Férfi egyetemi bajnokság: Hat csapat szórt legalább 100 pontot
24
2021
2021. november 24.  |  11:55
Nem fukarkodtak a héten a kosarakkal a férfi Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság résztvevői: a nyolc összecsapásból hat találkozón is legalább 100 pontot dobott a győztes - csupán két keleti csapat, a Nyíregyháza a Szeged ellen, a Miskolc pedig a Közgáz ellenében maradt 100 alatt a "nyerő" gárdák között. A keleti csoportban a DEAC játékosai női mezben jutottak 100 pont fölé Egerben, a BME pedig 70 ponttal múlta fölül az NKE együttesét. A nyugati csoportban minden győztes gárda három számjegyű ponttermést hozott össze. Három együttes is - a TF az ELTE, a Mosonmagyaróvár a SMAFC, a PTE-PEAC pedig a Veszprém otthonában - idegenben jutott 100 fölé, a SzoESE pedig odahaza dobott kerek 100-at a tartalékos Semmelweis Egyetem együttesének.

Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfiak

Keleti csoport, 7. forduló

Nyíregyházi Egyetemi SE - Szegedi RSC 93-59 (21-16, 21-16, 21-13, 30-14)
Nyíregyháza, Nyíregyházi Egyetem Sportcsarnok, 30 néző. V.: Sallai, Horányi.

Nyíregyházi ESE: Demeter 2, VIDA 19/12, TISZA 18/3, VERBA 17/3, Skorcov 12. Csere: Mokánszki 8/6, Bíró 4, Szilasi 2, BOLDEN 11. Edző: Bus Iván.

Szegedi RSC: Kamenik 8, Lőrincz 8, BELLA 15/6, Csornai 10/3, CSERVÁK 8. Csere: Viktor 6, Szabó 2, Balog 2. Edző: Kiss Zsolt.

Bár nem dobott igazán jól, sokkal hatékonyabban lepattanózott a hazai csapat, amely a félidő végére a precízen 5-5 ponttal megnyert első két negyedével 10 pontos előnyt szerzett. A második félidőben a vendégek egyre több hibát vétettek, palánk alatt rendre alul maradtak. A Vida Zoltán-Verba Szabolcs-Tisza Bálint trió felváltva dobta a kosarakat, s vezette végül fölényes győzelemre a nyíregyházi együttest, a szegediektől pedig Bella Ádám eredményessége emelkedett ki. Sportszerű mérkőzésen nyert a hazai csapat.

Bus Iván: - Örülök az újabb győzelemnek! Remélem, hogy jövő héten, a hosszú szünet előtt három győzelemre tudjuk nyújtani a szériát. További sok sikert kívánok a Szeged csapatának!

Kiss Zsolt: - Gratulálok a Nyíregyházi Egyetemnek, teljesen megérdemelten nyertek! Azt gondolom, hogy a játék minden elemében többet mutattak nálunk, de a támadólepattanóban olyan hatalmas különbség volt a javukra, hogy nem is lehetett más a végeredmény, mint amit a tábla mutat. Sok sikert kívánok!

Eszterházy SC - DEAC 69-105 (21-24, 8-29, 18-22, 22-30)
Eger, Eszterházy Sportcsarnok, 20 néző. V.: Takács, Bene.

Eszterházy SC: Kerekes 7, Kelemen 3, POMÁZI 33/3, Bocsi, Kátai 3. Csere: Hőgerl B. 4, Vörös, BENYOVSZKI 19/15. Edző: Máté Balázs.

DEAC: CSOMOR 16, Velkey 3, Fülöp 2, SÓLYOM 11, BERZI 18/12. Csere: CZERMANN 20, SZEKERES 10, Zsuga 3/3, KURUCZ 16/12, Sipos 6. Edző: Tankó István.

Az első negyedben sikeres távoli dobásokkal, elsősorban Benyovszki Mihály jóvoltából a hazaiak jól tartották magukat. A folytatásban  viszont pontatlanná vált az egri együttes csapatjátéka, és a nagyobb tudását érvényre juttató DEAC szünetig tetemes előnyre szert téve gyakorlatilag el is döntötte a találkozót. A második félidő nagy dobópárbajt hozott, amelyben a mezőny messze legeredményesebb játékosa, Pomázi Patrik vezetésével egyenrangú ellenfél volt az Eszterházy SC. A DEAC azonban a palánkok alatt két dupla-duplát elérő játékosa, Czermann Patrik (20 pont, 12 lepattanó) és Szekeres Ferenc (10-10 pont és lepattanó) vezetésével a lepattanóharcot 48-26-ra nyerve magabiztos győzelmet aratott.

Máté Balázs: - Gratulálok Pomázi Patriknak és az ellenfélnek!

Tankó István: - Örülök, hogy a hiányzók ellenére mindkét csapat számára hasznos mérkőzést játszottunk. Örülünk, hogy megtudtuk szerezni a győzelmet. Innen is üzenjük Nánási Dániel technikai vezetőnknek, hogy rengetegbe fog kerülni, hogy a női csapat mezében kellett játszanunk.

Miskolci Egyetem – Közgáz SC és DSK 85-66 (21-19, 29-15, 15-18, 20-14)
Miskolc, Egyetemi Körcsarnok, 50 néző. V.: Domán, Vaszi.

MEAFC: KOZÁK M. 20/3, KOZÁK B. 13/3, Sándor 8/6, SZICSÁK 19, Ragályi 4/3. Csere: SZŐKE 14, Bíró 7, Orliczki. Edző: Béres Dávid.

Közgáz: Kutrovich 9/6, Laczó 7/3, Németh 4, ÚR 19, KOMMA 10. Csere: Korompai 5/3, Bartha 10, Kiss 2, Kereszty, Papp. Edző: Vladár Csaba.

Két jó formában lévő csapat játszott egymás ellen. A hazai együttes szerezte az első kosarat, de a vendégek máris válaszoltak rá. Az első negyedben fej-fej mellett haladt a két gárda (21-19). A kis szünet után a "felpörgő" hazaiak elléptek, majd a végül dupla-dupláig jutó Komma László (10 pont, 11 lepattanó) palánkrengető zsákolása átmenetileg demoralizálóan hatott a vendéglátóra. A félidő vége aztán újra a Miskolcé volt, amely az idősebb Kozák fivér, Márton vezérletével megnyugtató előnyt szerzett a szünetre (50-34). Mindez nem törte meg a Közgázt, amely elsősorban magas, palánk alatti játékosai révén 10 ponton belülre került. A hazaiak rendezték soraikat, s a záró etap előtt újra "tízen túli" különbséggel vezettek. Az utolsó játékrészben a miskolciak növelni tudták előnyüket a büntetők értékesítésével hadilábon álló Közgázzal szemben, s végül biztos, közel 20 pontos győzelmet arattak.

Béres Dávid: - Kemény mérkőzésre számítottam, megérzésem bebizonyosodott. Mindkét csapat nagyon akart, minden egyes labdáért csúsztak-másztak. Hazai és vendég részről is voltak szép befejezések. Gratulálok a csapatomnak, igazi férfimunkát nyújtottak!

Vladár Csaba: - Gratulálok a Miskolcnak! A jobb csapat nyert. Az első félidő gyenge védekezése után nagy hátrányba kerültünk, majd a hazaiak jó ritmusban játszva megtartották előnyüket.

BME-MAFC – NKE SE 117-47 (32-8, 27-17, 28-8, 30-14)
Budapest, Tüskecsarnok, 20 néző. V.: Gaál, Polonkai.

BME-MAFC: Svéda 8, LÁNG-MITICZKY 11/9, Horváth 1, ROZS 21/3, SZÁNTÓ 25. Csere: VANTAL 8, PÁSZTOR 4, RADOS 6, BÓR 14, Csapó 7, KÓSA 10, Vargovics 2. Edző: Weisz-Tiba Klára.

NKE SE: PILINSZKI 20/6, Komlós 4, Tóth 4, PÓCZOS S. 10/3, PÓCZOS M. 7. Csere: Mitiner 2, Veres, Darvas, Pálvölgyi, Lőrincz. Edző: Mészáros István.

A mérkőzés elején nehezen kezdtek koncentrálni a csapatok. A hazaiak óriási dobókedvvel indítottak, de eleinte keveset találtak. A vendégek pedig kissé félénken kosárlabdáztak, ritkán jutottak helyzetbe. Aztán 5 perc bemelegítő jellegű szaladgálás után a BME-s fiúk elkapták a fonalat, és Rozs Máté (21/3 pont, 11 lepattanó, 5 assziszt, 29 VAL) vezetésével elkezdtek védekezni, melyből rendre gyors támadásokat vezettek, és könnyű kosarakat szereztek 5 percig őrült tempóval sokkolva az NKE csapatát. Így lett hirtelen 32-8 az állás a negyed végére, melyből Bór Milán (14 pont, 5 lepattanó, 3 assziszt, 14 VAL) is kivette a részét. A második negyedben a Póczos testvérek, Mátyás (7 pont, 10 lepattanó) és Sándor (10/3 pont, 4 lepattanó) vezetésével ébredeztek a vendégek. Pilinszki Máté (20/6 pont, 6 lepattanó, 3 szerzett labda) is "bejelentkezett", majd az utolsó 3 percben Szántó Levente (25 pont, 18 lepattanó, 5 blokk, 49 VAL) jóvoltából megint közönségcsalogató, látványos hazai játékkal nőtt tovább a BME-MAFC előnye.

A harmadik negyedben nagyjából 3 percig tudott lépést tartani az NKE vendéglátójával, majd a Svéda Szabolcs-Szántó-Rados Balázs trió vette át a légteret, és roppant agresszív védekezésből 20-2-t repesztett. Jól szállt be a padról Pásztor Mátyás, aki mezőnyben nyújtott kiemelkedő teljesítményt, valamint Csapó Gábor is, aki sorra szerezte a pontokat. A záró etapban Pilinszki magányos harcosként szólt közbe újra és újra, bár a műszakisok lehengerlő tempót diktáltak végig hosszú kispadjuknak köszönhetően. BME-MAFC oldalon Vantal András (8 pont, 8 lepattanó, 3 assziszt, 16 VAL) forgatta eredményesen a karmesteri pálcát. Jól szállt be a padról Kósa Gergely (10 pont, 6 lepattanó, 14 VAL), akinek ez volt az első MEFOB mérkőzése. Az összesen 114 (77 BME-MAFC, 37 NKE SE) lepattanó sokat elárul a dobószázalékról, de ezzel együtt sok pont született a mérkőzésen. A BME-MAFC játékosai 35 assziszttal szolgálták ki egymást. A faultok mennyisége pedig hűen tükrözi az összecsapás barátságos légkörét.

Weisz-Tiba Klára: - Sok mindennek örülünk ma: a múlt heti vereség nyomai alig láthatók, a csapat továbbra is magas színvonalon tud védekezni akár hosszú időn keresztül, és újra felavattunk két fiatal játékost, akik nem ijedtek meg a feladattól. A meccs legszebb része azonban számomra a csapatfotó volt a legvégén, ahol Lujó „bácsit” régi kosarasai körbevették, és átkarolták őt. Ezért érdemes ezt csinálni!

Mészáros István: - Megpróbáltunk ma kosárlabdára emlékeztető játékot mutatni. Ez néha sikerült is. Gratulálok a BME-nek!

Nyugati csoport, 6. forduló

ELTE BEAC - TFSE 93-106 (15-33, 21-15, 24-33, 33-25)
Budapest, Tüskecsarnok, zárt kapuk mögött. V.: Bagi, Nagy-Pál.

ELTE BEAC: Réti, TÓTH M. 10, BORSOS 24/3, Harsányi 4, MORAUVSZKI 10. Csere: GYAPJAS 19/9, JÓNÁS 22/6, Somosi 4, Molnár, Kis. Edző: Csányi Zoltán.

TFSE: KOPÁCSI 14/12, LAMAN 17/12, POLGÁRDY 24/9, KIRÁLY 22/3, HORVÁTH G. 12. Csere: Pataki 1, Szlávik 4, Lepsik 6, Kovács B. 3, Velkey 3. Edző: Boros Zoltán.

Élvezetes mérkőzést hozott a két csapat találkozója. Az elejét nagyon megnyomta a TF együttese, míg az ELTE játékosai kicsit megilletődötten kezdték a játékot a nyugati csoport favoritja ellen. Jelentős különbség alakult ki ennek megfelelően a két gárda között. Aztán a második negyedben magukhoz tértek az ELTE fiataljai, szigorítottak az addig meglehetősen gyámoltalan védekezésükön, aminek meg is lett az eredménye: sikerült kicsit közelebb kapaszkodniuk az ellenfelükhöz. Amikor hatalmas szívvel a dupla-dupla közelében járó Borsos Balázs, valamint két kispadról beszállva rendkívül eredményes játékosuk, Gyapjas Máté és Jónás Bence vezérletével 10 pont alá sikerült faragniuk a hátrányt az ELTE diákjainak, akkor azonban mindig érkezett a dupla-dupláig jutó Király Zalán (22 pont, 12 lepattanó) vezette TFSE külső mezőnyjátékosaitól, Kopácsi Ákostól, Laman Richárdtól vagy Polgárdy Ádámtól egy-egy jól időzített (három)pontos távoli dobás, ami el is döntötte a mérkőzést.

Csányi Zoltán: - Nem ilyen kezdésre számítottunk, enerváltan, kissé kishitűen indítottuk a mérkőzést. Puhán védekeztünk, kapkodva támadtunk - nem is lehetett más az eredmény, mert ellenfelünk könyörtelenül kihasználta a gyengébb periódusunkat. Tulajdonképpen ezt a "hátizsákot cipeltük" magunkkal a mérkőzés hátralévő szakaszában. Kár érte. Ugyanakkor büszke is vagyok a csapatomra, mert ezzel a teherrel is tartottuk magunkat, csökkentettük a hátrányunkat, sőt, esetenként még az a lehetőség is megcsillant, hogy utolérjük a Testnevelési Egyetem csapatát, ami végül sajnos nem sikerült. Természetesen gratulálok a TFSE-nek! Azért azt jó volt látni, hogy van tartása a csapatunknak!

Boros Zoltán: - Az elején jól és pontosan játszottunk, így sikerült jelentős előnyre szert tennünk, aztán a második negyedtől magukhoz tértek az ELTE fiataljai. Feljavult a játékuk, a mi védekezésünk ugyanakkor nem úgy működött, ahogy kellett volna, így közelebb tudtak kerülni az ELTE diákjai, amiért gratulálok nekik!

SMAFC - Mosonmagyaróvár Széchenyi Egyetem MOGAAC 82-119 (22-35, 15-31, 19-28, 26-25)
Sopron, Krasznai Ferenc Sportcsarnok, 50 néző. V.: Tóth, Rokob.

SMAFC: Heiszenberger 3/3, Vercher 13/9, HAJNAL 9/9, FÜZI 37, Szegedi 6. Csere: Balogh 6, Erdős, Fekete, Janzsó 6, Kertész 2, Barcza. Edző: Farkas Dávid.

Mosonmagyaróvár SZE: KÁMÁN 23/9, GEIGER 18/9, Bakon 10/6, GOSZTOLA 21, Horváth Á. 7. Csere: Friedl, SZABÓ M. 12/3, VARGA T. 13/9, HÁGEN 15/3, Vass. Edző: Laky Tibor.

Jó iramban kezdte a hazai csapat a mérkőzést, két perc elteltével 8-0-s előnybe kerültek az újfent Füzi Róbert vezette soproniak. Ekkor azonban felébredt és sebességet váltott a címvédő mosonmagyaróvári alakulat. Gyors támadások, könnyű vendég kosarak jellemezték ezt a szakaszt, és folyamatosan nyílt az olló. Először tíz, majd a félidőre húsz pontra nőtt a különbség, elfogyni látszottak a hazai remények. A második félidőre sem változott a játék képe: a vendégek két fürge játékmesterük, a két Bálint, a tripla-dupla közelében járó Geiger (18 pont, 10 lepattanó, 9 gólpassz) és a szintén "mutatós" dupla-duplával záró Kámán (23 pont, 14 gólpassz) vezérletével továbbra is domináltak, és tovább nőtt az előnyük. A záró szakaszban egyik csapat sem fektetett már nagy hangsúlyt a védekezésre, szinte minden támadásból pontok születtek, és a sebesség is alábbhagyott már. A vendégek kiváló dobószázalékot nyújtottak mezőnyből, a hazaiak pedig gyenge napot fogtak ki, így a csapatként remekül működő, hét, legalább 10 pontot szerző játékost felvonultató címvédő fölényes győzelmet aratott.

Farkas Dávid: - A szezon leggyengébb teljesítményét nyújtottuk, főleg ami a védekezésünket illeti. Sajnos ezáltal támadásban sem találtuk a ritmust, és a második félidőre már teljesen szétesett a játékunk. Gratulálok a teljes csapattal felálló vendég együttesnek, amely extra dobóteljesítményt nyújtott! Rólunk ez sajnos nem volt elmondható ezen a mérkőzésen.

Laky Tibor: - Nagyon készültünk erre a mérkőzésre. Kicsivel nehezebb összecsapásra számítottunk, de a fiúk jó dobóformát fogtak ki. Szerintem az első félidő után már csak a végeredmény volt kérdéses. Mindkét csapatnak gratulálok a helytállásért!

SzoESE – Semmelweis Egyetem 100-65 (19-12, 27-17, 31-19, 23-17)
Szombathely, 30 néző. V.: Esztergályos, Antoni.

SZOESE: KISS 12/6, HORVÁTH 21/3, VICZE 20/3, SCHVEIGHOFFER 18/6, Oroszi 5. Csere: Papp, Schöll 8, Frisnyák 5, MONEK 11/9. Edző: Kéri Péter, Mészáros Máté.

Semmelweis Egyetem: Vámosi 16, Körmöczi 2, Molnár 10, JANKÓ 29/15, Schirer 8/6. Mb. edző: Hegyi Hanna.

A SzoESE egy hete egy végletekig kiélezett meccsen, háromszoros hosszabbítás után veszítette el veretlenségét, így volt javítani valója a hazai gárdának, a SOTE pedig szerette volna feledtetni az ELTE elleni nagyarányú vereségét. A hazaiak, bár nem játszottak jó ritmusban,  főként Horváth Csaba játékára építve már az első negyedben ki tudtak alakítani egy közel 10 pontos előnyt. A második negyed elején közelebb kerültek a vendégek, de a SzoESE egy időkéréssel rendezte védekezését, és a vendéglátók egy 14-0-s rohamot produkáltak a félidő előtt, amivel magabiztossá tették az előnyüket. A fordulás után fokozatosan nyílt az olló a csapatok között. Kéri Péter minden játékosának lehetőséget adott a bizonyításra, és ők éltek is ezzel. A vendégek, bár egyre jobban fáradtak, a nagy különbség ellenére is végig küzdöttek a meccsen. Hazai oldalon most is kiemelkedett Horvát Csaba 21 pontos és 10 gólpasszos dupla-duplája és szintén dupla-duplát ért el Kiss Mihály 12 ponttal és 11 gólpasszal. A vendégeknél Jankó Árpád 27 pontja és 11 lepattanója ért dupla-duplát.

Kéri Péter: - A múlt heti, budapesti izgalmak után nem bántam annyira, hogy egy könnyebb meccset játszottunk. Most is nehezen találtuk a jó ritmust, de ez betudható az utóbbi hetek terhelésből fakadó fáradtságnak is. Örülök, hogy mindenki sokat tudott játszani, és hozzá is tettek a csapat teljesítményéhez.

Hegyi Hanna: - Elégedett vagyok a fiúk hozzáállásával. Sajnos a sok hiányzónk miatt elfáradtunk a második félidőre. Gratulálok a SzoESE-nek a győzelemhez!

Veszprémi Egyetem SC - PTE-PEAC 62-103 (13-30, 12-19, 25-22, 12-32)
Veszprém, 20 néző. V.: Szőcs, Novák.

Veszprémi Egyetem SC: PIUKOVITS 12, Rehák 8/6, Moravetz 10, RÓZSÁS 17/15, Slavóczki 4. Csere: Mogyorósi H. 9, Kátai 2, Lukenics, Kubik, Szőke. Edző: Mérész Csaba.

PTE-PEAC: SIMON 16/6, Mogyorósi D. 8, LAJOS 14, Pontyos 8, GRISZHÁBER 16. Csere: Vad 9/3, GERGELY 10, Zalay 6/6, NÉMETH Z. 14, Szilágyi 2. Edző: Moosz Milán.

Nem indult jól a találkozó a veszprémiek szempontjából, a 4. percig kellett várni az első hazai kosárra (2-8). A pécsiek gyors és eredményes akciókkal mentek előre, a VESC viszont gyengébb dobóteljesítménye miatt már az első etap végére jelentős hátrányba került (13-30). A második játékrészben sem változott a játék képe, egyértelműen a PTE-PEAC akarata érvényesült (25-49). A nagyszünetet követően azonban a lelkes és nagy szívvel küzdő házigazdák egy 10-2-es rohanással nyitottak (35-51). Ez a sorozat a negyed hátralévő perceiben is lendületben tartotta a hazaiakat, akik így három pontot faragni tudtak a különbségből (50-71). Az utolsó felvonásban aztán az erejükkel elkészült hazaiak már nem tudták feltartóztatni a baranyai gárda rohamait, így a találkozó 62-103-as végeredménnyel zárult.

Mérész Csaba: - Három negyedig tartották magukat a srácok. A harmadik játékrészben kifejezetten jól játszottak, fel is tudtak zárkózni, ám a negyedik negyedre elfogyott az erejük. Ezt követően már a Pécs akarata érvényesült. A negyedik negyedben igyekeztem mindenkinek lehetőséget adni, aki addig kevesebb játékpercet kapott.

Moosz Milán: - Griszháber Oszkár klasszisával sikerült elérnünk a győzelmet. Köszönjük szépen a játékot a lelkes veszprémi csapatnak!

Fotó: BME-MAFC