Férfi NB I B: Négy újonc diadal a nyitó fordulóban
26
Sep
2022
2022. szeptember 26.  |  09:52
Három-három újonccal a mezőnyben kezdődött hétvégén az NB I B, és a friss "jövevények" közül a csoportokban 2-2 győzelemmel indított. A piros csoportban a DEAC fiataljai Salgótarjánban nyertek nagy csatában, Szigetszentmiklóson pedig a Phoenix-MT Fót gárdája ért el bravúrt, a mérkőzés nagy részében kézben tartva a játék irányítását. Itt az újoncok közül a Cegléd maradt alul, méghozzá az NKA Pécs vendégeként. Pécsett, a PVSK-hoz látogatva a TF-BP sem járt sikerrel. A Jászberény is simán verte a Nagykőröst, a MAFC pedig Veszprémben aratott magabiztos győzelmet. A zöld csoport újoncai közül a Dávid Kornél KA a Pénzügyőrt "hajrázta le" a záró etapban, a Budafok pedig remek kezdésének köszönhetően nyert küzdelmes meccset Tiszaújvárosban. A harmadik újoncnak, a NYÍKSE csapatának nem sikerült a debütálás, a Vásárhelyi Kosársuli diadalmaskodott Nyíregyházán. Egy jókora meglepetés is született a nyitányon: arra feltehetően még Sopronban is nagyon kevesen számítottak, hogy a SMAFC 35 pontos különbségű diadalt arat Dunaharasztiban. A győri együttes az első negyedben összeszedett nagyobb hátránya után fordítani tudott a MEAFC ellen.

Jászberényi KSE - Nagykőrösi Sólymok KE 96-77

A vendégek Molnár B. (14 p., 5 lep., 4 ea.), Váits O. (13/6 p.) és Fehér P. (13/6 p., 3 lep.) jóvoltából az első negyedben még tartották a lépést az előző évad döntőjének vesztesével. A folytatásban azonban a két középső etapban már egyértelműen dominálva, egységes, jó csapatjátékot nyújtva, a hatalmas dobópárbajt hozó negyedik negyed után végül simán, biztosan győzött úgy a Jászberény, hogy 5 játékosa is - Velkey J. (19/9 p., 8 lep.), Meleg K. (17/9 p., 5 lep.), Kucsora Cs. (14/6 p., 4-4 lep. és gp., 3 szl.), Rosic U. (13/9 p., 4 lep., 3 ea., 5 gp.) és Olasz Á. (12 p., 2-2 bl. és szl., 3 gp.) - is 10 pont fölé jutott.

PVSK-Veolia - TF-BP 101-53

Elég idegesen, görcsösen kezdett a PVSK, az első percekben jobbára a Dancsecs A. (11/6 p. - 15 mk. -, 6 ea., 3 gp.) és Oroszi B. (10 p., 6 lep.) eredményességére építő vendégek vezettek. A szakasz közepén egy 8-0-lal fordítottak az élvonalból kieső hazaiak, majd a TF csapata a második negyed közepéig tartotta a lépést az elsősorban légiósa, C. Harler (23 p., 3-3 szl. és gp.), valamint Juhos L. (15 p., 4 lep., 3-3 szl. és gp.) és Bíró O. (12/6 p., 5 lep., 4 ea.) pontjaira alapozó PVSK-val. A félidő hajrában egy 16-6-tal 14 pontos előnyt szerzett a hazai gárda. Szünet után mondhatni lendületben maradtak a pécsiek, akik egy a harmadik negyed első felét 14-2-re nyerve el is döntötték a találkozót.

Salgótarjáni KSE - DEAC U23 72-74

A jobban, pontosabban kezdő debreceni fiatalok 5 ponttal nyerték a nyitó etapot. A sorait rendező Salgótarján a második szakasz közepén elsősorban D. Herendic (19/3 p., 7-7 lep. és gp., 5-5 szl. és ea.), Takács A. (18/6 p., 8 lep.), és Dragasevic V. (10/3 p. 6 ea.) jóvoltából fordított, majd váltott vezetéssel haladtak a felek, szünetben 1 ponttal a vendégek álltak jobban. A harmadik negyed közepére 6 pontos előnyt kovácsolt a Salgótarján, de a Neuwirth B. (23/15 p., 6 lep., 4 ea.)-Kenéz Cs. (20/3 p., 9 lep., 5 gp.)-Fábián Sz. (12 p., 4 lep.)-Gáspár M. (11/3 p., 7 lep., 4 szl., 8 gp., 5 (!) bl.) kvartett vezette debreceni fiatalok nem adták olcsón bőrüket, hanem visszavették a vezetést, s ahogy a félidőt, a harmadik negyedet is 1 pont előnnyel zárták. A záró etapban is szinte végig szűk debreceni vezetéssel, de fej-fej mellett haladtak a felek. A szakasz közepén fordított a hazai gárda, de a debreceni fiatalok visszavették a vezetést, s az utolsó percre 7 pontos előnnyel fordultak. A Salgótarján mindent megpróbált, 1 pontra még feljött, de fordítani nem tudott.

Óbudai Kaszások - Vasas Akadémia 64-74

Sokkal jobban, 11-3-mal kezdtek a vendégek, majd egy 12-0-lal fordított a Kaszások együttese, de a negyed végén egy 6-0-lal visszavette a vezetést a Vasas. A hullámzó nyitó etapot egy kiegyenlített második szakasz követte, nem "eresztették" egymást a felek, végig szoros volt az állás, szünetben 1 ponttal a hazaiak "mentek". A harmadik negyed elején is fej-fej mellett haladt a két gárda, majd a 23. és a 30. perc között egy 18-3-at "repesztve" a negyed végére tetemes, 16 pontos előnyt szerezve eldöntötte a meccset a maga javára az Andrássy G. (20/9 p., 9 lep.)-Fekete V. (14/6 p.)-Kelemen Á. (11/3 p., 4 lep.) trió vezette Vasas, amelyben Moravcsik Á. és Dormán B. egyaránt 6-6 gólpasszt "kézbesített" társainak. A záró etapban a két új játékosuk, az éppen a Vasastól érkező Boros M. (18/9 p., 7 lep., 5 gp.), valamint Tichov D. (13/3 p.) vezetésével valamit "kozmetikáztak" vereségük mértékén a hazaiak, de nem tudták szorossá tenni a találkozót.

Veszprém KK - MAFC 66-99

Az első percek kiegyenlített játéka után a nyitó etap közepén egy 13-0-lal elhúzott a vendég gárda. Ezt követően kézben tartotta az irányítást a MAFC, a második negyedben már 20 pont fölötti előnye is volt, s 18 pontos vezetéssel fordulhatott. A második félidő nem a védekezésről szólt. A MAFC egységes csapatmunkával Bordács S. (19 p., 13 lep., 3 ea.), Buzás B. és Polgárdy Á. (egyaránt 15/6 p., 6 lep., 4 gp.), Pintér D. (13/6 p., 3 lep.) és Tóth P. (12/3 p. - 13 mk. -, 5 lep., 7 gp.) révén növelve előnyét fölényes győzelmet aratott a Szabó P. (20/3 p., 3 ea., 4 gp.) és Madár A. (15/9 p., 4-4 lep. és ea.) találataira támaszkodó Veszprém otthonában.

NKA Pécs - CKE 93-71

Szünetig 20 pont fölötti előnyt szerezve a pécsi gárda N. Djordjevics (15/3 p., 7 lep., 4 gp.), Meleg G. (15 p., 4 gp.), Rátvay B. (14 p.), Meszlényi R. (12/6 p., 5-5 lep. és gp.), valamint Kollár B. (12/3 p., 4 lep.) kosaraira alapozva 20 perc alatt eldöntötte a találkozót. A talán kissé megilletődötten kezdő ceglédiek Lógár B. (21/6 p., 10 lep), Csaba Gy. (17/3 p., 4-4 lep. és ea., 3 gp.), valamint Kovács B. (12 p.) révén szünet után tudtak egyenrangú ellenfelei lenni a hazai együttesnek.

BKG Príma Akadémia - Phoenix-MT Fót 87-97

6-0-lal kezdett az újonc vendég együttes, ám erre egy 13-0-lal felelt elsősorban Spiriev A. (12/6 p., 3 lep.) jóvoltából a BKG. A vendéglátó a negyed hajrájáig tartotta előnyét, ám a nyitó szakasz végén egy 5-0-lal 2-re feljött a Megyeri Tigrisek gárdája. A második negyed elején lendületben maradt, s gyorsan fordított az újonc, majd váltott vezetéssel haladtak a felek. A szakasz közepén egy 11-3-as Katona B. (32/6 p., 6 lep., 4 ea., 9 gp.) és J. Santiago (21/6 p., 3-3 lep. és szl., 7 ea., 4 gp.) vezette rohammal elléptek, és szünetben 4 ponttal vezettek a vendégek. A második félidőt is a Phoenix kezdte jobban, amely a padról beállva is ügyesen szervező Bus I. (10 gp.) irányításával a harmadik etap első 6 percét - sokkal jobban védekezve, néhány könnyű kosárral, s Varga D. (20 p., 6 lep) pár villanásával - 22-6-ra nyerve 20 pontos előnyre tett szert az erőlködő hazaiakkal szemben.

Egy 10-3-mal próbált kapaszkodni az ekkor az "izmos" dupla-duplával debütáló F. Lilaj (27 p., 15 lep.), valamint Nagy Bo. (18/12 p. - 20 mk. -, 4 ea., 5 gp.) és Plézer G. (11/3 p. - 13 mk. -, 3 ea.) kosaraira és Nagy Be. (11 gp.) szervező munkájára alapozó BKG, de a vendégek visszaverték a támadást, és megnyugtató, 17 pontos előnnyel várhatták a záró etapot. Ennek elején tartotta előnyét a Phoenix, majd egy 10-4-gyel a szakasz közepén a 10 pontos lélektani határ közelébe jött vissza a vendéglátó, sőt a hajrában egyszer 8-ra csökkentette hátrányát, de igazán nem tudta szorossá tenni a találkozót.

Tiszaújvárosi Termálfürdő Phoenix KK - Budafok 56-61

Az első negyedben az újonc vendég gárda valóságos erődemonstrációt tartva K. Swanson (25 p., 5-5 lep., 6 szl., 3 ea.) és Fehér Cs. (15/9 p., 5 lep., 4 szl., 6 gp.) vezérletével 16 pontos előnyt szerzett a tompán, idegesen kezdő borsodi együttes ellen. A második etap küzdelmes, kiegyenlített játékot hozott, szünetben biztosan vezetett a Budafok. A harmadik negyed nagy dobópárbajt hozott, aztán a szakasz hajrájában Gaál B. (18/15 p., 5 lep) és Bán T. (16/12 p., 3-3 ea. és gp.) tripláival egy 11-0-lal 5 pontra feljött a "szárnyra kapó" Phoenix. A küzdelmes záró etapban mindkét csapat 10 pont alatt maradt, a Budafok már nem engedte közel magához ellenfelét, s idegenbeli győzelemmel kezdte a szezont.

NYÍKSE - Vásárhelyi Kosársuli 47-61

A küzdelmes, kiegyenlített nyitó etap után egy fölöttébb "védekezős" második etapban a vendég vásárhelyiek 9 percen át 2 ponton tartották az újonc hazaiakat, és 10 pont fölötti vezetéssel fordulhattak. Szünet után a leginkább Varga Á. (15/6 p., 11 lep., 6 ea., 4 gp., 2 bl.) és Kelemen B. (10 p., 4 lep.) pontjaiban bízó vendégek "rátettek egy lapáttal", s 14-2-re nyerve a harmadik negyed első felét 25 pontos előnyre tettek szert, gyakorlatilag eldöntötték a találkozót. Hazai részről Gáspár B. (14/6 p., 12 lep., 3 szl., 7 ea., 4 gp., 2 bl.) mellé nem igazán tudott senki felnőni.

Agrofeed UNI Győr - MEAFC-Miskolc 87-78

A nyitó etap egyértelműen a vendég borsodiaké volt, akik Lippai Szabolcs (19 p., 7 lep.) vezérletével 10 pont fölötti előnyt szereztek. A második szakaszt 13-2-vel kezdve 1 pontra feljött a Győr, de újított, és a negyed közepén egy 7-0-lal ismét ellépett a MEAFC. A félidő vége egyértelműen a hazaiaké volt, akik egy újabb 13-2-t "kivágva" 3 pontos előnnyel térhettek pihenőre. A harmadik negyedben kétszer is tudtak egalizálni az ekkor leginkább Csák B. (14/6 p., 3 gp.) és Pintér D. (11/3 p., 4 lep., 3 ea.) találataira támaszkodó vendégek, de ekkor rendre újított a győri együttes, és 5  pontos vezetéssel várta a negyedik negyedet. Ezt 10-4-gyel kezdve 10 pont fölötti vezetéshez jutott a remekül debütáló Sonyák B. (28/15 p. - 5/5 tr.), Bakon Cs. (17/9 p.), Kámán B. (13/3 p. - 15 mk. -, 7 ea., 9 gp.) és Gosztola G. (10 p., 4 lep.) kosaraira alapozó vendéglátó, és már nem engedte közel magához ellenfelét.

Dávid Kornél KA - Pénzügyőr SE 79-61

Az első három negyed fordulatos játékot hozott, végül döntetlen állással fordultak a felek a záró etapra. Ebben egyértelműen a Molnár D. (22/9 p., 6 lep., 5 ea., 3 gp.), Somogyfoki P. (16/6 p., 7 lep., 4 ea., 5 gp.), J. Dordevic (12 p., 4 lep.) és Simon B. (11/3 p - 14 mk. -, 6 lep., 3 ea., 5 gp.) pontjaiban bízó újonc hazai gárdáé volt, amely ebben az etapban közel 20 pontot vert a Horváth B. (15/3 p., 4 szl.)-Nemes M. (14 p., 3-3 ea. és gp.)-Kerkai Á. (13/3 p. - 15 mk. -, 5 lep.) trió vezette Pénzügyőrre.

Dunaharaszti MTK - SMAFC 1860 58-93

A látványos, kosarakban gazdag nyitó szakasz után a SMAFC átvette az irányítást, és egységes csapatjátékkal, Csátaljay P. (20/12 p., 3-3 lep. és gp.), Bakk K. (19/6 p., 5 lep., 4 szl.), Schöll R. (13 p., 12 lep.) és Soós B. (11/6 p., 3 lep., 6 gp.) vezérletével 10 pontos előnyt szerzett szünetre a tartalékos hazaiak ellen. A második félidőt 18-1-gyel kezdve közel 30 pontos vezetést szereztek a soproniak, eldöntötték az összecsapást, és végül nem várt fölényes diadalt arattak. Hazai részről csupán Simonics L. (11/3 p., 3-3 lep. és gp.), valamint Boinitzer D. (10/6 p., 7 lep., 5 ea.) jutott el kétszámjegyű pontig.

Jelmagyarázat: p.-pont, mk.-mezőnykísérlet, tr.-tripla, lep.-lepattanó, gp.-gólpassz, szl.-szerzett labda, ea.-eladott labda, bl.-blokk