Férfi NB I B: Első győzelmek, hosszabbítások
17
2020
2020. december 17.  |  18:40
Mozgalmas, izgalmas játékhéten van túl a férfi másodosztály mezőnye. A piros csoportban javított a Honvédtól elszenvedett veresége után a Nyíregyháza, egyetlen pont döntött a MAFC-Honvéd derbin, a Veszprém pedig kétszeri hosszabbítás után tudott nyerni az NKA Pécs otthonában. Hosszabbítás a zöld csoportban is volt: a Cegléd győzött Győrben "sima" túlóra után. Megtorpant, igaz, két élcsapat otthonában (Óbuda, Újpest) maradt alul a Pápa - s ha már említettük, két nehéz csatát megnyerve tovább őrzi veretlenségét az óbudai együttes. Nyeretlen csapat már sem a piros, sem a zöld csoportban nincs: előbbiben az MTK a Nagykőrös, utóbbiban pedig a SMAFC a Tiszaújváros elleni diadallal szerezte meg első győzelmét.

Hübner-Nyíregyháza BS - TF-BP 88-69

Az első percek kiegyenlített játéka után a nyitó negyed közepén egy 10-0-lal elléptek a vendégek, de a szakasz hajrájában 5 pontra feljött a Nyíregyháza. A második etapot 8-2-vel kezdve ismét 10 pont fölötti előnyt szereztek a Kerkai Ákos (17 pont - 18 mezőnykísérlet -, 9 lepattanó, 5 gólpassz), Karosi Gergely (15/3 pont, 6 lepattanó), Somogyfoki Péter (14/12 pont, 7 lepattanó, 11 gólpassz) és Timkó Norbert (14 pont, 6 lepattanó) találataira támaszkodó fővárosiak. A félidő hajrája a hazaiaké volt, akik egy 15-3-as rohammal fordítottak, s minimális előnnyel fordulhattak. A második félidő elején váltva estek a kosarak, majd a harmadik negyed közepén egy 18-4-es rohammal 15 pontos előnyt szerzett az Emanuel Ubilla (23/12 pont, 5 lepattanó, 8 gólpassz), Bus Iván (16/3 pont, 5 lepattanó, 9 gólpassz), Mokánszki Máté (16/3 pont, 5 lepattanó), Bazsó Brúnó (13/9 pont, 7 lepattanó, 3 gólpassz) és Tóth Gergely (12 pont) eredményességére építő Nyíregyháza, amely 13-mal "ment" a záró etap előtt. Ebben állandósult a 15 pont körüli hazai vezetés, a végén pedig egy 7-1-gyel közel 20 pontosra nőtt a különbség. Az első félidő hajrájában és a harmadik negyed közepén bemutatott két, párperces extra elég volt a Nyíregyházának a biztos győzelemhez.

Budapesti Honvéd SE - Salgótarjáni KSE 84-87

A fordulatos, szinte végig szoros összecsapás vége előtt 3 perccel győztesnek látszott az akkorra 8 pontos előnyt szerző, Sömenek Martin (18/3 pont, 12 lepattanó), Valentino Karanfilovski (15/9 pont, 5 lepattanó, 7 gólpassz), Joó Tamás (14/6 pont), Bán Tibor (13 pont) és a tripla-duplához közel járó Dominik Herendic (11/3 pont, 9-9 lepattanó és gólpassz) vezette Salgótarján. A kosarakban fölöttébb gazdag végjátékban a Tichov Dominik (15/12 pont), Szatmári Zsombor (15/3 pont, 9 lepattanó, 3 gólpassz), Tanoh Dez András (14 pont, 6 lepattanó) és Tóth Bence (11/6 pont, 4 eladott labda, 9 gólpassz) pontjaira építő hazaiak az utolsó percben egy 13-6-tal 1 pontra feljöttek, de fordítani nem tudtak.

MTK-Elite Basket - Nagykőrösi Sólymok KE 72-69

Bár csupán egyetlen negyedet nyert meg, az évad talán legjobb 10 perce, a 25-13-ra "behúzott" harmadik szakasz elég volt az ezúttal a Jakab Péter (17/3 pont, 5-5 lepattanó és eladott, 3 szerzett labda)-Takács András (15/3 pont, 11 lepattanó)-Jilling László (10/9 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz) trió vezette MTK-nak ahhoz, hogy 5 pontos félidei hátrányból fordulva megszerezze első győzelmet. A záró etapra 7 pontos előnnyel fordultak a törökbálintiak, akik 3 jó büntetővel 10 pontosra növelték a különbséget. Utána azonban egy 11-0-lal fordítani tudott a leginkább Lakosa Ákos (20/3 pont, 4 eladott labda), Mácsai Károly (13/6 pont, 13 lepattanó, 3 blokk) és Molnár Miklós (11/9 pont, 3 gólpassz) találataira támaszkodó Nagykőrös, majd egészen a végjátékig váltott vezetéssel haladtak a felek. A végjátékban Jakab duplájának, majd két értékesített büntetőjének köszönhetően az MTK bizonyult jobbnak, így megszerezte első győzelmét.

MAFC - Budapesti Honvéd SE 76-75

Az első negyedben egyértelműen a Honvéd az erőltetett menet, a sorozatterhelés okozta fáradtsága "dominált" a MAFC a hosszú kihagyás okozta játékhiányának esetleges "hátráltató" hatásával szemben. Ennek az lett az eredménye, hogy a frissen, pontosan, jól kezdő hazaiak Csapai Péter (30/6 pont, 15 lepattanó, 4 szerzett labda), Tóth Péter (17 pont, 8 lepattanó, 7 gólpassz) és Polgárdy Ádám (16/6 pont - 18 mezőnykísérlet -, 10 lepattanó, 4-4 gólpassz és eladott labda) ponterős játéka révén 10 pont fölötti előnyhöz jutottak. A második negyed már kiegyenlített játékot hozott, kerek 10 ponttal állt jobban a szünetben ellenfelénél a MAFC.

A második félidőt egy 9-2-es bő 2 perccel kezdve közel 20 pontosra "hizlalta" előnyét a MAFC. A harmadik negyed második felében egy 8-0-lal 10 ponton belülre került a Honvéd, 8 pontos hazai vezetésről indult a negyedik negyed. Ennek első felében állandósult az 5 és 10 pont közötti MAFC-vezetés. A szakasz közepén egy 5-0-lal 2 pontra feljött a Tichov Dominik (17/6 pont, 5 lepattanó), Takács Dániel (14/6 pont 4 lepattanó), Stefán Dávid (12 pont, 13 lepattanó) és Pintér Dávid (10/6 pont, 6 lepattanó, 3 gólpassz) vezette vendég együttes, de új erőre kapott, s ismét ellépett a MAFC, amely 8 pontos előnnyel várhatta az utolsó másfél percet. Ebben az addig gyengén triplázó Homvéd minden mindegy alapon beemelt két triplát, s gyors duplákat is szerzett, miközben faultolgatva büntetőkre késztette a hazaiakat. A végén 1 pontnál labdát szerzett a Honvéd, de "visszaadta", s így a MAFC nyerte a nem túl magas színvonalú, de érdekes, izgalmas, küzdelmes fővárosi derbit.

NKA-Pécs - HOYA Pannon Egyetem Veszprém 103-105 kétszeri hosszabbítás után

A szoros, kiegyenlített első negyedet követően a másodikban pontosabban játszó Veszprém a szakasz közepén bemutatott 9-2-es rohamára építve 10 pont fölötti vezetésre tett szert szünetre. A második félidő elején állandósult a 10 pont körüli vendég előny, majd a harmadik etap közepén egy parádés, 15-1-s rohammal, Scherer Bálint (33/12 pont, 8 lepattanó), Váits Olivér (19/9 pont, 3-3 lepattanó és gólpassz, 4 szerzett labda), Lados Erik (15/3 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda) és Fekete Dávid (10 pont) vezérletével fordítani tudtak a pécsi fiatalok, döntetlen állásról vágtak neki a negyedik negyednek a felek.

Ennek elején fej-fej mellett haladt a két csapat, majd a közepén 6 ponttal elléptek a hazaiak. A Madár András (28/24 pont, 9 lepattanó, 3 szerzett, 8 eladott labda, 4 gólpassz)-Nebojsa Dukics (27/3 pont, 7 lepattanó, 5 eladott labda, 3 gólpassz)-Szabó Péter (22/3 pont, 3 eladott labda, 4 gólpassz)-Orgona Gergő (15/3 pont, 12 lepattanó, 3 gólpassz) kvartett tagjainak kosaraira alapozó Veszprémet ez nem törte meg: a vendégek egy 7-0-lal az utolsó perc elején visszaszerezték a vezetést. A végén Scherer révén a győzelemért büntetőzhettek a hazaiak: a kosaras az elsőt bedobta, de a másodikat kihagyta, jöhetett a hosszabbítás.

Ebben jobbára a vendégeknél volt az előny, de Scherer egy hármassal kiharcolta csapatának az újabb ráadást. Ebben az volt a "menetrend", hogy a Veszprém előnyt szerzett, a pécsi gárda pedig egyenlített. Az utolsó szó a második hosszabbítás végén Futó Balázs jóvoltából a Veszprémé volt: a vendégek cserejátékosának 5. és 6. pontjára már nem volt válasza a pécsi együttesnek, így vendég siker született ezen a színvonalas játékot, drámai küzdelmet hozó összecsapáson.

BKG Príma Akadémia - MEAFC-Miskolc 102-64

17-0-s erődemonstrációval kezdve a találkozót próbálta a BKG az enerváltan kezdő MEAFC tudtára adni, hogy sok jóra ne számítson. A negyed második fele nagy dobópárbajt hozott. A második szakasz elején nagyon "megállt" támadásban a BKG, egy 8-2-vel 10 ponton belülre került a jórészt Lippai Szabolcs (17 pont, 7 lepattanó), Homoki Donát (16/3 pont, 20 lepattanó) és Kozák Márton (11/3 pont, 6 eladott labda) kosaraiban bízó MEAFC. Szünetben 12-vel "ment" a BKG. Ahogy a meccset, a második félidőt is a hazai gárda kezdte jobban, 8-0-s futása után kerek 20 pontosra nőtt a különbség. Ezzel a BKG megtörte a miskolci gárda ellenállását, s végül Nagy Botond (34/24 pont, 4-4 lepattanó, gólpassz és szerzett labda), Armaghani Ármin (20/3 pont, 5 lepattanó), Admir Radoncic (14 pont, 5 lepattanó) és Nagy Benedek (12/6 pont, 5 lepattanó, 4 szerzett labda, 15 gólpassz) eredményes, hatékony játékával fölényes, csaknem 40 pont különbségű győzelmet aratott.

PVSK-Cargate - Bajai Bácska FKE 81-89

Az első negyedben a pécsi fiatalok rendkívül hatékony támadójátékukkal Meleg Gergő (23/6 pont, 14 lepattanó, 3 gólpassz), Bíró Levente (21/3 pont, 4 gólpassz) és Rátvay Balázs (13 pont, 5 lepattanó) vezérletével meglepték a bajai együttest, s 8 pontos előnyt szereztek. Ezt követően rendezte sorait - elsősorban védekezését - a Baja, s ettől támadásban is pontosabbak, eredményesebbek lettek a vendégek, akik fordítottak, s a szünetben 7 ponttal már ők vezettek. A harmadik negyed közepén 3 pontra feljöttek a pécsi fiatalok, de a szakasz végén egy 8-2-vel 9 pontos előnnyel fordulhatott a záró etapra a Baja. Ebben pedig egységes csapatjátékkal, Jakab Péter (23/6 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz), Nagy Dániel (19/12 pont, 8 lepattanó), Pongó Martin (18/6 pont, 4 lepattanó, 7 gólpassz), Goldring Gergő (11/3 pont, 12 lepattanó, 4-4 gólpassz és eladott labda) és Milos Vukicsevics (10 pont - 13 mezőnykísérlet -, 7 lepattanó) jóvoltából végig tartani tudták a 10 pont körüli előnyüket.

Óbudai Kaszások - Conoil Motax KC Pápa 69-64

Rangadót játszott a veretlen éllovas Óbuda és a hozzá hatos győzelmi sorozattal érkező Pápa. A "döntő fölénnyel", 46-22-re nyert pattanózásra, továbbá elsősorban Varga Dániel (17 pont, 11 lepattanó, 3 gólpassz), Vámos László (16/6 pont, 5 lepattanó) és Bencsik Barnabás (10/3 pont) eredményességére építve a hazaiak egészen a hajráig kézben tartották az irányítást. A végén a Sonyák Béla (18/3 pont, 3 szerzett labda)-Kiss Kornél (13/3 pont, 3-3 lepattanó, szerzett és eladott labda, 5 gólpassz) kettős vezette, az utolsó pillanatig szívósan küzdő Pápa egy 10-0-lal szorossá tette a rangadót, de fordítani nem tudott.

DEAC U23 - EKE Eger KOK 71-77

Hiába adta Pollák Balázs (32/9 pont, 8 lepattanó, 5 szerzett labda, 40-es teljesítményindex) személyében a mezőny messze legeredményesebb játékosát a hazai együttes, mivel rajta kívül csak Ekenedilchukwu Udemezue (10 pont, 5 lepattanó, 4 eladott labda) érte el a 10 pontot, így a csapatként egységesebb, a lepattanóharcot 57-39-re megnyerő egriek Csomor Péter (22/12 pont, 7 lepattanó, 4 gólpassz), Máté Balázs (19/9 pont - 23 mezőnykísérlet -, 7 lepattanó), Steier Krisztián (12/3 pont, 10 lepattanó, 4 eladott labda) és Szicsák Bence (10 pont - 12 mezőnykísérlet -, 11 lepattanó, 4 eladott labda) vezérletével győzni tudtak Debrecenben. A harmadik negyed végére 11 pontos előnyt "kapartak össze" a vendégek, s ezt a záró etap közepén 18-ra növelték. A végén nagyot hajráztak a DEAC fiataljai, 6 pontra feljöttek, de az egri diadalt nem tudták kétségessé tenni.

Atomerőmű KSE Bonyhád - Óbudai Kaszások KA 80-86

Esélyeshez méltó, magabiztos, jó játékkal kezdve 10 pont fölötti előnyt szerzett a nagy dobópárbajt hozó első negyed végére a Vámos László (28/15 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz)-Vas-Teplán Miklós (16/9 pont - 2/2 dupla, 3/3 tripla -, 5 lepattanó)-Varga Dániel (10 pont, 7 lepattanó, 5 eladott labda)-Puszta Dávid (9/9 pont, 9 lepattanó, 3 eladott labda, 8 gólpassz) kvartett vezette  Óbuda. A második negyedben szigorított védekezésén, s szünetre 1 pontra feljött, a harmadik negyed elején pedig fordított, s továbbra is kézben tartva a játék irányítását, Gébert Attila (21/12 pont, 4 gólpassz), Dorogi Gergő (20/9 pont, 8 lepattanó) és Verasztó Péter (12 pont, 8 lepattanó, 4 szerzett labda, 5 gólpassz) vezérletével 10 ponttal el is lépett Bonyhád. A szakasz hajrájában azonban egy 9-0-lal 1 pontra felzárkózott, sőt a negyedik negyed elején vissza is vette a vezetést az Óbuda, majd egy 8-0-lal el is lépett. A hajrában 3 pontra még feljött a Bonyhád, de fordítani nem tudott, így a Kaszások együttese nagy csatában megőrizte veretlenségét.

Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC - Ceglédi KE 84-91 hosszabbítás után

A második negyed közepéig fej-fej mellett haladt a két gárda. A félidő hajrájában a Kertész Dániel (17/3 pont, 11 lepattanó, 5 eladott labda, 6 gólpassz), Geiger Bálint (15 pont), Berneczei László (13 pont, 11 lepattanó), Földesi Marcell (12/12 pont, 5 lepattanó) és Horváth Ádám (11/3 pont, 6 lepattanó, 3 gólpassz) eredményességére építő hazaiak egy parádés, 13-3-as rohammal elléptek. A Győr a negyedik negyed közepéig tartotta 5 és 10 pont közötti előnyét, ám a hajrában egy 10-1-gyel fordítani tudott a Fekete Viktor (30/18 pont, 5 lepattanó, 4 eladott labda), Tóth Zoltán (23/9 pont, 3 szerzett labda, 6 gólpassz), Kovács Bálint (14 pont, 8 lepattanó) és Szabó Norbert (10/6 pont, 4 lepattanó) találataiban bízó, magára találó Cegléd. Roppant izgalmasak voltak a rendes játékidő utolsó pillanatai. Végül a szünet után sokáig vezető győri gárda mentette hosszabbításra a meccset, a ráadásban azonban nem tudta érvényre juttatni lélektani előnyét. Az elején még váltva vezettek a csapatok, ám Tóth hármasa megtörte a hazaiakat, s egy 11-3-as rohammal végül a Cegléd kerekedett fölül.

SMAFC - Tiszaújvárosi Termálfürdő Phoenix KK 73-63

Az első negyed második felében egy 11-2-es "száguldással" megugrott, s 10 pontos előnyt szerzett az első negyedben a nyeretlen, ezúttal Kovács Benedek (23 pont, 15 lepattanó, 3-3 szerzett és eladott labda, 2 blokk), Németh Márk (15/3 pont, 8 lepattanó, 4 eladott labda), Papp Barna (13/3 pont, 6 lepattanó, 7 gólpassz) és Márkus Tamás (11/3 pont, 3-3 lepattanó és eladott labda, 5 gólpassz) vezette soproni együttes. A második etap közepén egy 7-0-lal feljöttek a borsodiak, szünetben 4 ponttal "ment" a SMAFC. A második félidő elején gyorsan ledolgozta hátrányát a jórészt Kovács Martin (19/9 pont, 3-3 lepattanó és gólpassz), Drahos Gábor (14/6 pont - 15 mezőnykísérlet -, 10 lepattanó, 3 szerzett labda) és Lajsz Gergő (14 pont, 7 lepattanó, 3 gólpassz) találataira alapozó Tiszaújváros. Az új erőre kapó soproniak azonban a 22. és a 27. perc között egy 16-4-gyel 10 pont fölötti előnyhöz jutottak, s 12 pontos vezetéssel várhatták a záró etapot. Ez nagy küzdelmet, s kevés kosarat hozott: nem egészen 3 perccel a befejezés előtt 6 pontra feljött a Phoenix, de ezt követően Papp révén egy duplával és egy triplával a SMAFC visszaverte a tiszaújvárosiak felzárkózási kísérletét, s megszerezte első győzelmét.

Újpest-MT - Conoil Motax KC Pápa 111-85

Rendkívül hatékonyan, eredményesen támadva, szünetig kerek 20 pontos előnyt szerezve verte Ivosev Tamás (35/9 pont, 17 lepattanó, 3-3 blokk és eladott, 4 szerzett labda, 8 gólpassz, 63-as teljesítményindex), Varga Balázs (17 pont, 7 lepattanó), Horváth Kristóf (15/6 pont, 4 eladott labda), Horváth Ákos (14/6 pont, 6 lepattanó, 3 gólpassz) és Kelemen Balázs (14/3 pont, 3 lepattanó) ponterősségére építve simán az Újpest a játékot szünet után Koma Dániel (24/3 pont), Murai Gábor (16/3 pont, 3-3 lepattanó, szerzett és eladott labda, 5 gólpassz), Horváth Attila (12/9 pont, 6 lepattanó) és Sonyák Béla (12 pont, 4 lepattanó, 3 eladott labda) vezérletével kiegyenlítetté tevő pápai együttest.

Vásárhelyi Kosársuli - Békési SzSK 96-82

A feszült légkörű délkeleti derbin valósággal nekiesett a Hódmezővásárhely a Békésnek, s a nyitó negyed közepén 10, a végén pedig 5 triplát értékesítve kerek 20 ponttal vezetett. A folytatásban magára talált a Hargitai Krisztián (19/9 pont, 5 lepattanó, 2-2 blokk, szerzett és eladott labda)-Frikker Marcell (17/6 pont, 6 gólpassz)-Danijel Krsztics (16/12 pont, 3 lepattanó) trió vezette Békés, amely a második negyedet egy 12-3-as bő 4 perccel kezdve a 10 pontos lélektani határ közelébe került - sőt, a szakasz második felében ezen belülre is került, ám szünetig 14 pontra nőtt a különbség. A második félidőben állandósult a 15 pont körüli vásárhelyi vezetés, s összességében a remek kezdésüknek, továbbá a tripla-duplától alig elmaradó Varga Ákos (35/15 pont, 9-9 lepattanó és gólpassz, 4 szerzett, 3 eladott labda, 46-os teljesítményindex), valamint Molnár Bence (17/6 pont, 4 lepattanó, 6 eladott labda, 3 gólpassz), Varga Zalán (13/9 pont, 6 lepattanó) és Nemanja Acimovic (10 pont, 4 lepattanó) eredményes játékának köszönhetően a hazaiak biztos győzelmet arattak.