Férfi egyetemi bajnokság: Először győzött az egri együttes
02
2023
2023. március 2.  |  15:34
Két elhalasztott mérkőzést pótoltak a héten a keleti csoportban a Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokságban a férfiaknál. Ezek egyikén meglepetés született: az eddig nyeretlen egri együttes, az Eszterházy SC "elkapta" a tartalékos Nyíregyházát. A nyugati csoportban, ahol teljes fordulót rendeztek, mind a négy találkozón érvényesült a papírforma - a legszorosabb a TF-SMAFC összecsapás volt, amely 20 pontos hazai sikerrel végződött.

Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfiak

Keleti csoport

Halasztott mérkőzés az 5. fordulóból

Eszterházy SC - Nyíregyházi Egyetemi SE 83-80 (22-21, 28-17, 20-13, 13-29)
Eger, Eszterházy Sportcsarnok, 20 néző. V.: Domán, Takács.

Eszterházy SC: KEREKES 16/9, HŐGERL BU. 17/9, Holecz 6, KELEMEN 4, BAJUSZ 23/9. Csere: POMÁZI 12/12, Hőgerl Bence, Kátai 5/3, Monos. Edző: Klepej Roland.

Nyíregyházi Egyetemi SE: VASKÓ 33/21, Demeter 7/3, SZILASI 16/9, NAGY L. 8, VERBA 16/9. Csere: Kusnyir. Edző: Vida Zoltán.

Színvonalas játékkal indult a mérkőzés, mindkét csapat jól kezdett, egymás után, váltva estek a kosarak. A második negyedben az egriek 10 pont fölötti előnyre tettek szert - köszönhetően a csapatba visszatérő Pomázi Patriknak, aki négy triplát is dobott ebben a negyedben. Térfélcsere után ott folytatta az Eszterházy csapata, ahol a második negyedben abbahagyta, és 20 pontos előnyre tett szert. A nyíregyháziak viszont nem adták fel, hanem szívós munkával, védekezésükön szigorítva, a 7 triplát beemelve 30 pont fölé jutó Vaskó György vezetésével fokozatosan csökkentették hátrányukat, sőt, rövid időre a vezetést is átvették. Erre viszont egri tripla volt a válasz. Az izgalmas végjátékban 2 pontos hazai előnynél három büntetőt dobhatott a Nyíregyháza. Kettő bement, így 80-80-nál az első győzelméért támadhatott az Eszterházy, amely az egész mérkőzésen kiválóan játszó Hőgerl Buda triplájával végül nyert is.

Klepej Roland: - Nagyon örülünk a győzelemnek! Rengeteget dolgoztak a fiúk ebben az évben, és végre ez az eredményen is látszódott. Az első három negyedben a mi akaratunk és sebességünk érvényesült, viszont az utolsó negyedben sorra engedtük az ellenfelet kintről üresen dobni. Erre a későbbiekben jobban oda kell figyelnünk. Gratulálok a Nyíregyháza csapatának, hamarosan újra találkozunk!

Vida Zoltán: - Sajnos kevesen tudtunk elutazni a mérkőzésre. A meccs elején engedtük a hazai csapatot elhúzni, és csak futottunk az eredmény után. Sok erőt vett ki belőlünk, örülök, hogy a srácok vissza tudtak jönni majdnem 20 pontos hátrányból. A végén az Eger jött ki jobban.

Halasztott mérkőzés a 9. fordulóból

Miskolci Egyetem - Debreceni Medikus SE 108-78 (34-21, 26-25, 22-19, 26-13)
Miskolc, Egyetemi Körcsarnok, 70 néző. V.: Vaszi, Siska-Sándor.

Miskolci Egyetem: ORLICZKI 13, SÁNDOR 19/15, Csák 10/6, KOZÁK B. 11, GERŐCS 14. Csere: KOZÁK M. 18/3, Ragályi 12, Gadus 5/3, Taskó 4, Molnár 2, Nyíri. Edző: Béres Dávid.

Debreceni Medikus SE: CSOMOR 20/12, Uduoise 2, KOVÁCS G. 26/6, CSIRPÁK 15, Belal 5/3. Csere: Soliman 10/3, Adham, Halász, Nádasi, Somi. Edző: Kovács István.

Jól kezdtek a csapatok, az első negyedben remekül tartotta magát az ügyesen játszó, jól dobó debreceni gárda az esélyes házigazdákkal szemben. Kozák Bertalan (11 pont, 3 gólpassz) sajnálatos módon 7 perc után megsérült, így már csak a kispadról bíztathatta társait. Az kosarakban gazdag nyitó etap végére 10 pont fölötti előnyt szereztek a csapatként támadásban nagyon hatékonyan működő hazaiak. A második negyedben az addig is jól játszó DMSE Kovács Gábor (26 pont, 6 lepattanó) vezérletével szoros, 26-25-ös negyedet zárt, s ez vendég részről bizakodásra adott. A harmadik etapban is teljesen egyenrangú ellenfelei voltak a veretlen éllovasnak Kovács István tanítványai. A záró játékrészben a hazaiak által diktált iram felőrölte a DMSE ellenállását, Sándor Bence (19/15 pont) kinti dobásai és Kozák Márton (18/3 pont, 7 lepattanó, 12 gólpassz) masszív dupla-duplája végül biztos hazai sikert hozott, de a két középső etapban ellenfeléhez felnövő DMSE is dicséretet érdemel.

Béres Dávid: - Kicsit álmosan kezdtük a mérkőzést, nehezen lendültünk bele. Teljesen partiban voltunk a meccs végéig egy jó DMSE ellen. Gratulálok a fiúknak a győzelemhez! Ellenfelünknek további sok sikert kívánok!

Kovács István: - Gratulálok a miskolciaknak a győzelemhez! A fiúk megmutatták, hogy tudnak jól is kosárlabdázni, és egy jó mérkőzést játszani. További sok sikert kívánok a MEAFC-nak!

Nyugati csoport, 14. forduló

Mosonmagyaróvár UNI-Győr - Ludovika Sportegyesület 89-62 (29-12, 23-18, 27-13, 10-19)
Mosonmagyaróvár, Bauer Rudolf Egyetemi Sportcsarnok, 30 néző. V.: Földesi, Káli.

Mosonmagyaróvár UNI-Győr: KÁMÁN B. 16/3, Garancz 6/3, GOSZTOLA 24/6, HÁGEN 10, KÁMÁN K. 5. Csere: SZABÓ M. 9/3, VARGA Z. 8, Piukovits 5/3, Jakab 2, Tuvshinbayar 4, Szeier, Hadaró. Edző: Laky Tibor.

Ludovika Sportegyesület: Polgár 4, SZATMÁRI 14/6, Kézdi 2, DÉR-SZABÓ 20, SÁNDOR 11/6. Csere: Buka 5/3, Tóth 6/6, Darvas. Edző: Mészáros István.

A hazai csapat az első negyed közepétől nagy fölényben játszva növelte az előnyét, és biztos győzelmet aratott a nagyon fegyelmezett játékot játszó, szívósan küzdő és a záró szakaszban a hazai cseresor ellen veresége mértékén "kozmetikázó" Ludovika csapatával szemben.

Laky Tibor: - Örülök a győzelemnek, számunkra minden mérkőzés nagyon fontos. A győzelem mellett fontosnak tartom, hogy minden játékosunk pályára tudott lépni, és tapasztalatokat tudott szerezni a mai napon.

Mészáros István: - Ellenfelünk kezdőötösének sebességével nem tudtuk felvenni a versenyt, mi az ő cseréikhez vagyunk "kalibrálva", ellenük jól is dolgoztunk. Szerintem a végeredmény ránk nézve hízelgő, hiszen a TFSE múlt heti eredményéhez képest csodálatosan helytálltunk. Örülök, hogy meg tudtuk dobni ismét a hatvan pontunkat. Gratulálok a csapatomnak és az ellenfélnek is!

TFSE - SMAFC 80-60 (16-13, 27-20, 16-12, 21-15)
Budapest, Testnevelési Egyetem L2 terem, 40 néző. V.: Hervay, Gombos.

TFSE: DÉKÁNY 5/3, Herló 8/6, LEPSIK 8/6, Pataki 4, Tarján. Csere: COHILL 17/9, MESTER 24/12, Szlávik 4, Velkey 5/3, Nagy D. 5/3, Rátkai. Edző: Boros Zoltán.

SMAFC: Horváth 5/3, Heiszenberger 4, HENCZ 14, Kalincsák 6, Lakatos 4. Csere: RÉTI 23, Török 4, Janzsó, Fekete. Edző: Pongrácz Levente.

A mérkőzés elején a csapatok fej-fej mellett haladtak, majd a TFSE pár pontos előnyt szerzett. A SMAFC elsősorban a 23 pontos, 10 lepattanós dupla-dupláig jutó Réti Boldizsár palánk alatti játékának köszönhetően tudta tartani a lépést a hazaiakkal. A második negyedben Mester Márk 4 hárompontosának köszönhetően a TFSE már 10 pontos előnyre tett szert. A második félidőben Hencz Balázs többször is betalált a vendégektől, s ezzel a SMAFC megközelítette a hazaiakat, ám a záró etapban néhány gyorsindításnak köszönhetően 20 pontos különbséggel nyert a TFSE, amelyből az 5 pontot szerző, ám hatalmas mezőnymunkát végző Dékány Imre ért el dupla-duplát (11 lepattanó, 10 gólpassz).

Boros Zoltán: - A védekezésünk rendben volt, kivétel a védőlepattanókban, ezért kicsit bosszús vagyok. A mérkőzés bizonyos szakaszaiban jól támadtunk, szerzett labdákból tudtunk gyorsindításokból kosarat szerezni. További sok sikert kívánok a Sopronnak!

Pongrácz Levente: - A TF remek dobóformát fogott ki. Próbáltunk védekezést váltani, mindenre volt ellenszerük, megérdemelten győztek. Gratulálok nekik, és további sok sikert kívánok a bajnokság további részében!

Veszprémi Egyetem SC - PTE-PEAC 55-145 (14-44, 16-32, 10-39, 15-30)
Veszprém, 50 néző. V.: Propszt, Fülöp.

Veszprémi Egyetem SC: MOGYORÓSI 21/3, PIUKOVITS 16/12, Rózsás 2, SLAVÓCZKI 10, Szabó B. Csere: Kubik, Rácz, Csernák 6, Nádasdi, Polgár. Edző: Kerekes Gábor.

PTE-PEAC: FÜLÖP 21/9, NAGY K. 17/9, Altekruse 10/3, MEZEI 27, ZSÓK 14. Csere: SCHUJ 16, VEILANDICS 21, NÉMETH ZS. 17/3, Németh Z. 2, Fehér. Edző: Moosz Milán.

Már az első negyedben tetemes előnyt szerzett a pécsi csapat, de a veszprémiek becsülettel küzdöttek, és igyekeztek magukból kiadni mindent. A félidőben 30-76 állt az eredményjelzőn. A VESC bátran játszott, és derekasan küzdött, akadtak kifejezetten szép akciói is, de a Baranya vármegyeiek rohamait nem tudta feltartóztatni. Kerekes Gábor tanítványait azonban csakis dicséret illeti, hiszen a késői órán is megpróbálták a legjobbjukat adni. Ez sikerült is. A vendégektől két cserejátékos, Veilandics Barna (21 pont, 17 lepattanó) és Schuj Márton (16 pont, 10 lepattanó) dupla-duplával vette ki részét a fölényes győzelemből.

Kerekes Gábor: - Küzdöttünk becsülettel, de továbbra is fontos megjegyezni, hogy ezek a srácok abszolút amatőrök, kedvtelésből kosaraznak, nem profik, mint a riválisaink többsége. Büszke vagyok rájuk, hiszen így is képesek szép akciókra, remek kosarakra, még akkor is, ha a profi ellenfelünk mindenképpen ellenünk akar szezoncsúcsot dobni, vagy gólarányt javítani. De a játék már csak ilyen...

Moosz Milán: - Gratulálok mindkét csapatnak, a hazaiak is szép akciókat vezettek, mi pedig végig komolyan vettük a mérkőzést, amit jelez a dobott pontjaink száma.

Óbudai Egyetem Kandó SC - Szombathelyi Egyetemi Sportegyesület 64-86 (17-20, 14-30, 18-16, 15-20)
Budapest, Lónyay Református Gimnázium, 20 néző. V.: Gaál, Nepp.

Óbudai Egyetem Kandó SC: CSIKÓS 19/12, Sirák, Leveleki, Groska 6, Bodnár 6. Csere: VÍGH 33/3, Antal. Edző: Őri Gergely.

Szombathelyi Egyetemi Sportegyesület: KISS M. 13/9, NÉMETH B. 15, ÉRSEK 12/6, Gyánó 2, VICZE 30/9. Csere: Nárai 9/3, Novák 5/3, Gundinger, Frisnyák. Edző: Kéri Péter.

A két, tartalékoson felálló együttes párharca kiegyensúlyozott játékot hozott az első negyedben, egyik csapat sem tudott pár pontos előnynél nagyobb vezetést szerezni, mondhatni: "tapogatództak" a csapatok, méregették egymás erejét. A második negyed elején védekezést váltottak a vendégek, ami megzavarta a hazaiak játékát, így egy 10-0-s rohamot futva a szombathelyiek 10 ponttal elléptek a 14. perc végére (24-34). Ezt óbudai időkérés követte, ahol úgy tűnt, sikerült rendezni a sorokat és a kosárszünetet megtörve elkezdi a felzárkózást a hazai csapat. A félidő hajrájában azonan újabb hullámvölgybe kerültek a fővárosiak, mindössze 2 pontot sikerült dobniuk, ezzel szemben vendég oldalon 13 érkezett, így a félidőre megnyugtató előnyt tudott kialakítani a vendég együttes (31-50).

A harmadik negyedben a dupla-dupláig jutó Vígh Marcell (33/3 pont, 12 lepattanó, 4 gólpassz)-Csikós Botond (19/12 pont, 10 gólpassz) duó vezérletével megpróbált felzárkózni a hazai együttes, de a túloldalon a szintén dupla-duplát hozó Vicze Kristóf (30/9 pont, 10 lepattanó)-Kiss Mihály (13/9 pont, 15 gólpassz) kettős vezette szombathelyi gárda nem adott esélyt a fővárosiaknak, stabilan tartották a záró negyedre a 17 pontos előnyüket (49-66). A negyedik negyed nem hozott változást a játék összképében, így a második negyedbeli agresszív védekezésnek köszönhetően magabiztos győzelmet aratott a vasi együttes (64-86).

Őri Gergely: - Mindkét együttes tartalékos kerettel állt ki, ennek ellenére reális esélyünk volt a győzelemre, de ilyen gyenge védekezéssel, amatőr hibákat vétve, nem lehet meccset nyerni. A második negyedben összeszedett hátrányunkat nem tudtuk a későbbiek során ledolgozni és visszajönni a meccsbe, így megérdemelten nyert a vasi együttes. Bosszantó, hogy továbbra sem tudunk normális, teljes kerettel kiállni mérkőzést játszani.

Kéri Péter: - Erősen tartalékos kerettel tudtunk eljönni, ez a mérkőzés elején érződött is, aztán a védekezésváltásunk, hála Isten, meghozta az eredményt, abból lett a csapatnak ritmusa támadásban is. Így, hogy ilyen szerkezettel jöttünk el, különösen örülök a mai győzelemnek.

Fotó: Práczki Péter