Férfi NB I B: Szigetszentmiklósi BKG-brillírozás, pápai parádé Cegléden
26
2021
2021. április 26.  |  10:54
Biztosan verte a Nyíregyháza a Vasast, 132 pontot dobva erődemonstrációt tartott a BKG a MAFC ellen a férfi NB I B piros csoportjában az elődöntők első mérkőzésein. A zöld csoport egyik elődöntőjén született az elmúlt hét bombameglepetése: a vásárhelyiek ellen pályahátrányból a négy közé jutó Pápa remek dobóformát kifogva, parádés játékkal tudott nyerni a csoportgyőztes, az alapszakaszban saját pályáján veretlen Cegléd otthonában. A másik ágon az Óbuda, ahogy az alapszakaszban kétszer is, ismét legyőzte nagy csatában az Újpestet.

Az 1-4. helyért

Hübner-Nyíregyháza BS - Vasas Akadémia 88-72

Nekiesett az alapszakasz győztese az elődöntőbe az ötödik helyről bejutó, a Salgótarjánt pályahátrányból legyőző Vasasnak, s a nyitó negyed közepén 18-9-re vezetett. A szakasz második fele nagy dobópárbajt, s kiegyenlített játékot hozott. A második negyedet is a hazaiak kezdték jobban, s egy 6-0-s rohammal 15 pontosra növelték előnyüket. A szakasz közepén egy 8-0-lal 10 ponton belülre került a fővárosi gárda, de a félidőt egy 10-2-es futással és 17 pontos előnnyel zárta az Emmanuel Ubilla (26/18 pont, 3 lepattanó, 8 gólpassz)-Tóth Gergely (24 pont, 6 lepattanó, 4 eladott labda)-dr. Mohácsi Máté (10/6 pont, 5 lepattanó, 3 eladott labda, 6 gólpassz) trió vezette Nyíregyháza. Szünet után egy ideig állandósult a 15 és 20 pont közötti hazai vezetés, majd a harmadik negyed közepén 20 pont fölé nőtt a különbség. A szakasz végén 20 ponton belülre került a főként Moravcsik Áron (18/9 pont, 4 gólpassz), Medve Máté (13/6 pont, 4 lepattanó, 3 eladott labda), Radics Gerzson (13 pont, 6 lepattanó, 4 szerzett labda) és Farkas Attila (11/9 pont) kosaraira alapozó Vasas. A záró etapot 7-0-lal kezdve 26 pontosra növelte előnyét a Nyíregyháza, s ezzel végképp eldöntötte a párharc első mérkőzését.

A párharc állása: 1-0 a Hübner-Nyíregyháza BS javára.

BKG Príma Akadémia - MAFC 132-84

Az első félidőben erődemonstrációt tartva, 73 pontot, benne 60%-os találati aránnyal 9 triplát dobva 28 pontos előnyt szerzett szünetre Nagy Botond (28/15 pont, 3 eladott labda, 12 gólpassz), Nagy Simon (23/9 pont, 3 eladott labda, 4 gólpassz), Nagy Benedek (19/12 pont, 4 szerzett labda, 10 gólpassz), Davante Cooper (19 pont, 4 lepattanó, 2 blokk) és Armaghani Ármin (10 pont, 5 lepattanó) vezérletével a BKG - pedig a MAFC 45 pontja sem mondható kevésnek. A Misek Levente (13/6 pont), Csapai Péter (13 pont, 11 lepattanó, 6 eladott labda), Polgárdy Ádám (12/3 pont, 4 eladott labda), Tóth Péter (11/9 pont, 3 lepattanó, 4 eladott labda, 6 gólpassz) és Kovács Ádám (10 pont, 3 eladott labda) pontjaiban bízó vendégek csak a harmadik negyedben tudták kiegyenlítetté tenni a játékot. A záró etapban 40-et "vágtak" a hazaiak, akik végül 62.5%-kal (15/24) triplázva, 48 pont különbséggel nyerték az elődöntő első meccsét.

A párharc állása: 1-0 a BKG Príma Akadémia javára.

Az 5-8. helyért

NKA Pécs - Salgótarjáni KSE 86-83

A második negyed közepéig fej-fej mellett haladtak a csapatok. Ekkor egy 11-4-es futással 8 ponttal megugrottak a Valentino Karanfilovski (17/6 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz), Dominik Herendic (15 pont, 9 lepattanó), Molnár Marcell (14 pont - 16 mezőnykísérlet -, 3-3 lepattanó és eladott labda), Boinitzer Dávid (13/3 pont, 6 lepattanó) és Sömenek Martin (13/3 pont, 4 lepattanó) eredményességére építő vendégek, ám egy 11-2-vel fordítottak a pécsi fiatalok. A szakasz vendég duplával, és minimális nógrádi vezetéssel zárult. A harmadik negyedben sem "eresztették" egymást a felek, váltott vezetéssel, fej-fej mellett haladtak a csapatok. Ez így ment egészen a negyedik negyed közepéig, amikor egy 7-0-lal elléptek a Sedin Karavdic (21/3 pont - 22 mezőnykísérlet -, 7 lepattanó), Kollár Bence (15 pont, 7 lepattanó, 4 gólpassz), Rosic Uros (12/6 pont), Kocsis Zalán (11 pont, 14 lepattanó, 3-3 szerzett labda és gólpassz) és Gáspár Mátyás (10/6 pont, 4 lepattanó) találataira támaszkodó hazaiak. A Salgótarján nagy hajrába kezdett, 2 pontra még visszajött, de végül 3 pontos pécsi siker született.

HOYA-Pannon Egyetem Veszprém - Budapesti Honvéd SE 75-92

Ha szűken is, de minden negyedet megnyerve győzött Tóth Bence (19/6 pont, 5 lepattanó, 3 eladott labda, 10 gólpassz), Szatmári Zsombor (13/6 pont, 13 lepattanó), Stefán Dávid (12 pont, 7 lepattanó) és Kármán Domonkos (10 pont) vezérletével, a lepattanócsatát 56-37-re nyerve, s Madár Andrást 3 ponton tartva a Honvéd a Nebojsa Dukics (17/9 pont, 5 lepattanó, 2-2 eladott labda, gólpassz és blokk)-Szabó Péter (17/3 pont, 7 lepattanó, 3 gólpassz)-Futó Balázs (13 pont, 4 lepattanó) trió vezette Veszprém otthonában.

A párharc győztese: a Budapesti Honvéd SE kettős győzelemmel.

A 9-12. helyért

Nagykőrösi Sólymok KE - TF-BP 83-81

A párharc döntő, harmadik találkozóját a vendégek kezdték jobban, 10-4-gyel. Hullámzó volt a játék: hol az egyik, hol a másik csapat mutatott be egy-egy rohamot, a nyitó negyed végén döntetlenre álltak a felek. A "hullámvasutazás" a második negyedben is folytatódott: előbb 7 ponttal elléptek a hazaiak, majd fordítottak a fővárosiak. Ekkor egy 12-0-s rohammal nagyobb előnyt szerzett a Lakosa Ákos (27/9 pont, 3-3 gólpassz, szerzett és eladott labda), Kovács Soma (21/3 pont, 8 lepattanó) és Molnár Miklós (15/9 pont, 5-5 lepattanó és gólpassz) ponterős, jó játékára építő Nagykőrös, amely 9 pontos vezetéssel térhetett pihenőre. A fordulás nagy fordulatot hozott: a Rozs Máté (22 pont, 7 lepattanó)-Kerkai Ákos (20/6 pont, 11 lepattanó, 6 eladott labda, 7 gólpassz)-Nagy Szabolcs (14/9 pont, 6 lepattanó) trió vezette vendégek egy szédületes 16-2-t "repesztettek" a harmadik negyed első felében, s ennek köszönhetően 5 pontos előnnyel fordulhattak a negyedik negyedre. Ráadásul ez is fővárosi pontokkal indult, ám egy 11-2-vel a "szárnyra kapó" Sólymok együttese visszaszerezte a vezetést. A hajrában volt már 8 pontos is a hazai előny, ám a TF-BP nem adta olcsón a bőrét. Nagyot hajráztak a vendégek, de 2 pont végül megmaradt a Nagykőrös előnyéből.

A párharc végeredménye: 2-1 a Nagykőrösi Sólymok KE javára.

A 13-14. helyért

MTK-Elite Basket - MEAFC-Miskolc 72-74

A kiesett csapatok csatájának második mérkőzésén az első félidőben egyértelműen a vendég borsodi gárda akarata érvényesült, amely Kozák Márton (27/3 pont, 4 lepattanó, 3-3 szerzett és eladott labda, 5 gólpassz), Kozák Bertalan (16/9 pont, 5 lepattanó, 3 szerzett labda), Homoki Donát (13/3 pont - 15 mezőnykísérlet -, 11 lepattanó) és Lippai Szabolcs (12 pont, 6 lepattanó) találataira, no meg a végül 47-36-ra megnyert lepattanózásra alapozva jóval hatékonyabban, pontosabban játszva ellenfelénél 15 pontos előnyt szerzett szünetre. A fordulás óriási fordulatot hozott: összeállt az MTK védekezése, s ettől a támadójátéka is jobb ritmusú, eredményesebb lett. A harmadik negyedben a Láncos Krisztián (23 pont, 8 lepattanó, 3 eladott labda, 5 gólpassz)-Hegedűs Attila (13 pont, 10 lepattanó, 7-7 lepattanó és gólpassz, 8 (!) blokk, 42 VAL) kettős vezérletével le is dolgozta hátrányát a hazai együttes. Ez azonban úgy tűnt sokat kivett a vendéglátóból: a záró etap első felében egy 16-7-es rohammal 9 ponttal elhúzott a MEAFC. Óriási hajrába kezdett az MTK, amely egy 13-6-ot "repesztett", de 2 pont megmaradt a miskolciak előnyéből.

A párharc végeredménye: 2-0 a MEAFC javára.

Az 1-4 helyért

Ceglédi KE - Conoil MOTAX KC Pápa 81-100

A hatalmas dobópárbajt hozó nyitó negyed után 5 ponttal vezettek a bátran, felszabadultan kosarazó vendégek, akik 9-0-lal indítva a második etapot a 12. percben 14 ponttal elléptek. Rendezte sorait, s rövid időre 10 ponton belülre került a Fekete Viktor (17/15 pont - 5/6 tripla -, 4-4 lepattanó és gólpassz), Kovács Bálint (16 pont, 6 lepattanó) és Edward Dobbs (12/3 pont - 14 mezőnykísérlet -, 3 gólpassz) eredményességére építő Cegléd. A félidő hajrája feszült légkörben telt, mindkét oldalon volt 1-1 technikai. Ebből a vendégek jöttek ki jobban, akik 15 ponttal vezettek szünetben. A második félidő két hazai kosárral indult, a 10 pontos lélektani határ közelébe került a Cegléd.

Erre azonban egy három triplát is magában foglaló 11-0-s sorozattal felelt a Sonyák Béla (28/15 pont - 6/7 dupla, 5/6 tripla -, 7 lepattanó, 5 gólpassz, 41 VAL)-Koma Dániel (18/3 pont, 5 lepattanó)-Hódi Patrik (14/12 pont, 5 lepattanó, 6 gólpassz)-Murai Gábor (11/3 pont, 4 eladott labda, 5 gólpassz)-Erdei Márk (9/6 pont - 1/1 dupla, 2/2 tripla -, 3 gólpassz) "ötösfogat húzta" Pápa, amelynek előnye 20 pont fölé nőtt. A szakasz közepén állandósult a 20 pont körüli különbség, majd a negyed hajrájában jött egy újabb 10-0-s pápai "száguldás": a vendégek óriási meglepetésre 29 pontos vezetéssel várhatták a záró etapot. Ebben Kálmán László már pihentette csapata több kulcsjátékosát, a meglepő, de teljesen megérdemelt pápai siker egy pillanatig sem forgott veszélyben. A pápaiak remek dobóformát fogtak ki, 55%-kal (16/29) tripláztak a távolról alig 30%-os (8/26) hatékonysággal célzó ceglédiekkel szemben. A Pápa az alapszakasz-győztes, s a szezon eddigi részében saját pályáján veretlen Cegléd otthonában elért bravúrjával egy győzelemre került a döntőtől.

A párharc állása: 1-0 a Conoil Motax KC Pápa javára.

Óbudai Kaszások KA - Újpest-MT 86-82

Jobban kezdtek a vendégek, akik az első negyed közepéhez közeledve 9-3-ra, a szakasz hajrájában pedig 20-10-re vezettek. A szakasz végén 6-ra csökkent az Újpest előnye. A második etap sokáig amolyan húzd meg-ereszd meg jelleggel zajlott: többször is szorossá tették a meccset az óbudaiak, de a kritikus helyzetekben a Pollák Árpád (19/15 pont, 3 lepattanó), Horváth Kristóf (14/9 pont, 5-5 lepattanó és gólpassz, 6 eladott labda), Ivosev Tamás (13 pont, 11 lepattanó, 3 eladott labda), Horváth Ákos (11/3 pont - 12 mezőnykísérlet -, 4 szerzett, 3 eladott labda, 7 gólpassz) és Csaba György (10 pont, 6 lepattanó) kosaraira alapozó Újpest rendre újítani tudott, s ellépett. A félidő végén nagyon kijött a lépés a Kaszások csapatának, amely egy 11-3-as rohamot kivágva fordított, s 2 pontos előnnyel térhetett pihenőre.

Szünet után, ha úgy tetszik, lendületben maradt a Steve Rosemond (20/6 pont, 8 lepattanó, 3-3 gólpassz és eladott labda), Puszta Dávid (19/6 pont, 5-5 lepattanó, szerzett és eladott labda, 4 gólpassz), Bencsik Barnabás (19/6 pont, 3 lepattanó) és Varga Dániel (12 pont, 11 lepattanó, 4-4 gólpassz és eladott labda) eredményes, hatékony játékára, és a végül 50-41-re megnyert lepattanózásra építő Óbuda, amely a szakasz első felét 13-7-re nyerve 8 ponttal ellépett. Egy villámgyors 7-0-lal 1 pontra feljött az Újpest. A negyed hajrájában rendezte sorait az Óbuda, amely a negyed hajrájában egy 12-5-ös rohammal visszaállította a 8 pontos különbséget. A negyedik negyedet egy 11-4-es 3 perccel indítva 1 pontra feljött a Megyeri Tigrisek csapata, de fordítani nem tudott. A szakasz közepén egy 7-0-lal 8 ponttal újfent megugrott a Kaszások együttese. Bár a vendégek mindent megpróbáltak, az utolsó percben 2 pontra feljöttek, de a végjátékban a büntetőknél nem remegtek meg a hazai kezek, így az Óbuda szerzett előnyt a párharcban.

A párharc állása: 1-0 az Óbudai Kaszások KA javára.

Pénzügyőr SE - Békési SzSK 92-77

Viharosan kezdtek a vendég viharsarkiak, akik a 4. percben 15-6-ra vezettek. Rendezte sorait, s a negyed végére 3 pontra feljött a Pénzügyőr, amely a második etapot 10-2-vel indítva át is vette a vezetést, s 8 pontos előnnyel térhetett pihenőre. A folytatásban egészen a negyedik negyed közepéig kézben tartotta az irányítást, s fokozatosan növelte előnyét az elsősorban Baranyi Péter (28 pont, 10 lepattanó), Horváth Barnabás (18/6 pont, 3 lepattanó) és Kovács Marcell (12/3 pont) eredményességére építő Pénzügyőr, amely csaknem 20 ponttal elhúzott. A hajrában kicsit közelebb került a Hargitai Krisztián (26/3 pont, 5 lepattanó, 3 szerzett labda)-Danijel Krsztics (23/18 pont, 6 lepattanó)-Balog Gábor (10 pont, 4-4 lepattanó és szerzett labda) trió vezette Békés - végül a Pénzügyőr 15 pontos előnyt szerzett a visszavágóra.

Atomerőmű KSE Bonyhád - Vásárhelyi Kosársuli 113-93

Nem a védekezésről szólt a találkozó, amelyen az első félidőben, különösen a 35 pontos második negyednek, valamint Varga Ákos (29/9 pont, 9 lepattanó, 4 szerzett, 6 eladott labda, 7 gólpassz), Varga Zalán (24/9 pont, 6 lepattanó, 3 szerzett labda), Bodócsi Benjámin (13/3 pont, 5 eladott labda, 7 gólpassz), Bálint Erik (10/3 pont, 6 lepattanó) és Rostás Imre (10 pont) eredményességének köszönhetően a vendég vásárhelyik még tartották a lépést a bonyhádiakkal. Szünet után viszont már egyértelműen a Dorogi Gergő (25/3 pont, 6 lepattanó), Gulyás Milán (17/15 pont, 3 szerzett labda), Pupp Bence (15 pont, 4-4 lepattanó és eladott labda, 7 gólpassz), Baki Sándor (14/3 pont - 5/5 dupla, 1/1 tripla és büntető -, 5-5 lepattanó és gólpassz), Somogyfoki Szabolcs (13/3 pont - 5/5 dupla, 1/1 tripla -, 3 lepattanó, 5 gólpassz) és Kalmár Viktor (10 pont, 3 gólpassz) hatékony és eredményes játékára építő Bonyhád akarata érvényesült, amely 20 pontos előnyt szerzett a kosarakban gazdag találkozón.

Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC - SMAFC 80-71

Úgy kezdődött a mérkőzés, ahogy az előző befejeződött: annak a végén egy 12-2-vel fordított, most pedig Kámán Bálint (21/12 pont, 3 szerzett, 6 eladott labda), Bakon Csanád (13/12 pont), Horváth Ádám (13/3 pont - 14 mezőnykísérlet -, 6 lepattanó) és Geiger Bálint (11/6 pont, 7 gólpassz) vezérletével egy szédületes 19-7-es 5 perccel kezdett a győri csapat. Ettől kezdve üldözőverseny jelleget öltött a megyei derbi: a második negyed elején 3 pontra feljött a Kovács Benedek (25 pont, 6 lepattanó, 5 gólpassz), Bakk Krisztián (19/9 pont, 6 lepattanó) és Czukor Bence (11 pont - 12 mezőnykísérlet -, 5 lepattanó) találataira támaszkodó SMAFC, a közepén viszont 15-tel, szünetben pedig 11-gyel "ment" a hazai gárda. A harmadik negyed közepén 4 pontra felzárkóztak a vendégek, a szakasz végén 8 pont volt a különbség. A záró etapban 5 pontnál már nem tudott ellenfeléhez közelebb kerülni a SMAFC, így a győri együttes nyerte a párharc döntő mérkőzését, s magát a párharcot is.

A párharc végeredménye: 2-1 az Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC javára.