Férfi NB I: A Sopron hosszabbításban verte a DEAC-ot
Sep
2024
2024. szeptember 28.  |  06:33
Fővárosi erődemonstrációval kezdte a szezont az ASE

A Ludovika Arénában került sor az élvonal 2024/25-ös kiírásának egyik nyitómeccsére: a nyáron alaposan átalakult, nagy terveket szövögető ASE látogatott az előző idény meglepetéscsapata, a Honvéd otthonába. A paksiak veretlen előszezonnal hangoltak a bajnokságra, Nyíregyházán, Eszéken és hazai környezetben is megnyertek egy négyes tornát, a Sitku Ernő Emléktorna döntőjében éppen a piros-fehéreket győzték le 87-57-re. A fővárosiak az elmúlt hetekben legyőzték a MAFC-ot, a BC Komárnót, a Nyíregyházát és az Albát, viszont kikaptak a paksiak mellett az Inter Bratislavától és a Soprontól. A Honvéd 2022-es élvonalba való visszatérése óta egyszer tudtak nyerni a fővárosban a piros-kékek, 3-3-ra állt az egymás elleni mérleg a mai találkozó előtt.

Lake szerezte a mérkőzés első kosarát második esélyből, Balogh kintről válaszolt, Benke Szilárd is támadólepattanóból dobta meg tétmeccsen első paksi kosarát. Hardrict középtávolról, Chandler távolról talált be, Lake 50%-kal büntetőzött (5-8). Dukes is triplával indította a pontgyártást, Mucza zárta le a kisebb hazai gólcsendet, de hiába, Lake ziccere után Chandler húzott be egy szerzett labdát, a 6. percben időt kért Zlatko Jovanovic (7-15). Hardright hármasát annulálta Dukes, Gatling egy tempóval iratkozott fel a táblára, Chandler dobhatott hármat, de csak egyszer talált. Benke tört be könnyedén, Chandler elsüllyesztette a második, majd a harmadik trojkáját – hatból öttel kezdett a periméterről az ASE (12-24). Kopácsi és Benke is növelte a hárompontosok számát, Filipovic faulttal együtt zsákolt nagyot egy kézzel – nem a védekezésről szólt az első negyed második fele (18-30).

Alaposan összekapta magát a kisszünetben a Honvéd, Grubor beverte a sarokból Kopácsi passzát, Gatling szemfülesen visszatett egy támadólepattanót, Filipovic büntetőzhetett, ám nem talált. Leblokkoltak támadásban a vendégek, három perc telt el paksi kosár nélkül, Gatling távoliját és Grubor kettesét Flevarakisz időkérése követte – 10-0-lal indította a második etapot a BHSE (28-30). Chandler zárta le a kékmezesek vesszőfutását egy szabaddobással, aztán Lake fejezett be egy mutatós atomvárosi akciót, a túloldalon az ASE amerikai irányítója technikait kapott színészkedésért (28-33). Lockett egy pöcivel iratkozott fel a táblára, a 16. percre bónuszba kerültek a hazaiak, Chandler a sarokból, majd büntetőből sem rontott, Grubor és Mucza gondoskodott róla, hogy ne tudjanak ellépni a piros-kékek (34-40). Eilingsfeld, Mucza és Dukes is a vonalra állhatott, de csak a paksiak szereztek pontot. Hardrict nehéz dobást értékesített a dudaszóra, Dukes szépen hozta ziccerbe Lockettet, aki aztán egy középtávolit is értékesített, 37-48-nál vonulhattak pihenőre a csapatok.

Chandler két büntetővel elérte a húsz pontot, Benke a gyűrűig ment egy labdalopás után, Hajdu triplájával zárkózott a Honvéd (40-52). Hardright leblokkolta Dukes-t, ápolni kellett a paksi légióst, faultot reklamáltak és technikait kaptak a vendégek, akiknél bemutakozott Halmai Dániel. Benke pontosan zárt le egy tranzíciós játékot a sarokból, Chandler támadóhibát harcolt ki Muczán, a Kaposvárról igazolt irányító büntetőből megszerezte első paksi pontjait a bajnokságban, aztán egy gólpasszt is kiosztott az egyedül gyűrűre törő Chandlernek – természetesen jött az időkérés hazai oldalon (41-59). Kopácsi és Reizinger összehozott egy labdaszerzést, ám továbbra sem találtak be a Jovanovic-tanítványok, Benke középtávolijával már hússzal ment az ASE. Végül egy Hardrict-Grubor  összjátékból tört meg a fővárosi gólcsend, Chandler újabb nagy hármassal jelentkezett, Lockett két betöréssel, melyek között Hardrict is megcsinált egyet (45-69). Benke hármasa is a gyűrűben kötött ki, amerikai irányítója próbálta meccsben tartani a rekordbajnokot, háromnegyed pályás dobása is ígéretes volt, de kivágódott a gyűrűből, huszonöttel vezetett az Atomerőmű SE harminc perc játék után (47-72).

A tengerentúli kisember középtávolija vezette fel az utolsó etapot, Eilingsfeld értékesítette Révész kiosztását, Bajo egy zsákolással vált pontszerzővé, Lockett és Chandler növelte a piros-kék hárompontosok számát, Filipovic nagyot küzdött két dobásért (54-80). Nem tudtak mit kezdeni “Jay-Jay” Chandler-rel a budapestiek, újabb két könnyű góljával már harminccal vezetett az ASE bő öt perccel a vége előtt (54-84). Semmi nem akart összejönni a Honvédnak, Dorogi első kosarát ünnepelhették a vendégszurkolók, öt magyarral játszotta le az utolsó perceket a tolnai gárda, de a hazaiaknál is csak Hardrict maradt a pályán a légiósok közül a záró dudaszóig – 60-91-es paksi sikerrel zárult az összecsapás.

Endo Plus Service-Honvéd - Atomerőmű SE 60-91 (18-30, 19-18, 10-24, 13-19)

Bajnokság, 1. forduló
Budapest, Ludovika Aréna
Játékvezetők: dr. Mészáros Balázs, Makrai Márton, Dr. Popgyákunik Balázs (dr. Gincsai János Péter)

Honvéd: Hardrict 15/3, Balogh 3/3, Grubor 11/6, Mucza 4, Bajo 2. Cs.: Gatling 8/3, Filipovic 11, Kopácsi 3/3, Hajdu 3/3, Reizinger -, Karda -.

ASE: Chandler 35/21, Dukes 8/6, Benke 17/9, Lockett 16/3, Lake 5. Cs: Eilingsfeld 4, Dorogi 2, Halmai 2, Révész 2, Kucsora -, Géringer -, Kékesi -.

Hihetetlen meccsen verte a Sopron a Debrecent

Edwards kosarával kezdődött a mérkőzés, az első vendég kosarat egy hármas formájában Anderson szerezte, majd Williamson kettesére Mucius válaszolt triplával. Drenovac szerzett négy pontot, a kettő között Mucius megint pontos volt kintről, Anderson harcolt ki faultot Fofanán, majd bedobta a két büntetőt (8-11). Williamson csak az egyiket, egy eladott labdát Pongó büntetett meg, Gasper Potocnik pedig időt kért. Garrett kapott nagy passzt Muciustól, a center Williamson kettesére is felelt, Osztojics dobta be a büntetőit. Anderson triplájával már 9 pontra nőtt a DEAC előnye, Edwards tört be remekül, majd egy szerzett labdából Kucsera szerzett egy kettest. Anderson újabb hármasa után Fofana dobhatott három büntetőt, ezekből kettőt tett a helyére. A negyed hátralévő részében már nem született több pont, így 6 pontos vezetésről várta a folytatást a Debrecen. 18-24

Mucius büntetőivel folytatódott a játék, aki aztán kiosztott egy gólpasszt Molnárnak, Drenovac talált be. Molnár hibátlanul dolgozott a vonalról, Garrett ziccere pedig már az egyenlítést jelentette Andjelko Mandics pedig magához hívta csapatát (26-26). Edwards szórt egy hármast középről, Fazekas három büntetőt értékesített, Osztojics zárta le a DEAC rossz sorozatát két ponttal. Garrett köszönt be közelről, Takács faulttal együtt talált be, de a plusz egy kimaradt, a Debrecen támadójátéka viszont teljesen megállt. Takács révén már a 10 pontot is elérte a soproni előny, ezért a vendégeknek megint időt kellett kérniük. Drenovac mutatott be egy 2+1-et, de a félidőben így is hét ponttal vezetett a házigazda. 38-31

Edwards nevéhez fűződött a második félidő első két pontja, Mucius duplájára Osztojics válaszolt, Molnár tett vissza egy támadólepattanót. Anderson egy pontjára is a soproni center felelt kettővel, Osztojics kettesével és Pongó triplájával viszont zárkózott a DEAC, a Sopron pedig időt kért (46-39). Drenovac fejezett be üres ziccerrel egy gyorsindítást, Osztojics dobta be a büntetőket, majd megmutatta azt is, hogy kint sem szabad üresen hagyni, ezzel pedig egalizált. Edwards tempója nagyon kellett a hazaiaknak, Williamson utolsó másodperces hármasával viszont már a DEAC állt jobban. Csendes adott nagy gólpasszt Takácsnak, Andjelko Mandics pedig elérkezettnek látta az időt, hogy ismét időt kérjen (50-49). Anderson állhatott a vonalra és nem rontott, Molnár lépett be remek ütemben a festékbe, Drenovac kiosztásából Hőgye emelt be egy hármast. Takács ezúttal megcsinálta a 2+1-et, Hőgye a büntetőt rontotta el belőle, de 30 perc után 1 pontos előnnyel állt a Debrecen 55-56

Garrett váltotta két pontra Fazekas átadását, Anderson dobott be két büntetőt, Mucius maradt üresen a triplavonal mögött és büntetett, Drenovactól viszont jött a válasz azonnal a sarokból (60-61). A DEAC légiósa egy tempót is bedobott, Gasper Potocnik így három pontos hátrányban hívta magához tanítványait. Anderson csent labdát és könnyű ziccert tett fel, Takács egészen nyakatekert mozdulattal talált be, Hőgye a büntetővonal magasságából értékesített egy dobást. Fofana lépett vissza egy trojkára, Garrett kísérlete beszédült, így ezúttal a Debrecen kért időt (67-67). Fofana tempója már a vezetést jelentette a Sopronnak, Garrett fordult le Drenovacról, a DEAC ezt követően két triplát is kihagyott, 28 másodperccel a vége előtt Edwards egypontosával 5 pont választotta el a feleket. Anderson dobhatott három büntetőt, kettőt dobott be, Garrett is, csak ő két kísérletből, s már úgy tűnt eldőlt a mérkőzés. Anderson rossz kísérlete után, nyolc másodperccel a vége előtt két büntetővel jöhettek a hazaiak 5 pontos előnyben, Garrett azonban kihagyta mindkettőt, a DEAC irányítója feltett egy ziccert, majd az alapvonali bedobásból eladta a labdát a Sopron, Williamson pedig egy dudaszós triplával egyenlített. 74-74

Takács kosarára Drenovac felelt, Molnár kettőből egy büntetőt dobott be, Mucius is. A DEAC hosszú kosárcsendjét Anderson zárta le egy nagyon messzi hármassal, Garrett újabb két büntetőt elrontott, így egy pontos vendég vezetéssel vágtunk neki az utolsó percnek. Mindkét csapat rontott egyet, Anderson dobása nagyon rövid lett, Edwards pedig három másodperccel a vége előtt faulttal együtt talált be. Edwards szándékosan rontott, így a Debrecennek nem maradt ideje dobni a győzelemért, a Sopron hazai sikerrel kezdte a bajnokságot. 80-79

Sopron KC - DEAC 80-79 (18-24, 20-7, 17-25, 21-20, 6-5) hosszabbítás után