Férfi NB I B: A MAFC a Veszprémnek, az élre ugró Nyíregyháza a Bajának vágott vissza
07
2020
2020. január 7.  |  15:20
Hamar, rögtön az újesztendő első napjaiban "belevágott" a férfi másodosztály mezőnye, már 2020 első hétvégéjén folytatódott a bajnokság. A piros csoport rangadóján a MAFC visszavágott a nyitó fordulóban elszenvedett vereségért a Veszprémnek, a Nyíregyháza pedig a Bajának. Mindez azt jelentette egyben, hogy a bajnokságot két vereséggel kezdő szabolcsi alakulat ugrott az élre. A Honvéd és a Miskolc is folytatta remek sorozatát, előbbi saját pályáján a Budafokot verte, utóbbi pedig nem kis bravúrt elérve a BKG otthonában diadalmaskodott. A zöld csoportban a kecskeméti fiatalok nagy hajrával győzték le az Óbuda csapatát, a SMAFC sima rajt-cél győzelmet aratott Egerben. Az Újpest küzdelmes találkozón "gyűrte le" a bátran kezdő debreceni fiatalokat, a szolnokiak pedig Pápán tudtak nyerni.

TF-BP - MTK-Elite Basket 82-58

Végig kézben tartva az irányítást aratott minden negyedet megnyerve Tomiszlav Ivosev (16 pont, 12 lepattanó, 5 szerzett, 3 eladott labda, 8 gólpassz), Somogyfoki Péter (12/6 pont, 4 lepattanó), Karosi Gergely (12/6 pont), Beák Gábor (10/6 pont, 4 lepattanó) és Timkó Norbert (10 pont, 7 lepattanó) vezérletével, azaz egységes csapatjátékot bemutatva magabiztos győzelmet a TF-BP. A vendégektől egyedül Farkas Dániel (15/9 pont, 3 lepattanó) jutott 10 pont fölé, Takács András (8 pont - 9 mezőnykísérlet -, 9 lepattanó) pedig nem állt messze attól, hogy dupla-duplával zárja az összecsapást.

Budapesti Honvéd SE - Budafok 91-77

A 30-13-ra megnyert első negyede, illetve a legszebb napjaira emlékeztetően kosarazó Horváth Ákos (28/21 pont, 3 lepattanó, 4 gólpassz), továbbá Halász Ákos (13/9 pont, 5-5 lepattanó és eladott, 4 szerzett labda, 8 gólpassz), Stefán Dávid (11/6 pont, 4 lepattanó) és Kovács Domonkos (10/3 pont) eredményes, hatékony játéka révén győzte le összességében biztosan a Budafokot a Honvéd. A vendégek a második etaptól Puszta Dávid (16/3 pont, 3-3 lepattanó, szerzett és eladott labda), Mészáros Bence (14/6 pont, 4 lepattanó), Fehér Csaba (11/9 pont, 6 lepattanó) és Varga Dániel (11-11 pont és lepattanó, 3 eladott labda) jóvoltából kiegyenlítetté tették ugyan a játékot, ám a hazai sikert nem tudták megakadályozni. Érdekesség, hogy a lepattanócsatát 51-42-re a Budafok nyerte, de ezt ellensúlyozandó a Honvéd gólpasszok tekintetében 26-13-ra múlta fölül ellenfelét.

BKG-Príma SE - MEAFC-Miskolc 75-76

Az első félidő két ellentétes negyedet, a második viszont szinte végig kiélezett, szoros küzdelmet hozott. A csapatként "több lábon álló", elsősorban Kozák Márton (14/6 pont, 5 eladott labda, 3 gólpassz), Austin Thornton (13/3 pont, 19 lepattanó, 3 eladott labda, 4 gólpassz), Sándor Bence (11/9 pont), Homoki Donát (10 pont, 7 lepattanó) és Lippai Szabolcs (10 pont, 3 lepattanó) eredményességére építő vendég miskolciak kifogták a szelet az amúgy igen veszélyesen triplázó szigetszentmiklósiak hajójából azzal, hogy igen alacsony kísérletszámon (15) tartották vendéglátóikat, ráadásul a BKG dobóformája igen visszafogott volt (3/15, 20%) távolról. Hazai részről igazán hatékonyan csak a mezőny messze legeredményesebb játékosa, Nick Allen (28 pont, 10 lepattanó, 3 eladott labda) és a keveset vállaló Nagy Benedek (8/6 pont, 6 lepattanó, 5 gólpassz) dobott. Nagy Botond (18/3 pont - 22 mezőnykísérlet -, 5 lepattanó, 11 gólpassz) is ponterősebb volt a legjobb miskolci dobónál, ám a többiek közül csupán Bán Tibor (11 pont) jutott 10 fölé, ráadásul a pattanózásban is a vendégek bizonyultak jobbaknak, méghozzá nem is kevéssel (45-35).

MAFC - HOYA-Pannon Egyetem Veszprém 91-85

A forduló rangadóját elsősorban a parádés, 31-17-re megnyert harmadik negyedének, a MAFC-os pályafutása talán legkomplexebb teljesítményét nyújtó Ryan Richmond (22/9 pont, 3 eladott labda, 6 gólpassz), továbbá Tóth Péter (14/9 pont, 4 lepattanó, 5 gólpassz), Harazin Tamás (14 pont, 8 lepattanó) és Bordács Soma (10 pont, 5 lepattanó, 3 blokk) hatékony, jó játékának köszönhetően nyerte meg a MAFC a Körtélyesi Gergely (17/3 pont, 12 lepattanó)-Kovács Ádám (14/6 pont, 3 lepattanó, 4 eladott labda)-Michael McCall (12/9 pont, 5 gólpassz)-Szűcs Péter (126 pont, 4 lepattanó) kvartett vezette, a pattanózást amúgy 45-34-re megnyerő Veszprém ellen. A hazai sikerben jelentős szerepe volt annak, hogy a MAFC 12 (6-6) ponton tudta tartani a Veszprém időnként valóban "állati" Madár-Medve kettősét.

PVSK-Cargate - Nagykőrösi Sólymok KE 110-83

Hiába bizonyult messze a mezőny legeredményesebb játékosának a vendégek pontjainak csaknem felét szerző Lakosa Ákos (40/12 pont, 7 lepattanó, 4 eladott labda), igazi, érdemi segítsége nem akadt - Cristopher Viqueira (12/6 pont, 5 lepattanó, 3-3 gólpassz és szerzett, 4 eladott labda) és Jókai Mátyás (11/3 pont, 6 lepattanó) is éppen csak túljutott a 10 ponton. A csapatként jóval egységesebb pécsiek szünetig 60 pont fölé jutva 20 perc alatt "lerendezték" az alsóházi rangadót, és Popadic Miljan (21/9 pont), Riskó Dávid (20 pont), Veljko Dragasevic (17/6 pont, 5 lepattanó, 3-3 gólpassz és szerzett, 4 eladott labda), Kocsis Zalán (16 pont, 6-6 lepattanó és gólpassz, 5 szerzett labda), Bíró Levente (14 pont, 6 lepattanó, 4-4 szerzett és eladott labda, 9 gólpassz), valamint Alekszej Carev (12/6 pont) hatékony, eredményes játéka révén fölényesen, közel 30 ponttal nyerték az alsóházi rangadót.

Hübner-Nyíregyháza BS - Bajai Bácska FKE 80-64

Nem úgy indult a találkozó, hogy a Nyíregyháza összességében simán visszavág a bajnoki nyitányon, Baján elszenvedett vereségért az újoncnak, hiszen egy negyed után még 6 ponttal az akkor még rendkívül hatékonyan támadó, a Nagy Dániel (20/9 pont, 10 lepattanó, 6 eladott labda)-Jakab Péter (20/6 pont, 4 lepattanó) kettős ponterősségére támaszkodó vendégek vezettek. A folytatásban két bajai játékos összeverekedett, rendezte védekezését a távolról amúgy elég gyengén (7/33, 21,21%) célzó hazai együttes, a Baja lendülete pedig megtört: a 25 pontos első negyede után a következő 30 percben összesen 39 pontot dobott a vendég gárda. A játék irányítását magához ragadó Nyíregyháza Tóth Gergely (20/3 pont, 6 lepattanó, 3 eladott labda, 2 blokk), Dancsecs András (19/15 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda), Bryton Hobbs (15 pont, 10 lepattanó, 3-3 gólpassz és szerzett, 4 eladott labda) és Bus Iván (10 pont, 6 lepattanó, 12 gólpassz) vezérletével végül biztosan győzött. A hazaiakhoz hasonlóan a bajaiak is 7 triplát dobtak, ám ők csupán 21 kísérletből, ám a gyengébb triplázást többek között a gólpasszok tekintetében 22-14-re felülmúlva a vendégeket, a duplákat pedig sokkal jobban értékesítve (19/34, 55,88%, ill. 16/51, 31,37%) bőven "kompenzálták" a nyíregyháziak.

KTE-Duna Aszfalt - Óbudai Kaszások 60-55

Ellentétes félidőket hozó összecsapáson a szünetben 10 ponttal még a leginkább Steve Rosemond (16/6 pont - 18 mezőnykísérlet -, 9 lepattanó) és Bencsik Barnabás (12 pont, 6 lepattanó) kosaraira hagyatkozó vendég óbudai alakulat állt jobban, s ebből az előnyből 7 egységnyi a záró szakasz előtt is megvolt a látogatóknak. A befejező 10 percre aztán "elfogytak", s írd és mondd mindössze 2 pontot tudtak szerezni a vendégek, így a kecskeméti fiatalok Chester Lewis (18/6 pont, 4-4 lepattanó és eladott, 3 szerzett labda), Molnár Dániel (17/6 pont - 19 mezőnykísérlet -, 6 lepattanó, 3 gólpassz) és Kucsera Dániel (12 pont, 11 lepattanó, 3-3 blokk, szerzett és eladott labda) vezérletével nagyot hajrázva a maguk javára fordították a találkozót.

EKE Eger KOK - SMAFC 48-71

A csapata első 14 pontját jegyző Czukor Bence (26 pont, 3-3 lepattanó és gólpassz), valamint druszája, Soós Bence (11/9 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz) vezérletével remekül kezdett, s szünetig 20 pont fölötti előnyt szerezve gyakorlatilag 20 perc alatt eldöntve a meccset kezdte váratlanul sima idegenbeli győzelemmel az új esztendőt a SMAFC. A fölényes vendég sikerben jelentős szerepe volt annak, hogy a soproniaknak sikerült 0 ponton tartani az egriek legeredményesebb játékosát, Máté Balázst. Az esztendőt elég "visszafogott" támadójátékkal kezdő hevesi legénységből egyedül Steier Krisztián (10/6 pont - 13 mezőnykísérlet -, 7 lepattanó) érte el a 10 pontot.

Újpest-MT - DEAC U23 70-56

Gáspár Mátyás (18/3 pont, 8 lepattanó) és Asszú Ádám (12/6 pont - 14 mezőnykísérlet -, 4 szerzett, 5 eladott labda, 3 gólpassz) vezérletével a debreceni fiatalok bátran kezdve az első negyedben alaposan meglepték a vendéglátó Újpestet, s a nyitó etap közepén 14-6-ra vezettek. Ezt követően a Darion Rackley (21 pont, 6 lepattanó, 5 szerzett, 3 eladott labda, 7 gólpassz)-Nagy Krisztián (16/6 pont, 6 lepattanó, 4 eladott labda)-Joó Tamás (13 pont, 11 lepattanó)-dr. Franczva Ádám (10 pont, 8 lepattanó) kvartett vezette Újpest előbb kiegyenlítetté tette, majd a két középső szakaszban rákényszerítette akaratát ellenfelére, így megnyerte a küzdelmes összecsapást. A debreceni fiatalok "tízen túli", azaz 10 pontnál nagyobb különbségű vereségében közrejátszott az igen gyenge, 50%-nál alig jobb (17/32, 53,1%) büntetőzésük.

Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC - Pécsi NKA 72-81

A Rátvay testvérek párharcát ugyan Tamás (22/12 pont, 5 lepattanó) nyerte, ám a fordulatos összecsapás végén a győzelemnek a szezon közben Pécsre igazoló Balázs (6 pont, 3 eladott labda) örülhetett. A páratlan negyedek a hazai, a párosok pedig a vendég csapaté voltak. A záró etap előtt 5 ponttal még a Rátvay T. mellett Csaba György (24 pont - 0/9 tripla -, 6 lepattanó, 4-4 gólpassz és eladott labda) és Berneczei László (12 pont, 11 lepattanó, 3 szerzett labda) kosaraira támaszkodó győri csapatnál volt az előny, ám a remeklő Meleg Gergő (33/12 pont, 9 lepattanó, 3 eladott labda, 4 gólpassz, 2 blokk) és Vukas Vanja (13 pont, 5-5 lepattanó és eladott labda) vezette, kiemelkedően (23/25, 92%) büntetőző pécsi fiatalok a 33. és a 37. perc között egy 13-0-lal "döntő csapást" mértek a hazaiakra, így a maguk javára fordították a találkozót.

Concordia Motax KC Pápa - Szolnoki Olajbányász U23 73-88

A második etap elejéig a hazai együttes akarata érvényesült, ám a 12. és a 17. perc között egy 14-5-tel fordítottak, s szünetben 2 ponttal "mentek" a második etapban igen jól dobó, tartalékos felállásban pályára lépő szolnoki fiatalok. A második félidő elején lendületben maradtak, s egy 17-8-as hat perccel közel 10 pont fölé "hizlalták" előnyüket a vendégek. A nagyrészt Murai Gábor (27 pont, 7 lepattanó, 5 szerzett labda) és Sonyák Béla (21/9 pont - 22 mezőnykísérlet -, 6 lepattanó) ponterős játékára építő Pápa a szakasz második felében egy 11-4-gyel szorossá tette a találkozót, ám a negyed utolsó percében két triplájával 8 pontos előnnyel várhatta a záró etapot a Gilszki Erik (19/9 pont, 4 lepattanó, 3 eladott labda)-Csák Bence (18/12 pont, 6 lepattanó)-Kókai Dávid (14/6 pont, 4 lepattanó)-Orbán Bendegúz (11/3 pont, 4 lepattanó) kvartett vezette Szolnok. Ez már megtörte a hazaiakat. A záró szakaszt egy 9-1-es négy és fél perccel kezdve megduplázták harmadik negyed végi előnyüket az Olaj fiataljai, s ezzel el is döntötték a mérkőzést. A hazai együttes 15 pontos vereségében jelentős szerepe volt az ezen a szinten igen gyenge, 50% alatti (14/30, 46,66%) büntetőzésének.