vendégek. A "hullámvasutazás" a félidő végén is folytatódott: előbb egy 9-2-vel 7 ponttal elléptek a hazaiak, ám az első 20 perc egy 8-0-s pápai rohammal, s 1 pontos vendég vezetéssel ért véget. A második félidő elején sem "eresztették" egymást a felek, majd a harmadik negyed közepén egy 10-0-t "repesztve" nagyobb vezetést csikart ki magának a hazai gárda. Erre egy 6-0-lal felelve ismét ellenfele "nyakán lihegett" a Sonyák Béla (25/15 pont), Hódi Patrik (21/15 pont, 6 lepattanó), Koma Dániel (16/3 pont) és Murai Gábor (13 pont, 6 lepattanó, 3 eladott labda, 14 gólpassz) kosaraira alapozó Pápa, amely 1 pontos hátrányban volt a záró szakasz előtt. Ennek elején még a vendégek "tapadtak" a a pécsi fiatalokra, ám a hajrát sokkal jobban bírták a hazaiak, akik 76-76 után egy 14-0-s bő 5 percet "repesztve" végül közel 20 pontos győzelmet arattak.

Jászberényi KSE - Vasas Akadémia 71-65

Az első három negyedben kézben tartva az irányítást győzte le Velkey János (19/12 pont, 6 lepattanó, 5 gólpassz) és Meleg Károly (16/6 pont, 8 lepattanó) ponterősségére építő a Jászberény a leginkább Moravcsik Áron (12/3 pont, 7 lepattanó, 3-3 szerzett és eladott labda, 9 gólpassz) és Farkas Attila (10/6 pont, 3 eladott labda) találataira támaszkodva egy 8-0-s nagy hajrával a mérkőzés végét szorossá tevő Vasas csapatát.

KTE-Duna Aszfalt U23 - DMTK 67-74

Ha szűken is, de minden negyedet - az elsőt és az utolsót 1-1 ponttal - megnyerve tudott győzni leginkább Jordan Santiago (20 pont, 6-6 lepattanó és szerzett, 7 eladott labda, 10 gólpassz), Fekete Bálint (15/9 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz) és Csabay Ádám (13/9 pont, 6 lepattanó, 4 eladott labda) eredményességére építve a Dunaharaszti az elsősorban Kőházi Bence (17/12 pont, 3 lepattanó) és Kucsera Dániel (14/3 pont, 5-5 lepattanó és eladott labda) találataira támaszkodó kecskeméti fiatalok otthonában.

MEAFC-Miskolc - Bodrogi Bau Vásárhelyi Kosársuli 87-67

A nyitó etap második felében bemutatott 14-3-as rohamával "tízen túli" előnnyel zárta az első szakaszt a MEAFC. A második etap első felében egy 6-0-lal közelítettek a Semin Burko (18 pont, 8 lepattanó), Varga Ákos (17/3 pont, 5 lepattanó, 4 eladott labda) és Pavlovic Vuk (11 pont, 7 lepattanó, 4-4 gólpassz és eladott, 3 szerzett labda) pontjaiban bízó vásárhelyiek, de erre érkezett egy hasonló, 6-0-s válasz hazai részről. Állandósult egy 10 pont körüli különbség a felek között, majd a félidő hajrájában egy 10-3-as két és fél perces rohammal 16 pontosra növelte előnyét a Kozák Márton (19 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz)-Szögi Ádám (15/3 pont, 5 lepattanó, 3 szerzett labda, 6 gólpassz)-Pintér Dávid (14/6 pont, 8 lepattanó)-Cseh György (10 pont, 3-3 gólpassz és eladott labda, 2-2 blokk és eladott labda) kvartett vezette Miskolc. Szünet után tartotta 15 pont körüli előnyét a MEAFC, majd a szakasz közepén egy 10-3-as rohammal 20 fölé hizlalták a különbséget a hazaiak. Ezzel lényegében el is dőlt a találkozó, a záró etapra nem sok izgalom maradt.

Tiszaújvárosi Termálfürdő Phoenix KK - Elite Basket 76-68

Az első félidőben a vendéglátó borsodi gárda Drahos Gábor (18/9 pont, 5 lepattanó, 4-4 szerzett és eladott labda), Molnár Bence (15/9 pont, 4 gólpassz) és Gerőcs Roland (12 pont, 4 lepattanó, 2-2 blokk és szerzett labda) vezetésével valósággal átrohant ellenfelén és megnyugtató, 25 pontos előnyt szerzett szünetre. A hazaiak a harmadik negyed közepéig tartották 20 és 25 pont közötti vezetésüket, majd a szakasz második felében egy 10-2-vel 15 egységnyire faragta hátrányát a törökbálinti gárda. A hajrában ugyan az utolsó pillanatig küzdő, és a mérkőzés végső perceit 12-4-re, a lepattanózást pedig 44-29-re megnyerő törökbálintiak Láncos Krisztián (23/3 pont, 12 lepattanó, 2-2 blokk és szerzett, 6 eladott labda), Jilling László (13/9 pont, 3 lepattanó, 6 eladott labda, 4 gólpassz), Hegedűs Attila (11 pont - 13 mezőnykísérlet -, 6 lepattanó, 3 gólpassz) és Somogyfoki Szabolcs (10-10 pont - 11 mezőnykísérlet - és lepattanó, 3-3 gólpassz, szerzett és eladott labda) révén 10 ponton belülre kerültek, de a remek első félidőt produkáló hazai együttes sikerét nem tudták kétségessé tenni.

Békési SzSK - Újpest-MT 46-60

A nagy küzdelmet, de kevés kosarat hozó találkozót a Békés kezdte jobb, pontosabb játékkal, s 9-4-re ellépett. A negyed hajrájában feljött az Újpest, majd a a második negyed közepéig fej-fej mellett haladtak a felek. A félidő végén egy 14-5-ös rohamot bemutatva megugrott a Katona Bence (18/6 pont, 10 lepattanó)-Puszta Dávid (1266 pont, 3 lepattanó)-Steve Rosemond (9 pont, 6 lepattanó, 3 eladott labda, 5 gólpassz) trió vezette fővárosi alakulat. A második félidőt 9-2-vel indítva 2 pontra feljött a Békés, de fordítani nem tudott. A negyedik negyedet egyetlen triplányi előnnyel várhatta az Újpest. Ezt "fejelte meg" ennek elején egy 5-0-lal, s ugrott meg 8 ponttal a vendég együttes. Ekkor ugyan próbált még Danijel Krsztics (14/6 pont - 16 mezőnykísérlet -, 3-3 lepattanó és eladott labda, 6 gólpassz) kosaraira, valamint Cvijin Patrik (9/3 pont - 12 mezőnykísérlet -, 13 lepattanó) és Balog Gábor (9 pont - 11 mezőnykísérlet -, 7 lepattanó) mezőnymunkájára építve a vendégekre tapadni a Békés. A szakasz közepén azonban egy 12-0-lal közel 20 pontosra hizlalva előnyét eldöntötte a maga javára a mérkőzést az Újpest a hazai pályán igen gyengén (4/28, 14,28%) triplázó békésiek otthonában.

SMAFC 1860 KA - DEAC U23 76-91

A sokkal higgadtabban, pontosabban kezdő debreceniek a nyitó etap közepén 13-6-ra megugrottak. A negyed második felében rendezték soraikat, s feljöttek a hazaiak, de a második szakaszban ismét a DEAC fiataljai domináltak, s Kovács Ákos (22/6 pont, 12 lepattanó, 3 gólpassz), Pollák Balázs (21/6 pont, 4 szerzett labda, 6 gólpassz), Ságodi Róbert (19/9 pont) és Gáspár Mátyás (12/3 pont, 7 lepattanó) eredményes, jó játékára alapozva szünetben 16 ponttal vezettek. Szünet után tartotta 15 pont körüli előnyét a DEAC U23-as együttese, majd a harmadik etap hajrájában 10 pontra feljöttek a soproniak. A negyed egy dudaszóra dobott félpályás Ságodi-triplával és 13 pontos vendég vezetéssel fejeződött be. Ez a találat "megfogta" a mezőny legeredményesebb játékosa, Füzi Róbert (31/12 pont, 5 lepattanó), valamint Victor Fernandez (9/3 pont, 3-3 lepattanó eladott labda és gólpassz) és Werner Viktor (9-9 pont és lepattanó, 4 gólpassz, 2 blokk) vezette soproniakat. A záró etapot 7-2-vel kezdve közel 20 pontosra növelve előnyét a debreceni együttes lezárta, eldöntötte a találkozót.

Atomerőmű KSE Bonyhád - Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC 68-67

A némi túlzással Szalai Milán (26/9 pont, 5 lepattanó, 4 szerzett labda) és Kámán Bálint (21/6 pont - 22 mezőnykísérlet -, 9 lepattanó, 7 eladott labda) dobópárbajának jegyében zajló, küzdelmes első félidőt követően 8 ponttal vezetett a vendég együttes - szünetig előbbi csapata pontjainak több mint a felét, utóbbi pedig a győri gárda pontjainak éppen a felét jegyezte. A második félidőt nagy elszántsággal kezdte, s a harmadik negyed első felét 18-6-ra nyerve fordított a Bonyhád - amelyben Baki Sándor (14 pont, 5 lepattanó, 3 eladott labda) nőtt fel leginkább a feladathoz -, s a szakaszban nyújtott remek támadójátékával 6 pontos előnnyé változtatta félidőbeli 8 egységnyi hátrányát. A záró etap közepén már 10 pont fölé nőtt a hazai gárda előnye, ám a hajrában "lefagyott" a Bonyhád, és egy 12-2-es rohammal nyílttá tette az összecsapást az 1 pontra felzárkózó, s a második félidőben Lógár Bence (13 pont, 6 lepattanó) vezette győri együttes. A végjáték különleges, izgalmas, érdekes volt. Érdekessége abban rejlett, hogy az utolsó 2 percben nem született kosár, így 1 pont megmaradt a Bonyhád előnyéből.

Pénzügyőr SE - Ceglédi KE 59-85

Az első percek váltott vezetés mellett zajló játéka után a nyitó negyed közepén egy 8-0-lal megugrott a Szálas Gábor (19/9 pont, 3-3 lepattanó és szerzett, 5 eladott labda)-Nemes Milán (10 pont, 3-3 lepattanó és eladott labda, 6 gólpassz) kettős vezette Pénzügyőr. A szakasz hajrájában feljött, a második etap közepére pedig fordított a Cegléd, amely a második felvonásban 6 ponton tartva a hazai gárdát 7 pontos előnyt szerzett a szünetig. A második félidő elején állandósult az 5 és 10 pont közötti vendég vezetés, majd a szakasz közepén egy 11-3-as futással 15 pontosra hizlalták előnyüket a főként Csaba György (23 pont, 10 lepattanó, 3 eladott labda), Tóth Zoltán (19/12 pont, 5 eladott labda, 3 gólpassz) és Szabó Norbert (12 pont, 4 lepattanó) kosaraira alapozó ceglédiek. Ezzel megtörték vendéglátóik ellenállását, s végül sima, közel 30 pontos győzelmet arattak.