U20: Kulcsmeccset nyert a Kaposvár, országos döntőben a Sopron is
19
2023
2023. március 19.  |  11:00
Hét mérkőzést rendeztek a héten a Morgen Ferdinánd Emlékbajnokság A csoportjában, a 24. forduló találkozóira került sor. A Kaposvár egyetlen ponttal nyerni tudott Sopronban, így annak ellenére is életben maradtak reményei az országos döntőre, hogy összes közvetlen riválisa győzött. A Sopron a veresége ellenére is ott lesz a szezon végi nyolcasdöntőben, ahogyan a piros csoportból a két pécsi gárda, a PVSK-VEOLIA és az NKA Pécs is.

24. forduló

Egis Körmend U20 (13-11, 6.) - Szolnoki Olajbányász U20 (14-10, 5.) 65-58 (17-17, 17-20, 17-8, 14-13)

A félidőben három ponttal még vezetett a Vincze Roland (19 pont, 6 pattanó), Kiss Dominik (7 pont, 12 pattanó) és Sebők András (19 pont, 4 pattanó) vezette szolnoki alakulat. A harmadik negyed aztán döntőnek bizonyult - ezt a felvonást 9 ponttal nyerte a Körmend Takács Kristóf (24 pont, 9 pattanó) és Mészáros Ágoston (9 pont, 5 pattanó) vezetésével, itt megszerzett előnyét pedig már nem engedte ki kezéből a vasi alakulat.

MVM-OSE Lions U20 (5-19, 12.) - KTE-Neumann János Egyetem U20 (13-11, 8.) 62-78 (15-17, 11-21, 20-20, 16-20)

A második negyedet leszámítva kifejezetten kiegyenlített mérkőzést tudott vívni a vendégekkel a Czermann Máté (14 pont, 5 pattanó, 4 gólpassz) húzta Oroszlány. A második 10 percben azonban sokkal jobban játszott ellenfelénél a leginkább Takács Erik (17 pont, 8 pattanó), Tóth Barna (17 pont, 5 pattanó, 4 gólpassz), Botka Botond (10 pont, 6 pattanó) és Tóth Patrik (14 pont, 8 pattanó) játékára építő Kecskemét, amely nagyobb izgalmak nélkül győzött.

Sopron KC U20 (17-7, 4.) - Kometa Kaposvári KK U20 (14-10*, 9.) 74-75 (24-23, 17-17, 20-19, 13-16)

Végig kiélezett, szoros mérkőzést játszott egymással a Csátaljay Péter (22 pont, 9 pattanó, 5 gólpassz) és Schöll Richárd (20 pont, 10 pattanó) fémjelezte Sopron, illetve a Kaposvár, melynek legjobbjai Paár Márk (25 pont, 13 pattanó), Halmai Dániel (17 pont, 8 pattanó, 5 gólpassz) és Szőke Bálint (17 pont, 4 pattanó, 5 gólpassz) voltak. Az utolsó előtti percben 73-67-re, az utolsóban pedig 74-73-ra még a hazaiak vezettek, a végén azonban Paár két büntetőjével győzött a Kaposvár, amely ezzel életben is maradt az országos döntőért vívott harcban. A Sopron a veresége ellenére bebiztosította helyét a nyolcasdöntőben, miután a Szolnok is kikapott.

DEAC KA U20 (20-4, 3.) - Alba Fehérvár U20 (7-17, 10.) 86-69 (15-18, 21-17, 21-23, 29-11)

Egy negyed után három, három negyed után pedig egy ponttal komoly meglepetésre vezetett az Osztoics Milán (11 pont, 7 pattanó), Kertész Dávid (23 pont, 7 pattanó, 5 gólpassz) és Simon Dávid (8-8 pont és pattanó) húzta Alba Debrecenben. A leginkább a Kenéz Csaba (20 pont, 6 pattanó, 4 gólpassz), Ságodi Róbert (17 pont, 4 pattanó, 6 gólpassz), Várszegi Ádám (15 pont), Hegedűs Brúnó (9 pont, 8 pattanó) és Magyari Kristóf (12 pont, 4 pattanó) ötösfogatra építő hazaiak az utolsó negyedben robbantottak, és eldöntötték az összecsapást a saját javukra.

Nyíregyháza Blue Sharks (1-23, 14.) - Budapesti Honvéd SE U20 (21-3, 2.) 53-114 (13-22, 13-32, 21-36, 6-24)

Végig nagy fölényben játszott, és nagyon simán győzött a Honvéd, melynek legjobbjai Pafféri Péter (13 pont, 8 pattanó, 6 gólpassz), Dér-Szabó Dániel (23 pont), Rédei Péter (20 pont, 5 pattanó), Dócs Benedek András (12 pont, 9 pattanó), Cohill Eric (11 pont, 8 pattanó, 4 szerzett labda) és Dékány Imre (5 pont, 7 gólpassz) voltak. A Végső Bálint (27 pont, 6 pattanó, 10 eladott labda) vezette Nyíregyháza erejéből most ennyire futotta.

Szedeák U20 (2-22, 13.) - Falco-Vulcano Energia KC Szombathely U20 (22-2, 1.) 59-86 (19-20, 9-23, 14-24, 17-19)

Az első és az utolsó negyedben Csornai Csaba (27 pont, 13 pattanó) vezetésével méltó ellenfele tudott lenni a Szedeák a listavezetőnek. A Hansen Dániel (27 pont, 4-4 gólpassz és szerzett labda), Takács Zsolt (17 pont, 11 pattanó) és Kovács Levente Hetény (11 pont, 5 pattanó, 6 gólpassz) fémjelezte Falco a két középső felvonásban döntötte el a mérkőzés sorsát.

Zalakerámia ZTE KK U20 (13-11, 7.) - Atomerőmű SE U20 (6-18, 11.) 97-73 (32-18, 30-15, 20-13, 15-27)

Az első három negyedben kétséget sem hagyott afelől a Simó Bence (23 pont, 7 pattanó, 6 gólpassz, 4 szerzett labda), Makkos Dávid (15 pont, 8 pattanó), Csuti Kornél (15 pont, 4 pattanó) és Tóth Barnabás (10 pont) vezette ZTE, hogy melyik a jobb csapat, magabiztos győzelmet aratott. Az ASE a záró 10 percben szépen kozmetikázott azért az eredményen Heimann Gergő (29 pont, 6 gólpassz) és Sáfrán Botond (15 pont, 6 pattanó) vezetésével.

Ahogyan azt a meccseknél írtuk, a Szolnok vereségével megvan a negyedik biztos döntős gárda is az A csoportból, ez végül a veresége ellenére is a Sopron lett - sőt, az is biztos, hogy az SKC pontosan a negyedik helyen végez, így a negyeddöntőben a piros csoport első helyezettjével fog összecsapni. Az 5-6. hely selejtezőt ér az országos döntőért - az ötödik helyezett a zöld csoport első helyezettjével, a hatodik pedig a piros csoport harmadikjával fog oda-visszavágós párharcot vívni a nyolcasdöntőért. Jelenleg a Szolnok az ötödik (14-10), a Körmend a hatodik (13-11), de ott van még a ZTE (13-11), a Kecskemét (13-11) és a Kaposvár (14-10) is a közelben - utóbbinak van egy 0-20-as találkozója, így egy ponttal kevesebbje van, mint amit a mérlege mutat, és minden holtversenyt elveszít.

Még mindig rengeteg lehetőség van a holtversenyek esetében, de jelenleg így állnak a csapatok egymás ellen - a pluszos eredmény azt jelenti, hogy az elöl álló csapat kosáraránya jobb az egymás elleniben, a mínuszos pedig az ellenkezőjét: Szolnok-ZTE 1-1 (-11), Szolnok-Körmend 0-2 (-11), Szolnok-Kaposvár 2-0 (+23)*, Szolnok-Kecskemét 1-1 (-5), ZTE-Körmend 2-0 (+8), ZTE-Kaposvár 1-1 (+7), ZTE-Kecskemét 0-1 (-25), Körmend-Kaposvár 1-1 (+2), Körmend-Kecskemét 2-0 (+31), Kaposvár-Kecskemét 1-1 (+15).

Az összes egymás elleni közül már csak egyet nem játszottak le: a ZTE-KTE összecsapásra április 1-jén, tehát két hét múlva szombaton kerül sor. A Szolnok Székesfehérváron játszik még, majd a Honvédot fogadja, ez utóbbi egyáltalán nem tűnik könnyű összecsapásnak - ezért könnyen lehet, hogy még a jelenleg ötödik szolnokiak is bajba kerülhetnek. A Körmend sincs egyszerű helyzetben, mert jövő héten a listavezető Falco otthonában vendégszerepel, majd az ASE-t fogadja. A ZTE Oroszlányban játszik, majd a Kecskemétet látja vendégül - ez utóbbi mérkőzés könnyen sorsdöntő is lehet az egyik selejtezős hely szempontjából. A KTE előtte a Sopront fogadja. A Kaposvárnak kellenek a riválisok botlásai a 0-20-as eredménye és annak következményei miatt, és a sereghajtó Nyíregyháza elleni hazai után a DEAC otthonába látogat az utolsó fordulóban - ez is döntő jelentőségű meccsnek ígérkezik.

A piros csoportban eldőlt a két biztosan országos döntőt érő hely sorsa - a PVSK-VEOLIA U20 (21-1) és az NKA Pécs U20 (21-1)* jutottak be a nyolcasdöntőbe. Nem mindegy az sem, ki hányadik helyen végez. A PVSK-nak egyetlen meccset kell nyernie a hátralévő kettőből (Kaszások idegenben, NKA Pécs otthon), hogy biztosítsa első helyét - az NKA a 0-20-as meccse miatt ponthátrányban van az azonos mérleg ellenére is, a holtversenyt pedig ugyancsak a 0-20 miatt bukná. A selejtezőt érő harmadik helyért továbbra is a MAFC U20 (16-6) és a TF-BP U20 (16-6) küzdenek egymással. A MAFC az egymás elleniben jobb, így saját kezében a sorsa, de nem lesz egyszerű dolga, mert a CKE U20 után az utolsó fordulóban az ötödik helyezett Vasas Akadémia U20 (14-8) ellen kell pályára lépnie. A TF-nek egy jászberényi kirándulása van még, illetve a Nagykőröst fogadja az utolsó körben.

A zöld csoportban az Atomerőmű KSE Bonyhád U20-nak (17-2) csak saját magára kell odafigyelnie, mert egymás elleniben jobb a Budafok U20-nál (15-2). A bonyhádiak még a DMTK-Zsíros Akadémia Kőbánya U20-at (15-3) fogadják jövő vasárnap, és ha nyernek, akkor mehetnek az A csoport ötödik helyezettje ellen a selejtezőben. Ha a Bonyhád kikap ezen a találkozón, akkor a Budafok előreléphet, ha nyer a SMAFC otthonában, a PSE-Csepel ellen otthon, majd április 2-án a Vásárhelyi Kosársuli U20 (15-3) vendégeként is. Ha a Budafok is kikap, akkor lehetnek érdekes holtversenyek még, de a Bonyhád jövő héten lezárhatja a vitás kérdéseket.