Férfi NB I B: Bekezdtek az újoncok, a Honvéd otthonában győzött a Veszprém
29
Sep
2021
2021. szeptember 29.  |  07:48
A piros csoportban a Pápa a Vasast, az Óbuda pedig - hosszabbítás után - a Salgótarjánt győzte le. Az előző szezonban még élvonalbeli Jászberény simán verte a Baját. A nyitány talán legnagyobb érdeklődéssel várt összecsapásán a Veszprém nyerni tudott a Honvéd otthonában. Az előző kiírás ezüstérmese, a BKG Nagykőrösön győzött, a PVSK fiataljai nagyot hajrázva verték a TF-BP együttesét, a másik pécsi gárda, az NKA pedig az előző évad bronzérmesét, a MAFC csapatát fektette két vállra. A zöld csoport újonca, a Dunaharaszti is győzelemmel kezdett, viszont az előző szezonban még piros csoportos két csapat, a törökbálinti és a miskolci együttes egyaránt vereséggel kezdett - előbbi Cegléden, utóbbi pedig Kecskeméten maradt alul. Bravúros újpesti győzelemmel debütált Kertész Dániel a győri kispadon, a SMAFC pedig extra harmadik negyedével győzte le a Hódmezővásárhely csapatát, a Bonyhád pedig nagy csatában verte a Pénzügyőrt.

Jászberényi KSE - Bajai Bácska FKE 108-82

Egységes csapatjátékkal, minden negyedet megnyerve, a két középső szakaszban egyértelmű fölényben játszva, Chester Lewis (21/6 pont, 3 szerzett labda, 7 gólpassz), Meleg Károly (17/3 pont, 12 lepattanó), Velkey János (13/9 pont), Olasz Ádám (12 pont, 3 lepattanó), Nagy Simon (11/9 pont, 3 gólpassz) és Homoki Donát (11/3 pont) vezérletével magabiztos győzelemmel kezdte a szezont az élvonalból kieső Jászberény. Hiába adta a mezőny két legeredményesebb játékosát a Bagó Martin (24 pont, 12 lepattanó, 2-2 blokk, szerzett labda és gólpassz)-Jakab Péter (22/9 pont, 6 lepattanó)-Pongó Martin (18/6 pont, 4 lepattanó, 7 gólpassz)-Nagy Dániel (12/6 pont - 13 mezőnykísérlet -, 3-3 eladott labda és gólpassz) kvartett vezette Baja a látványos játékot és összesen 23 hárompontos kosarat hozó találkozón.

Conoil Pápa KC - Vasas Akadémia 82-75

A kiegyenlített első félidőt követően 2 ponttal még a nagyrészt Medve Máté (26/15 pont, 6 lepattanó), Farkas Attila (14/12 pont), Moravcsik Áron (12/3 pont, 6 eladott labda, 3 gólpassz) és Andrássy Géza (12 pont, 5 lepattanó) kosaraira alapozó esélyes vendég Vasas vezetett. Szünet után azonban pontosabbakká váltak az újonc hazaiak, akik elsősorban Németh András (24/9 pont, 3 lepattanó, 4 eladott labda), Sonyák Béla (17/6 pont, 5 lepattanó), Murai Gábor (13 pont, 3-3 eladott labda és gólpassz) és Koma Dániel (12/3 pont, 6 lepattanó) jóvoltából a maguk javára fordították a találkozót.

Óbudai Kaszások - Salgótarjáni KSE 89-84 hosszabbítás után

A két, nyáron jelentősen átalakuló csapat találkozójának szünetében a 20 perc alatt 4 triplával 20 pontig jutó Fekete Viktor (28/18 pont, 3-3 lepattanó és gólpassz) vezette, az első félidőben a hárompontosokat 50% fölötti hatékonysággal (8/15, 53,33%) dobó hazai gárda vezetett 6 ponttal. Szünet után tartotta 5 és 10 pont közötti előnyét az Óbuda, majd a szakasz közepén ezt 10 fölé "hizlalta", utána azonban egy 7-2-es "részhajrával" szorossá tették a találkozót a vendégek. A negyed végén újított, s 9 pontos előnyt szerzett az ekkor Czura Attila (31/6 pont, 6 lepattanó, 3-3 gólpassz és eladott labda) és Czirbus József (15 pont, 4 lepattanó) vezette Kaszások csapata. A negyedik negyedet védekezésben "szigorított eljárással" kezdő, és elsősorban Dragasevic Veljko (24/6 pont, 5 lepattanó, 4 eladott labda), Molnár Marcell (21/12 pont, 6 lepattanó) és Takács András (15/3 pont, 12 lepattanó) találataira támaszkodó Salgótarján a szakasz első felét 11-3-ra nyerve 1 pontra felzárkózott, majd izgalmas, kiélezett csatában az utolsó percre fordulva a vezetést is átvette. Aztán ezt visszaszerezte a vendéglátó, de egyenlítettek a nógrádiak, sőt a rendes játékidő végén a győzelem megszerzéséhez is volt labdájuk, ám nem éltek a lehetőséggel - jöhetett a hosszabbítás. Ebben Fekete újra előlépett, s 2-2 bedobott triplával és büntetővel győzelemre vezette csapatát.

NKA Pécs - TF-BP 85-78

Sokkal pontosabban, "élesebben" kezdett a Tichov Dominik (25/3 pont, 8 lepattanó, 5 eladott labda), Csík Roland (16 pont, 6-6 lepattanó és eladott labda, 7 gólpassz), Nagy Szabolcs (14/9 pont) és Bartos Bálint (14/3 pont, 3 lepattanó) ponterősségére alapozó vendég fővárosi együttes, amely 14-7-re elhúzott a nyitó etap közepére. A szakasz hajrájában 12 pontosra nőtt a vendég előny, de a negyed végén 10 ponton belülre kerültek a hazaiak. A második etap első felében tartotta 10 pont körüli előnyét a TF-BP, ám ekkor egy 10-0-lal egyetlen pontra felzárkóztak a pécsiek, szünetben 2 ponttal vezettek a vendégek. A második félidő elején tapadt az NKA a TF-re, majd a harmadik negyed közepén egy 17-5-ös rohamot bemutatva újfent 10 pont fölötti előnyhöz jutott a fővárosi gárda, amely kerek 10 pontos előnnyel várhatta a negyedik negyedet. Ez hatalmas fordulatot hozott: a szakasz első felében a hazaiak Nemanja Djordjevics (19 pont, 11 lepattanó), Kocsis Zalán (13/6 pont, 3 eladott labda), Váits Olivér (12 pont, 3 lepattanó, 6 szerzett labda) és Lados Erik (10 pont, 3 lepattanó, 4 gólpassz) vezérletével valósággal átrohanva ellenfelükön egy 14-0-s rohammal fordítottak. Nem sokkal később visszavették a vezetést a vendégek, de a végjátékban az NKA játszott pontosabban, s végül 7 ponttal győzött.

Nagykőrösi Sólymok KE - BKG Príma Akadémia 73-84

A hazaiak elsősorban Fehér Péter (24/9 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz) és Lakosa Ákos (15/3 pont, 7-7 lepattanó és eladott labda) jóvoltából a második negyed közepéig jól tartották magukat az előző évad ezüstérmese ellen, a félidő hajrájában azonban egy 13-2-es rohammal 10 pont fölé "hizlalta" előnyét a BKG. Szünet után már egy pillanatig sem forgott veszélyben a jórészt Nagy Botond (30/12 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett, 5 eladott labda, 11 gólpassz), Nick Allen (16 pont, 8 lepattanó, 2-2 blokk és eladott labda), Buzás Bence (12 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz) és Halász Ákos (11/3 pont) eredményességére építő BKG vezetése. A negyedik negyed közepe táján közel 20 pontosra nőtt a vendég előny, a Nagykőrös a hajrában valamit "kozmetikázott" veresége mértékén.

PVSK-Cargate - MAFC 80-66

Meglepő, de teljesen megérdemelt győzelmet arattak egy érdekes, fordulatos mérkőzésen Farkas Dániel (23/6 pont, 12 lepattanó, 3 gólpassz), Kalmár Viktor (13 pont, 3 lepattanó, 3 eladott labda, 5 gólpassz), Goldring Gergő (12 pont, 7 lepattanó, 3 gólpassz) és Miljan Popadic (11/3 pont, 4 lepattanó) vezérletével a negyedik negyed közepén egy 10-4-gyel előnyüket 10 pont fölé "hizlaló" pécsi fiatalok a Lakits András (13/6 pont, 3 gólpassz)-Tóth Péter (12/3 pont - 16 mezőnykísérlet -, 11 lepattanó, 3-3 szerzett és eladott labda, 6 gólpassz)-Bíber Áron (12 pont) trió vezette, igen gyengén (4/24, 16.66%) triplázó MAFC ellen.

Budapesti Honvéd SE - Veszprémi KK 86-91

A küzdelmes játékot hozó, kiegyenlített első félidőt követően 4 ponttal vezettek a vendégek, akik a szinte "szárnyaló" Madár András (38/27 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda, 5 gólpassz, 48 VAL), Nebojsa Dukics (17/12 pont, 10 lepattanó, 4 eladott labda, 3 gólpassz), Szabó Péter (13/9 pont, 3 gólpassz) és Tóth Norbert (12 pont, 11 lepattanó) eredményességére építve parádésan kezdték a második félidőt. A harmadik negyed első 6 percében egy 21-6-os "száguldással" közel 20 pontos előnyt szereztek, miközben a Honvéd csak szenvedett a veszprémi zóna ellen. A záró etapnak már 20 pont fölötti előnnyel vághattak neki a vendégek, de ebben a hazaiak egészpályás letámadásukkal labdákat és könnyű kosarakat szereztek. Stefan Mijovic (25/3 pont, 10 lepattanó, 3 szerzett, 4 eladott labda, 5 gólpassz), Tanoh Dez András (13/3 pont, 4 lepattanó), Völgyi Marcell (13 pont, 8 lepattanó) és Simon Kristóf (12/3 pont, 5 lepattanó) jóvoltából sokkal jobb ritmusban támadtak, mint az első 30 percben, de a vendégek 5 pontot megőriztek tetemes előnyükből.

Ceglédi KE - Elite Basket 77-52

Három negyedet megnyerve, a második etapot pedig "döntetlenre adva", igen gyengén (6/37, 16,2%) triplázva is biztosan győzte le főként Csaba György (24/3 pont, 4-4 lepattanó és gólpassz, 5 szerzett, 3 eladott labda) és Mészáros Máté (10/6 pont, 6 lepattanó) találataira támaszkodva a Cegléd a törökbálinti együttest, amelyből leginkább Láncos Krisztián (15 pont, 9 lepattanó, 6 eladott labda) és Somogyfoki Péter (11/9 pont, 5-5 lepattanó és gólpassz, 3 szerzett, 12 eladott labda) próbálta megnehezíteni a hazaiak dolgát. Döntő volt, hogy amíg a Cegléd csak 12, addig az Elite 35 alkalommal adta el a labdát.

Tiszaújvárosi Termálfürdő Phoenix KK - Dunaharaszti MTK 72-82

Három negyeden át nem nagyon "eresztették egymást", hanem gyakorlatilag fej-fej mellett haladtak a felek. A záró etap előtt 1 ponttal még a Drahos Gábor (27/6 pont, 9-9 lepattanó és eladott labda, 4 gólpassz), Gerőcs Roland (15/3 pont, 8 lepattanó) és Lajsz Gergő (12-12 pont és lepattanó) eredményességére építő hazai gárda állt jobban. A negyedik negyedet azonban egy 11-1-es 3 perces "száguldással" indítva eldöntötte a mérkőzést a maga javára a tripla-duplával debütáló amerikai irányító, Jordan Santiago (25/6 pont, 10 lepattanó, 6-6 szerzett és eladott labda, 11 gólpassz), valamint a remek dobóformát kifogó Csabay Ádám (24/18 pont, 4 gólpassz) és Fekete Bálint (14/9 pont, 4 lepattanó) vezette újonc Dunaharaszti, amely szép idegenbeli győzelemmel debütált az NB I B-ben.

SMAFC 1860 KA - Bodrogi BAU Vásárhelyi Kosársuli 86-71

A kiegyenlített első félidőt követően még a Varga Ákos (22/6 pont, 4-4 lepattanó és eladott labda), Varga Zalán (12/6 pont, 3-3 szerzett és eladott labda), Pavlovic Vuk (11 pont, 8 lepattanó, 5 eladott labda, 4 gólpassz) és Bálint Erik (10/3 pont, 3 eladott labda) pontjaiban bízó vendég vásárhelyieknél volt az előny - igaz csupán 2 pontos. A SMAFC ugyan csupán egyetlen negyedet nyert meg, de a parádés, 35-10-re "behúzott" harmadik etap, valamint elsősorban Kovács Benedek (17 pont, 3 lepattanó, 4 eladott labda), Vincent Fernandez (13/12 pont, 5-5 lepattanó és eladott labda, 6 gólpassz) és Csátaljay Barna (13/3 pont, 4 szerzett, 3 eladott labda) eredményessége, illetve az, hogy 12 pályára lépő játékosa közül 11 is szerzett pontot, elég volt a soproniaknak a győzelemhez.

Újpest-MT - Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC 77-84

A második negyed közepéig kiegyenlített volt a játék. Ekkor "robbantott", és a 13., valamint a 17. perc között egy 16-2-es rohanást bemutatva 10 pont fölötti előnyt szerzett szünetre az elsősorban mezőnyemberei - Steve Rosemond (18/6 pont, 9 lepattanó, 3-3 gólpassz és szerzett, 7 eladott labda), Katona Bence (18/6 pont, 6 lepattanó, 5 eladott labda), Puszta Dávid (16/9 pont, 6 eladott labda, 3 gólpassz) és Pollák Árpád (11/9 pont, 4 lepattanó) - ponterősségére alapozó Újpest. Megnyugtatónak tűnő előnye birtokában a hazai gárda a kelleténél pár perccel tovább "maradt" szünet után az öltözőben, így a harmadik negyed első felében a Kámán Bálint (27/6 pont, 3 szerzett labda, 6 gólpassz)-Lógár Bence (19 pont, 9 lepattanó)-Geiger Bálint (1/3 pont, 4 lepattanó, 3 eladott labda, 6 gólpassz) trió vezette, agresszíven, lendületesen és pontosan játszó győri együttes egy 17-4-es rohammal ledolgozta hátrányát. A szakasz hajrájában a hazai gárda erőre, a vendég pedig technikait kapott - 4 pontos újpesti vezetésről kezdődött a záró etap. Ebben a győriek "tapadtak" vendéglátójukra, sőt a negyed közepén át is vették a vezetést. A végjátékban a győriek játszottak pontosabban, nyugodtabban és végül megérdemelten győztek. Igaz, hogy a vendégek fele olyan hatékonyan tripláztak (5/25, 20%, ill. 10/25, 40%), mint az újpestiek, viszont sokkal jobban (11/13, 84.6%) dobták a büntetőket, mint a hazaiak (9/19, 47.4%).

Atomerőmű KSE Bonyhád - Pénzügyőr SE 73-70

A szinte végig kiélezett, szoros összecsapáson a páratlan szakaszok után a jórészt Szálás Gábor (17/15 pont, 8 lepattanó), Baranyi Péter (12 pont, 4 lepattanó) és Nemes Máté (11/3 pont - 12 mezőnykísérlet -, 7 lepattanó) találataira támaszkodó vendég Pénzügyőr csapatánál volt az előny. A páros negyedek azonban a Szalai Milán (12/6 pont), Karosi Gergely (12 pont, 5 lepattanó), Tömösváry Máté (9/3 pont - 10 mezőnykísérlet -, 8 lepattanó) és Orgona Gergő (9/3 pont - 12 mezőnykísérlet -, 7 lepattanó, 3 eladott labda) kosaraira alapozó hazai együttesé voltak, akik egy 12-0-s 3 perccel indítva negyedik negyedet 10 ponttal elléptek. Bár a Pénzügyőr a hajrában magára talált, de a Bonyhád már nem adta ki kezéből a vezetést.

KTE-Duna Aszfalt U23 - MEAFC-Miskolc 59-52

Hiába került ki ezen a küzdelmes mérkőzésen a mezőny messze legeredményesebb játékosa Kozák Márton (20/6 pont, 11 lepattanó, 4-4 eladott labda és gólpassz) személyében a vendég miskolci gárdából, a MEAFC együtteséből csak ő jutott 10 pont fölé. Tóth Barna (12/3 pont, 3 eladott labda) és Tóth Balázs (10 pont, 4 lepattanó) vezetésével az első félidőben, valamint záró etapban az ellenfelüknél pontosabban játszó kecskeméti fiatalok nyerték meg a találkozót.