Visszajutott az élvonalba a Honvéd, egy lépésre a piros csoporttól a Cegléd
17
2022
2022. május 17.  |  20:59
A harmadik negyed közepéig tartotta a lépést a Jászberény a Honvéddal az NB I B piros csoportban a döntő harmadik találkozóján. Ezt követően ellépett a Honvéd, a negyedik negyed közepén már 15 ponttal is vezetett, s bár a jászságiak mindent megpróbáltak, megnyerte a harmadik mérkőzést, s ezzel a finálét is a fővárosi alakulat. Az Újpestnek is 10 pont fölötti előnye volt a negyedik negyedben a zöld csoportos döntő második összecsapásán a Cegléd ellen. A CKE azonban, ahogy az első, úgy a második összecsapáson is óriási hajrát kivágva fordított, és már csak egy győzelemre van a zöld csoport megnyerésétől.

Döntő, 3. mérkőzés

Budapesti Honvéd SE - Jászberényi KSE 78-72

Az első percek váltott vezetése után a szakasz közepén a Jászberény egy 6-0-s rohammal jelezte: nem asszisztálni érkezett egy honvédos feljutási ünnepséghez. Erre gyorsan reagált egy 9-3-mal a hazai gárda, amely a szakasz végén egy triplával 3 pontos előnyhöz jutott. A második etap úgy indult, ahogy az első befejeződött, hazai hármassal. Próbáltak "csatlakozást találni" a jászságiak, de a Honvéd éppen a volt jászberényi Czirbus József (13 pont, 9 lepattanó) kosaraival verte vissza a vendégek felzárkózási kísérletét. Amikor a félidő hajrájában újra feljött 2 pontra a Kucsora Csaba (23/6 pont, 4 lepattanó, 5 eladott labda) és Velkey János (11/3 pont - 15 mezőnykísérlet -, 5-5 lepattanó és eladott labda, 3 gólpassz) kosaraira alapozó Jászberény, megint "megrázta magát", s egy 5-0-lal ismét megugrott 7-tel a Honvéd. A szívósan küzdő vendégek szünetig megint visszajöttek 2-re.

A harmadik negyed közepén ugyanez a 2 pont volt a különbség a felek között, majd két triplára építve egy 8-1-gyel 9 ponttal meglépett az ekkor a Stefan Mijovics (23/3 pont, 6 lepattanó, 5 gólpassz)-Simon Kristóf (18/15 pont, 3 eladott labda) duó ponterősségében bízó Honvéd, s 8 egységnyi előnnyel várhatta a negyedik negyedet. Ezt triplával kezdve 10 fölé hizlalták előnyüket a hazaiak. Ez a szakasz közepén 15-re nőtt, s innen már nem volt visszaút. Bár a Jászberény az utolsó pillanatig küzdött, és egy 7-0-lal 6 pontra csökkentette hátrányát, a Honvéd a döntőben harmadszor is legyőzte, így megnyerte a piros csoportot, s feljutott az NB I-be.

A párharc végeredménye: 3-0 a Budapesti Honvéd SE javára.

Döntő, 2. mérkőzés

Újpest-MT - Ceglédi KE 75-79

7-2-vel kezdve "esett neki" az alapszakasz győztesének az Újpest, de hamar egalizáltak a vendégek. A szakasz közepén egy 9-2-t "repesztett" a Megyeri Tigrisek gárdája. Üldözőverseny jellegű volt a meccs: visszajött 3-ra Cegléd, elmentek 9-cel Katona Bence (20/6 pont, 8 lepattanó, 6-6 gólpassz és eladott labda), Zoran Talley (20 pont, 8 lepattanó, 5 eladott labda, 4 gólpassz), Varga Dániel (11/3 pont - 12 mezőnykísérlet -, 4 lepattanó) és Horváth Márton (8 pont - 10 mezőnykísérlet -, 13 lepattanó, 2-2 blokk és gólpassz) vezérletével a hazaiak, majd a szakasz vendég hármassal és 6 pontos hazai vezetéssel zárult. A második etapban küzdelmes és bizony időnként hibák tarkította játék mellett váltva estek a kosarak, tartotta 5 pont körüli előnyét az Újpest. A félidő hajrájában előbb 2-re feljöttek a vendégek, majd időkérés után egy 8-0-lal 10-re növelte előnyét a vendéglátó, amely végül 9 pontos előnnyel fordulhatott.

A második félidő két hazai duplával, majd egy vendég technikaival indult. Közel 3 perc elteltével szerezte első kosarát a Cegléd, amire triplával felelt a szünet után 8-2-vel indítva 15 pontos előnyt szerző Újpest. A szakasz közepén a hazaiak tartották 10 és 15 pont közötti vezetésüket. A szakasz hajrája egyértelműen a Ceglédé volt, amely egy 12-2-es rohammal 4 pontra csökkentette hátrányát. A záró etap hazai hárompontossal indult, amely egy 11-3-as rohamot indított útjára, s ismét 10 pont fölötti vezetésnek örülhettek a vendéglátók. A Ceglédet ez sem törte meg, az alapszakasz győztese, amelyet ezúttal a Dominik Herendic (17/3 pont, 3 lepattanó, 4 gólpassz)-Csaba György (16/3 pont - 17 mezőnykísérlet -, 3 szerzett labda) kettős vezetett, újra "elővette" az első mérkőzésen győzelmet érő hajráját, s a szakasz közepén egy 19-2-vel nemcsak fordított, hanem két perccel a befejezés előtt 5 ponttal vezetett. A végjátékban mindkét csapat játékosai hibáztak büntetőket, s úgy nyert végül 4 ponttal a CKE, hogy 7 játékosa is legalább 7 pontot szerzett. Érdekesség, hogy a lepattanócsatát nagy fölénnyel, 50-34-re nyerte az Újpest, ám ezt a Cegléd a labda jobb "megbecsülésével" kompenzálta, 12 labdát eladva 22 ellenében.

A párharc állása: 2-0 a Ceglédi KE javára.

Az 5. helyért

MEAFC-Miskolc - Bodrogi BAU Vásárhelyi Kosársuli 98-73

Szünetig a MEAFC Pintér Dávid (21/9 pont, 6 lepattanó), Tóth Bence (18/3 pont, 7 lepattanó, 3-3 szerzett és eladott labda, 8 gólpassz) és Csák Bence (10/9 pont, 6 lepattanó) vezérletével, a félidő hajrájában bemutatott 11-2-es rohamával 15-öt ledolgozott a Hódmezővásárhelyen összeszedett 16 pontos hátrányából. Szünet után lendületben maradtak a hazaiak, akik 6-2-vel indítva a második félidőt már összesítésben is jobban álltak ellenfelüknél. A szakasz közepén 20 pont fölé nőtt a különbség, ám a negyed hajrájában Varga Zalán (24/12 pont, 3-3 lepattanó és szerzett labda, 10 gólpassz), Kelemen Balázs (23/18 pont, 9 lepattanó) és Semin Burko (10 pont, 5 lepattanó) jóvoltából egy 12-5-ös rohammal a hátrányát 15-re csökkentették a vásárhelyiek, így ők várhatták összesítésben jobb pozícióból a záró etapot. Ennek elején a bűvös 16 pont körül "billegett" a parti, majd egy 14-4-es futással a szakasz közepére 23-ra nőtt a MEAFC-vezetés, és innen már nem tudtak újból "felállni" a vendégek.

A párharc végeredménye: 159-150 a MEAFC-Miskolc javára.

A 13. helyért

Tiszaújvárosi Termálfürdő Phoenix KK - Atomerőmű KSE Bonyhád 86-76

Az NB I B-ben való bennmaradásról döntő párharc második összecsapásán a második negyed közepéig fej-fej mellett, váltott vezetéssel haladt a két gárda. A félidő hajrájában egy 12-4-es rohammal szünetre 10 pontos előnyt szerzett a Frank Áron (24/9 pont, 3-3 lepattanó, eladott labda és gólpassz), Pajor Dávid (12/3 pont - 16 mezőnykísérlet -, 6 lepattanó, 5 eladott labda, 3 gólpassz) és Szalai Milán (11/6 pont, 3 lepattanó) pontjaiban bízó Bonyhád. Szünet után egy 16-5-ös 7 percet produkálva átvette a vezetést a házigazda, de a negyedik negyednek döntetlen állásról vághattak neki a felek. Ezt egy ellentmondást nem tűrő 12-0-val kezdték a Jordan Madrid Andrews (26 pont, 14 lepattanó, 4 eladott labda)-Bán Tibor (20/9 pont, 7 lepattanó, 3-3 eladott labda és gólpassz)-Asszú Áron (12/6 pont, 3 lepattanó, 4 gólpassz) trió vezette hazaiak, akik összességében a második félidőben rákényszerítve akaratukat ellenfelükre megérdemelten nyertek, s egyenlítették ki a párharc állását.

A párharc állása: 1-1.