Férfi NB I B: Botlottak az éllovasok
01
2022
2022. március 1.  |  07:04
Mind a piros, mind pedig a zöld csoport éllovasa kikapott a múlt hétvégén a férfi NB I B-ben. A piros csoportot vezető Honvéd - azok után, hogy hétközben rangadót nyert a Vasas otthonában, 1 ponttal alulmaradt első számú üldözője, a Jászberény otthonában. A jászságiak a Honvéd hosszú, 20 mérkőzéses sikerszériájának vetettek véget. A zöld csoportban a Cegléd Bonyhádon szenvedett viszonylag sima vereséget - a tolnai társulat a listavezető 5 meccses győzelmi sorozatát szakította meg. A piros csoportban a BKG közel 20 ponttal nyert a tovább gyengülő Veszprém otthonában, a Vasasból pedig a jelek szerint sokat kivett a hétközi, Honvéd elleni rangadó, a MAFC magabiztos győzelmet aratott ellene. A zöld csoportban a MEAFC nagy küzdelemben végül 11 ponttal nyerte a megyei rangadót Tiszaújvárosban, a Győr pedig magabiztos győzelmet aratott a debreceni fiatalok otthonában. Izgalmas végjátékot hozott a délkeleti derbi, amelynek végén a Hódmezővásárhely örülhetett Békésen, a Pénzügyőr pedig remek kezdésének köszönhetően bravúrt ért el az átalakuló Újpest otthonában.

Vasas Akadémia - Budapesti Honvéd SE 69-73

A legutóbbi nyolc mérkőzését megnyerő Vasas fogadta a listavezető, az első fordulóban elszenvedett veresége óta sorozatban 19 bajnokin diadalmaskodó Honvédot - és parádés kezdéssel állva is hagyta, 15-5-ös vezetést szerezve a nyitó etap közepén. Az ekkor "éledező" éllovas egy 6-0-lal 4 pontra feljött, de a szakasz egy 9-2-es hazai rohammal és a nyitó etapban 10 pontig jutó Andrássy Géza (16 pont, 10 lepattanó, 2 blokk) vezette Vasas 11 pontos előnyével zárult. A második etapot 8-2-vel kezdve 5 pontra megközelítette a házigazdát a Honvéd. Egy 8-0-lal verte vissza a vendégek felzárkózási kísérletét, s a negyed derekán 13 ponttal vezetett a Vasas, amelyben ekkor Radics Gerzson (18/6 pont, 5 lepattanó) lépett elő vezérré. Nagy dobópárbaj alakult ki, potyogtak a hárompontosok, a Honvédot Stefan Mijovics (21/9 pont, 7 lepattanó, 4 eladott labda, 3 gólpassz) próbálta versenyben tartani. A félidő végén egy Takács Dániel (10/6 pont) vezette 8-1-es futással 6 pontra zárkózott föl a Honvéd.

A második félidőt 9-3-mal kezdve a harmadik negyed közepére megduplázta szünetbeli előnyét a Vasas, ám egy 9-2-vel a felvonás közepén ismét visszajött 5 pontra a vendég gárda. Ebben a szakaszban elsősorban Sólyom Botond (11 pont, 3 lepattanó) jóvoltából ennél közelebb nem engedte magához ellenfelét a Vasas, amely 8 pontos előnnyel várhatta a negyedik etapot. Ennek elején Simon Kristóf (16/6 pont, 5 lepattanó, 8 gólpassz) vette vállaira a Honvédot, majd újfent Mijovics "rázta meg magát", a Vasas viszont "megállt" támadásban. Egy 11-0-lal a szakasz közepére nemhogy ledolgozta hátrányát, hanem át is vette a vezetést az éllovas. A sokáig vezető Vasas "lefagyott", két és fél perccel a befejezés előtt 6 ponttal vezetett a 17-3-at "repesztő" Honvéd. A hajrára új erőre kapott a Vasas, amely egy 5-0-lal az utolsó perc előtt 1 pontra visszajött. A végén azonban négy büntetőből hármat értékesítve végül a listavezető nyerte a két legjobb formában lévő csapat rangadóját.

Veszprémi Kosárlabda Kft. - BKG Príma Akadémia 58-77

A héten Tóth Norbert személyében újabb kulcsjátékosát elvesztő Veszprém Szabó Péter (12/6 pont, 3 eladott labda, 4 gólpassz), Dancsecs András (10/6 pont), Horváth Ákos (10/3 pont, 6 lepattanó) és Stefan Glogovac (10 pont, 9 lepattanó) jóvoltából a harmadik negyed hajrájáig tartotta a lépést a szigetszentmiklósiakkal a legjobb négy közé jutás szempontjából roppant fontos találkozón. A Nagy Benedek (19/15 pont, 4 lepattanó, 5 szerzett labda, 9 gólpassz)-Nick Allen (16 pont, 10 lepattanó, 3 eladott labda, 2 blokk)-Nagy Botond (15/9 pont - 23 mezőnykísérlet -, 3 lepattanó, 8 gólpassz)-Reizer Roland (12 pont, 5 lepattanó) kvartett vezette, a lepattanóharcot végül 40-26-ra megnyerő BKG a harmadik negyed utolsó percében egy 6-0-s rohammal megugrott a hazaiaktól, majd a záró etap első felét 15-2-re nyerve 20 pontosra növelte előnyét, s bebiztosította a számára oly fontos győzelmet.

Conoil Pápa KC - Bajai Bácska FKE 132-55

A pápaiak, akik közül 7 játékos - Sonyák Béla (28/15 pont, 4-4 lepattanó és gólpassz, 3 szerzett labda), Kocsis Tamás (24 pont, 4 lepattanó, 2 blokk), Németh András (21/15 pont, 6 lepattanó, 4 szerzett labda, 11 gólpassz), Koma Dániel (12 pont, 3 lepattanó), Hódi Patrik (11/9 pont, 6-6 lepattanó és gólpassz, 3 szerzett labda), Murai Gábor (10/6 pont, 3 lepattanó, 5 szerzett labda, 6 gólpassz) és Horváth Attila (10/6 pont, 4 gólpassz) - is kétszámjegyű pontot "termelt", több mint 30 ponttal megnyerve az első negyedet hamar eldöntötték a találkozót a gyakorlatilag az utánpótlás csapatával felálló, jórészt Szűcs Marcell (22/3 pont - 23 mezőnykísérlet -, 3 lepattanó, 5 eladott labda) és Obermann Norbert (10/6 pont, 7 lepattanó, 6 eladott labda) találataira támaszkodó bajai együttes ellen.

Óbudai Kaszások - NKA Pécs 54-78

Az első negyed hajrájáig fej-fej mellett haladtak a csapatok. A szakasz utolsó két és fél percében egy 10-0-lal megugrott a Scherer Bálint (21/15 pont, 3 lepattanó) és Nemanja Djordjevics (17/3 pont, 4 lepattanó) ponterős játékában bízó pécsi együttes. A helyenként színvonalas, kiegyenlített játékot hozó második etapban az elsősorban Czura Attila (11/6 pont, 3-3 lepattanó és gólpassz, 5 eladott labda) és Sedin Karavdic (10/3 pont - 13 mezőnykísérlet -, 7 lepattanó) találataira támaszkodó vendéglátó óbudai gárda minden felzárkózási kísérletére válaszolva tartották 10 és 15 pont közötti előnyüket a vendégek. A harmadik negyed hajrájáig nem változott a játék menete. A szakasz utolsó bő két percét 8-2-re, a negyedik negyed első felét pedig 9-2-re nyerve a pécsiek 25 ponttal elhúztak, és eldöntötték a találkozót a maguk javára.

MAFC - Vasas Akadémia 82-56

Az első percek kiegyenlített játéka után előbb egy 7-0-lal ellépett a MAFC a hét közben rangadót játszó ellenfelétől, amely a negyed hajrájában 3 pontra még felzárkózott. A nyitó etap azonban egy 8-0-s hazai rohammal, s a vendéglátó 11 pontos vezetésével zárult. A hazaiak lendületben maradva 5-0-lal indították a második etapot, majd rendezte sorait a Vasas - amelyből egyedül Andrássy Géza (13 pont, 9 lepattanó, 5 eladott labda) jutott 10 pont fölé. A vendégek többször is feljöttek 10 pontra, de szünetig nem tudtak a lélektani határon belülre kerülni. A második félidőt egy 9-0-s rohammal indítva kerek 20 pontosra növelte előnyét a Tóth Péter (18/3 pont, 4 lepattanó, 5 szerzett labda, 11 gólpassz), Polgárdy Ádám (14/12 pont, 8 lepattanó), Pfandler Bence (13/9 pont), Csapai Péter (11/3 pont) és Bordács Soma (10 pont, 14 lepattanó) eredményességére építő hazai gárda. Erre egy 6-0-lal reagált a Vasas, majd állandósult a 15 pont körüli hazai vezetés. A záró etap első felét 13-4-re nyerve közel 30 pontos előnyt szerzett, s ezzel eldöntötte a mérkőzést a maga javára a MAFC.

Jászberényi KSE - Budapesti Honvéd SE 76-75

A hétközi, Vasas otthonában megnyert rangadó után újabb kiemelt összecsapás várt az éllovas Honvédra. Jobban kezdtek a jászságiak, akik 14-8-ra elléptek a nyitó etap közepén, de a negyed végére ledolgozta hátrányát az éllovas. A második negyedet a vendégek kezdték jobban, akik a szakasz közepén 6 pontos előnyt szereztek. A félidő hajrája viszont a Velkey János (20/12 pont, 7 gólpassz)-Nebojsa Dukics (16/9 pont, 5 lepattanó)-Lewis Chester (16/6 pont, 5-5 lepattanó és gólpassz)-Olasz Ádám (10 pont, 6 lepattanó) kvartett vezette hazai együttesé volt, amely egy 15-5-ös rohammal 4 pontos előnyt szerzett szünetre.

A második félidőben szinte végig kiélezett, szoros volt a mérkőzés, a harmadik negyed után döntetlenre állt a rangadó. A negyedik negyed közepén 6 ponttal ellépett a Stefan Mijovics (17/6 pont, 7 lepattanó, 3 eladott labda, 5 gólpassz), Markovic Luka (15/3 pont, 5 lepattanó, 3 eladott labda), Tanoh András (11 pont, 6 lepattanó) és az ex-jászberényi Czirbus József (10 pont, 4 lepattanó) pontjaiban bízó Honvéd. Két perccel a befejezés előtt viszont egy 9-3-as rohammal ledolgozta hátrányát a Jászberény. Az izgalmas végjátékban az utolsó percre fordulva 2 pontos Honvéd-vezetést mutatott az eredményjelző, de végül Velkey hárompontosával a jászságiak örülhettek a győzelemnek.

TF-BP - Nagykőrösi Sólymok KE 79-81

Érdekesen indult a találkozó: 7-3-ra még a hazaiak vezettek, majd egy szédületes, 19-2-es futást bemutatva tetemes előnyt szerzett a Timkó Norbert (17 pont, 13 lepattanó), Molnár Bence (16 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz), Mester Márk (15/12 pont, 5 lepattanó, 3 gólpassz) és Lakosa Ákos (15/3 pont, 11 lepattanó, 5-5 eladott labda és gólpassz) ponterős játékára építő Nagykőrös, amely a nagy dobópárbajjal záruló etap végén is 17-tel járt ellenfele előtt. A második etapban magára talált, s a félidő hajrájában 10 ponton belülre került a TF. A félidő két vendég kosárral, s 12 pontos nagykőrösi vezetéssel zárult. Szünet után tovább zárkóztak a folyamatosan javuló hazaiak, akik egy 24-12-es bő 7 percet produkálva egyetlen pontra közelítették meg a Sólymok csapatát.

Ekkor még dobott egy triplát a Nagykőrös, de a lendületbe jövő hazai gárdát nem tudta megállítani: a parádés támadójátékot produkáló, s a harmadik negyedben 34 pontot szerző TF Tichov Dominik (21/9 pont - 22 mezőnykísérlet -, 3 lepattanó), Szántó Dániel (21/3 pont, 7 lepattanó, 3-3 szerzett és eladott labda, 11 gólpassz), Nagy Simon (14/6 pont, 4 lepattanó) és Peringer Balázs (14 pont, 6 lepattanó) vezérletével 6 pontos előnnyel várhatta a negyedik negyedet. Úgy tűnt, ez a nagy feltámadás sokat kivett a vendéglátókból, akik a záró etapban 7 perc alatt mindössze 2 pontra voltak képesek, míg a Nagykőrös 10-re, így visszaszerezte a vezetést. Az izgalmas végjátékban a TF csak egyenlíteni tudott, visszavennie a vezetést nem sikerült, így a Nagykőrös nyerte ezt a fordulatos találkozót.

PVSK-Cargate - Salgótarjáni KSE 62-82

Az első negyedet még megnyerte a Goldring Gergő (10 pont, 5 lepattanó), Farkas Dániel (10/3 pont - 12 mezőnykísérlet -, 3 lepattanó) és Popadic Miljan (10/3 pont - 13 mezőnykísérlet -, 3 lepattanó) találataira támaszkodó hazai gárda. Ezt követően viszont átvette a Veljko Dragasevic (17/6 pont, 6-6 lepattanó és gólpassz, 5 eladott labda)-Molnár Marcell (15/3 pont, 9 lepattanó, 4 eladott labda, 6 gólpassz)-Takács András (15 pont, 7 lepattanó, 3 szerzett labda)-Nshimba Joel (13 pont, 4 lepattanó) kvartett vezette Salgótarján az irányítást, és fokozatosan egyre nagyobb fölénybe kerülve végül magabiztos győzelmet aratott az alsóházi rangadón.

Tiszaújvárosi Termálfürdő Phoenix KK - MEAFC-Miskolc 66-77

A megyei rangadó első félideje szinte végig szoros, kiegyenlített játékot hozott, a végén egy 9-3-as rohammal 5 pontos vezetést szerzett szünetre a MEAFC. A miskolciak - ha úgy tetszik - szünet után is lendületben maradtak, s egy 12-2-es három perccel indítva a második félidőt 15 pontos előnyre tettek szert. Az elsősorban Jordan Madrid Andrews (22 pont, 9 lepattanó, 4 eladott labda, 3 gólpassz) és Drahos Gábor (12/6 pont, 7 lepattanó) kosaraira alapozó Tiszaújváros nem tört meg, a szakasz második felében egy 11-2-vel a negyed végére 6 pontra felzárkózott. A mérkőzés második félidei üldözőverseny jellege a negyedik negyedben is folytatódott.

Ezt 10-2-vel kezdve újfent "tízen túli", egészen pontosan 14 egységnyi volt a miskolci vezetés, de a szakasz közepén egy 6-0-lal újra 10-en belülre került a vendéglátó. A hajrára a hazaiak belefáradtak megyei riválisuk üldözésébe, s egy 9-2-vel három perccel a befejezés előtt 15 pontos előnyt szerezve eldöntötte a mérkőzést a maga javára a sikeresen debütáló Puszta Dávid (19/9 pont, 4 lepattanó), valamint Kozák Márton (16/3 pont, 4-4 lepattanó, szerzett labda és gólpassz) és Cseh György (14 pont, 4 lepattanó) vezette MEAFC.

Elite Basket - Dunaharaszti MTK 39-117

Ha csak rövid időre is, de hosszabb kihagyás után visszatért az Elite pár kulcsjátékosa, ám a Somogyfoki Péter (11/9 pont, 3 lepattanó) és Tóth Bálint (10/6 pont - 13 lepattanó -, 3-3 lepattanó és eladott labda) vezette hazaiak csupán a páratlan negyedek egyes időszakaiban tudtak nagyobb ellenállást kifejteni a páros szakaszokban nyomasztó fölényben játszó Dunaharaszti ellen. A vendég együttes Bocsárdi Gábor (24 pont, 11 lepattanó, 6 gólpassz), Debreceni Gergő (23 pont, 8 lepattanó), dr. Franczva Ádám (17 pont, 10 lepattanó, 4 blokk), Fekete Bálint (16/12 pont, 9 lepattanó, 6 gólpassz), Haris Róbert (14/12 pont, 6 lepattanó, 5 gólpassz) és Jordan Santiago (12/6 pont, 5 lepattanó, 10 gólpassz) vezérletével simán győzött.

Békési SzSK - Bodrogi BAU Vásárhelyi Kosársuli 73-75

A második negyed közepén még 7 ponttal a vendég vásárhelyiek vezettek. Ekkor azonban egy 12-0-lal fordított, s 5 ponttal ellépett a Danijel Krsztics (22/12 pont, 9 lepattanó, 7 gólpassz), Balog Gábor (13/9 pont, 5 lepattanó), Cvijin Patrik (11/6 pont, 9 lepattanó, 6 gólpassz) és Nemanja Acsimovics (11 pont - 12 mezőnykísérlet -, 3-3 lepattanó és eladott labda) kosaraira alapozó Békés. Erre egy 7-1-gyel reagálva visszavette a vezetést a Kosársuli, s végül döntetlennel fordultak a csapatok. Térfélcsere után sem "eresztették" egymást, fej-fej mellett haladtak a felek, a negyedik negyed előtt 2 ponttal a hazaiak álltak jobban.

A játék a negyedik negyed közepéig hasonló mederben zajlott, majd egy 8-0-s "részhajrával" 6 ponttal elléptek a hazaiak. A végjátékra azonban új erőre kapott a Kelemen Balázs (20/9 pont, 4 lepattanó, 3-3 szerzett és eladott labda)-Varga Zalán (13/9 pont, 4 lepattanó)-Varga Ákos (13/6 pont, 5 lepattanó, 3 eladott labda, 8 gólpassz)-Semin Burko (11 pont - 12 mezőnykísérlet -, 17 lepattanó) kvartett vezette Hódmezővásárhely, amely egy 7-1-es rohammal egalizált. Az utolsó percre még egypontos hazai vezetéssel fordultak a felek, ám a vendéglátók már nem tudtak pontot szerezni, így egy duplával, majd a legvégén egy büntetővel a vendégek megfordították és megnyerték az izgalmas délkeleti derbit.

Újpest-MT - Pénzügyőr SE 76-85

A közelmúltban jelentős átalakuláson áteső, s a tabellán 9 hellyel ellenfele előtt álló újpesti gárda az első percekben még tartotta a lépést a jóval összeszokottabb Pénzügyőrrel, majd a vendégek egy parádés 19-4-es rohammal közel 20 pontos előnyre tettek szert a nyitó etap végére, s ezt szünetig gyakorlatilag meg is tartották. A második félidőt 6-0-lal indították a hazaiak, akik egyértelműen átvették a játék irányítását, és a szakasz hajrájában 5 pontosra csökkentették hátrányukat, a negyedik negyedre pedig 6 egységnyi vendég vezetéssel fordultak a csapatok. Ezt 6-2-vel kezdve "lélegzethez jutott", s 10 ponttal ellépett a Pénzügyőr.

Egy 8-3-mal a szakasz közepén 5 pontra még visszajött a Katona Bence (20 pont, 4-4 lepattanó és eladott, 3 szerzett labda, 7 gólpassz), Zoran Talley (19/3 pont - 20 mezőnykísérlet -, 7 lepattanó, 3-3 gólpassz, szerzett és eladott labda) és Varga Dániel (16 pont, 5 lepattanó, 4 eladott labda) ponterősségére építő Újpest. A kritikus helyzetekben rendre újítani képes vendégek azonban  egy 9-2-es futással 13 egységnyire hizlalták előnyüket, s végül Horváth Barnabás (27/15 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz), Kiss Lajos (17 pont, 7 lepattanó, 3 eladott labda), Szálas Gábor (12/6 pont) és Nemes Milán (12/3 pont, 4 lepattanó, 3-3 gólpassz, szerzett és eladott labda) vezérletével némileg meglepő, de teljesen megérdemelt győzelmet arattak Újpesten.

DEAC U23 - Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC 59-81

A szünetre megszerzett 20 pontos előnyének, egységes csapatmunkájának, azon belül pedig leginkább Geiger Bálint (17/9 pont, 5-5 gólpassz, szerzett és eladott labda), Kámán Bálint (17/6 pont, 3 lepattanó, 4-4 gólpassz és eladott labda), Kámán Kristóf (13/9 pont, 10 lepattanó) és Lógár Bence (12/3 pont, 11 lepattanó) eredményességének köszönhetően aratott magabiztos győzelmet a győri gárda a Gáspár Mátyás (14 pont, 4 lepattanó, 3 eladott labda)-Pollák Balázs (12/3 pont - 14 mezőnykísérlet -, 8 lepattanó, 3-3 gólpassz és eladott, 4 szerzett labda) kettős vezette, de igen gyenge tripladobó formát (4/26, 15,38%) kifogó debreceni fiatalok otthonában.

SMAFC 1860 KA - KTE-Duna Aszfalt U23 72-52

Az elsősorban Takács Erik (14/6 pont, 9 lepattanó) és Tóth Balázs (11/6 pont - 12 mezőnykísérlet -, 6 lepattanó, 12 eladott labda, 4 gólpassz) találataira támaszkodó kecskeméti fiatalok három negyeden át tartani tudták a lépést az ezúttal igen erős összetételben pályára lépő soproniakkal. A negyedik negyedben már egyértelműen a SMAFC akarata érvényesült, amely Sitku Márton (18 pont - 19 mezőnykísérlet -, 11 lepattanó), Csátaljay Péter (12/3 pont, 3 lepattanó) és Fazekas Csaba (11 pont, 7 lepattanó, 5 gólpassz) vezérletével végül 20 ponttal győzött.

Atomerőmű KSE Bonyhád - Ceglédi KE 82-68

A szünetig szerzett 13 pontos vezetésének, valamint Szalai Milán (29/12 pont, 3-3 gólpassz, szerzett és eladott labda), Baki Sándor (13/6 pont, 8-8 lepattanó és eladott, 3 szerzett labda, 6 gólpassz), Tömösváry Máté (12/6 pont, 8 lepattanó) és Pajor Dávid (12/6 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz) eredményes és hatékony játékának köszönhetően aratott meglepő, de teljesen megérdemelt győzelmet a Bonyhád a Tóth Zoltán (22/15 pont, 4 lepattanó), Csaba György (10/3 pont - 11 mezőnykísérlet -, 7-7 lepattanó és eladott labda), valamint Csákvári Csaba (10 pont - 11 mezőnykísérlet -, 8 lepattanó, 3 blokk) kosaraira alapozó éllovas Cegléd ellen.