Férfi NB I B: Rangadót nyert a Vasas, Kertész a zöld csoport végjáték-specialistája
29
2020
2020. október 29.  |  09:00
Több mérkőzés is csak az utolsó pillanatokban dőlt el az NB I B keddig elnyúló fordulójában. A piros csoportban a TF-BP Timkó Norbert utolsó pillanatok egyikében dobott kosarával tudott nyerni az NKA Pécs otthonában, a zöld csoportban a Győr a Pápát verte 2 ponttal, s a végeredményt az a Kertész Dániel állította be, akinek a közelmúltban Egerben is volt már egy nyerő dobása... A piros csoport rangadóját kiváló szünet utáni játékával a Vasas nyerte a Baja ellen, tovább menetel a BKG, a MAFC viszont meghatározó játékosai nélkül szenved, az MTK pedig továbbra is nyeretlen. A zöld csoportban a DEAC fiataljai 16 pontos hátrányból fordítva verték a Tiszaújvárost, a Békés egy félidőt bírt Újpesten, a veretlen Vásárhely pedig a nyeretlen Eger otthonában győzött.

MTK-Elite Basket - HOYA-Pannon Egyetem Veszprém 75-86

6-3-mal nyitott az MTK, ám erre egy 19-3-as "száguldással" felelve elhúzott a Veszprém, s 10 pont fölötti előnnyel zárta az első szakaszt. A második etapot egy 8-2-es bő három perccel indítva előbb megfelezte hátrányát a Jakab Péter (23/12 pont, 4 eladott labda, 5 gólpassz)-Farkas Dániel (12/6 pont, 4 lepattanó)-Takács András (10/3 pont, 4 lepattanó)-Hegedűs Attila (9/3 pont, 9 lepattanó, 4 szerzett labda, 3 gólpassz, 2 blokk) kvartett vezette hazai gárda, a félidő utolsó bő négy percét pedig 12-4-re nyerve szünetig fordítani is tudott. A roppant látványos, színvonalas harmadik negyedben fej-fej mellett, váltott vezetéssel haladtak a felek, a záró etapot a hazaiak várhatták egy triplányi előnnyel. Csaknem a záró etap közepéig tartotta szűk előnyét az MTK, ám a 34. és a 38. perc között egy három triplával "fűszerezett" 13-2-es rohammal a vendégek eldöntötték a maguk javára a találkozót: Nebojsa Dukics (20/15 pont, 13 lepattanó, 4 gólpassz), Szabó Péter (19/6 pont, 6 lepattanó), Madár András (18/6 pont, 7 lepattanó, 4 szerzett labda, 5 gólpassz), valamint Futó Balázs és Orgona Gergő (10-10 pont, 4-4 lepattanó) vezérletével megnyerték ezt az érdekes, fordulatokban gazdag összecsapást.

NKA Pécs - TF-BP 84-85

A végig kiélezett, szoros találkozó utolsó percére úgy fordultak a felek, hogy 1 ponttal a nagyrészt Kerkai Ákos (22 pont, 7 lepattanó, 5 gólpassz), Timkó Norbert (22 pont, 7 lepattanó, 4 eladott labda) és Kutrovich Bence (17/6 pont, 3-3 lepattanó, szerzett labda és gólpassz) találataira "támaszkodó" TF vezetett. Miután kivédekezett egy támadást, büntetőkhöz jutott, s azok közül egyet értékesítve 2-re növelte előnyét a fővárosi alakulat. Volt azonban válaszuk az Aleksza Dobrijevics (36 pont, 13 lepattanó, 3 eladott labda, 2 blokk)-Váits Olivér (17/6 pont, 5 gólpassz)-Lados Erik (12 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda) trió vezette hazaiaknak, akik legjobbjuk, Dobrijevics 2+1-es akciójával átvették a vezetést. Az utolsó szó azonban a vendégeké volt, akik az utolsó pillanatok egyikében Timkó kosarával megszerezték a győzelmet.

Salgótarjáni KSE - MAFC 94-74

Három negyeden át Polgárdy Ádám (23 pont, 5 eladott labda, 4 gólpassz), Csapai Péter (16/3 pont - 17 mezőnykísérlet -, 3 lepattanó), Bordács Soma (14 pont, 12 lepattanó) és Bíber Áron (10 pont, 4 lepattanó) jóvoltából hősiesen küzdve tartotta a lépést a Salgótarjánnal a nehéz helyzetben lévő, erősen tartalékos MAFC. A záró etapot 6-0-lal kezdve hamar elléptek 10-zel a nógrádiak, majd a szakasz közepén még egy 10-0-lal végképp "lerázták" magukról a MAFC-ot. A hazaiak a végeredményt tekintve Dominik Herendic (28 pont, 9 lepattanó, 6 gólpassz), Sömenek Martin (21/9 pont, 11 lepattanó, 3 eladott labda), Boinitzer Dávid (14/6 pont, 7 lepattanó) és Molnár Marcell (11/6 pont, 5 gólpassz) ponterős, hatékony játékának köszönhetően simának látszó győzelmet arattak.

Vasas Akadémia - Bajai Bácska FKE 98-81

Jobban kezdte a rangadót, s a nyitó etap közepén 14-7-re vezetett a Vasas, de hamar rendezte sorait a Jakab Péter (24/15 pont, 7 lepattanó, 3 szerzett labda), Milos Vukicsevics (19 pont, 11 lepattanó, 4 eladott labda) és Goldring József (16/9 pont, 3-3 gólpassz, lepattanó és eladott, 4 szerzett labda) ponterős játékára alapozó Baja, s feljött. Ettől kezdve szünetig kiegyenlített volt a játék, majd a második félidő elején egy még a meccs elején látottnál is "huszárosabb" rohammal, egy 15-2-vel "rukkolt ki" a Vasas, s ez döntőnek bizonyult. A Bajában nem volt annyi, hogy szorossá tegye a találkozót, sőt a negyedik negyed közepén már volt 26 pontos is az újfent az egységes csapatmunkára, azon belül Farkas Attila (16/9 pont), Debreceni Dániel (13 pont, 10 lepattanó), Boros Márk (12/3 pont, 4-4 eladott labda és gólpassz), Andrássy Gáza (10/3 pont, 7 lepattanó), Radics Gerzson (10 pont - 11 mezőnykísérlet -, 5 lepattanó) és Kelenföldi Domonkos (10 pont - 11 mezőnykísérlet -, 3 lepattanó, 2 blokk) eredményességére, valamint Moravcsik Áron (6/6 pont, 9 gólpassz) szervező játékára építő Vasas előnye, amely jó második félidei játékával megérdemelten nyerte a rangadót.

PVSK-Cargate - MEAFC-Miskolc 69-88

A mérkőzés jó példa arra, hogy pár perc extra teljesítmény nem elég a győzelemhez. Félidőben 6 ponttal vezettek a miskolciak, ám szünet után, a harmadik negyed első felében Laufer Gergely (20/6 pont, 6 lepattanó, 4 szerzett labda, 3 gólpassz), Mándity Márkó (11/9 pont, 5-5 gólpassz és eladott labda), valamint Rátvay Balázs (11 pont - 12 mezőnykísérlet -m 3-3 lepattanó és eladott, 6 szerzett labda) vezérletével egy szédületes 20-4-et repesztettek a PVSK fiataljai, s 10 pontos előnyt szereztek. Ezzel azonban gyakorlatilag ellőtték puskaporukat a hazaiak: a szakasz második felében a MEAFC "visszaadta" a 20-4-et, s ugyanúgy 6 pont volt az előnye a záró etap előtt, mint a félidőben. A borsodiak ezzel megtörték a hazai csapat ellenállását, és végül Kozák Márton (30/3 pont, 7 lepattanó, 6-6 gólpassz és eladott labda), Homoki Donát (22 pont, 13 lepattanó, 2-2 blokk, gólpassz és eladott labda) és Kozák Bertalan (17/3 pont, 6 lepattanó, 3 szerzett labda) ponterős játéka révén biztosan győztek.

BKG Príma Akadémia - Nagykőrösi Sólymok KE 90-57

Két "kicentizve", 24-14-re megnyert negyeddel a szünetre 20 pontos előnyt szereztek a Nagy Botond (27/21 pont, 3 lepattanó, 6 gólpassz)-Admir Radoncic (17 pont, 11 lepattanó)-Nagy Benedek (14/6 pont, 3 lepattanó, 6 szerzett, 5 eladott labda, 12 gólpassz) trió vezette hazaiak. A "sormintát" 2 pont híján a harmadik etapban is folytatta a szigetszentmiklósi együttes. A záró etapban ugyan Lakosa Ákos (20 pont, 6 lepattanó, 3-3 gólpassz és szerzett, 7 eladott labda) és Fehér Péter (12/6 pont - 17 mezőnykísérlet -, 6 lepattanó, 3 szerzett labda) révén kiegyenlítetté tette a játékot a tartalékos Sólymok csapata, de a találkozó már korábban eldőlt.

Hübner-Nyíregyháza Blue Sharks - Budapesti Honvéd SE 100-78

A harmadik negyed közepéig egyáltalán nem látszott, hogy a folyamatosan bajnokikat játszó, s azokat megnyerő Nyíregyháza ellenfele, a Honvéd a hosszabb, a több játékosát is elérő vírusfertőzés okozta kényszerszünet után csak nemrég állt edzésbe. A vendégek az eddigi egyetlen tétmeccsüket a Hepp-kupa címvédő, de több távozó kulcsjátékosa nélkül csak az NB II-ben induló Budafok elleni Hepp-meccset elveszítették. A Nyíregyháza csak az amúgy kifejezetten színvonalas első félidő hajrájában bemutatott 8-0-s rohamának köszönhetően vezetett szünetben - 5 ponttal. A második félidőt egy 10-4-es másfél perccel indítva gyorsan 10 pont fölé növelte előnyét a Kék Cápák együttese, ám a Tóth Bence (16/12 pont, 3-3 lepattanó, gólpassz és eladott labda), Stefán Dávid (15/3 pont, 5 lepattanó) és Takács Dániel (12/6 pont, 7 gólpassz) eredményes és jó játékára építő Honvéd erre egy gyors 8-1-gyel reagálva ismét ott "lihegett" vendéglátója sarkában. A harmadik etap közepéig állandósult az 5 pont körüli hazai vezetés, majd ekkor egy 7-0-s "részhajrával" ismét 10 pont fölé növelte előnyét a nyíregyházi gárda, amely 12 pontos előnnyel várhatta a negyedik negyedet. Innen már nem volt visszaút a Honvédnak: dr. Mohácsi Máté (29/12 pont), Mokánszki Máté (13/3 pont, 6 lepattanó), Vaskó György (11/9 pont, 3 gólpassz), Bus Iván (11/3 pont, 6 lepattanó, 3 szerzett, 4 eladott labda, 12 gólpassz) és Tóth Gergely (11 pont, 3 lepattanó, 8 gólpassz) vezérletével végeredményben 20 pont fölötti győzelmet arattak szabolcsiak, de ez a meccs 25 percig korántsem nézett ki ilyen simának.

Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC - Conoil Motax KC Pápa 64-62

A pikáns találkozón - egymás ellen játszott két, az utóbbi években Békésen vállvetve küzdő játékos, Kertész Dániel és Koma Dániel - a kiegyenlített első szakaszt követően a másodikban, ahogy mondani szokás, csak egy csapat volt a pályán. A vendég pápaiak 5 ponton tartották a Győrt, így 14 pontos előnyt szereztek szünetre. Ezt a harmadik etap hajrájáig tartották is a Sonyák Béla (23/6 pont)-Koma D. (13 pont, 5 lepattanó, 3 gólpassz) kettős vezette vendégek, ám a szakasz utolsó két és fél percét 10-3-ra "hozva" megfelezték hátrányukat a hazaiak. A záró szakasz elején lendületben maradtak a vendéglátók, s 3 triplájukra, továbbá nagyrészt Berneczei László (17/3 pont, 8 lepattanó), Kertész D. (15/6 pont, 9 lepattanó, 3-3 gólpassz, szerzett és eladott labda) és Horváth Ádám (12/6 pont, 7 lepattanó, 4 eladott labda, 2-2 blokk és gólpassz) eredményességére, no meg a 42-30-ra megnyert lepattanózásra alapozva, 11-2-vel indítva a negyedet átvették a vezetést. A szakasz közepén újítani tudott, s egy 6-0-lal ismét előnyhöz jutott a Pápa. Az izgalmas végjátékban egy 5-0-lal visszavette a vezetést a Győr, de még az utolsó perc előtt Koma révén egyenlítettek a vendégek. Az utolsó szó azonban Kertész jóvoltából a győri csapaté volt: a rutinos irányító a közelmúltban Egerben egy, az utolsó percben szerzett triplával, most a Pápa ellen pedig egy duplával segítette győzelemhez csapatát. Bár a Pápának volt lehetősége fordítani, de Horváth Attila tripláját Bakon Csanád blokkolta.

DEAC U23 - Tiszaújvárosi Termálfürdő Phoenix KK 68-63

11-0-s "repülőrajttal" indították az alsóházi rangadót a vendég borsodiak, akiknek a második etap közepén 16 pontos előnyük is volt a szünetig 24 pontig jutó Jake Martin (31/12 pont, 11 lepattanó, 6 eladott labda) vezérletével. A félidő hajrájában 10 pontra csökkentették hátárnyukat a debreceni fiatalok. A második félidőt 9-4-gyel kezdve hamar megfelezte szünetbeli hátrányát a DEAC U23-as alakulata, ám egy 8-2-vel ismét 10 pont fölé "hizlalta" előnyét a Phoenix. A roppant hullámzó játékot hozó negyed egy 11-2-es hazai rohammal zárult, s a két igen gyengén büntetőző (15/28, 53,57% ill. 19/35, 54,28%) gárda csatájának negyedik negyedét mindössze 2 pontos előnyről várhatta a Tiszaújváros. Ez hazai hármassal indult, s a találkozó során először vezettek a vendéglátók, ráadásul e távoli találat egy 10-1-es debreceni rohamot indított útjára, a szakasz első felében nem is szerzett akciókosarat a vendég együttes. A nagy előnyét "leadó" tiszaújvárosi gárda azonban nem tört meg, hanem egy 6-0-lal 1 pontra felzárkózott. A hajrában a jelentős részben Udemezue Ekenedilichukwu (18 pont, 6 lepattanó, 3 szerzett, 5 eladott labda), Neuwirth Bence (16/9 pont), Balázsi Soma (12/3 pont, 12 lepattanó, 3 eladott labda, 4 gólpassz) és Ságodi Róbert (10/3 pont, 3-3 lepattanó és eladott labda) kosaraira építő debreceni fiatalok már nem adták ki kezükből a győzelmet. A vendégektől Martinon kívül más nem jutott 10 pont fölé - Orliczki Bence 6 pontja mellé 16 lepattanót szerzett, az ezúttal gyenge dobóformát kifogó Drahos Gábor pedig nagy mezőnymunkát végezve a 3-3 (büntetőből szerzett) pontja, valamint eladott labdája mellett 6 lepattanót és 4 labdát szerzett, valamint kiosztott 8 gólpasszt.

Újpest-MT - Békési SzSK 100-63

A végeredmény alapján nehezen hihető, de tény: szünetben mindössze 2 pont volt a különbség. A Békés Hargitai Krisztián (18/3 pont, 9 lepattanó) és Frikker Marcell (11 pont, 3-3 lepattanó és szerzett, 6 eladott labda) vezérletével tudta tartani a lépést az esélyes Újpesttel. A második félidőt egy 13-5-ös bő három perccel indítva 10 ponttal elléptek a hazaiak, majd a szakasz közepén állandósult a 10 pont körüli újpesti vezetés. A negyed hajrájában újfent rátettek egy lapáttal a vendéglátók, akik egy 14-2-vel a záró etap előtt 20 pont fölötti előnyre szert téve e remek harmadik etapjukkal eldöntötték a mérkőzést a maguk javára. A záró etapban is az egységes csapatmunkájával kirukkoló, Varga Balázs (17/3 pont, 14 lepattanó, 4 szerzett labda), Csaba György (17/3 pont, 5 lepattanó, 3 eladott labda), Horváth Ákos (15/9 pont, 9 lepattanó, 3 szerzett labda, 5 gólpassz), Darion Rackley (15/6 pont, 3.3 szerzett és eladott labda) és Ondima Olivér (13 pont) ponterős játékára támaszkodó Újpest  irányította a játékot, így a szoros első félidő után fölényes győzelmet aratott.

EKE Eger KOK - Vásárhelyi Kosársuli 69-78

Az első félidő egyértelműen a Molnár Bence (14/3 pont, 4-4 lepattanó és gólpassz)-Varga Zalán (12/6 pont, 7 lepattanó)-Varga Ádám (12/3 pont, 5 lepattanó, 6 gólpassz)-Bálint Erik (11/3 pont, 6 lepattanó)-Pavlovic Vuk (10 pont, 4-4 lepattanó és gólpassz) ötösfogat "húzta" vendég vásárhelyieké volt, akik 20 pont fölötti előnyt szereztek, s még a 27. percben is kerek 20-szal vezettek. A 27. és a 34. perc között Papp Bendegúz (21/15 pont, 7 lepattanó), Máté Balázs (21/9 pont, 8 lepattanó) és Csomor Péter (12/6 pont, 8 lepattanó, 5 gólpassz) jóvoltából egy 17-6-os "részhajrával" 10 ponton belülre került a magára találó egri legénység. A záró etap közepén azonban újítani tudott, s egy 6-0-lal bebiztosította győzelmét a vendég gárda. Érdekesség, hogy bár az Eger 41-36-ra megnyerte a pattanócsatát, jobban triplázott (12/27, 44,44%, ill. 5/22, 22,72%) és büntetőzött (11/15 73,33%, ill. 9/20, 45%), ám mindezt a vendégek a szerzett (5, ill. 13) és az eladott (17, ill. 8) labdákkal tudták kompenzálni.