Férfi NB I B: Előnyben a Cegléd, kiesett a Baja
14
2022
2022. május 14.  |  09:00
Szünetben még 17 pontos hátrányban volt, mégis fordítani tudott a Cegléd az Újpest ellen a zöld csoport döntőjének első találkozóján. A piros csoportban a Pápa Baján is győzött, így eldőlt, hogy a nagy múltú, de meglehetősen zaklatott évadot maga mögött hagyó Bácska esett ki, a pápaiak pedig majd osztályozót játszhatnak a zöld csoport fináléjának vesztesével.

Az 5. helyért

MAFC - BKG Príma Akadémia 92-89

A nagy iramú, végig szoros első félidőt követően egyetlen ponttal vezettek a hazaiak. Szünet után sem "eresztették" egymást a felek, a harmadik negyed nagy triplapárbaja közepette 6 ponttal megugrott a Csapai Péter (22/6 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz), Lakits András (17/9 pont, 5 gólpassz), Tóth Péter (15/6 pont, 12 lepattanó, 5 eladott labda), Misek Levente (13/3 pont), Bordács Soma (10 pont, 6 lepattanó, 2-2 blokk, szerzett és eladott labda), valamint Polgárdy Ádám (9/9 pont - 3/3 tripla -, 5 gólpassz) kosaraira alapozó MAFC. A negyedik negyed első felét 15-7-re nyerve a szakasz közepén fordított a Nick Allen (31 pont, 9 lepattanó)-Nagy Botond (19/15 pont, 10 gólpassz)-Nagy Benedek (19/9 pont, 5 lepattanó, 4 eladott labda, 10 gólpassz)-Reizer Roland (10 pont, 3 lepattanó) kvartett vezette BKG, majd újból fej-fej mellett haladtak a felek. Az izgalmas végjátékban Lakits triplájával hazai győzelem született.

A párharc nyertese: a MAFC kettős győzelemmel.

A 7. helyért

Veszprémi Kosárlabda Kft. - TF-BP 92-80

A második negyed közepére a két nappal korábban a fővárosban összeszedett 30 pontos hátránya csaknem a felét ledolgozta a Veszprém, de a negyed második felében egy 12-5-ös rohammal felzárkózott a TF. A félidő egy 6-0-s hazai futással és 13 pontos veszprémi vezetéssel ért véget. Szünet után sokáig állandósult a 15 pont körüli hazai előny, amely harmadik negyed hajrájában egy pillanatra 20 pont fölé nőtt. A negyedik negyed elején Dancsecs András (28/6 pont, 4 lepattanó, 3 eladott labda, 7 gólpassz), Füzi Róbert (21/6 pont, 12 lepattanó, 3-3 gólpassz és eladott labda), Birkás András (14/6 pont, 4 lepattanó, 3-3 gólpassz és szerzett labda), Szeifert Zalán (13/9 pont, 5 lepattanó, 4 szerzett labda) és Stefan Glogovac (10/3 pont, 14 lepattanó) jóvoltából tartotta 15 és 20 pont közötti előnyét a Veszprém, majd a szakasz közepén egy 6-0-lal 10 pont közelébe került a Tichov Dominik (39/18 pont, 8 lepattanó, 3 szerzett, 6 eladott labda) és Nagy Szabolcs (18/6 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz) ponterős játékában bízó TF, amely bár a visszavágót elveszítette, a párharcot biztosan nyerte.

A párharc végeredménye: 195-177 a TF-BP javára.

A 11. helyért

PVSK-Cargate - Óbudai Kaszások 67-82

A két középső negyedben nyújtott sokkal jobb, pontosabb játékának, valamint Boinitzer Dávid (16/3 pont, 7 lepattanó), Fekete Viktor (14/9 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz, 3-3 szerzett és eladott labda), Czura Attila (13/3 pont), továbbá Vas-Teplán Miklós (11/6 pont, 4 gólpassz) és Sedin Karavdic (11 pont, 3 gólpassz) eredményességének köszönhetően aratott magabiztos győzelmet az óbudai legénység a tartalékos összetételben pályára lépő, s elsősorban Mándity Márkó (18/6 pont, 5 lepattanó, 4 eladott labda, 3 gólpassz) és Kalmár Viktor (12 pont) találataira támaszkodó PVSK-fiatalok otthonában.

A párharc nyertese: az Óbudai Kaszások kettős győzelemmel.

A 13. helyért

Bajai Bácska FKE - Conoil KC Pápa 84-105

A második negyed közepére 20 pont előnyt szerezve jelezték az esélyes vendég pápaiak: szeretnék lezárni a párharcot. Ekkor azonban egy 13-2-es rohammal 10 ponton belülre került a Jakab Péter (48/18 pont, 20 lepattanó)-Goldring József (14/6 pont - 18 mezőnykísérlet -, 6 lepattanó, 5 eladott labda, 3 gólpassz) kettős vezette Baja - szünetben 11 pont volt a Pápa előnye. A második félidőt 8-0-lal indítva hamar ellépett közel 20 ponttal a Sonyák Béla (27/15 pont, 11 lepattanó, 3 gólpassz), Koma Dániel (19/6 pont, 6 lepattanó), Hódi Patrik (17/9 pont, 14 lepattanó, 3 szerzett labda, 8 gólpassz), Németh András (15/6 pont, 3 lepattanó, 4 szerzett labda, 6 gólpassz) és Kocsis Tamás (13 pont, 10 lepattanó) eredményes játékára építő vendég gárda, s a negyed közepére meg is lett a "közte 20". Úgy tűnt, ebből már nem tud "felállni" a Baja, ám a negyedik negyedet 10-4-gyel kezdve 16 pontra még visszajött. Ekkor azonban két triplával ismét 20 fölé növelve előnyét lezárta a mérkőzést és a párharcot a Pápa a szívósan küzdő bajaiak ellen.

A párharc végeredménye: 2-0 a Pápa javára.

Döntő

Ceglédi KE - Újpest-MT 83-80

A hazaiak kezdtek jobban, határozottabban, s a nyitó etap közepén 13-7-re elléptek. A szakasz második felére rendezte sorait, s egy 13-6-os rohammal a negyed végén fordított az Újpest. A második etap egyértelműen a Katona Bence (24/6 pont, 6 lepattanó, 7 gólpassz), Varga Dániel (16/3 pont, 9 lepattanó, 3 szerzett labda) és Zoran Talley (10 pont - 15 mezőnykísérlet -, 4 lepattanó, 3 eladott labda) pontjaiban bízó, Antoni Csanádot nélkülöző vendég újpesti gárdáé volt, amely a második negyedik remekelve tetemes, 17 pontos előnnyel mehetett pihenőre.

Szünet után a Csaba György (16/6 pont, 9 lepattanó, 3 eladott labda), a főleg a mérkőzés elején villogó Mészáros Máté (14/12 pont, 3-3 lepattanó és gólpassz), valamint Tóth Zoltán (12/3 pont, 4 eladott labda) kosaraira alapozó Cegléd fokozatosan csökkentette hátrányát, ám három és fél perccel a befejezés előtt még 6 ponttal vezetett az Újpest. A végjátékban aztán egy 11-2-vel az alapszakasz győztese a maga javára fordította a finálé első összecsapását. Abban, hogy a sokáig vezető újpesti legénység végül alulmaradt, volt némi szerepe az ezen a szinten átlagosnak mondható, nem egészen 70%-os (18/26) büntetőzésének, szemben a hazaiak igen magas (18/21, 85,7%) "találati arányával" a vonalról.

A párharc állása: 1-0 a Ceglédi KE javára.

Bodrogi BAU Vásárhelyi Kosársuli - MEAFC-Miskolc 77-61

8-2-vel kezdtek a hazaiak, akik a gyorsan szerzett 6 pontos előnyüket a negyed végéig megtartották. A második etap első felét 10-4-re nyerve 10 pont fölé hizlalta előnyét a Kelemen Balázs (17/12 pont, 7 lepattanó, 3-3 gólpassz és szerzett, 4 eladott labda, 2 blokk), Bálint Erik (16/3 pont, 7 lepattanó, 4 eladott labda), Varga Zalán (13/3 pont, 15 lepattanó, 3 eladott labda, 6 gólpassz) és Semin Burko (10 pont, 6 lepattanó) eredményességére építő vendéglátó, amely 13 pontos vezetéssel térhetett pihenőre. A második félidőt 9-2-vel indítva 20 pontosra növelte előnyét a Kosársuli, de a harmadik etap végére 12-re csökkentette hátrányát a Tóth Bence (16/6 pont, 6 lepattanó, 3 gólpassz)-Ragályi Levente (10/3 pont, 6 lepattanó)-Lajsz Gergő (10 pont - 12 mezőnykísérlet -, 7 lepattanó) trió vezette MEAFC. A záró etapot 8-2-vel kezdve 18 pontra nőtt a különbség, majd a hazaiak tartották 15 pont körüli előnyüket.

KTE-Duna Aszfalt U23 - Békési SzSK 62-61

A végig szoros, kiegyenlített első félidőt követően a harmadik etapban 10 pont fölötti előnyre tett szert Cvijin Patrik (16 pont, 12 lepattanó), Balog Gábor (15 pont, 5 lepattanó, 3-3 szerzett és eladott labda) és Milos Olics (11/3 pont, 5 lepattanó) jóvoltából a vendég Békés. A záró etapban a hazaiak óriási hajrába kezdve Botka Botond (13/9 pont, 3 lepattanó), Tóth Barna (13/3 pont, 3-3 lepattanó és eladott labda), valamint Kiss Dávid (10 pont, 13 lepattanó) kosaraira alapozva egy 23-5-ös bő 9 percet "repesztve" a maguk javára fordították a találkozót.