Férfi NB I B: Döntő ütközetek döntenek a döntősökről
06
2021
2021. május 6.  |  19:27
Másodszor is nyerni tudott a férfi NB I B piros csoportjának elődöntő párharcában saját pályán a két fővárosi gárda, a Vasas és a MAFC. Így a hétvégén mindkét ágon döntő, ötödik ütközetben dől majd el Nyíregyházán, illetve Szigetszentmiklóson, hogy melyik két együttes jut a fináléba, s küzdhet majd az élvonalba való feljutásért.

Az 1-4. helyért

Vasas Akadémia - Hübner-Nyíregyháza BS 72-65

Jobban, pontosabban kezdtek a hazaiak, akik a 3. percben 10-5-re vezettek. Ezt követően rendezte védekezését a Tóth Gergely (19/3 pont, 9 lepattanó, 5 eladott labda, 6 gólpassz, 3 blokk), Emmanuel Ubilla (16/6 pont - 19 mezőnykísérlet -, 7 lepattanó) és Kiss Benedek (11/6 pont, 4 lepattanó) eredményességére építő vendég gárda, amely több mint 6 percen át nem kapott pontot, miközben 11-et dobva 6 pontos előnnyel zárta a nyitó etapot. A második szakaszt 6-2-vel kezdve 2-re feljött a Vasas, de a vendégek visszaverték a felzárkózási kísérletet. Kevés kosár és nagy küzdelem mellett állandósult egy 5 pont körüli vendég vezetés. A félidő hajrájában két triplával ez 10-re nőtt, szünetben pedig 8 ponttal járt ellenfele előtt az alapszakaszgyőztes Nyíregyháza. A második félidő elején váltva estek a kosarak, majd a szakasz közepén 3 pontra megközelítette ellenfelét a Vasas. Ennél azonban nem tudott közelebb kerülni a szabolcsi gárdához, amely tartotta 5 pont körüli vezetését. A harmadik negyed végén a Farkas Attila (19/15 pont), Radics Gerzson (12-12 pont és lepattanó), Medve Mété (11/6 pont, 5 lepattanó) és Andrássy Géza (10 pont, 4 lepattanó) kosaraira, valamint Moravcsik Áron (6 pont - 10 mezőnykísérlet -, 9 gólpassz) hatékony szervezőjátékára alapozó Vasas egy 7-0-lal ledolgozta hátrányát. A hazaiak a negyedik etapot 6-0-lal kezdtél, így fordítottak és megléptek, a hajrában pedig már nem engedték magukhoz igazán közel a nyíregyháziakat. A Vasas nem adta ki kezéből a vezetést, saját pályáján újra győzött, s ismét kiegyenlítette a párharc állását.

A párharc állása: 2-2

MAFC - BKG Príma Akadémia 74-65

Érződött a tét, a feszültség, a 3. percben még 2-2 volt az állás. A hazaiak nyugodtak meg hamarabb, s a szakasz közepén valósággal állva hagyva a szigetszentmiklósi gárdát 14-2-re elhúztak. A BKG érthető időkérése sem törte meg a hazai lendületet, egy újabb 7-1-gyel csaknem 20 pontosra nőtt a különbség. A BKG szenvedett támadásban, az első negyedben 2/13-as mezőnymutató mellett 6 labdát adtak el játékosai, akik a szakasz hajrájában büntetőkkel és egy triplával megakadályozták, hogy 20 fölé növekedjen a különbség. A második etapot Nagy Benedek (18/18 pont 5 lepattanó, 3-3 szerzett és eladott labda, 4 gólpassz) három triplájával, s 9-2-vel kezdve 10 pontra feljött a BKG. A lélektani határon azonban nem tudott beljebb kerülni a vendég együttes, sőt hazai időkérés után egy 9-0-t "repesztett" az elsősorban Tóth Péter (18/6 pont, 9 lepattanó, 4 gólpassz), Polgárdy Ádám (17/3 pont) és Csapai Péter (14/9 pont) eredményességére építő MAFC az addigi legnagyobb, 19 pontos különbséget kialakítva. A félidő feszült légkörben 9-3-as vendég hajrával, s 13 pontos hazai vezetéssel zárult.

A második félidőt 9-2-vel indítva hosszú idő után 10 ponton belülre kerültek a vendégek, 6-re megközelítve a hazaiakat. Csapai ekkor előbb bedobott egy triplát, majd kihagyott 3 büntetőt, a vendégek pedig "csatlakozást találva" fokozatosan közelítették meg az egyre inkább elbizonytalanodó, a büntetőit sorra elhibázó MAFC-ot. A másik oldalon Nagy Botondtól (19/9 pont - 31 mezőnykísérlet -, 5 lepattanó, 3 szerzett labda, 6 gólpassz) is beesett 1-2 hármas, így a szakasz hajrájában fordított a BKG. A negyed óriási triplapárbajjal, s végül 1 pontos vendég vezetéssel zárult. A negyedik pedig 7-2-es hazai rohammal indult, szűk előnyt állandósított a MAFC. Sokat hibázott mindkét csapat: a hazaiak a hajrára nagyot javultak lepattanózásban, s bár továbbra is gyengén büntetőztek, 8 ponttal elléptek. Az akciók befejezéseit siettető BKG játékosainak dobásai rendre célt tévesztettek, így győzött, s kiegyenlítette a párharcot a MAFC. A hazaiak annak ellenére tudták megnyerni a találkozót, hogy a lepattanócsatában 53-42-re alulmaradtak, és ezen a szinten bizony elég gyengén (10/25, 40%) büntetőztek. Ahol viszont mindezt "visszahozták" az a duplák jóval hatékonyabb értékesítése volt (23/45, 51,11%, ill. 12/34, 35,29%). A BKG kapcsán érdekességként annyit: a vendégek csaknem ugyanannyi triplával (33), mint duplával (34) próbálkoztak a találkozó során.

A párharc állása: 2-2.

Az 5. helyért

Budapesti Honvéd SE - Salgótarjáni KSE 91-74

Az első negyed közepéig tartotta a lépést a Salgótarján a Honvéddal, amikor a vendéglátók egy 10-2-vel 10 pontos előnyt szereztek. A folytatásban is a Tichov Dominik (19/6 pont, 4 lepattanó), Stefán Dávid (16 pont, 11 lepattanó), Szatmári Zsombor (15 pont, 7 lepattanó, 3-3 gólpassz és szerzett labda), Szentirmai Ákos (10 pont, 3 lepattanó) találataira, no meg a végül 51-33-ra megnyert lepattanócsatára támaszkodó hazai gárda dominált - a második negyed közepén 20 pontra nőtt a különbség. A félidő nagy dobópárbajjal és 17 pontos hazai előnnyel zárult. A harmadik negyedben sokáig tartotta 15 pont körüli előnyét a Honvéd, de a szakasz végén egy 9-2-vel 10 pontra jöttek fel a nógrádiak, a negyedik negyedet pedig legeredményesebb játékosuk, Boinitzer Dávid (14/9 pont, 4 lepattanó) két triplájávalval indítva 4 pontra zárkóztak. A vendégeknél Boinitzer mellett leginkább Valentino Karanfilovski (13/6 pont) és Sömenek Martin (11/3 pont, 3 lepattanó) kosaraiban bíztak. A szakasz közepén egyetlen triplányira csökkent a hazai előny, de az, hogy nagy hátrányból szorossá tette a mérkőzést, sokat kivett a vendég csapatból. Egy 10-0-lal eldöntötte a maga javára a találkozót a Honvéd, amely 17 pontos előnnyel kezdi a salgótarjáni visszavágót.

A 7. helyért

NKA Pécs - HOYA-Pannon Egyetem Veszprém 85-82

A pécsi fiatalok Rosic Uros (21/18 pont, 7 lepattanó), Kollár Bence (12 pont - 13 mezőnykísérlet -, 6 lepattanó, 3 szerzett labda) és Váits Olivér (10/3 pont) találataira, valamint a roppant sokoldalúan játszó, a tripla-dupla közelében járó Kocsis Zalán (9-9 pont és lepattanó, 8 gólpassz) mezőnymunkájára alapozva valósággal nekiestek az álmosan kezdő Veszprémnek, s a 7. percre 10 pont fölötti előnyt szereztek. Az első negyed hajrájában magukra találtak a vendégek, s egy 12-4-gyel 3 pontra feljöttek, a 13. percben pedig át is vették a vezetést. A második negyed közepén volt már 9 pontos is a vendég előny, de a félidőt egy 11-2-es rohammal zárva szünetre egalizált a hazai gárda, amely, ha úgy tetszik, szünet után is lendületben maradt, 6-2-vel indította a harmadik negyedet. A szakasz közepén egy 9-0-s rohammal fordítottak, s el is léptek a Madár András (23/15 pont, 4 lepattanó)-Futó Balázs (16 pont, 6 lepattanó, 5 eladott labda)-Orgona Gergő (14/3 pont, 5 lepattanó)-Szabó Péter (13/3 pont, 5 lepattanó, 3-3 gólpassz és szerzett labda)-Nebojsa Dukics (10/6 pont, 3 gólpassz) "ötösfogat húzta" veszprémiek, akik 4 pontos előnnyel fordultak a negyedik negyedre. Ennek közepén visszavették a vezetést a pécsiek, majd az izgalmas hajrában váltott vezetéssel haladtak a felek. A végjáték a hazaiaknak sikerült jobban, akik 3 pontos előnnyel várhatják a visszavágót.