Veretlenül csoportgyőztes férfi U20-as válogatottunk!
22
2021
2021. július 22.  |  21:40

A csoportelsőség volt a tét a FIBA U20 Challenger soproni tornáján a Fehéroroszország – Magyaroroszág derbin – pontosabban az E csoport első helye, mivel a D jelű négyesben már kialakult a sorrend. Eszerint Svájc nyerte a kvartettet, a második Észak-Macedónia, a harmadik Luxemburg, a negyedik pedig a két mérkőzését is egyetlen ponttal elbukó Románia lett. A három 2-1-es csapat versengéséből a svájciak jöttek ki tehát győztesként, vereség esetén velük, győzelem esetén pedig az Észak-Macedónokkal játszhat tehát Kovács Adrián együttese.

A tegnapi mérkőzést bombaformában kezdő Krasovec büntetője vezette fel a derbit, majd a kezdőbe bekerülő Filipovity is értékesített két szabaddobást. Mindkét csapat igyekezett a gyűrűig eljutni az első percekben, ez a mieinknek sikerült jobban, érezhetően keresték a másikon a fogást a felek (2-7). Sok személyi hiba szabdalta a játékot, ebben a szegmensben 6-5-re a fehéroroszok vezettek – ekkor még alig 4 perc telt el a negyedből, a játék fizikális természetét jól mutatta, hogy a játékvezetőknek néhányszor „békebíróként” kellett fellépniük. Kass és Kovács pontjaival lépdeltünk el lassacskán ellenfelünktől, 6-12-nél Heorhi Kandrusevich magához is rendelte fiait. A játék képe azonban nem változott számottevően, továbbra is a küzdelem dominált – Krasovec hármasával kilenc ponttal is elhúztunk, a jó 25 perces, 18 szabálytalanságot hozó játékrész végén 21-14-re vezettünk.

A második tíz percet egy gyors 5-0-s futással kezdték az északkeletiek, de Krasovec második trojkája helyreállította a világ rendjét. Filipovity nem először volt agilis a palánk alatt, visszaszedett egy támadópattanót, és faulttal együtt tette azt vissza, tízre növelve a magyar fórt (19-29). Némileg felpörgött a játék, ha tudtunk indulni, többnyire eredményesek voltunk, felállt védelem ellen azonban időnként akadozott a gépezet. Barysevich révén próbáltak zárkózni a fehéroroszok, 27-35-ről egy 7-2-t futottak, így ezúttal Kovács mester volt kénytelen időt kérni (34-37).

Nagyjából egyenlő erők küzdelmét láthattuk a pályán, egy hajszálnyival talán a magyarok voltak az agresszívebbek, ezért a félidei 38-41-es állás megfelelt a játék képének. A fehéroroszok dobtak pontosabban (39.3% a mi 31.6%-unkhoz képest), ám lepattanózásban 28-20-ra vezettünk. A faultarány 17-17-re állt, és érdekesség, hogy mindkét gárda 15 büntetőt értékesített 20 egyaránt kísérletből (75%). Barysevich 15 egységgel húzta övéit, nálunk Filipovity 13 ponttal volt a legeredményesebb dobó.

Balogh volt jókor jó helyen a térfélcserét követő első akció során, így magyar kosárral indult a harmadik tíz perc. Filipovity szép betörésével 47-40-re vezettünk, de tartotta magát a szívós ellenfél. Felállt védelem ellen továbbra is hezitáltunk, ami nem is volt csoda 2/16-os triplázásunk fényében, szerencsére a Kandrusevich-legénység sem dobta szét a gyűrűnket (1/7). Visszatért az első negyed „szelleme” – bár talán kevesebb faulttal, de töredezett játékkal. Filipovity szórt trojkát, de Navoichyk is értékesített egy nehéz dobást a dudaszó pillanatában, így 58-52-es magyar előnnyel fordulhattunk a záró felvonásra.

Ezt Filipovity hármasa vezette fel, majd Pallai blokkja után ismét a Utah State bedobója volt eredményes, újfent tíz fölé növelve a különbséget (52-63). Az időkérés sem segített, tovább nyílt az olló – Valerio-Bodon remekül találta meg Pallait ziccerben, egyértelműen a mieink akarata érvényesült (52-67). Elkészültek erejükkel a fehéroroszok, Krasovec hárompontosával húsz fölé kúszott a differencia – mivel alig öt perc volt már csak hátra a mérkőzésből, ezért talán nem volt korai kijelenteni, hogy megszerezte a csoportelsőséget válogatottunk (52-74). Bár a mérkőzés addigi képében nem igazán volt benne, valóságos dobófesztivált rendeztek honfitársaink az utolsó tíz percben – 35 pontot szórtak, így végül 93-71-es győzelmet arattak, és veretlenül megnyerték csoportjukat.

A szombati elődöntőkben így Svájc – Fehéroroszország (16:30) és Magyarország – Észak-Macedónia (19:30) derbiket rendeznek.