U20: A Falco megnyerte az alapszakaszt
26
2023
2023. március 26.  |  18:31
A 25. forduló hét találkozójára került sor a Morgen Ferdinánd Emlékbajnokság A csoportjában ezen a héten. A Körmend egypontos legyőzésével megnyerte az alapszakaszt a Falco, a DEAC pedig a Budapesten aratott sikerével megőrizte az esélyét, hogy feljöjjön a második helyre a Honvéd elé. Az 5-6. helyekért nem lett kisebb a csata az utolsó forduló előtt sem. A piros csoportot a PVSK-VEOLIA U20-as csapata nyerte, a zöldet pedig az Atomerőmű KSE Bonyhád.

25. forduló

KTE-Neumann János Egyetem U20 (14-11, 6.) - Sopron KC U20 (17-8, 4.) 81-79 (18-20, 30-18, 20-21, 13-20)

Egyetlen negyedet nyert mindössze a KTE, a 12 ponttal megnyert második 10 perc azonban elégnek bizonyult a Takács Erik (24 pont, 7 pattanó), Kiss Dávid (15 pont, 6 pattanó), Tóth Barna (13 pont, 6 pattanó, 9 gólpassz) és Tóth Balázs (13 pont, 4 pattanó) vezette hazaiaknak a sikerhez. A Sopron Schöll Richárd (20 pont, 10 pattanó), Csátaljay Péter (14 pont, 5 gólpassz) és Csendes Péter (10 pont, 5 pattanó, 6 gólpassz) vezetésével mindent megpróbált, 79-77-nél a vezetést is átvette, de két kecskeméti büntető után Tóth Balázs duplája a KTE javára döntött.

Budapesti Honvéd SE U20 (21-4, 2.) - DEAC KA U20 (21-4, 3.) 74-79 (21-13, 16-20, 22-22, 15-24)

Az első felvonást 8 ponttal még megnyerte a Vámos Ádám (17 pont, 4-4 pattanó és gólpassz), Dékány Imre (10 pont, 5 pattanó), Reizinger Máté (9 pont, 7 pattanó) és Csomós Kristóf (15 pont, 5 pattanó) húzta Honvéd. Ezt követően viszont rendezte sorait a leginkább Kenéz Csaba (25 pont, 6-6 pattanó, szerzett és eladott labda, 10 gólpassz), Kovács Ákos Bence (16 pont, 6 pattanó, 4 blokk), Czermann Patrik Ákos (10 pont, 11 pattanó) és Ságodi Róbert (9 pont) jó játékára építő debreceni gárda, amely 65-62 után egy 10-0-lal átvette a vezetést. A Honvéd egy 9-0-lal újra előnybe tudott kerülni, de a meccs ezután 7 vendég ponttal és DEAC-sikerrel zárult.

Alba Fehérvár U20 (7-18, 11.) - Szolnoki Olajbányász U20 (15-10, 5.) 79-86 (21-18, 22-21, 21-24, 15-23)

Három negyed után még vezetett az Alba, melynek legjobbjai ezúttal Góbi Marcell (21 pont, 7 pattanó, 4 gólpassz), Kertész Dávid (19 pont, 8 gólpassz) és Osztoics Milán (9 pont, 10 pattanó) voltak. Az utolsó 10 percben viszont fordított a leginkább Sebők András (32 pont, 10 pattanó, 6 gólpassz, 5 szerzett labda, 47 VAL), valamint Molnár Bálint (10 pont, 5 pattanó) vezette szolnoki gárda, amely ezzel a sikerével bebiztosította helyét az országos döntő selejtezőjében.

MVM-OSE Lions U20 (6-19, 12.) - Zalakerámia ZTE KK U20 (13-12, 8.) 93-88 (28-13, 26-25, 17-27, 22-23)

Nagyszerűen kezdte a mérkőzést a hazai gárda, amely Czermann Máté (24 pont), Ungvárai Zsombor (16 pont, 9 pattanó, 3 blokk) és Polónyi Ákos (19 pont) vezetésével 14 ponttal vezetett a nagyszünetben. A fordulás után összeszedte magát a Makkos Dávid (26 pont, 5 pattanó, 4 gólpassz), Simó Bence (16 pont, 9 pattanó, 8 gólpassz, 4 szerzett labda) és Ungvárai Zalán (17 pont, 5 pattanó) húzta ZTE, amely a negyedik negyedben vezetett is, többek között 82-79-re. 86-86-nál még egyenlő volt az állás, itt viszont jött egy 6-0-s OSE-sorozat, amely el is döntötte a találkozó sorsát.

Falco-Vulcano Energia KC Szombathely U20 (23-2, 1.) - Egis Körmend U20 (13-12, 9.) 84-83 (20-20, 25-14, 20-34, 19-15)

Egál első félidő után 11 ponttal megugrott a nagyszünetre a Takács Zsolt (15 pont, 16 pattanó), Kovács Levente Hetény (16 pont, 9 gólpassz) és Hansen Dániel (14 pont, 5 pattanó) vezette Falco. A Herczeg Kristóf egészen kiváló (26 pont, 7 gólpassz, 46 VAL), valamint Takács Kristóf (22 pont, 9 pattanó) és Geröly Márton András (7 pont, 6 pattanó) hasznos játékára építő Körmend a harmadik negyedben fordított, a Falco viszont 72-72 után megugrott 6 ponttal, és az utolsó percekben végig vezetett. A hazaiak ezzel a sikerükkel megnyerték az alapszakaszt.

Kometa Kaposvári KK U20 (15-10, 7.)* - Nyíregyháza Blue Sharks U20 (1-24, 14.) 109-69 (26-22, 33-13, 24-19, 26-15)

A második negyedtől nem volt kérdés a győztes kiléte, a Paár Márk (20 pont, 11 pattanó, 4 gólpassz), Szőke Bálint (17 pont, 8 pattanó, 5 gólpassz, 4 blokk), Halmai Dániel (11 pont, 4 gólpassz, 5 szerzett labda), Bogdán Dávid Bence (10 pont, 6 pattanó) és Fehérvári Csegő (10 pont, 5 pattanó) fémjelezte Kaposvár simán hozta a kötelezőt. A Nyíregyháza legjobbjai Tóth Gergő (11 pont, 8 pattanó) és Végső Bálint (20 pont, 5 gólpassz, 4 szerzett labda) voltak.

Atomerőmű SE (7-18, 10.) - Szedeák U20 (2-23, 13.) 87-78 (20-23, 20-7, 25-27, 22-21)

A 13 ponttal megnyert második negyed elég volt a Sáfrán Botond (24 pont, 9 pattanó), Csizmadia Attila (8-8 pont és pattanó), Arnold Botond (12 pont, 6 pattanó) és Erdősi Gergő (9 pont, 8 pattanó) vezette paksi együttesnek a győzelem megszerzéséhez. A Csornai Csaba (32 pont, 8 pattanó, 4 szerzett labda, 41 VAL) és Bella Ádám (22 pont) fémjelezte Szedeák 70-66-nál még feljött 4 pontra a negyedik negyed elején, innentől azonban magabiztosan tartotta előnyét az ASE.

A Falco-Vulcano Energia KC Szombathely U20 (23-2) megnyerte az alapszakaszt az utolsó fordulótól függetlenül, a második hely sorsa azonban még kérdéses, és nem lesz könnyű dolga egyik érintett együttesnek sem. A Budapesti Honvéd SE U20 (21-4) Szolnokra látogat, a DEAC KA U20 (21-4) pedig a Kaposvárt fogadja jövő héten - a lépéselőny a Honvédnál van az egymás elleni miatt. Amennyiben a Honvéd nyerni tud Szolnokon, vagy a DEAC kikap a Kaposvártól, akkor a fővárosi együttes a második, a hajdúsági gárda pedig a harmadik - DEAC-győzelem és Honvéd vereség esetén van helycsere. Az már egy héttel korábban is biztos volt, hogy a Sopron KC U20 (17-8) negyedik lesz az alapszakaszban, a soproniak mögötti tömörülés pedig egy fokkal tisztább lett az utolsó kör előtt.

A Honvédot fogadó Szolnoki Olajbányász U20 (15-10) az ötödik, és egészen biztosan ott lesz az országos döntő selejtezőjében. A szolnokiak mögött helyet foglaló KTE-Neumann János Egyetem U20 (14-11) és a Kometa Kaposvári KK U20 (15-10)* ugyanis hiába vannak ott közvetlenül a Szolnok nyakán, maximum hármas holtversenybe kerülhet velük az Olajbányász, a Kaposvár pedig minden holtversenyben utolsó a 0-20-as, pontlevonással is együtt járó mérkőzése miatt (ami egyébként pont a Szolnok ellen volt). A szolnokiak pozíciója még nem biztos, mert a Kecskemét jobb az egymás elleni eredményeket tekintve, így még megelőzheti az Olajt.

Hogy ki lehet majd a másik selejtezős az A csoportból, az viszont nagy kérdés. A Kecskemét és a Kaposvár mögött ott van még egy-egy pontra a Zalakerámia ZTE KK U20 (13-12) és az Egis Körmend U20 (13-12) is. Nekik csak akkor van esélyük az év végi nyolcasdöntőre, ha az előttük állók buknak, de erre azért van esély. Mint írtuk, a somogyiak a második helyért még küzdő Debrecen otthonába látogatnak, a KTE-t pont a ZTE fogadja, míg a Körmend az ASE-val játszik hazai pályán. Jelenleg így néznek ki az egymás elleni eredmények - a pluszos kosárarány azt jelenti, hogy az elöl álló csapat kosáraránya a jobb:

KTE-Kaposvár 1-1 (-15), KTE-ZTE 1-0 (+25), KTE-Körmend 0-2 (-31), Kaposvár-ZTE 1-1 (-7), Kaposvár-Körmend 1-1 (-2), ZTE-Körmend 2-0 (+8)

A KTE-nek saját kezében van a sorsa: ha nyerni tud Zalaegerszegen, akkor a Szolnok mellett a Kecskemét megy az országos döntő selejtezőjére.

Ha a KTE kikap, akkor a Kaposvár kezében van az esély: ebben az esetben ha a KKK győz Debrecenben, akkor bejut a selejtezőbe.

Ha sem a KTE nem nyer, sem a Kaposvár, akkor jöhet a KTE-Kaposvár-ZTE hármas holtverseny, amelyben minden csapat 2-2-vel áll majd, a Kaposvár a 0-20-as miatt mindenképpen harmadik. A KTE +10-ről romlik a zalaegerszegi veresége mértékével, míg a ZTE -18-ról javul, tehát legalább 15 ponttal kell nyernie az egerszegieknek, hogy előzzenek.

Ez utóbbi forgatókönyv a Körmend egészül ki négyes holtversennyé, amennyiben a vasi piros-feketék le tudják győzni a Paksot, és ez a ZTE-nek lehet kedvezőbb forgatókönyv. Ebben az esetben a Kaposvár megint utolsó, ezúttal a négy csapat közül, a ZTE-nek viszont meccselőnye lesz a többiekkel szemben a minitabellán, mert oda-vissza legyőzte a Körmendet - míg a KTE például oda-vissza kikapott a körmendiektől. Ha tehát a ZTE legyőzi a KTE-t (akár egyetlen ponttal is), a Kaposvár kikap Debrecenben, a Körmend pedig felülmúlja az ASE-t, akkor a Zalaegerszeg jut be hatodikként az országos döntő selejtezőjébe.

A piros csoportban ennél egyszerűbb a helyzet. A PVSK-VEOLIA U20 (22-1) nagyon könnyedén nyert Óbudán (54-98), így az utolsó forduló pécsi házirangadójától függetlenül megnyerte a piros csoportot - természetesen akkor, ha nem bukja el a meccset 0-20-szal. Az NKA Pécs U20 (22-1)* a második, a harmadik helyre pedig még mindig a MAFC U20 (17-6) és a TF-BP U20 (17-6) pályázik. A MAFC-nál van az előny az egymás elleni miatt, de az utolsó fordulóban az ötödik helyen álló Vasas Akadémia U20-at fogadja, amely 6 meccses győzelmi sorozatban van, a TF pedig a 10. helyen álló Nagykőrösi Sólymok U20-at látja vendégül - itt még lehet helycsere.

A zöld csoportban ma délután eldőltek a vitás kérdések: az Atomerőmű KSE Bonyhád U20 91-70-re legyőzte a DMTK-Zsíros Akadémia Kőbánya U20-at, így 18-2-vel az első helyen zárta az alapszakaszt.

Az országos döntő selejtezőjének párosításai:

A csoport 5. helyezett - Atomerőmű KSE Bonyhád U20
A csoport 6. helyezett - MAFC U20/TF-BP U20

Az országos döntő negyeddöntőinek párosításai:

Falco-Vulcano Energia KC Szombathely U20 - A csoport 5. helyezett/Atomerőmű KSE Bonyhád U20