Férfi NB I B: A Vasas a Salgótarján, az MTK a TF-BP, az újonc Pénzügyőr pedig az Óbuda pályaelőnyét vette el
05
2021
2021. április 5.  |  18:47
Meglepetésekkel kezdődött a rájátszás a férfi másodosztályban. Az élre a zöld csoportban az újonc Pénzügyőr óbudai bravúrja kívánkozik, de bravúrosnak mondható a piros csoportot sereghajtóként záró MTK sikere is a playoutban a TF-BP otthonában. A Vasas is idegenbeli sikerrel indította a playoffot, Salgótarjánban győzött Faragó Péter legénysége. Akadtak olyan mérkőzések is, amelyeken érvényesült a papírforma: a Nyíregyháza az NKA Pécs, a BKG pedig a Honvéd ellen kezdett hazai sikerrel. A MAFC kiváló harmadik negyedére építve folytatta remek sorozatát. A zöld csoportban a Cegléd fölényes győzelemmel kezdte a Bonyhád, a Vásárhelyi Kosársuli pedig összességében biztosnak mondható sikerrel indította a Pápa elleni párharcot. Az Újpest Ivosev extrájával verte a Békést.

Salgótarjáni KSE - Vasas Akadémia 75-81

A második negyed közepéig többnyire, ha szűken is, de a Bán Tibor (24/15 pont), Boinitzer Dávid (15/9 pont, 8 lepattanó, 4 eladott labda, 3 gólpassz), Valentino Karanfilovski (11/3 pont - 12 mezőnykísérlet -, 12 lepattanó, 6 gólpassz) és Sömenek Martin (10 pont - 14 mezőnykísérle3t -, 13 lepattanó) kosaraira, valamint Dominik Herendic (7/3 pont, 3 eladott labda, 9 gólpassz) szervezőkészségére, no meg a végül 43-33-ra megnyert pattanózásra építő hazaiak vezettek. Ekkor egy 5-0-lal fordítani tudott a Vasas, amely a félidő hajrájában kézben tartva az irányítást 6 pontos előnyt szerzett. Szünet után váltva estek a kosarak, majd a szakasz közepén egy 7-0-lal megduplázva előnyét 14-gyel ellépett a jórészt Medve Máté (23/9 pont, 8 lepattanó) és Radics Gerzson (18 pont, 7 lepattanó) ponterős játékára, valamint Moravcsik Áron (8/6 pont - 10 mezőnykísérlet -, 4 lepattanó, 7 gólpassz) mezőnymunkájára alapozó vendég gárda. Nem tört meg a Salgótarján, hanem a negyed hajrájában Bán 2 triplájára építve 6 pontra felzárkózott, sőt a záró etap közepén át is vette a vezetést. A végjáték azonban a fővárosi gárdáé volt, amely egy 10-0-lal a maga javára fordította a küzdelmes, izgalmas találkozót.

MAFC - HOYA-Pannon Egyetem Veszprém 95-83

Az alapszakasz utolsó fordulójában, egy hete jókora, 30 pontos verést mért a MAFC a veszprémiekre. A két csapat playoff-párharcának első mérkőzésén a végig szoros és némi túlzással Polgárdy Ádám (25/15 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz) és Madár András (30/18 pont, 8 lepattanó, 4 gólpassz) dobópárbaját hozó első félidő után döntetlenre álltak a felek. A harmadik negyed közepéig fej-fej mellett haladt a két gárda, aztán a szakasz második felében egy parádés 15-0-lal a Polgárdy mellett szünet után a Tóth Péter (16/3 pont, 8 lepattanó, 3 szerzett labda, 5 gólpassz)-Lakits András (15/9 pont, 3-3 lepattanó, szerzett és eladott labda)-Kovács Ádám (11 pont, 3 lepattanó) trió vezette MAFC állva hagyta a Veszprémet. A záró szakaszban volt már 25 pontos is a hazai előny, s felsejlett, hogy megismétlődhet az alapszakaszt záró 30 pontos MAFC-diadal. A végén azonban a Madár mellett Orgona Gergő (17/3 pont, 11 lepattanó), Szabó Péter (14/6 pont, 6 lepattanó, 3 eladott labda) és Szűcs Péter (11/3 pont, 3-3 lepattanó és eladott labda, 4 gólpassz) kosaraira építő, Nebojsa Dukicsot ezúttal nélkülöző Veszprém "tisztesre kozmetikázta" veresége mértékét. Érdekesség, hogy amíg a Veszprém kiválóan (17/18, 94,44%) dobta a büntetőket, addig a hazaiak játékosai ezen a szinten bizony elég gyengén (11/21, 52,38%) céloztak a vonalról - igaz ezt jó csapatjátékkal, gólpasszok tekintetében 22-14-re felülmúlva a Veszprémet tudták kompenzálni.

Hübner-Nyíregyháza BS - NKA Pécs 81-71

A nyitó etap közepéig fej-fej mellett haladtak a felek, majd ekkor egy 10-0-lal megugrott az alapszakasz győztese. A szakasz 6-2-es pécsi rohammal és 6 pontos hazai vezetéssel zárult. A második etap elején tartották 5 és 10 pont közötti előnyüket a hazaiak, ám a félidő hajrája a bátran, felszabadultan kosarazó, jórészt Lados Erik (23 pont, 3-3 lepattanó, szerzett labda és gólpassz), Kocsis Zalán (13/3 pont, 8 lepattanó, 3 eladott labda) és Benke Krisztián (11 pont, 7 lepattanó, 3 eladott labda, 5 gólpassz) találataira támaszkodó pécsi fiataloké volt, akik egy pazar 12-0-lal fordítottak, s szünetben 2 ponttal vezettek. A második félidőt egy 7-0-s bő négy perccel kezdte a dr. Mohácsi Máté (22/18 pont, 8 lepattanó)-Tóth Gergely (20 pont, 5 lepattanó)-Bazsó Brúnó (14/6 pont, 8 lepattanó)-Emmanuel Ubilla (10 pont, 5-5 szerzett és eladott labda, 6 gólpassz) kvartett vezette Nyíregyháza, de ezt követően "csatlakozást talált" az NKA Pécs. A harmadik negyed utolsó másfél percében azonban egy 8-0-lal újfent ellépett az alapszakasz győztese, amely 9 pontos előnnyel várhatta a negyedik negyedet. Ebben végig tartotta a 10 pont körüli vezetést a vendéglátó, és végül "behúzta" a párharc nyitó mérkőzését.

BKG Príma Akadémia - Budapesti Honvéd SE 100-73

A nagy iramú, kosarakban gazdag első negyed hajrájában egy magyar pályákon ritkán látható indításos és némiképp demoralizáló alley-oop kosara révén a Honvédot a Városmajorban fogadó hazai együttes jutott szűk előnyhöz. A második etap elején gyorsan egalizált a Kármán Domonkos (13/3 pont), Tanoh András (13 pont, 7 lepattanó, 3 eladott labda), Tóth Bence (11/3 pont, 4 eladott labda) és a faultproblémák miatt mindössze 10 percet a pályán töltő Stefán Dávid (10/3 pont, 3 lepattanó) kosaraira építő  Honvéd. Utána azonban a 13. és a 19. perc között egy 21-7-et "repesztett" a Nagy Botond (33/18 pont, 3 eladott labda, 11 gólpassz), Armaghani Ármin (18 pont, 9 lepattanó), Davante Cooper (11 pont, 3 lepattanó), Buzás Bence (10/6 pont, 7 lepattanó) és Nagy Benedek (10/6 pont, 4 lepattanó, 5 szerzett labda, 11 gólpassz) hatékony játékára alapozó BKG, amely ennek köszönhetően 14 pontos előnnyel fordulhatott. Gyors triplaváltással indult a második félidő, majd jött egy döntő 19-4-es hazai roham, amelynek köszönhetően közel 30 pontra nőtt BKG előnye, s gyakorlatilag a harmadik negyed közepére eldőlt a találkozó. A hátralévő játékidő nagy dobópárbajt hozott - első lépésben a BKG élt a pályaelőnnyel.

A 9-14. helyért

MEAFC-Miskolc - PVSK-Cargate 86-80

A 27-12-re megnyert második szakasznak, no meg Homoki Donát (26 pont, 16 lepattanó, 3 eladott labda), Tóth Bence (18/6 pont, 3 eladott labda, 6 gólpassz), Tóth Viktor (12/3 pont 5 lepattanó, 7 gólpassz) és Kozák Bertalan (11/3 pont - 14 mezőnykísérlet -, 3 lepattanó) eredményességének köszönhetően megnyugtatónak mondható, 16 pontos előnnyel várhatták a záró szakaszt az egyik kulcsjátékosukat, Kozák Mártont nélkülöző miskolciak. A pécsi fiatalok azonban nem adták fel, hanem hosszú hajrát indítva, az élvonalban többször is remeklő Michael Lewis II (23/6 pont), valamint Alekszej Carev (23/3 pont, 6 lepattanó, 3 eladott labda, 5 gólpassz), Rátvay Balázs (14 pont, 6 lepattanó, 4 eladott labda) és Martinez Ralf (10/6 pont, 6 lepattanó, 3 szerzett labda) vezérletével az utolsó percben 2 pontra megközelítették elbizonytalanodó ellenfelüket. A végjátékban azonban sem Kozák, sem pedig Homoki keze nem remegett meg a büntetővonalon, így bár a végén "megrezdült a léc" hazai siker született.

TF-BP - MTK-Elite Basket 74-82

Csupán egyetlen negyedet nyert meg a bajnoki alapszakaszt a sereghajtó pozícióban záró, s ezúttal a Jakab Péter (31/12 pont, 7-7 lepattanó és eladott labda, 8 gólpassz)-Farkas Dániel (16/12 pont, 5 lepattanó)-Takács András (12-12 pont és lepattanó)-Jilling László (10/3 pont, 4-4 lepattanó és eladott labda) kvartett vezette MTK. Ám a 23-8-cal "elvitt" harmadik szakasz, no meg a végjátékban bemutatott 10-0-s roham elég volt neki a bravúrhoz a félidőben még Nagy Szabolcs (21/6 pont, 8 lepattanó, 3 szerzett labda), Kerkai Ákos (18 pont - 22 mezőnykísérlet -, 6 lepattanó, 3 gólpassz) és Karosi Gergely (13/3 pont, 8 lepattanó, 5 gólpassz) vezérletével 7 ponttal vezető, s a hajrában, két és fél perccel a befejezés előtt a vezetést még visszaszerző TF-BP otthonában. A végjátékban aztán jött a már említett 10-0-s MTK-roham...

Vásárhelyi Kosársuli - Conoil Motax KC Pápa 87-76

A hullámzó játékot hozó, kosarakban gazdag első negyedet jobban kezdték a hazaiak, majd a Koma Dániel (16 pont, 6 lepattanó), Kiss Kornél (13/6 pont, 5 lepattanó, 3 gólpassz), Murai Gábor (12/3 pont, 4 szerzett labda), Hódi Patrik (11/9 pont, 7 lepattanó), Sonyák Béla (11 pont - 14 mezőnykísérlet -, 3 eladott labda) és Erdei Márk (10/3 pont - 15 mezőnykísérlet -, 6 lepattanó, 4 szerzett labda) eredményességében bízó pápai együttes percei következtek. A szakasz hajrája a vendéglátóké volt, a látogatók Hódi dudaszóra, félpályáról dobott palánkos triplájával jöttek fel 3-ra. A "hullámvasutazás" a második etapban is folytatódott: előbb fordított a Pápa, majd visszavette a vezetést és megugrott a Hódmezővásárhely. A félidő végén büntetőkkel 1 pontra felzárkózott a vendég gárda.

A második félidőt 7-0-lal kezdve ellépett a Pápa. Erre azonban 16-4-es rohamot bemutatva reagált a Bálint Erik (21/3 pont, 9 lepattanó), a tripla-duplától 2 lepattanóval elmaradó Pavlovic Vuk (19/3 pont, 8 lepattanó, 4 eladott labda, 11 gólpassz), Varga Zalán (15/9 pont, 8 lepattanó, 3 szerzett labda), Rostás Imre (13 pont, 8 lepattanó) és Varga Ákos (11/6 pont - 12 mezőnykísérlet -, 3 lepattanó) találataira, valamint az 51-37-re megnyert lepattanózásra támaszkodó Kosársuli, amely nem csak fordított, el is húzott. A szakasz végén 4 pontra visszajött a Pápa. A záró etapot 7-0-lal kezdve 10 pont fölé hizlalta előnyét a Hódmezővásárhely, s ez megtörte a Pápa ellenállását. A szakasz első felét 14-2-re nyerve eldöntötte a meccset a maga javára a hazai együttes. Bár a hajrában egyszer 10 ponton belülre került az utolsó pillanatig harcoló, küzdő Pápa, már nem tudta szorossá tenni a találkozót.

Újpest-MT - Békési SzSK 92-75

Esélyeshez méltó játékkal kezdett az Újpest, amelyet a nyitó szakaszban 19 pontig jutó Ivosev Tamás (42/9 pont, 20 lepattanó, 7 gólpassz, 71(!)VAL) vett széles vállaira, s jórészt neki köszönhetően szerzett megnyugtató, 13 pontos előnyt a hazai gárda. A második etap első felét egységes csapatjátékkal 12-5-re nyerve 20 pontosra növelte előnyét a vendéglátó. Ezt követően egészen a harmadik negyed végéig ezt a 20 pont körüli előnyét tartotta a hazai gárda. Úgy tűnt, az Újpestet eléggé kényelmessé tette a tetemes előny: a Danijel Krsztics (15/3 pont - 17 mezőnykísérlet -, 5 lepattanó), Széphelyi Tamás (13/3 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda), Hargitai Krisztián (11/3 pont - 12 mezőnykísérlet -, 3 lepattanó), Meleg Károly (11 pont - 12 mezőnykísérlet -, 8 lepattanó, 3 szerzett labda) és Balog Gábor (10 pont, 3 eladott labda) kosaraira alapozó Békés egy szédületes 13-0-s három perccel kezdve a negyedik negyedet 5 pontra feljött. Ezután egy 5-0-lal előbb "levegőhöz jutott" a lepattanóharcot 58-36-ra megnyerő Újpest - amelyben Ivosev mellett Csaba György (14 pont, 4 lepattanó) és Horváth Kristóf (10/6 pont, 3 eladott labda, 4 gólpassz) ért el kétszámjegyű pontot. A hajrában pedig kiderült, hogy az a záró etap elején bemutatott koncentrált, pontos játék sokat kivett a vendégekből, így végül 17 pontos, s magabiztos(nak tűnő) győzelmet aratott az Újpest.

Óbudai Kaszások KA - Pénzügyőr SE 86-93

Sokkal nyugodtabban, pontosabban kezdett, s a nyitó etap közepén 12-4-re elhúzott a Pénzügyőr, amely e 8 pontos előnyét meg is tartotta a negyed végéig. Az esélyes Kaszások sokáig a második negyedben sem tudott igazán közel kerülni higgadtan kosarazó ellenfeléhez, majd a félidő hajrájában két triplával 1 pontra feljött. Szünetben 4 ponttal "ment" a Pénzügyőr. A második félidőt 2 triplával, s 6-2-vel kezdve hamar ledolgozta hátrányát az Óbuda. Ez nem törte meg a Pénzügyőrt, amely egy 5-0-lal ismét meglépett, s amelyben a kezdő ötös minden tagja - Horváth Barnabás (25/6 pont, 3 gólpassz), Szálas Gábor (22/15 pont, 5-5 lepattanó és szerzett labda), Kiss Lajos (15 pont, 10 lepattanó), Baranyi Péter (10 pont, 4 lepattanó, 5 gólpassz) és Szekeres Ábel (9/6 pont, 3-3 lepattanó és eladott labda, 8 gólpassz) - kitett magáért. "Tapadt" a Kaszások a vendég együttesre, többször is megközelítette 2-3 pontra, de fordítania nem sikerült, a kritikus pillanatokban rendre villant valaki a vendégektől.

Ez az egész második félidőre jellemző volt, még azt követően is, hogy két és fél perccel a befejezés előtt ledolgozta hátrányát a Puszta Dávid (21/15 pont, 3 eladott labda)-Vámos László (19/12 pont, 5 lepattanó)-Bencsik Barnabás (12/6 pont, 4 eladott labda)-Steve Rosemond (10/3 pont, 8 lepattanó, 5 eladott labda, 4 gólpassz)-Varga Dániel (10 pont, 12 lepattanó, 3 eladott labda) "ötösfogat húzta", a lepattanóharcot 47-32-re megnyerő Óbuda. 81-81 után úgy mutatott be egy 9-0-t a Pénzügyőr, hogy közben Bencsik és a kispad "jóvoltából" két technikait is kaptak a hazaiak. E rohamnak, valamint annak, hogy a kiélezett szituációkban, a kritikus pillanatokban nyugodtabbak tudtak maradni, bravúros győzelmet arattak a vendégek. Az elveszített lepattanózást a büntetők területén "kompenzálta" a statisztika alapján vélhetően ellenfelénél jóval kosárra törőbben játszó Pénzügyőr: amíg a hazaiak 14, a vendégek 41 büntetőt dobhattak - Horváth egymaga másfélszer annyi alkalommal (21) kísérletezhetett a vonalról, mint a teljes hazai gárda. Ezzel a sikerével a liga újonca egy győzelemre került az elődöntőtől.

Ceglédi KE - Atomerőmű KSE Bonyhád 111-66

Edward Dobbs (21/9 pont, 5 lepattanó), Fekete Viktor (16/12 pont, 4-4 lepattanó és gólpassz), Mészáros Máté (15/3 pont, 8 gólpassz), Tóth Zoltán (13/6 pont, 6 lepattanó, 7 gólpassz) és Szabó Norbert (10/6 pont, 6 lepattanó) eredményes, jó játékára, no meg az 50-32-re megnyert lepattanózásra építve, minden negyedet megnyerve, a páratlan szakaszokban nagy, helyenként nyomasztó fölényben játszva sima, nagy különbségű győzelemmel kezdte a rájátszást az alapszakasz-győztes Cegléd a páros szakaszokban a feladathoz és ellenfeléhez a Dorogi Gergő (17/9 pont, 5 lepattanó)-Verasztó Péter (12/3 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz) kettős jóvoltából felnövő Bonyhád ellen.