Férfi NB I B: Söprések, egyenlítések, fordítások
12
2021
2021. április 12.  |  10:38
A férfi másodosztály piros csoportjának felsőházában a Nyíregyháza, a BKG és a Vasas, a zöldben pedig a Cegléd és az Újpest "söpört", azaz zárta le a lehető legrövidebb úton saját párharcát, s jutott be az elődöntőbe. Előbbiben a MAFC-Veszprém, utóbbiban a Pápa a Vásárhely ellen otthon, az Óbuda pedig a gyengén büntetőző Pénzügyőr otthonban egyenlített - mindkét párharcban döntő ütközetre kerül sor. Az alsóházi rájátszásokban "divatba jött" a fordítás. A piros csoportban a PVSK-Cargate a MEAFC, a TF-BP pedig az MTK ellen nyerte meg párharcát azok után, hogy az első meccset elveszítette. A zöld csoport alsóházában az Eger, miután idegenben kikapott a párharc nyitó mérkőzésén, előbb odahaza, majd Debrecenben is legyőzte a DEAC fiataljait, így továbbjutott.

Az 1-8 helyért

MAFC - HOYA-Pannon Egyetem Veszprém 91-62

Jelentősen nőttek a MAFC esélyei a párharc harmadik mérkőzésén azáltal, hogy a vendég veszprémi együttesben ezúttal nem játszott az egyik legjobb játékos, Madár András. Szünetig az első etap eredményes támadójátékára, a második etap hatékony védekezésére,  továbbá Kovács Ádám (16/3 pont, 6 lepattanó), Tóth Péter (15/3 pont, 8 lepattanó, 4 szerzett, 3 eladott labda, 6 gólpassz), Bősze Bálint (15/3 pont, 4 lepattanó) és Polgárdy Ádám (12/6 pont) kosaraira alapozva szünetig megnyugtató, 19 pontos előnyt szerzett a MAFC. A második félidőben elsősorban Futó Balázs (15 pont, 10 lepattanó) és Szabó Péter (13/3 pont, 3 gólpassz) jóvoltából már időnként kiegyenlítetté tudta tenni a játékot az igen gyenge dobóformát (3/27, 11,1% tripla) kifogó Veszprém. A MAFC azonban minden negyedet megnyerve végül fölényes győzelmet aratott, s újra vezet.

A párharc állása: 2-1 a MAFC javára

Salgótarjáni KSE - Vasas Akadémia 75-90

Már szünetben is vezetett 3 ponttal a remekül kezdő Vasas, amely végül a 23-10-re megnyert harmadik negyednek, valamint Krasovec Ádám (19 pont, 3 lepattanó), Boros Márk (15/3 pont, 5 szerzett, 3 eladott labda, 4 gólpassz), Radics Gerzson (12/6 pont, 6 lepattanó), Moravcsik Áron (12/6 pont, 3-3 lepattanó és eladott labda, 6 gólpassz) és Medve Máté (12/3 pont, 7 lepattanó, 3-3 gólpassz és eladott labda) eredményes játékának köszönhetően biztosan verte a páros negyedekben hatékonyan támadó, de összességében a Sömenek Martin (21/9 pont, 8 lepattanó), Bán Tibor (12/9 pont), Valentino Karanfilovski (10 pont, 6 szerzett labda, 3 gólpassz) trió vezetésével igazán jól csak a második negyedben kosárlabdázó Salgótarjánt, s idegenben kétszer is legyőzve riválisát jutott az elődöntőbe.

A párharc végeredménye: 3-0 a Vasas javára

Hübner Nyíregyháza BS - NKA Pécs 92-68

Lados Erik (14 pont), Kocsis Zalán (13 pont, 8 lepattanó) és Fülöp Zsombor (10/6 pont) vezérletével egy félidőn át remekül tartották magukat a pécsi fiatalok. A második félidőt egy 12-2-es három perccel kezdve ellépett az alapszakasz győztese, s erre már nem volt válaszuk a vendégeknek. A Nyíregyháza a tripla-dupla közelében járó Emmanuel Ubilla (24/9 pont, 9-9 lepattanó és gólpassz), valamint dr. Mohácsi Máté (17/3 pont, 5 lepattanó, 3 szerzett labda), Bazsó Brúnó (15/6 pont, 9 lepattanó) és Tóth Gergely (15 pont) ponterős játékával végül biztosan nyerte a találkozót, s jutott az elődöntőbe.

A párharc végeredménye: 3-0 a Nyíregyháza javára

BKG Príma Akadémia - Budapesti Honvéd SE 93-86

12-7-es, majd 18-12-es vezetésével jelezte a Honvéd, hogy 2-0-s hátrányban sem adja olcsón a bőrét, s a nyitó etap végén is 2-vel "mentek" a vendégek. A második etapot 12-3-as 4 perccel indítva fordított, és 7 ponttal ellépett a BKG, amely szünetig meg is tartotta ezt az előnyét. Ahogy a második negyedet, a második félidőt is jól kezdték a hazaiak (11-4), s 3 perc alatt megduplázták félidei előnyüket. A szakasz második felében egy 14-3-as "részhajrával" 4 pontra zárkózott föl a Stefán Dávid (27 pont, 14 lepattanó), Tichov Dominik (20/3 pont), Szatmári Zsombor (10 pont, 8 lepattanó) és Szentirmai Ákos (10 pont - 11 mezőnykísérlet -, 8 lepattanó) kosaraira, valamint Takács Dániel (5/3 pont - 6 mezőnykísérlet -, 4 eladott labda, 10 gólpassz) hatékony játékszervezésére építve a továbbra is szívósan küzdő Honvéd. Erre jött egy hazai hármas, amely átlendítette a holtponton a Nagy Botond (31/15 pont, 3 eladott labda, 11 gólpassz)-Nagy Benedek (15/9 pont, 5 lepattanó, 4 szerzett labda, 7 gólpassz)-Davante Cooper (13 pont, 5 lepattanó, 3 blokk)-Armaghani Ármin (12 pont, 6 lepattanó, 3 gólpassz) kvartett vezette BKG-t, amely 9 pontos előnnyel várhatta a negyedik etapot. Ennek elején tartotta 5 és 10 pont közötti előnyét a vendéglátó, majd amikor a szakasz közepéhez közeledve 5 pontra feljött a Honvéd, ismét beesett egy BKG-tripla. A vendégek ugyan utolsó leheletükig harcoltak, küzdöttek, de nem tudtak 5 pontnál közelebb kerülni az alapszakasz második helyezettjéhez, így a BKG is biztosította helyét az elődöntőben.

A párharc végeredménye: 3-0 a BKG javára

A 9-14. helyért

TF-BP - MTK-Elite Basket 81-71

A 25-16-ra megnyert első negyedre, továbbá nagyrészt Karosi Gergely (18/6 pont, 5-5 lepattanó és gólpassz), Nagy Szabolcs (17/6 pont, 5 lepattanó), Kerkai Ákos (16/6 pont, 10 lepattanó, 6 eladott labda, 5 gólpassz), Somogyfoki Péter (15/9 pont, 4 lepattanó, 3 eladott labda) és Kutrovich Bence (10/6 pont, 5 szerzett labda) kosaraira alapozva győzte le a TF-BP a Jilling László (23/15 pont, 4 eladott labda)-Jakab Péter (18/3 pont, 5-5 lepattanó és eladott labda, 7 gólpassz)-Farkas Dániel (11/9 pont, 5 lepattanó) trió vezérletével igazán jól csak a harmadik negyedben játszó MTK-t.

A párharc végeredménye: 2-1 a TF-BP javára

MEAFC-Miskolc - PVSK-Cargate 99-107

A záró etap közepéig nem nagyon "eresztették egymást" a felek - jobbára szűk hazai vezetés, de gyakorlatilag fej-fej mellett haladtak a csapatok. A záró etap közepén 85-83-ra vezetett a Kozák Márton (30/3 pont, 6 lepattanó, 9 gólpassz), Tóth Bence (20/12 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett, 6 eladott labda, 5 gólpassz) és Homoki Donát (20/3 pont, 12 lepattanó) ponterősségére alapozó MEAFC. A 36. és a 39. perc között azonban a PVSK első csapatában is meghatározó, s ezen a szinten a klasszisát igazoló Michael Lewis II (44/6 pont, 3-3 lepattanó és szerzett labda, 7 gólpassz), valamint Martinez Ralf (19/9 pont, 4 lepattanó), Bor Sándor (12/12 pont) és Rátvay Balázs (12 pont, 8 lepattanó, 3-3 szerzett és eladott labda) vezette pécsi fiatalok egy 14-3-at "repesztve" másfél perccel a befejezés előtt 9 pontos előnyre tettek szert. Már nem is adták ki kezükből a vezetést a hazaiak - ezen a színvonalas, kosarakban gazdag összecsapáson fordítottak, s idegenben nyerték meg a MEAFC elleni sorozatot.

A párharc végeredménye: 2-1 a PVSK-Cargate javára

Conoil MOTAX KC Pápa - Vásárhelyi Kosársuli 93-73

A vendégek kezdtek jobban, ám 9-4-es vezetésük után a szakasz közepén egy 11-3-mal fordított a Pápa, amely 3 ponttal nyerte a nyitó etapot. A vásárhelyiek egészen a félidő hajrájáig tapadtak a hazai gárdára, ekkor azonban egy 12-2-vel 10 pont fölötti előnyt szerzett a nagyrészt Sonyák Béla (28/18 pont, 3-3 lepattanó és gólpassz), Koma Dániel (23 pont, 3 lepattanó), Kiss Kornél (10 /6 pont, 7 lepattanó) és Hódi Partik (9/3 pont, 4-4 lepattanó és gólpassz) eredményességére építő vendéglátó. A Vásárhely még a szünet előtt visszajött két kosárral 7 pontra. A harmadik negyedben sokáig tartotta 5 és 10 pont közötti előnyét a Pápa, amely ezt a szakasz végén egy 7-0-s rohammal 10 fölé "hizlalta". Ezzel meg is törte a Varga Ákos (18/6 pont, 6 lepattanó, 3 gólpassz), Varga Zalán (15/6 pont, 8 lepattanó), Rostás Imre (13 pont, 6 lepattanó), Bálint Erik (11/3 pont, 3 lepattanó) kvartett vezette Hódmezővásárhely ellenállását a házigazda. A vendéglátó a záró szakaszban vezetett már 24 ponttal is, s végül egy összességében magabiztos győzelemmel egyenlített.

A párharc állása: 1-1

Békési SzSK - Újpest-MT 88-106

A nyitó és a záró szakaszban a Danijel Krsztics (31/9 pont, 3 lepattanó, 8 eladott labda)-Meleg Károly (19/3 pont, 13 lepattanó, 3 eladott labda) kettős vezetésével a vendéglátó viharsarki gárda felnőtt a feladathoz, és abszolút egyenrangú ellenfele volt az Újpestnek. A vendégek azonban Ivosev Tamás (22/3 pont, 9 lepattanó, 3 eladott labda), Horváth Ákos (19/15 pont, 4 lepattanó, 6 gólpassz), Kelemen Balázs (18/6 pont, 3 lepattanó, 4 szerzett labda, 5 gólpassz), Csaba György (16/6 pont, 3 lepattanó) és Horváth Kristóf (10/3 pont, 6 lepattanó) eredményes, jó játéka révén mint a négy negyeden át azon a színvonalon tudtak kosárlabdázni, ahogy azt a szívósan, jól küzdő vendéglátók a nyitó és a záró etapban tették.

A párharc végeredménye: 2-0 az Újpest javára

Atomerőmű KSE Bonyhád - Ceglédi KE 67-78

Az első három negyedben jobban, pontosabban játszva győzte le Fekete Viktor (21/15 pont, 3 lepattanó), Tóth Zoltán (18/12 pont, 4 lepattanó, 5 eladott labda, 6 gólpassz) és Hegedűs Gergely (11/6 pont) vezérletével a Cegléd a veresége mértékét a záró szakaszban "kozmetikázó", és elsősorban Somogyfoki Szabolcs (15/3 pont, 8 lepattanó), Dorogi Gergő (11 pont, 5 lepattanó, 6 eladott labda) és Tömösváry Máté (10 pont, 5 lepattanó) találataira támaszkodó, de hazai pályán ezúttal igen gyenge dobóformát (3/24, 12,5% tripla) kifogó Bonyhádot.

A párharc végeredménye: 2-0 a Cegléd javára

Pénzügyőr SE - Óbudai Kaszások KA 73-74

A nyitó negyed közepén bemutatott 11-2-es rohammal 10 ponttal elléptek a Kiss Lajos (19 pont, 7 lepattanó, 3 gólpassz), Szálas Gábor (13/6 pont - 14 mezőnykísérlet -, 8 lepattanó), Horváth Barnabás (12/6 pont) és Kovács Marcell (12/3 pont) eredményességére, valamint Szekeres Ábel (8/3 pont, 14 gólpassz) hatékony játékszervezésére építő hazaiak. A félidő hajrájában 1 pontra felzárkózott a légiósát, Steve Rosemondot ezúttal nélkülöző Kaszások együttese. A félidő Pénzügyőr triplával és 4 pontos hazai vezetéssel zárult. A harmadik negyed közepéig tartotta szűk előnyét a hazai együttes, ám ekkor óriási fordulat következett be: egy 16-4-es rohammal fordított, és elhúzott a Vámos László (24/9 pont, 3-3 lepattanó és eladott labda)-Varga Dániel (18 pont, 7 lepattanó, 3 gólpassz)-Puszta Dávid (15/3 pont - 16 mezőnykísérlet -, 4 lepattanó (mind támadó), 6 gólpassz)- trió vezette óbudai együttes, amely 9 pontos előnnyel várhatta a negyedik negyedet. A szakasz közepére ez 3, az utolsó percben pedig egyetlen pontra zsugorodott. A végjátékban mindkét együttes játékosai több büntetőt is kihagytak - végül 1 ponttal győzött, és kiegyenlítette párharc állását az Óbuda. Ha nem is oly sokkal, mint az első meccsen, de a Pénzügyőr ezúttal is több büntetőt dobhatott, vereségét pedig jelentős részben az ezen a szinten elég gyenge (14/27, 51.85%) hatékonyságnak köszönhette a vonalról nagyjából átlagosnak mondhatóan (16/22, 72.72%) célzó óbudaiakkal szemben.

A 9-13. helyért

EKE Eger KOK - DEAC U23 78-65

A fordulatos nyitó szakasz után 2 ponttal a debreceni fiatalok vezettek, ám a második etap elején egy 16-2-es bő 4 percet "repesztett" az egri legénység - a félidő hajrájában 4 pontra felzárkóztak a debreceni fiatalok. A harmadik negyed fogcsikorgató küzdelmet hozott, a szakasz első 4 percét 3-2-re nyerték a vendégek. A 25. és a 28. perc között azonban egy 10-0-t "repesztett" a Papp Bendegúz (18/3 pont, 7 lepattanó), Máté Balázs (13/3 pont, 11 lepattanó), Szicsák Bence (10 pont - 12 mezőnykísérlet -, 13 lepattanó) és Illés Balázs (12 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz) kosaraira, valamint az 58-39-re megnyert lepattanózásra alapozó Eger, s  9 pontos előnnyel várhatta a negyedik negyedet. Ennek elején állandósult a 10 pont körüli egri vezetés, amely a szakasz közepén egy 6-0-lal 16 pontosra nőtt. Bár két és fél perccel a befejezés előtt még 10 ponton belülre került a Ságodi Róbert (17/6 pont, 9 lepattanó), Csikai András (17/6 pont, 6 lepattanó), Balázsi Soma (13/3 pont, 5 lepattanó) és Pollák Balázs (11 pont, 4 lepattanó, 3-3 szerzett és eladott labda) találataira támaszkodó debreceni legénység, már nem tudta szorossá tenni a találkozót, egyenlített az Eger.

DEAC U23 - EKE Eger KOK 66-76

25 percen át gyakorlatilag fej-fej mellett haladt a két gárda, olyannyira, hogy a harmadik szakasz közepén még szinte szó szerint fifty-fifty, azaz 50-50 volt az állás. Ekkor egy 6-0-lal megugrottak a vendégek, s 4 pont előnnyel fordulhattak a negyedik negyedre. Ennek első felét 10-0-ra nyerve a Szicsák B. (16 pont, 4 lepattanó)-Szabó Martin (15/9 pont, 8 lepattanó, 4 gólpassz)-Papp B. (14/6 pont)-Illés B. (10/3 pont, 6 lepattanó, 7 gólpassz) kvartett vezette egri együttes mondhatni "döntő csapást" mért az ezúttal is Ságodi R. (15/9 pont, 10 lepattanó, 3 szerzett labda), Csikai A. (15/3 pont, 8 lepattanó), Pollák B. (11 pont - 14 mezőnykísérlet -, 3 lepattanó, 4 gólpassz) és Balázsi S. (10 pont - 13 mezőnykísérlet -, 8 lepattanó) pontjaira építő debreceni fiatalokra, és hátrányból fordítva megnyerte a párharcot.

A párharc végeredménye: 2-1 az Eger javára