Universiade: Óriási csatában kaptunk ki Tajvantól
01
2023
2023. augusztus 1.  |  16:02
A 2023-as Universiade negyeddöntőjében a hősiesen küzdő magyar válogatott egy végletekig kiélezett csatában 75-72-es vereséget szenvedett Tajvantól. A mieink az 5-8. helyért folytatják, ahol az első rivális Brazília lesz. - írja a wbasket.hu.

Ismerős helyszínen, abban az arénában rendezték az összecsapást, ahol válogatottunk a nyitónapon Argentínával mérkőzött. Először léptek pályára a mieink az esti programban, helyi idő szerint 19 óra 30 perces kezdéssel. Tajvani tripla vezette fel a negyeddöntőt, de Mérész Beatrix vezetésével – aki az első negyedben nem hibázott dobást és 7 pontot szerzett – 5-3-ra fordítottunk. Amikor Dúl Panka és Wentzel Nóra találatai célt értek, már 9-2-s futásban voltak a mieink. Tartotta is előnyét válogatottunk.  Az első negyedben a legnagyobb különbség 6 egység volt, melyet 11-5-nél és 16-10-nél jegyezhettünk fel. A hajrában faragott a hátrányán az ázsiai gárda, de 10 perc után 16-15-nél így is előrébb jártunk. A második negyedet Wentzel Nóra triplája indította, nem sokkal később pedig Mérész Beatrix is betalált, így 21-15-nél visszaállt a 6 pontos különbség.

Nem engedte kibontakozni tajvani riválisát válogatottunk. Sőt, ezekben a percekben a mieink akarata érvényesült. Bernáth Réka triplájával 25-17-nél már 8 pont választotta el a feleket. A folytatásban a kétszámjegyű vezetésért is volt labdája a magyar együttesnek. Ezzel nem sikerült élni. A félidő hajrájához közelítve Tajvan kapott el egy jobb sorozatot és 31-29-re szépítettek. Kulcspillanatban érkezett Mányoky Réka duplája és Bernáth Réka triplája. Ezzel ugyanis nem adtuk át a kezdeményezést ellenfélnek. Sőt, a félidőig növeltük is a különbséget. Mányoky Réka triplája zárta az első 20 percet. A nagyszünetben 39-32-re mentek a mieink.  Bernáth Réka 14, Mérész Beatrix 9 pontnál járt. Az első félidő kiemelkedő teljesítményét mutatja, hogy a 27 mezőnykísérletéből 15-öt értékesített a magyar csapat. Ez a lendület még a harmadik negyed elején is tartott. Bernáth Réka és Mérész Beatrix révén 43-34-re szakadtunk el. Ez volt az egész találkozó legnagyobb különbsége, de természetese egy pillanatra nem adta fel Tajvan. Három triplával 45-43-nál látótávolságba értek. Amikor sorozatban a negyedik hárompontosuk is célt ért, 46-46-nál egyenlítettek.

Időkérés után Mérész Beatrix talált be, de nem sokkal később 49-48-nál átvette a vezetést Tajvan. 3-2 után először járt előrébb az ázsiai csapat. A magyar válogatott tartását dicséri, hogy erre is volt válaszunk – egészen pontosan Wentzel Nóra 6 pontja -, így 54-51-nél újra lélegzetvételnyi előnyhöz jutottunk. A hajrában azonban a tajvaniak kerültek fölénybe és 59-55-re fordítottak. Erről az állásról érkezett el a záró szakasz. Az első perc végén riválisunk szerezte az első pontokat és ezzel új lendületet vettek. 64-55-nél már 13-1-es futásban voltak. Hatalmasat küzdött a magyar válogatott, így Wentzel Nóra triplájával, majd sorrendben Mérész Beatrix, Dúl Panka és Mányoky Réka pontjaival 69-64-re visszakapaszkodtunk. Még négy és fél perc volt hátra és teljesen nyílt lett a találkozó. A végjáték több nagy fordulatot is tartogatott. Előbb megugrott 72-64-re Tajvan, majd innen a Mérész-Wentzel kettős találataival 72-70-re jöttünk vissza. Másfél perc volt hátra és mindkét csapat előtt nyílt esély, de a kísérletek lejöttek. 29 másodperccel a vége előtt módosította két büntetővel 74-70-re az állást Tajvan. Időkérés után Mányoky Réka szépített, de a kiélezett végjátékból Tajvan jött ki győztesen.

Válogatottunk az 5-8. helyért folytatja, ahol csütörtökön 13 óra 30 perctől Brazília lesz a riválisa.

MAGYARORSZÁG - TAJVAN 72-75 (16-15, 23-17, 16-27, 17-16)