Férfi egyetemi bajnokság: Divatba jött a 106-53
23
2023
2023. február 23.  |  13:38
Nem túl gyakori eset, hogy egy csapat éppen kétszer annyi pontot szerez, mint ellenfele, az pedig különösen ritka, ha egy fordulóban két mérkőzésen is ez történik. Nos, ha ez még nem volna elég, az pedig gyakorlatilag egyedi eset, hogy két mérkőzésen is hajszálra ugyanazzal a végeredménnyel duplázza a győztes a vesztes pontszámát. Márpedig éppen ez történt a férfiaknál a Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság keleti csoportjában: 106-53-ra verte a Miskolc az ELTE csapatát, és hajszálra ugyanígy nyert a BME-MAFC gárdája Egerben. A csoportban a legtöbb izgalmat a Nyíregyháza - Debreceni Medikus összecsapás hozta, amelyet a döntetlenről induló záró etapot követően 7 ponttal a nyírségi alakulat nyert meg. Némi meglepetésre az egész forduló legizgalmasabb mérkőzését a címvédő TF játszotta, méghozzá az Óbudai Egyetem otthonában, ahol a közel 20 ponttal megnyert első negyed után csak izgalmas végjátékban tudott nyerni 3 ponttal.

Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfiak

Keleti csoport, 11. forduló

Nyíregyházi Egyetemi SE - Debreceni Medikus SE 89-82 (26-21, 27-20, 14-26, 22-15)
Nyíregyháza, Nyíregyházi Egyetem Sportcsarnok, 40 néző. V.: Sallai, Nyíri.

Nyíregyházi Egyetemi SE: VASKÓ 11/3, Szilas 10/3, VERBA 17/9, TISZA 22/6, MOKÁNSZKI 27/12. Csere: Bíró 2, Demeter, Kusnyír. Edző: Vida Zoltán.

Debreceni Medikus SE: Nádasi 4, CSOMOR 17/9, Kovács G. 16, BELAL 16/6, CSIRPÁK 13/3. Csere: Ahmad 5/3, Somi 3/3, Soliman 8. Edző: Kovács István.

Pörgős, jó iramú mérkőzést láthatott a közönség. A találkozó a hazai csapat rossz dobásaival indult, kezdetben a debreceniek játszottak pontosabban. Később bemelegedett a Mokánszki Mátéval erősödő nyíregyházi csapat, és a második félidőre 12 pontos előnnyel fordult. A harmadik negyedben átvette az irányítást az Albukai Belal-Csirpák Patrik-Csomor Péter trió vezette vendég DMSE, a hazaiaknál sok volt a pontatlan átadás és rossz dobás. Az utolsó negyed döntetlen állásról indult, és egy kiélezett, parázs befejezést hozott, amiben a nyíregyházi csapat valamivel pontosabb játékkal megnyerte a mérkőzést. Hazai részről Tisza Bálint (22 pont, 12 lepattanó), a vendégektől pedig a már említett Belal (16 pont, 10 lepattanó) ért el dupla-duplát a színvonalas, élvezetes összecsapáson.

Vida Zoltán: - Gratulálok a csapatomnak! Örülök, hogy többel sikerült nyernünk, mint amennyivel ősszel kikaptunk a Debrecen csapatától. További sok sikert kívánok a debreceni csapatnak!

Kovács István: - Egy nagyon szimpatikus ellenfél ellen játszottunk egy egészen jó hangulatú mérkőzést. Volt olyan időszaka a meccsnek, amikor nagy hátrányba kerültünk, de visszajöttünk, és mindent megtettünk azért, hogy győzzünk. Jobb volt picivel a hazai csapat, gratulálok mindkét együttesnek!

DEAC - Semmelweis Egyetem 105-65 (25-20, 29-10, 28-12, 23-23)
Debrecen, Debreceni Egyetem Játékcsarnok, 20 néző. V.: Fülöp, Szűcs.

DEAC: POLLÁK 24/15, Velkey 2, Turán 6, Varga 8, CZERMANN 14. Csere: SIPOS 17/15, SZEKERES 12/3, Horváth 14/3, SÓLYOM 8. Edző: Nagy Lajos.

Semmelweis Egyetem: Hajdú 7, KÓRODI 19/3, Szőke 15/3, VÁMOSI 16, Schirer 1. Csere: Jankó, Székely 4, Kovács 3. Edző: Weisz Miklós.

A találkozó első felvonásában egymásnak feszült a két gárda: Pollák Balázs vezetésével robogott a DEAC, míg a túloldalon Kórodi Kristóf "hozta" a pontokat. Az első tíz perc után ötpontos hazai előny állt az eredményjelzőn (25-20). A folytatásban még inkább elkapta a fonalat a Debrecen, amely többek között Sipos Timót és Turán Simon megmozdulásaival tetemes előnyre tett szert a szünetre a negyed során mindössze 10 pontig jutó fővárosiakkal szemben (54-30).

A fordulás után sem változott a játék képe: a Semmelweis alakulata próbálta olvasztani a különbséget a végül 16 pontos, 13 lepattanós dupla-dupláig jutó Vámosi Boldizsár és Kórodi révén - kevés sikerrel. A hajdúságiak valóságos triplaesővel válaszolva tovább növelték előnyüket, ezzel eldöntötték a találkozót, és 40 pontos előnnyel várhatták a záró periódust (82-42). Az érdemi kérdések már eldőltek, de a vendég gárda nem esett szét, a negyedik negyedet döntetlenre hozta ki, de a DEAC magabiztos győzelmét nem fenyegette veszély. Hazai oldalon is volt egy "dupla-duplázó" Szekeres Ferenc (12 pont, 16 lepattanó) személyében.

Nagy Lajos: - A középső két negyedben olyan intenzitással védekeztünk, ahogyan az elvárható, ennek eredményeként sok könnyű kosarat szereztünk, mellyel sikerült egy komolyabb előnyre szert tennünk. Jövő héten egy számunkra nagyon fontos mérkőzés következik a Miskolc ellen, amit nagyon szeretnénk megnyerni, de ehhez sokkal fegyelmezettebb és koncentráltabb játék kell majd.

Weisz Miklós: - Próbáltuk felvenni azt a tempót, amit a DEAC diktált, de ettől pontatlanná vált a játékunk. Ennyi eladott labdával és kihagyott távoli dobással csak ennyire futotta tőlünk.

Miskolci Egyetem - ELTE BEAC 106-53 (31-6, 27-17, 20-14, 26-16)
Miskolc, Egyetemi Körcsarnok, 70 néző. V.: Lónáth, Vaszi.

Miskolci Egyetem: Kozák M. 8/6, Csák 5/3, Kozák B. 20/6, Gerőcs 17/3, Ragályi 16/3. Csere: Sándor 13/6, Orliczki 10, Gadus 9, Szicsák 8, Molnár. Edző: Béres Dávid.

ELTE BEAC: Morauvszki 10, Antal 9/3, Jónás 4, Sípos, Szabó M. B. Csere: Szabó I. 9, Szász 8/6, Baroch 7, Deák 4, Ntumazah 2, Orczi. Edző: Csányi Zoltán.

Esélyeshez méltó, lendületes, pontos játékkal kezdték a mérkőzést a házigazdák Kozák Bertalan (20/6 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz) vezérletével, ekkor "nem sok köze" volt a játékhoz a vendég együttesnek. Csányi mester gyors időkérése után kezdtek magukra találni a fővárosi fiúk, és Morauvszki Gergely (10 pont, 6 lepattanó, 2 gólpassz) révén megtörték a kosárcsendet. Hazai részről a dupla-duplázó Gerőcs Bálint (17/3 pont, 10 lepattanó, 2 gólpassz) bentről ontotta a kosarakat, míg kívülről vendég részről Szász Kevin (8/6 pont, 7 lepattanó, 5 gólpassz) próbálta faragni a különbséget. A mérkőzés lényegében az első negyedben eldőlt, s a folytatásban bár az ELTE BEAC csapatának is voltak szép villanásai, továbbra is a veretlenségüket megőrző miskolciak akarata érvényesült.

Béres Dávid: - Jól kezdtük a mérkőzést, a fiúk megfelelően álltak hozzá. Mindenki hozta a tőle elvárható teljesítményt támadásban és védekezésben egyaránt. Sportszerű küzdelem volt. Köszönöm a mérkőzést az ELTE csapatának, és sok sikert kívánok nekik!

Csányi Zoltán: - Gratulálok a miskolciaknak a győzelemhez! Nagyon jó ritmusban játszottak, próbáltuk felvenni mi is, de ők előttünk jártak.

Eszterházy SC – BME-MAFC 53-106 (23-26, 8-32, 9-32, 13-16)
Eger, Eszterházy Sportcsarnok, 20 néző. V.: Takács, dr. Nagy.

Eszterházy SC: Kerekes 13, Hőgerl Buda 7/3, Kovács 6, Kelemen, Bajusz. Csere: Lénárt 9/3, Hőgerl Bence, KÁTAI 18/9. Edző: Klepej Roland.

BME-MAFC: PÁSZTOR 2, POLLÁK 21/9, Vargovics 8, LÁNG-MITICZKY 15/9, Horváth 10. Csere: Bartha 11, Vantal 8, TÓTH K. 12/3, Kósa 15, Rados 4. Edző: Weisz-Tiba Klára.

Jól kezdtek a csapatok. Az első negyedben remekül tartotta magát az ügyesen játszó, jól dobó egri legénység az esélyes BME-vel szemben, a két középső etapban viszont már nagy fölénybe került a fővárosi gárda. A vendégek a sok egri eladott labdának köszönhetően rendre lerohanták a hazai csapatot, és a kinti dobások is "sültek" a "műszaki alakulatnál". Bár a záró szakasz ismét kiegyenlített játékot hozott, egyértelmű vendég győzelem született.

Klepej Roland: - Jól kezdtük a mérkőzést, mindenképp szerettük volna bebizonyítani, hogy jobbak vagyunk annál, amit idegenben mutattunk. Sajnos a második negyedben két kezdő játékosomat is elvesztettem, így az amúgy sem túl nagy rotációs lehetőségem lerövidült. A második félidőre a frissebb és agilisabb BME nagyobb sebességre kapcsolt, amire mi már nem tudtunk válaszolni. Gratulálok az ellenfél csapatának, és további sok sikert nekik a bajnokságban, megérdemelték a győzelmet!

Weisz-Tiba Klára: - Kicsit nehezen rázódtunk bele az elején, de utána a srácok maradéktalanul megtették, amit kértem. Köszönöm szépen nekik, hogy az utolsó pillanatig koncentráltak! Gratulálunk az egri csapatnak a javuló teljesítményéhez, további sok sikert kívánunk nekik!

Nyugati csoport, 13. forduló

SMAFC - Mosonmagyaróvár UNI-Győr 78-105 (26-31, 19-29, 10-26, 23-19)
Sopron, Krasznai Ferenc Sportcsarnok, 30 néző. V.: Hernicz, Rokob.

SMAFC: Heiszenberger 4, KALINCSÁK 18, Bőhm 14/12, HENCZ 24/6, Réti 6. Csere: Kemény 8/6, Janzsó 4, Maksoud. Edző: Pongrácz Levente.

Mosonmagyaróvár UNI-Győr: KÁMÁN B. 31/12, BAKON 22/18, GARANCZ 20/6, KÁMÁN K. 8, HÁGEN 12. Csere: Gosztola 6, Varga 4, Jakab 2. Edző: Laky Tibor.

A mérkőzés első 5 percének képe az egész mérkőzésre is igaznak bizonyult: a védekezés egyik csapat részéről sem dominált, de a vendég együttes játékában több tűz, erő és nagyobb sebességi fokozat volt. Ezekre a hazai csapatnak nem volt válasza, így a bajnokesélyes Mosonmagyaróvár magabiztos győzelmet aratott.

Pongrácz Levente: - Támadásban mutattunk szép megoldásokat, de amíg az átmeneti játékunk a városi bajnokság szintjét sem éri el, nem lesz keresni valónk ilyen csapat ellen, mint a Mosonmagyaróvár. Szépen és eredményesen játszottak, gratulálok a győzelemhez!

Laky Tibor: - Egy olyan mérkőzésen vagyunk túl, ahol egyik csapat sem fordított hihetetlen nagy energiát a védekezésre. Ez a számszerű eredményen is látszik. Egyébként sportszerű mérkőzés volt, ami a csapatokon múlott. Örülök a győzelemnek, megyünk tovább, a Sopronnak pedig további sok sikert kívánok!

Ludovika SE - Veszprémi ESC 82-11 (17-2, 19-5, 23-1, 23-3)
Budapest, Ludovika Aréna, 25 néző. V.: Molnár, Horváth.

Ludovika SE: Buka 3/3, SZATMÁRI 13/3, KÉZDI 17/3, SÁNDOR 15, Póczos S. 2. Csere: Gémesi 3, Hutás 10/3, TÓTH M. 10/6, Darvas 5, Póczos M. 4. Edző: Mészáros István.

Veszprémi ESC: Rózsás, Mogyorósi 3, Csernák, Piukovits 8, Slavóczki. Csere: Nádasdi, Rácz, Kubik, Polgár. Edző: Kerekes Gábor.

Rég látott intenzitással vetette bele magát a mérkőzésbe a hazai csapat. Bár voltak hiányzóik, de ez a teljesítményen nem látszott meg. A Veszprém megilletődötten, elfogódottan, sok hibával játszott az egész mérkőzésen, hiába próbálta időkérésekkel, és sok cserével frissíteni őket Kerekes Gábor. A kevés faultos, gyors mérkőzésen ráadásul a második félidőre el is fáradt a veszprémi csapat, és 28 eladott labdával zárta a mérkőzést. A ludovikások jó százalékkal dobtak, 55% volt a tripla mutatójuk. A legjobb teljesítményt a hazaiaknál Sándor Máté érte el 23 VAL értékkel, hiba nélküli dobással. Tóth Mátyás 6 asszisztja, valamint a legjobb dobó, Kézdi Arnold (17 pont) érdemel említést a hazaiaknál.

Mészáros István: - Azt sejtettem, hogy a csapat nagyon készül erre a mérkőzésre, de azt nem gondoltam, hogy ilyen energiákat fogunk mozgósítani. A védekezés a mi szintünkön nagyszerű volt, támadásban voltak hibák, de összességében abszolút elégedett lehetek a látottakkal. Gratulálok a fiúknak, öröm volt ma edzőnek lenni!

Kerekes Gábor: - Nem tudom, mi történt a fiúkkal. Megmagyarázhatatlan ez a lefagyás, még azoktól is, akik eddig hozták a csapat pontjait. Rosszul játszottunk, sajnos erre nincs mentség. Igyekszünk kiköszörülni a csorbát legközelebb, az ellenfélnek gratulálok a pályán mutatott teljesítményéhez!

Óbudai Egyetem Kandó SC - TFSE 84-87 (16-34, 27-16, 24-20, 17-17)
Budapest, Lónyay Református Gimnázium, 15 néző. V.: Gaál, Gruber.

Óbudai Egyetem Kandó SC: HALÁSZ 17, Sirák 11/9, VÍGH 32/6, KARAKÓ 18, Bodnár 6. Edző: Őri Gergely.

TFSE: HERLÓ 21/15, PATAKI 14/12, LEPSIK 10, Csomós 9/9, Tarján 4. Csere: Rátkai 11/3, Velkey 9/9, DÉKÁNY 7/3, Nagy 2, Szlávik, Pozsik, Tombor. Edző: Boros Zoltán.

A hazaiak megfogyatkozott kerettel, mindössze 5 játékossal léptek pályára, s ezért - kényszerűségből - zónával kezdtek. A címvédő TF ezt kihasználva valóságos triplaesővel, számszerűleg 8 hárompontost dobva villámrajtot vett az első negyedben (16-34). A másodikban védekezést váltottak az óbudaiak, ami kicsit megzavarta a vendégek játékát. Ezen vérszemet kapva a hazai csapat elsősorban az 1 gólpassz híján tripla-dupláig jutó Vígh Marcell (32/6 pont, 10 lepattanó, 9 gólpassz) vezérletével a 22 pontos hátrányból (26-48) egy 13-0-s rohamot futva látótávolságon belülre került (43-50). Az Óbuda a második félidőben is tudta tartani feljavult játékát, így sikerült újra mérkőzésbe kerülnie, és szorossá tenni a találkozót.

A negyed végére mindössze 3 pontra apadt a TFSE előnye (67-70). A záró rész kiélezett végjátékot hozott, fej-fej mellett haladt a két csapat. Az óbudaiak minden erejüket mozgósítva a 39. percben még a vezetést is átvették (82-80), de végül a hazai bravúr elmaradt: a végjátékban Dékány Imre vezérletével visszavette a vezetést a TF, az esetleges a hosszabbítást érő hazai tripla után a dudaszó pillanatában kiszédült a labda, így 3 ponttal nyert a TFSE gárdája (84-87). Hazai oldalon említést érdemel még Karakó Bálint dupla-duplája (18 pont, 17 lepattanó) és Halász Ákos teljesítménye is (17 pont, 7 lepattanó, 7 gólpassz). Vendég oldalon kimagaslóan játszott Herló György (21/15 pont, 9 lepattanó, 7 gólpassz) és a dupla-dupláig jutó Lepsik Richard (10 pont, 11 lepattanó, 4 gólpassz).

Őri Gergely: - Dühítő, hogy a sérülések és egyes játékosok hozzáállása miatt ilyen tartalékosan tudtunk kiállni! A többiek előtt le a kalappal, gratulálok a srácoknak! Hatalmasat küzdöttek a pályán, és ezzel egy kiélezett, izgalmas végjátékot sikerült hoznunk, ahol egy kis szerencsével a győzelem is meg lehetett volna. Gratulálok a TFSE-nek, sok sikert a továbbiakban!

Boros Zoltán: - Az első negyedben megtaláltuk a ritmusunkat, jó hárompontos dobásaink voltak, így sikerült egy 20 pontos előnyre szert tennünk. Ezt követően az ellenfél védekezést váltott, ami összezavart minket, a cseréink nem hozták azt, amit szerettem volna. Így végül egy szoros mérkőzés alakult ki a második félidőre, éles végjátékkal, úgyhogy gratulálok az Óbudának! További sok sikert kívánok!

PTE-PEAC - Közgáz SC és DSK 61-86 (25-21, 8-26, 16-14, 12-25)
Pécs, Ifjúság út 6., 20 néző. V.: Nagy, Földvári.

PTE-PEAC: Fülöp 13/3, NAGY K. 17/6, Schuj 2, MEZEI 17, Zsók 6. Csere: Wilcsinszky 4, Altekruse, Németh 2, Veilandics 2, Fehér. Edző: Moosz Milán.

Közgáz SC és DSK: Dormán 13/6, Kutrovich 5/3, Pfandler 4, Bartha 7/3, KOMMA 16. Csere: Grilli 10/3, Jenei 4, LIMPEK 14, ÚR 11, Csepregi 2. Edző: Vladár Csaba.

Egy duplával és egy triplával nyitott a Közgáz, amire a hazaiak részéről Fülöp tudott válaszolni egy tempóval. Nagy iramban kezdődött a mérkőzés, és a kezdeti pontatlanságok után Mezei Máté palánk alatti eredményességének, illetve Nagy Kevin távolijainak köszönhetően kicsit meg tudott lépni a PTE-PEAC. Az első negyed színvonalas játékot hozott mindkét csapat részéről. Komma László is többször eredményes volt, a mérkőzés kiegyenlítetté vált. Sőt a második negyedben egye több hiba csúszott a PEAC váltott védekezésébe, bár akadtak ugyan belőle labdaszerzések is. A vendégek részéről Matteo Grilli is megrázta magát, egy hármassal, illetve duplával jelentkezett. A vendégek a második negyedben folyamatosan tüzeltek, hiszen rendre voltak lehetőségeik a zóna ellen. Nemcsak betaláltak, hanem a gyors játékban is jobbnak bizonyultak ekkor. A második negyedet 26-8 ra nyerték. Mint később kiderült, ez döntőnek bizonyult, hiszen ugyan a harmadik negyedet elhozták a hazaiak, de a végén ismét a vendégek bizonyultak jobbnak.

Moosz Milán: - Az első negyedben volt csak csapatjáték a részünkről, ekkor láttam, hogy egymásért küzdöttek a játékosaim. Ezután ez megváltozott, és homlokegyenest ellenkező mentalitást mutattunk.

Vladár Csaba: - Először is nagyon örülünk a győzelemnek, hiszen a közvetlenül mögöttünk álló csapat otthonában nyertünk. Az első negyedben meg is leptek minket a pécsiek, aztán sikerült javítanunk a védekezésünkön, és talán ennek köszönhető a sikerünk.

Fotó: Práczki Péter