Férfi NB I B: két kétpontos salgótarjáni győzelem
11
2020
2020. október 11.  |  13:24
Október első hétvégéjén a Hepp-kupa forduló miatt csupán két mérkőzést rendeztek a férfi másodosztály piros csoportjában, ezen a hétvégén igazi azonban "nagyüzem" volt az NB I B-ben. Az előző két hétvége nagy nyertese a Salgótarján, amely két kétpontos győzelmet aratott: előbb otthon a BKG, majd idegenben az MTK csapatát múlta fölül egyaránt 2-2 pont különbséggel. A MAFC miskolci sikere után saját pályáján simán kikapott a Vasastól, a Veszprém pedig 10 pont fölötti félidei vezetésről vesztett Nagykőrösön. Bár "beragadt" a kezdésnél a PVSK fiataljai ellen, sorait rendezve biztosan győzött a Nyíregyháza, a TF-BP együttese pedig "lehajrázta" a MEAFC-ot. A zöld csoport rangadóját remek első félidei játékára építve az Óbuda nyerte a Cegléd ellen. Az újonc Pénzügyőr fordulatokban gazdag, de kosarakban meglehetősen szegény meccsen győzött Győrben, a Békés viszont valóságos kosáresőt hozó találkozón verte a Tiszaújvárost. Horrorisztikus sérüléssel kezdődött az Újpest-SMAFC találkozó, amelyen a hazaiak 30 ponttal verték az irányító nélkül maradó soproniakat.

Salgótarjáni KSE - BKG Príma Akadémia 74-72

A fordulatos nyitó etapot követően 5 ponttal a vendégek "mentek", ám a második negyed első felét 16-4-re nyerve elléptek a hazaiak a sok labdát eladó BKG-tól. Időkéréssel rendezte csapata sorait dr. Nagy Ágoston, s a szakasz második felében egy 13-0-lal visszaszerezték a vezetést, sőt el is léptek - a szigetszentmiklósiak végül ugyanúgy 5 pontos előnnyel zárták a második, mint az első negyedet. A második félidő elején lendületben maradt a Nagy Botond (23/9 pont, 4 lepattanó, 6-6 gólpassz és eladott, 3 szerzett labda), Admir Radoncic (18 pont, 6 lepattanó, 3 eladott labda) és Nagy Benedek (13/12 pont, 4-4 lepattanó és eladott labda, 3 gólpassz) találataira támaszkodó BKG, amely a szünet után 7-0-lal indítva a játékot 10 pont fölötti előnyt szerzett. A szakasz közepén ismét a Salgótarján ült a hullámvasút "felszálló ágára", s egy 14-2-es rohammal újfent a maga javára fordította az állást, s minimális előnnyel fordulhatott a negyedik negyedre. Ebben szinte végig fej-fej mellett haladtak a felek. Egyszer, a 34. percben 6 ponttal elléptek a hazaiak, a hajrá viszont igazi üldöző versenyt hozott. A BKG folyamatosan ott lihegett a Salgótarján nyomában, de a hazaiak elsősorban Sömenek Martin (30/3 pont, 11 lepattanó) és Dominik Herendic (15/3 pont, 5 lepattanó, 7 gólpassz), valamint a nagy mezőnymunkát végző Molnár Marcell (8 pont - 10 mezőnykísérlet -, 6 szerzett labda, 4 gólpassz) jóvoltából a Salgótarján rendre visszaverte a szigetszentmiklósi együttes felzárkózási kísérleteit, így végül 2 pontos hazai siker született.

MEAFC-Miskolc - MAFC 70-85

Az első szakaszban, ha szűken is, de végig a MAFC vezetett - a legnagyobb különbség, a 6 pontos vendég előny a negyed végén alakult ki. A második etapban sokáig tartotta 5 és 10 pont közötti előnyét a fővárosi együttes, sőt a félidő hajrájában 10 pontosra nőtt a különbség, de a szünet előtt visszajött 6-ra a miskolci gárda. A második félidőt a MAFC kezdte jobban, s 3 perc alatt megduplázta szünetbeli előnyét. Ez lehet, hogy túlságosan is megnyugtatta a vendégeket: a MEAFC Kozák Márton (19/3 pont, 10 lepattanó), Tóth Viktor (16 pont, 3-3 gólpassz és szerzett, 7 eladott labda) és Lippai Szabolcs (12 pont, 3 lepattanó) vezetésével, szívós munkával a negyed végére 3 pontra csökkentette percekkel korábban még tetemes hátrányát. A záró szakasz elején újított, s azt 8-2-vel kezdve közel 10 pontosra növelte előnyét a nagyrészt Bordács Soma (25/3 pont, 16 lepattanó), Misek Levente (16/3 pont), Lakits András (13 pont, 5-5 lepattanó és gólpassz, 3 eladott labda), Tóth Péter (10/6 pont, 5 lepattanó, 3 szerzett, 4 eladott labda, 9 gólpassz) és Polgárdy Ádám (10/3 pont - 14 mezőnykísérlet -, 3 gólpassz) eredményességére építő MAFC. A hazaiakban már nem volt annyi, hogy szorossá tegyék a találkozót, a végére 15 pontra nőtt a különbség.

HÜBNER-Nyíregyháza Blue Sharks - PVSK-Cargate 82-63

Aki csak az eredményt nézi, azt mondhatja, papírforma - pedig ez nem volt ennyire egyértelmű. A bátran, vesztenivaló nélkül kosarazó pécsi fiatalok alaposan meglepték a hazai együttest, a nyitó etap közepén 15-4-es vendég vezetést mutatott az eredményjelző. A második etapot 6-2-vel kezdve 4 pontra feljött a Nyíregyháza, amikor Bíró 2 triplájára építve egy 10-0-t "repesztve" 14 pontosra növelték előnyüket a főleg Bíró Levente (29/12 pont, 6 gólpassz), Erdei Ádám (13/6 pont, 9 lepattanó) és Alekszej Carev (11 pont - 0/7 tripla -m 5 lepattanó, 3 eladott labda) kosaraiban bízó pécsi fiatalok. A második negyed közepén Szobi triplája óriási fordulatot vitt a játékba: a félidő utolsó bő 6 percében egy 22-5-ös "eszelős száguldással" a hazaiak még szünet előtt fordítani tudtak. Ahogy a meccset, a második félidőt is a "baranyai brigád" kezdte jobban, s egy 9-2-vel 2 perc alatt visszavette a vezetést. A 25. percben 4 ponttal "ment" a pécsi együttes, ám ekkor újra jött egy parádés periódus az Emanuel Ubilla (30/15 pont - 5/6 tripla -, 8 lepattanó, 3 eladott labda, 6 gólpassz)-Tóth Gergely (15 pont, 5 lepattanó)-Dr. Mohácsi Máté (14/6 pont, 9 lepattanó, 4 gólpassz) trió vezette vendéglátóktól, akik egy 18-1-et "repesztve" a harmadik negyed végére eldöntötték a meccset, a záró etapban pedig biztossá tették sikerüket.

MTK-Elite Basket - Salgótarjáni KSE 69-71

A vendégek 11-4-gyel kezdtek, s a lepattanózást végül "döntő fölénnyel", 52-31-re nyerve, Sömenek Martin (18-18 pont és lepattanó, 3-3 szerzett és eladott labda), Dominik Herendic (18 pont, 4 lepattanó, 3-3 gólpassz és eladott labda), Joel Nshimba (13/9 pont, 7 lepattanó) és Bán Tibor (12/6 pont - 14 mezőnykísérlet -, 7 lepattanó, 3 gólpassz) jóvoltából a harmadik negyed hajrájában 10 pont fölötti előnyt szereztek. A szívósan küzdő hazaiak Jakab Péter (16/3 pont, 4-4 lepattanó és eladott labda, 5 gólpassz), Hegedűs Attila (12/3 pont, 10 lepattanó, 3-3 gólpassz, blokk és szerzett labda), Juhász Kájusz (11/3 pont, 3 lepattanó) és Horváth Barnabás (10/6 pont) vezetésével bő 1 perccel a befejezés előtt megfordították a találkozót. A végjátékban azonban Nshimba két triplájával a Salgótarján kerekedett fölül ezen a küzdelmes, izgalmas találkozón.

RKA Pécs - BKG Príma Akadémia 79-84

Az első negyedben egyértelműen a vendég szigetszentmiklósi együttes akarata érvényesült, amely 10 pont fölötti előnyt szerzett. A második szakaszt 8-0-lal kezdve szorossá tették a találkozót a pécsi fiatalok, ám erre egy 13-0-s "száguldással" felelve közel 20 pontosra növelte előnyét a BKG, amely 16-tal járt ellenfele előtt a szünetben. A fordulás óriási fordulatot is hozott: megtorpant a vendég gárda, a hazaiak pedig Rosic Uros (23/15 pont, 11 lepattanó, 4 eladott labda), Lados Erik (14/6 pont, 3-3 gólpassz és eladott labda), valamint Aleksza Dobrijevics (13 pont, 5 lepattanó) vezérletével a negyedik negyed közepére ledolgozták tetemes szünetbeli hátrányukat. Ekkor azonban újítani tudtak a nagyrészt Admir Radoncic (25 pont, 7 lepattanó), Nagy Botond (24/18 pont, 4 gólpassz), Buzás Bence (12/3 pomt, 8 lepattanó, 4 gólpassz) és Armaghani Ármin (10 pont, 5 lepattanó, 4 eladott labda) találataira támaszkodó vendégek, s egy újabb 13-0-s rohamot "kivágva" újra elhúztak. Bár az RKA az utolsó pillanatig küzdött, s a hajrában szorossá tette a mérkőzést, fordítani már nem volt esélye.

MAFC - Vasas Akadémia 78-92

A fővárosi derbin hiába adta a mezőny messze legeredményesebb és legjobban pattanózó játékosát Bordács Soma (31/9 pont, 14 lepattanó) személyében a hazai gárda, Vasas minden tekintetben felülmúlva az igen gyengén kosarazó MAFC-ot, egységes csapatjátékot nyújtva, Boros Márk (15/3 pont, 9 lepattanó), Radics Gerzson (15 pont, 6 lepattanó, 3 eladott labda), Debreceni Dániel (13 pont, 3 lepattanó, 4 eladott labda), Farkas Attila (12/9 pont, 3 lepattanó) és Sólyom Botond (12 pont, 5 lepattanó) vezérletével 24 pontos előnnyel térhetett pihenőre. Úgy tűnt, a MAFC sokkal inkább megérzi Tóth Péter hiányát, mint a Vasas Medve Mátéét és Moravcsik Áronét. A kiegyenlített harmadik negyedben nem változott a különbség. A záró etapban aztán Bordács mellett Polgárdy Ádám (15/6 pont, 3 lepattanó), Lakits András (15/3 pont, 4-4 lepattanó és gólpassz, 6 eladott labda) és Csapai Péter (10 pont, 3 lepattanó) jóvoltából a MAFC valamit "kozmetikázott" veresége mértékén, de nem tudta igazán szorossá tenni a találkozót. Bordács ugyan lekapott 14 pattanót, de a többiek együtt összesen 18-at - a pattanócsatát 56-32-re nyerte a Vasas, amely sokkal jobban is büntetőzött, mint a hazaiak (15/33, 45,45%, ill. 25/29, 86,2%), s ebben a vonalról csak 40%-kal (8/20) célzó Bordács keze is vastagon "benne volt".

Nagykőrösi Sólymok KE - HOYA-Pannon Egyetem Veszprém 91-86

Ellentétes félidők mérkőzésén az első félidő egyértelműen a vendég veszprémi gárdáé volt, amely Futó Balázs (18 pont, 5 lepattanó), Nebojsa Dukics (16/12 pont, 9 lepattanó, 3 eladott labda), Szabó Péter (15 pont, 6 lepattanó, 3 eladott labda, 10 gólpassz), Madár András (14/6 pont - 15 mezőnykísérlet -, 9 lepattanó, 6 eladott labda, 3 gólpassz) és Szűcs Péter (11/9 pont, 3 eladott labda) ponterős játéka révén 10 pont fölötti előnyt szerzett szünetre. Fordulás után feljavult a hazai együttes védekezése, s ettől támadásban is hatékonyabb lett a Nagykőrös, "szárnyra kaptak a Sólymok". Már a harmadik negyedben megfordította az állást a Lakosa Ákos (34/3 pont, 6 lepattanó, gólpassz)-Fehér Péter (17 pont, 4 lepattanó)-Molnár Miklós (15/6 pont)-Mácsai Károly (12/6 pont, 8 lepattanó, 3 eladott labda) kvartett vezette vendéglátó, s az izgalmas záró etapban hol 2, hol 8 ponttal, de végig vezetve nyerni tudott.

TF-BP - MEAFC-Miskolc 91-78

Három negyeden át Kozák Márton (24 pont - 26 mezőnykísérlet -, 3 lepattanó, 4-4 szerzett labda és gólpassz), Tóth Viktor (16/6 pont, 3 eladott labda), Kozák Bertalan (11 pont) és Lippai Szabolcs (10 pont, 4 lepattanó) jóvoltából remekül tartották magukat a vendég miskolciak. A felek 63-63-as döntetlen állásról várták a 4. negyedet, s még a 37. percre is egállal fordult a két együttes. Ekkor azonban három támadást is triplával befejezve egy 11-0-lal "lerázták magukról" szívósan küzdő MEAFC-ot, és végül Karosi Gergely (20/9 pont, 12 lepattanó, 2 blokk), Somogyfoki Péter (19/9 pont, 5-5 lepattanó és gólpassz, 3 eladott labda), Timkó Norbert (16 pont, 6 lepattanó, 2 blokk) és Kerkai Ákos (15/3 pont, 10 lepattanó, 6 eladott labda, 3 gólpassz) ponterős játékának, no meg a 47-34-re megnyert lepattanózásnak köszönhetően a hazaiak végül ellenfelük fölé kerekedtek.

Békési SzSK - Tiszaújvárosi Termálfürdő Phoenix KK 112-95

Három negyeden át gyakorlatilag fej-fej mellett haladtak a felek, a záró etap előtt 1 ponttal még a nagyrészt Drahos Gábor (32/3 pont, 10 lepattanó, 6 eladott labda, 7 gólpassz), a mindössze 22 perc játék után kipontozódó Jake Martin (16/9 pont, 4 lepattanó, 3 eladott labda és gólpassz), valamint Lajsz Gergely (15 pont, 8 lepattanó, 3 gólpassz) találataira támaszkodó vendég borsodiak álltak jobban. A negyedik negyed első felében aztán "robbantott" a Danijel Krsztics (27/6 pont, 4 lepattanó, 5 gólpassz)-Balog Gábor (21 pont, 5-5 lepattanó és gólpassz, 4 szerzett labda)-Széphelyi Tamás (20 pont, 7 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 gólpassz)-Frikker Marcell (18/3 pont, 6 gólpassz)-Hargitai Krisztián (16/6 pont, 6 lepattanó) "ötösfogat húzta" viharsarki alakulat, s egy viharos, 14-0-s 5 percet produkálva a maga javára fordította a találkozót.

Atomerőmű KSE Bonyhád - EKE Eger KOK 88-60

A nyitó etap közepén bemutatott 8-2-es rohamára építve lépett el ellenfelétől a Bonyhád, amely lendületben maradt, s a második etap közepén 14 pontosra növelte előnyét. Ezt követően egy 9-2-es "részhajrával" megfelezte hátrányát az Eger, a félidő 10 pontos hazai vezetéssel zárult. A harmadik negyed közepére megduplázta előnyét az elsősorban Pupp Bence (30/3 pont, 6 lepattanó, 3 eladott labda, 4 gólpassz), valamint Kalmár Viktor (16 pont, 9 lepattanó) ponterős játékára alapozó Bonyhád, amely ezzel el is döntötte a mérkőzést a maga javára, s végül közel 30 pontos győzelmet aratott. A lepattanózást 50-37-re elveszítő, erősen tartalékos vendégektől egyedül Papp Bendegúz (13/9 pont - 15 mezőnykísérlet -, 6 lepattanó, 4 eladott labda, 3 gólpassz) jutott 10 pont fölé.

Vásárhelyi Kosársuli - DEAC U23 86-72

Csapatként egységesebb "képet mutatva", elsősorban a páratlan negyedekben nyújtott pontosabb játékának, valamint Varga Ákos (17/3 pont), Bálint Erik (13/3 pont, 5 lepattanó), Molnár Bence (12 pont, 5 lepattanó, 3-3 szerzett és eladott labda, 7 gólpassz) és Rostás Imre (10 pont, 6 lepattanó, 3 eladott labda) eredményességének köszönhetően győzte le a Vásárhely a Pollák Balázs (22/6 pont, 3-3 lepattanó, szerzett és eladott labda), 6 gólpassz)-Kovács Á. (18/6 pont - 20 mezőnykísérlet -, 8 lepattanó, 4 eladott labda) kettős vezette debreceni fiatalokat.

Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC - Pénzügyőr SE 55-56

Óriási fordulatokkal tarkított, hullámzó találkozón egy negyed után 13 ponttal a vendégek, szünetben viszont 5 ponttal már a Bakon Csanád (10/6 pont, 3 lepattanó) pontjaira és Berneczei László (9/3 pont, 11 lepattanó, 3 eladott labda, 5 blokk) mezőnymunkájára építő hazaiak álltak jobban. A harmadik etap megint a Horváth Csanád (22/9 pont, 3 lepattanó)-Baranyi Péter (14/3 pont, 8 lepattanó)-Kovács Soma (13/3 pont - 19 mezőnykísérlet -, 14 lepattanó, 3 eladott labda) trió vezette fővárosiaknak sikerült jobban, s minimális, 1 pontos előnnyel a Pénzügyőr várhatta a záró etapot. Ebben már végig fej-fej mellett, váltott vezetéssel haladtak a felek. Úgy másfél perccel a befejezés előtt Kovács hármasával a vendégek kerültek előnybe. A végén volt esélyük fordítani a vendéglátóknak, de nem találtak be, így a Pénzügyőr második meccsét is megnyerte.

Újpest-MT - SMAFC 100-70

Az eleve erősen tartalékos soproni együttes úgy 15 másodperc elteltével elveszítette a horrorisztikus sérülést, sípcsont és szárkapocscsont törést szenvedő Soós Bencét. A történtek érthetően megzavarták a SMAFC-ot, amely azért Szegedi Márton (18/6 pont), Kovács Benedek (17 pont, 13 lepattanó, 4 eladott labda) és Bakk Krisztián (15/6 pont, 11 lepattanó, 4 eladott labda, 3 gólpassz) jóvoltából a páros negyedekben ugyan felnőtt a feladathoz, s egyenrangú ellenfele tudott lenni a bajnokság egyik esélyesének. Az Újpest a páratlan negyedekben Csaba György (27/6 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz), Darion Rackley (17 pont, 4 lepattanó, 6 szerzett labda, 7 gólpassz), Horváth Ákos (12/6 pont, 8 lepattanó, 5 gólpassz), dr. Franczva Ádám (12/6 pont, 5 lepattanó) és Ondima Olivér (10/6 pont, 3 lepattanó) vezérletével egyértelműen rákényszerítve akaratát ellenfelére magabiztos győzelmet aratott.

Óbudai Kaszások KA - Ceglédi KE 66-59

Az első félidőben a hazaiak 1/9-es triplamutatóba és 16 eladott labdába "hajszolták bele" a Ceglédet, s ez jelentősen közrejátszott abban, hogy az előzetesen, no meg a nyári igazolások alapján rangadónak tűnő összecsapáson Steve Rosemond (24/9 pont, 3 lepattanó, 7 szerzett labda, 4 gólpassz), Puszta Dávid (10/6 pont, 3-3 szerzett és eladott labda), Varga Dániel (9-9 pont és lepattanó, 4 eladott labda) és Horváth Márton (9 pont, 8 lepattanó, 3 gólpassz) kosaraira alapozva vendéglátók tetemes, 16 pontos előnnyel vonulhattak szünetre. A második félidőt 8-1-gyel kezdve bő 3 perc alatt 10 ponton belülre került a Cegléd. Ekkorra időzítette Vámos László (8/6 pont, 7 lepattanó) a 2 sikeres tripláját, amellyel átmenetileg átlendítette a holtponton a hazaiakat. A szakasz második felében tovább folytatta hátránya "faragását" a Kevin Swanson (18 pont, 9 lepattanó, 5 eladott labda)-Mészáros Máté (14/6 pont, 9 lepattanó, 3 eladott labda)-Fekete Viktor (14/6 pont) trió vezette Cegléd, amely egy 12-3-mal a végén 5 pontra felzárkózott. A záró etap közepéhez közeledve egyetlen triplányira zsugorodott a Kaszás-előny, ám a jelek szerint a felzárkózás sokat kivett a vendégek játékosaiból: a hazaiak egy 8-1-es rohammal bebiztosították összességében megérdemelt győzelmüket. Érdekességként megemlítjük, hogy mindkét csapat igen gyengén (12/23, ill. 14/24) dobta a büntetőket.