Férfi NB I B: Piros csoportba jutott a Pápa, egyenlített az Újpest, újra vezet a Nyíregyháza és a BKG
02
2021
2021. május 2.  |  19:49
Óriási meglepetésre azok után, hogy a Pápa a negyeddöntőben pályahátrányból indulva hátrányból fordított a Vásárhelyi Kosársuli ellen, az elődöntőben "söpréssel", 2-0-ra verte a zöld csoport alapszakaszának győztesét, a Ceglédet és bejutott a zöld csoport fináléjába, így egyúttal a piros csoport jövő évi küzdelmeibe is. A másik ágon az első találkozóhoz hasonlóan végig szoros, kiélezett összecsapáson az Újpest-MT együttese egyenlíteni tudott az Óbudai Kaszások ellen - jövő szombaton jön a döntő ütközet. A piros csoport elődöntőiben eddig mindenki hozta a hazai meccseit: hét végén újra otthonában győzte le a Nyíregyháza a Vasast, a BKG pedig a MAFC-ot, így mindkét párharc 2-1-re áll a pályaelőnyben kezdő javára.

Az 1-4. helyért

Hübner-Nyíregyháza BS - Vasas Akadémia 90-81

Sokkal pontosabban, "élesebben" kezdtek a hazaiak akik a 4. percben 12-4-re vezettek. A szakasz közepén rendezte sorait a Vasas, s egy 9-2-vel 1 pontra feljött - a negyed végén 3 ponttal vezettek a hazaiak. A második negyed elején még tartotta a lépést vendéglátójával a Vasas, ám a 13. és a 19. perc között bemutatott 19-8-as rohammal 10 pont fölé nőtt a hazai gárda előnye, amely kerek 10 pontos vezetéssel fordulhatott a második félidőre. A harmadik negyedet 5-0-lal indítva 15 pontosra nőtt az alapszakasz győztesének előnye. Ennek ellenére az elsősorban Boros Márk (12/3 pont, 8 lepattanó, 3 eladott labda), Medve Máté (12/3 pont, 6 lepattanó) és Dormán Balázs (11 pont, 5 lepattanó) eredményességére építő, s a lepattanózást 47-30-ra megnyerő Vasas nem tört meg.

A vendégek szakasz közepén bemutatott 7-0-s rohamára még volt válaszuk a hazaiaknak, de a negyed hajrájában egy 12-1-gyel 1 pontra jött föl a pasaréti gárda, a negyedik negyed pedig 3 pontos nyíregyházi vezetésről indult. Ez Vasas kosárral kezdődött, de 70-69 után egy 14-2-es rohammal a Tóth Gergely (29 pont, 7 lepattanó, 3 gólpassz, 4 blokk), dr. Mohácsi Máté (18/9 pont, 6 lepattanó, 3 gólpassz), Mokánszki Máté (14/3 pont, 5 lepattanó) és Bazsó Brúnó (13/3 pont, 3 lepattanó) kosaraiban, valamint az egyaránt 9-9 gólpasszig jutó Bus Iván és Emmanuel Ubilla szervezőkészségében bízó hazaiak "döntő csapást" mértek a jól küzdő fővárosiakra. A vendégek a hajrában 10 ponton belülre kerültek, de nem tudták már igazán szorossá tenni a mérkőzést.

A párharc állása: 2-1 a Hübner-Nyíregyháza BS javára.

BKG Príma Akadémia - MAFC 106-78

A hétközi sikere adta lendülettel kezdve a 7. percben 18-12-re vezetett az elsősorban Misek Levente (17/3 pont, 3 eladott labda, 4 gólpassz) és Tóth Péter (15/9 pont, 5 lepattanó, 4 eladott labda, 6 gólpassz) pontjaiban bízó MAFC. A negyed hajrájára aztán magára talált a BKG, amely egy 13-2-vel fordított, majd lendületben maradt, és a második etapot egy 6-0-lal indítva 10 pont fölötti előnyt szerzett. Ezt követően küzdelmes játék mellett állandósult a 10 pont körüli különbség a felek között. A félidő egy 7-2-es MAFC-hajrával és 6 pontos hazai vezetéssel zárult. A második félidő elején váltva estek a kosarak, csak amíg a hazaiak kettesével, addig a fővárosiak hármasával szerezték a pontokat, s 4-re felzárkóztak. Ezt követően egy 12-2-vel 14 ponttal ellépett a remek dobóformát kifogó Armaghani Ármin (35/9 pont - 9/10 dupla, 3/3 tripla, 8/9 büntető -, 7 lepattanó), valamint Nagy Botond (32/9 pont, 5 gólpassz) és Buzás Bence (12/3 pont, 3 szerzett, 5 eladott labda) ponterősségére, illetve a 13 gólpasszt "kézbesítő" Nagy Benedek szervező játékára építő BKG. A harmadik negyed nagy dobópárbajjal és 17 pontos hazai vezetéssel zárult. A záró felvonás már izgalommentesen zajlott: biztosan nyert és a párharcban újra előnybe került a BKG.

A párharc állása: 2-1 a BKG Príma Akadémia javára.

A 9. helyért

Bajai Bácska FKE - Nagykőrösi Sólymok KE 99-121

Minden negyedet megnyerve diadalmaskodott ezen az "eszelős" dobóversenyt és testvéries, 13-13-as megosztásban 26 hárompontos kosarat hozó találkozón Fehér József (27/12 pont, 8 lepattanó), Kovács Soma (20/12 pont, 4 lepattanó), Bartos Bálint (20/3 pont, 9 lepattanó), Molnár Miklós (13/9 pont, 3 lepattanó, 4-4 szerzett és eladott labda, 7 gólpassz) és Mester Márk (11/3 pont, 7 lepattanó, 4 gólpassz) vezérletével a Nagykőrös. A hazaiak erősen tartalékosak voltak, sok fiatalnak biztosítottak lehetőséget, s nagyrészt Goldring József (40/27 pont, 11 lepattanó), Goldring Gergő (30/6 pont, 12 lepattanó, 3 szerzett, 8 eladott labda, 6 gólpassz) és Szatmári Szabolcs (19/3 pont, 4 eladott labda) ponterős játékában bízhattak.

A párharc nyertese: a Nagykőrösi Sólymok KE kettős győzelemmel.

A 11. helyért

PVSK-Cargate - TF-BP 65-83

A tartalékos hazaiak Hőgye Patrik (26/9 pont, 7 lepattanó, 4 szerzett labda) és Riskó Dávid (10/3 pont, 5 lepattanó) vezérletével az első félidőben még tartották a lépést a fővárosiakkal. Szünet után azonban a vendégek Csík Roland (20/3 pont, 4 lepattanó, 5 eladott labda), Nagy Szabolcs (15/3 pont, 12 lepattanó), Szántó Dániel (14 pont, 4-4 lepattanó, gólpassz és eladott labda) és Rozs Máté (14 pont, 3-3 lepattanó és gólpassz) eredményessége révén fokozatosan húztak el, s végül biztosan nyertek.

A párharc nyertese: a TF-BP kettős győzelemmel

Az 1-4 helyért

Conoil Motax KC Pápa - Ceglédi KE 86-80

A visszavágót a Pápa gyakorlatilag ott kezdte, ahol egy hete Cegléden abbahagyta: pontos, hatékony támadójátékkal szünetre kerek 20 pontos előnyt szerzett az első félidőben eléggé egyemberes alakulatnak tűnő ceglédiek ellen. Tóth Zoltán (23/12 pont, 3 lepattanó, 4 gólpassz) a vendégek pontjainak több mint a felét jegyezte szünetig: ő 19 pontig jutott, társai együttesen 17-ig.
A fordulás óriási fordulatot hozott: a Cegléd alapszakasz-győzteshez méltó védekezésre váltva a harmadik negyedben 7 ponton tartotta az első félidőben 56 pontot szerző pápai együttest. Ettől jobb ritmusú lett a vendég együttes támadójátéka, kosárszerzésben előlépett Fekete Viktor (25/12 pont, 3-3 lepattanó és eladott labda), valamint Csákvári Csaba (10 pont, 4 lepattanó), így a harmadik negyed végén 4 pontra felzárkózott a ceglédi gárda.

A szakasz egy jó hazai büntetővel és 5 pontos pápai vezetéssel zárult. A negyedik negyed elején villámgyorsan egalizált az alapszakasz győztese, de a hazaiak újítani tudtak, s egy 6-0-lal ismét elléptek. A hajrá egy üldözőversenyre emlékeztetett, amelynek során többször is megközelítette ellenfelét egyetlen pontra a Cegléd, de fordítani nem volt képes. A Koma Dániel (25/3 pont, 4 lepattanó)-Sonyák Béla (18/3 pont)-Hódi Patrik (15/9 pont, 9 lepattanó, 3 szerzett labda)-Murai Gábor (10 pont, 6 lepattanó, 8 gólpassz) kvartett vezette Pápa rendre újítani tudott. Az utolsó percre fordulva újra egyenlített a Cegléd. Az utolsó percben döntőnek bizonyult Hódi triplája, amire már nem volt válasza a Ceglédnek, így a Pápa a mérkőzést és a párharcot is megnyerte, bejutott a zöld csoport döntőjébe, így kiharcolta a piros csoportba kerülést.

Továbbjutott: a Conoil Motax KC Pápa kettős győzelemmel.

Újpest-MT - Óbudai Kaszások KA 98-93

Az első félidő jelentős részében, ha szűken is, de a hazaiak vezettek. A félidő hajrájában azonban egy 12-2-vel fordított a Varga Dániel (22 pont, 7 lepattanó), Bencsik Barnabás (17/6 pont, 5 gólpassz), Steve Rosemond (16/9 pont, 7 lepattanó, 5 szerzett labda), Horváth Márton (15 pont, 13 lepattanó, 3 gólpassz, 2 blokk), Puszta Dávid (13 pont, 6-6 lepattanó és gólpassz), valamint Vámos László (10/9 pont) találataira támaszkodó Kaszások együttese, amely 3 pont előnnyel térhetett pihenőre. A második félidőt egy két triplára épített 6-2-es rohammal indítva hamar fordított az Újpest, majd a negyed közepéig váltva vezettek a felek - ezt követően tudott egy szűk vezetést állandósítani a hazai gárda. A negyed hajrája különösen izgalmasan alakult: két triplával előbb fordítottak a vendégek, majd a szakasz egy hazai duplával és döntetlennel zárult.

A negyedik negyedet egy 8-2-vel kezdve 6 ponttal megugrott a Horváth Ákos (15/12 pont, 7 lepattanó, 5 gólpassz), Kelemen Balázs (15/12 pont), Horváth Kristóf (15/9 pont, 5 gólpassz), Ivosev Tamás (15 pont, 12 lepattanó) és Mészáros Bence (14/6 pont, 6 gólpassz) kosaraira alapozó Újpest. A szakasz közepén 7 pontra nőtt a hazai előny, ám a Kaszások gárdája nem adta olcsón a bőrét: egy 5-0-lal még visszajött 2 pontra a vendég alakulat, de az izgalmas hajrában a hazaiak már nem adták ki a kezükből a vezetést. Érdekesség, hogy a lepattanócsatát 41-29-re az óbudaiak nyerték, ám ezt igen jó, 50%-hoz közeli triplázással (16/33, 48,5%) kompenzálta az Újpest. Ez kellett is a Megyeri Tigrisek gárdájának az egyenlítéshez a párharcban, ugyanis a vendégek sem céloztak rosszul távolról (9/24, 37,5%).

A párharc állása: 1-1.

Az 5-8. helyért

Vásárhelyi Kosársuli - Atomerőmű KSE Bonyhád 94-112

A nagy dobópárbajt hozó első félidő után 2 ponttal vezettek a hazaiak. Szünet után folytatódott a nagy "tűzpárbaj", s ebben már a vendégek jóval pontosabban céloztak: Dorogi Gergő (28/6 pont, 11 lepattanó), Pupp Bence (21/3 pont, 5 lepattanó, 4 szerzett labda, 7 gólpassz), Verasztó Péter (19/9 pont, 4 lepattanó) és Baki Sándor (10 pont, 4 lepattanó) vezérletével idegenben is biztosan legyőzték a visszavágón a Varga Zalán (30/9 pont, 5 lepattanó), Varga Ákos (15/3 pont - 20 mezőnykísérlet -, 10 lepattanó, 3-3 szerzett és eladott labda, 6 gólpassz), a tripla-duplától két lepattanóval elmaradó Pavlovic Vuk (14 pont, 8 lepattanó, 3 szerzett labda, 11 gólpassz), Bálint Erik (13/3 pont - 15 mezőnykísérlet -, 3 lepattanó) és Rostás Imre (12 pont, 5 lepattanó) eredményességére építő vásárhelyieket.

A párharc nyertese: az Atomerőmű KSE Bonyhád kettős győzelemmel.

Békési SzSK - Pénzügyőr SE 83-85

A 15 pontos előnnyel érkező fővárosi együttes egy gyakorlatilag végig szoros találkozón Kiss Lajos (20 pont, 15 lepattanó), Horváth Barnabás (17/3 pont, 4 lepattanó), Kovács Marcell (15/6 pont) és Koflánovics Kristóf (12/12 pont, 3 eladott labda) vezérletével idegenben is legyőzte a visszavágón Széphelyi Tamás (25 pont, 3 lepattanó), Danijel Krsztics (15/9 pont, 9 lepattanó, 3 gólpassz), Frikker Marcell (13 pont) és Cvijin Patrik (10 pont, 6 lepattanó) kosaraira alapozó Békést.

A párharc nyertese: a Pénzügyőr SE kettős győzelemmel.

Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC - Tiszaújvárosi Termálfürdő Phoenix KK 105-79

A 25 ponttal megnyert első félidőnek, továbbá a remek dobóformát kifogó Kámán Bálint (33/21 pont - 7/9 tripla -, 3 lepattanó), Horváth Ádám (17/3 pont, 9 lepattanó) és Földesi Marcell (10/3 pont) eredményességének köszönhetően győzte le biztosan a Győr a Drahos Gábor (19 pont, 9 lepattanó, 3 eladott labda, 8 gólpassz)-Kovács Zoltán (15/9 pont - 16 mezőnykísérlet -, 3 eladott labda, 4 gólpassz)-Kovács Martin (12/6 pont, 3 lepattanó, 4-4 szerzett és eladott labda)-Orliczki Bence (10 pont - 11 mezőnykísérlet -, 6 lepattanó, 4 szerzett labda) kvartett vezette Tiszaújváros csapatát.

SMAFC - EKE Eger KOK 84-54

Nekiesett a SMAFC az Egernek: a nyitó negyed közepén 20-9-es soproni vezetést mutatott a Krasznai-csarnok eredményjelzője. A negyed második felében a védekezését rendező, s elsősorban Szicsák Bence (12 pont) és Máté Balázs (10/6 pont - 14 mezőnykísérlet -, 3 lepattanó) kosaraira alapozó vendég együttes 6 pontra feljött. A második negyed egri kosárral indult, s 4 pontra csökkent a SMAFC-előny, ám ezt követően állandósult egy 5 és 10 pont közötti hazai vezetés. Egy 5-0-s hazai "részhajrával" átmenetileg 10 pont fölé nőtt a különbség, amely a szakasz közepén e körül mozgott. A félidő vége a hazai gárdának sikerült jobban: egy 7-2-es rohammal 14 pontosra növelte előnyét a Papp Barna (19/9 pont, 6 lepattanó, 4 eladott labda, 5 gólpassz), Czukor Bence (18/3 pont, 4 lepattanó, 6 gólpassz), Kovács Benedek (15 pont, 9 lepattanó, 4 gólpassz) és Bakk Krisztián (13/3 pont, 4 lepattanó) ponterősségére, valamint a 45-26-ra megnyert lepattanózásra építő SMAFC. A harmadik negyed első felében állandósult a 10 és 15 pont közötti soproni vezetés, majd a szakasz második felében egy 12-2-es rohamot bemutatva 20 pont fölé növelte előnyét, végképp megtörte ellenfele ellenállását, s végül magabiztos győzelemmel kezdte a párharcot a soproni csapat.