U20: Három csapat az országos döntőben, a Kaposvár a Honvédot is legyőzte
05
2023
2023. március 5.  |  10:36
Hét mérkőzést rendeztek a héten a Morgen Ferdinánd Emlékbajnokság A csoportjában. A Szolnok kikapott Zalaegerszegen, így a Falco és a Honvéd mellett a DEAC is biztosan bejutott az országos döntőbe, és a Sopron is már ott van a szezon végi nyolcasdöntő kapujában. A selejtezőt érő 5-6. helyért viszont hatalmas a csata, miután a Kaposvár a Honvédot is legyőzte, így még öten küzdenek két helyért. Megnézzük azt is, mi a helyzet a piros és a zöld csoportban.

22. forduló

Zalakerámia ZTE KK U20 (12-10, 6.) - Szolnoki Olajbányász U20 (13-9, 5.) 85-68 (16-19, 22-16, 23-17, 24-16)

Egy negyed után még vezetett a Sebők András (26 pont) és Abraham Arabo (10-10 pont és pattanó) vezette Szolnok. A folyatásban azonban már az történt, amit a ZTE akart, amely leginkább Szalay Domonkos (20 pont, 7 pattanó), Simó Bence (15 pont, 7 pattanó, 4 gólpassz) és Csuti Kornél (19 pont, 6 pattanó) játékára alapozva behúzta ezt a nagyon fontos összecsapást, és az egymás elleni eredményeket is a maga javára fordította - 6 ponttal kapott ki Szolnokon (88-82).

Szedeák U20 (2-19, 13.) - DEAC KA U20 (18-4, 3.) 71-92 (9-19, 16-30, 24-19, 22-24)

Egy pillanatig sem volt kérdés, hogy a Kenéz Csaba (8 pont, 7 pattanó, 5 gólpassz), Hibján Máté (21 pont), Bankó Martin (10 pont, 6 pattanó) és Várszegi Ádám (10 pont, 8 pattanó, 6 gólpassz) fémjelezte DEAC simán nyerni fog, már a félidőben 24 ponttal vezetett a hajdúsági gárda - ezzel pedig be is jutott az országos döntőbe. A második 20 percet megnyerte ugyan a Szedeák Csornai Csaba (23 pont, 6 pattanó) és Bella Ádám (16 pont, 5 pattanó) vezetésével, de szorossá nem tudta tenni a találkozót.

Kometa Kaposvári KK U20* (13-9, 8.) - Budapesti Honvéd SE U20 (19-3, 2.) 86-78 (22-23, 23-16, 18-18, 23-21)

A Paár Márk (24 pont, 10 pattanó, 4 gólpassz), Halmai Dániel (11 pont, 8 gólpassz), Szőke Bálint (19 pont, 6 pattanó) és Antalics Dániel (12 pont, 10 pattanó) húzta kaposvári együttes a második negyedben szerzett előnyével végig jól gazdálkodott, és rendkívül fontos sikert aratott a selejtezős helyekért. A Honvéd, melynek legjobbjai Reizinger Máté (17 pont, 7 pattanó), Vámos Ádám (9 pont, 4 pattanó) és Köcse Bálint (10 pont, 5 pattanó) voltak, mindent megpróbált, a harmadik negyed közepén és a negyedik felvonás elején feljött 3 pontra, de nem tudta igazán megszorongatni a hazaiakat.

Sopron KC U20 (17-5, 4.) - Alba Fehérvár U20 (6-16, 10.) 96-70 (27-22, 33-9, 18-19, 18-20)

Három viszonylag szoros negyed mellett a második felvonás döntőnek bizonyult - ebben elgázolta ellenfelét a Keller Bendegúz (26 pont, 6 pattanó), Schöll Richárd (20 pont, 13 pattanó), Bősze Gergő (7 pont, 6 gólpassz, 5 szerzett labda) és Csátaljay Péter (10 pont, 5 pattanó, 7 gólpassz, 4 szerzett labda) vezette Sopron, amely egyetlen győzelemre vagy a Szolnok egyetlen vereségére van az országos döntőtől. A székesfehérváriak legjobbjai Góbi Marcell (15 pont), Márton Boldizsár (9 pont, 6 pattanó, 8 gólpassz, 9 eladott labda) és Osztoics Milán (7 pont, 9 pattanó) voltak.

MVM-OSE Lions U20 (5-17, 11.) - Falco-Vulcano Energia KC Szombathely U20 (20-2, 1.) 51-88 (10-21, 18-24, 15-25, 8-18)

Mind a négy negyedet megnyerte a listavezető Falco Takács Zsolt (17 pont, 15 pattanó), Horváth Ádám (17 pont, 8 pattanó, 4 szerzett labda) és Kovács Levente Hetény (6 pont, 7 pattanó) vezetésével, így most már nemcsak az egymás elleniben jobb a Honvédnál, hanem meccselőnye is van az élen. Az oroszlányiaknál Varga Gergő Detre (16 pont) és Polónyi Ákos (15 pont, 7 pattanó) voltak a legeredményesebbek.

Nyíregyháza Blue Sharks U20 (0-21, 14.) - Egis Körmend U20 (12-10, 7.) 48-95 (17-28, 9-22, 6-19, 16-26)

A vendég vasi együttes ezen a találkozón is dominált, akárcsak az OSE-Falcón: a Mészáros Ágoston (31 pont, 5 pattanó, 4 gólpassz), Nagy Péter (20 pont, 11 pattanó), Tóth-Erdei Bálint (5 pont, 10 pattanó, 8 gólpassz, 6 szerzett labda) és Geröly Márton András (14 pont, 4 szerzett labda) fémjelezte körmendiek nagyon sima sikert arattak. A Nyíregyházánál senki nem érte el a 10 pontot, Tóth Gergő (6 pont, 10 pattanó, 14 VAL) volt a leghasznosabb.

Atomerőmű SE U20 (5-17, 12.) - KTE-Neumann János Egyetem U20 (11-11, 9.) 68-91 (23-29, 22-24, 15-14, 8-24)

Három negyed után is vezetett a Kiss Dávid (13 pont, 5 pattanó), Gera Ferenc (18 pont, 5 pattanó), Tóth Balázs (14 pont, 6 pattanó) és Dobos Máté (4 pont, 9 pattanó) húzta kecskeméti gárda, a záró 10 percben pedig bebiztosította sikerét. A leginkább Sáfrán Botond (15 pont, 7 pattanó) és Heimann Gergő (20 pont, 5 pattanó) jó játékára építő ASE mindent megpróbált, amíg az erejéből futotta, de a végjátékra elfáradt.

Az erre az idényre megváltozó szabályok miatt még hatalmas a harc az országos döntőért. A Falco (20-2), a Honvéd (19-3) és a DEAC (18-4) már hivatalosan is bent vannak a nyolcasdöntő mezőnyében, és ahogyan azt írtuk, a Sopron (17-5) is csak egyetlen sikerre, vagy a Szolnok egyetlen botlására van ettől. Ebben az évben azonban az A csoport ötödik helyezettje selejtezőt vív a zöld csoport győztesével, a hatodik pedig a piros csoport harmadikjával, így ezek a helyek is érhetnek végül országos döntőt. Még öt csapat vetélkedik ezért a két helyért: a Szolnok (13-9), a ZTE (12-10), a Körmend (12-10), a Kaposvár (13-9)* és a Kecskemét (11-11).

Hatalmas lesz még a harc a hátralévő négy fordulóban, miután az egymás elleni eredmények így állnak - a kosárarány az elöl álló csapat kosárarányát mutatja az adott párharcban: Szolnok-ZTE 1-1 (-11), Szolnok-Körmend 0-1 (-4), Szolnok-Kaposvár 2-0 (+23)*, Szolnok-Kecskemét 1-1 (-5), ZTE-Körmend 2-0 (+8), ZTE-Kaposvár 1-1 (+7), ZTE-Kecskemét 0-1 (-25), Körmend-Kaposvár 1-1 (+2), Körmend-Kecskemét 2-0 (+31), Kaposvár-Kecskemét 1-0 (+21). Mivel nagyon hasonlóak a csapatok mérlegei, jó esély van arra, hogy nem sima holtversenyeket, hanem 3 vagy 4 csapatos minitabellákat kell majd számolni.

A hátralévő fordulókban az egymás elleni mérkőzések természetesen kiemelt jelentőségűek lesznek. A Kecskemét jövő héten, március 10-én fogadja a Kaposvárt, a Körmend március 18-án játszik hazai pályán a Szolnokkal, a ZTE pedig április 1-jén látja vendégül a Kecskemétet.

Tovább bonyolítja azonban az összképet, hogy a zsinórban 15 meccset nyerő Falco mögött a legjobb formában lévő, sorozatban 7 sikert számláló Kaposvár minden holtversenyben az utolsó helyre kerül, miután a szezon elején volt egy 0-20-as mérkőzése a Szolnokkal szemben - így a vereségért járó 1 pontot sem kapta meg, és az összes holtversenyt is bukja, ezért van most a 12-10-es csapatok mögött. A Somogy megyei együttesnek tehát mérleggel kell megelőznie ellenfeleit, maximum egy csapattal lehet holtversenyben ennek az ötösnek az elején, hogy bekerüljön az 5. vagy a 6. helyre.

A piros csoportban matematikailag még egyik együttes helye sem biztos, de gyakorlatilag borítékolni lehet, hogy a PVSK-VEOLIA U20 (19-1) és az NKA Pécs U20 (19-1)* lesz a két biztos országos döntős résztvevő - annak ellenére is, hogy az NKA Pécs egy veresége is egy 0-20-as meccs. A két pécsi gárda mögött a MAFC U20 (15-5) és a TF-BP U20 (15-5) állnak, négy forduló alatt szinte kizárt, hogy behozzák hátrányukat. A MAFC sorozatban két vereség után folytatja majd a küzdelmeket jövő héten, az NKA Pécs mellett a TF-BP is legyőzte (106-103), de a TF-BP elleni egymás elleniben így is jobban áll 5 ponttal, így saját kezében van a sorsa legalább a selejtezőt érő harmadik helyért.

A zöld csoportban óriási a tülekedés az egyetlen, selejtezőt érő pozícióért az Atomerőmű KSE Bonyhád U20 (15-2), a DMTK-Zsíros Akadémia Kőbánya U20 (14-2), a Budafok U20 (14-2) és a Vásárhelyi Kosársuli U20 (15-3) között. Az egymás elleni eredmények egyelőre így néznek ki: Bonyhád-DMTK 1-0 (+4), Bonyhád-Budafok 1-1 (+11), Bonyhád-Vásárhely 1-1 (+9), DMTK-Budafok 1-0 (+10), DMTK-Vásárhely 0-2 (-13), Budafok-Vásárhely 1-0 (+35). Van még bőven egymás elleni találkozó: a Bonyhádnak mindenki ellen pozitív a mérlege, a DMTK-t viszont még fogadja március 26-án, a DMTK ma játszik még a Budafokkal is, a budafokiak pedig a Vásárhely otthonába is ellátogatnak majd április 2-án.