Férfi NB I B: Egypontos különbségek, Ubilla-parádé, hosszabbítás
08
2021
2021. január 8.  |  12:32
Volt izgalom bőven, és érdekesség is akadt az NB I B hétközi fordulójában. A piros csoportban a MAFC és a MEAFC között egy betű és egy pont volt a különbség. Nyíregyházán 14 triplát "vágva", 50 pont fölé jutva vezette győzelemre a Kék Cápákat a Baja ellen Emmanuel Ubilla. A sokáig veretlen Vasas Pécsett is kikapott, zsinórban a harmadik meccsét elveszítve. Elég egyoldalú volt a forduló rangadója, a BKG simán verte a Salgótarjánt. A zöld csoportban a SMAFC Bonyhádon ért el bravúrgyőzelmet, sorozatban a harmadik meccsét megnyerve. Az Óbuda drámai csatában győzött Békésen, de talán még a viharsarki összecsapásnál is izgalmasabb volt a Pápa-Cegléd találkozó, amelyet hosszabbítás után nyert meg a hazai együttes.

PVSK-Cargate - NKA Pécs 75-85

Az ellentétes félidőket hozó pécsi derbi szünetében közel 20 pontos előnye volt a Benke Krisztián (21/3 pont, 9 lepattanó, 5 gólpassz)-Lados Erik (14/6 pont, 4 gólpassz)-Gáspár Mátyás (10/3 pont, 3 lepattanó) trió vezette NKA csapatának. Szünet után átvették az irányítást a PVSK fiataljai, akik Meleg Gergő (19/3 pont, 4 lepattanó), Rátvay Balázs (16 pont, 9 lepattanó, 3 blokk), Alekszej Carev (16/6 pont, 3-3 lepattanó és gólpassz) és Bíró Levente (11/3 pont, 5 lepattanó, 6-6 gólpassz és szerzett, 3 eladott labda) vezérletével másfél perccel a befejezés előtt 6 pontra feljöttek, de ennél már nem tudtak közelebb kerülni ellenfelükhöz.

Hübner-Nyíregyháza Blue Sharks - Bajai Bácska FKE 124-98

Eszelős dobópárbajt hozott a találkozó: a 62-50-es félidei állás küzdelmes, "védekezés hangsúlyos" mérkőzésen akár végeredménynek is beillene. E mérkőzés első 20 perce viszont nem a védekezésről szólt: a második negyed közepén már 20 ponttal is vezettek a hazaiak, akiknél Emmanul Ubilla 27 pontot szórt szünetig. A félidő végén egy 12-4-gyel próbált "látótávolságon" belülre kerülni a Baja. A második félidőt egy 13-5-ös bő 2 perccel indítva ismét 20 pontosra növelte előnyét a Nyíregyháza. Ubilla (55/42 pont, 3-3 lepattanó és szerzett labda) nem "lassított", Bus Iván (20/3 pont, 8 lepattanó, 10 gólpassz) a tripla-duplától kettő, Mokánszki Máté (18 pont, 9 lepattanó, 3 gólpassz) a dupla-duplától egy lepattanóval maradt el, s Tóth Gergely (14 pont, 7 lepattanó) is sokat tett annak érdekében, hogy a hazaiak már a harmadik negyed végén túljussanak a 100 ponton, s a szakasz végére 30 pont fölötti előnyt szerezve eldöntsék a meccset. A mérkőzés végére Jakab Péter (30/9 pont, 13 lepattanó, 6 eladott labda, 3 gólpassz), Milos Vukicsevics (24 pont - 11/11 mezőnyből -, 13 lepattanó, 3 gólpassz), Goldring József (23/6 pont, 6-6 lepattanó és gólpassz, 3 eladott labda) és Goldring Gergő (21/9 pont, 3 lepattanó, 4 eladott labda, 5 gólpassz) révén a tartalékos Baja is kis híján elérte a 100 pontot, de szorossá tenni a találkozót nem volt esélye.

MAFC - MEAFC-Miskolc 71-70

Hullámzó játékkal indult a találkozó: a 8-3-as MAFC-rajtra 13-3-mal feleltek a leginkább Kozák Márton (23/9 pont, 14 lepattanó, 3 eladott labda) és Orliczki Mátyás (12/6 pont, 6 lepattanó, 4 eladott labda) eredményességében bízó miskolciak. A vendégek a folytatásban kézben tartották az irányítást: a második negyedet egy 16-3-as bő 5 perccel kezdve a szakasz közepére 20 pont fölötti előnyt szereztek az ekkor elég szétesőnek tűnő fővárosiakkal szemben. A félidő hajrájára magára talált a MAFC, amely szünetig egy 11-2-vel a 10 pontos lélektani határ közelébe küzdötte föl - vagy le - magát. A fordulás óriási fordulatot hozott: bár a szakasz legelején még váltva estek a kosarak, a MAFC Tóth Péter (21/12 pont, 8 lepattanó, 4 eladott labda, 3 gólpassz), Polgárdy Ádám (21/12 pont, 8 lepattanó) és Csapai Péter (20 pont, 6 lepattanó) ponterős játéka révén egy 17-2-es bő 6 perces "száguldással" a harmadik negyed hajrájában fordított. A negyed végén váltva vezettek a felek, a záró etapra 1 pontos miskolci előnnyel fordultak. A negyedik játékrész is végig szoros volt, továbbra is váltott vezetéssel haladtak a csapatok. Az utolsó percre még 2 pontos vendég vezetéssel ment be a két együttes, de a végjátékban egy büntetővel, majd egy duplával fordított a MAFC. A legvégén még két esélye is volt nyerni a miskolci együttesnek, de a dobásaik kimaradtak, így a MAFC örülhetett.

NKA Pécs - Vasas Akadémia 84-79

Jobban kezdtek, s a nyitó etap közepére 7 pontos előnyt szereztek a hazaiak, de a negyed második felében a Vasas ledolgozta hátrányát. A második szakaszban végig fej-fej mellett, váltott vezetéssel haladtak a felek, s döntetlennel fordultak a második félidőre. A harmadik etap közepéig továbbra sem "eresztették" egymást a csapatok, ekkor azonban a jórészt Sedin Karavdic (20/3 pont, 13 lepattanó, 2 blokk), Scherer Bálint (17/3 pont, 3 lepattanó, 5 eladott labda), Benke Krisztián (15/3 pont, 3-3 lepattanó és eladott, 8 szerzett labda. 4 gólpassz), Kocsis Zalán (12/6 pont, 5 lepattanó) és Váits Olivér (10 pont, 3 lepattanó) kosaraira építő hazaiak egy 10-2-es rohammal megugrottak, s 5 pontos előnnyel várhatták a negyedik negyedet. Ennek elején a pécsiek kézben tartották az irányítást, ráadásul technikait is kapott a Vasas, így a szakasz közepén 10 pontosra nőtt a fiatal pécsi gárda előnye. A szakasz közepén egy 12-4-es rohammal 2 pontra feljöttek a Boros Márk (21 pont, 3-3 gólpassz, szerzett és eladott labda)-Barócsi Ádám (17/6 pont, 8 lepattanó)-Moravcsik Áron (13/6 pont, 5 lepattanó, 3-3 gólpassz és eladott labda) trió vezette fővárosiak. Erre azonban egy 5-0-lal felelt az NKA együttese, így végül megnyerte az izgalmas találkozót.

TF-BP - HOYA-Pannon Egyetem Veszprém 64-73

A küzdelmes nyitó szakasz után 3 ponttal még a Karosi Gergely (12/6 pont - 14 mezőnykísérlet -, 9 lepattanó), Somogyfoki Péter (12/6 pont, 6 lepattanó, 8 gólpassz), Kerkai Ákos (12/3 pont - 14 mezőnykísérlet -, 12 lepattanó, 4 eladott labda) és Csík Richárd (10/6 pont) találataira támaszkodó hazaiak álltak jobban. A két középső negyed hatékony, jó játékának köszönhetően, Madár András (24/6 pont, 3-3 lepattanó és eladott, 4 szerzett labda, 5 gólpassz), Nebojsa Dukics (19/3 pont, 9 lepattanó, 5 szerzett, 3 eladott labda, 4 gólpassz) és Szabó Péter (12/6 pont, 7 lepattanó, 9 gólpassz) vezérletével azonban a Veszprém nyerni tudott a TF otthonában, s visszavágott a novemberi, veszprémi vereségért.

Budapesti Honvéd SE - Nagykőrösi Sólymok KE 105-73

Egységes csapatmunkával, minden negyedet megnyerve, a második etapban nyomasztó fölényben játszva úgy jutott 100 pont fölé, s győzte le biztosan a Nagykőröst a Honvéd, hogy nem kevesebb, mint 7 játékosa - Stefán Dávid (16 pont, 4 lepattanó), Kopácsi Ákos (14/12 pont, 4-4 lepattanó és szerzett, 3-3 gólpassz és eladott labda), Szatmári Zsombor (14 pont, 11 lepattanó), Tóth Bence (12/6 pont, 7 gólpassz), Kármán Domonkos (11/3 pont, 5 lepattanó), Tanoh Dez András (11/3 pont, 3 lepattanó, 5 gólpassz) és Takács Dániel (10/6 pont, 5 lepattanó, 3 gólpassz) ért el két számjegyű pontot. A Molnár Miklós (24/12 pont)-Kovács Soma (18/3 pont, 11 lepattanó, 5 szerzett, 3 eladott labda)-Fehér Péter (12/3 pont, 3 eladott labda) trió vezette vendég gárda nagy különbségű vereségében az ezen a szinten gyengének mondható, 50%-nál alig jobb (16/28, 57.14%) büntetőzés is közrejátszott.

BKG Príma Akadémia - Salgótarján KSE 106-78

A dobogósok rangadóján az első negyed közepén egy 15-4-es rohammal 10 pont fölötti előnyt szerzett a BKG, ám a kosarakban igen gazdag negyed hajrájában látótávolságon belülre került a Salgótarján. A második etapot 14-5-tel indítva ismét "tízen túli" előnyt mondhatott magáénak a hazai gárda. A szakasz közepén egy 8-0-lal ismét közelített a Nshimba Joel (16/3 pont, 7 lepattanó), Dominik Herendic (16 pont, 7 lepattanó, 6-6 gólpassz és eladott labda) és Boinitzer Dávid (12 pont, 7 lepattanó) kosaraira alapozó nógrádi társulat, ám a félidő hajrájában erre egy 11-0-lal reagált a vendéglátó, amely így közel 20 pontos előnnyel fordulhatott. Szünet után próbálta gyorsan eldönteni a rangadót a szigetszentmiklósi gárda, amely a harmadik negyed első felét 16-4-re nyerve 30 pontosra hizlalta előnyét. Ezzel el is dőlt a találkozó: a BKG kezdő ötösének minden tagja - Nagy Botond (32/24 pont, 3-3 lepattanó, szerzett és eladott labda, 7 gólpassz), Buzás Bence (16/9 pont, 4-4 lepattanó és szerzett labda, 3 eladott labda), Armaghani Ármin (16 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda), az új légiós, Justin Folkers (12 pont, 4 lepattanó) és Nagy Benedek (11/6 pont, 3 szerzett labda, 14 gólpassz) - 10 pont fölé jutott, így a hazaiak simán nyertek, s visszavágtak a szezon elején, Salgótarjánban elszenvedett 2 pontos vereségért.

Békési SzSK - Óbudai Kaszások KA 71-72

Viharosan kezdtek a viharsarkiak, szinte "nekiestek" az első percekben kissé fásult éllovas óbudaiaknak, így két és fél perc elteltével 10-0-ra vezettek. Első pontjaikat több mint 4 perc elteltével dobták a vendégek, de a nyitó etap második felében már kiegyenlített volt a játék, a második negyed közepére pedig ledolgozta hátrányát a nagyrészt Steve Rosemond (21/15 pont, 6 lepattanó, 5-5 szerzett és eladott labda, 3 gólpassz)-Puszta Dávid (17/9 pont, 6 lepattanó)-Vámos László (12/9 pont, 4-4 lepattanó és eladott labda)-Varga Dániel (9 pont - 10 mezőnykísérlet -, 11 lepattanó, 3 eladott labda) kvartett vezette Kaszások, sőt a félidő hajrájában bemutatott 8-0-lal meg is ugrott. Még szünet előtt két pontra feljött a vendéglátó. A nagy dobópárbajt hozó harmadik negyedet a vendégek kezdték jobban, s 7 ponttal elléptek, ám a szakasz közepén egy 14-4-es rohammal visszavette a vezetést a Hargitai Krisztián (19/15 pont, 4 lepattanó), Danijel Krsztics (16/9 pont, 5 lepattanó, 3 gólpassz), Meleg Károly (12 pont, 7 lepattanó, 4 szerzett labda) és Frikker Marcell (10 pont, 5-5 gólpassz és eladott labda) kosaraira alapozó Békés - végül "egálról" várhatták a negyedik negyedet a felek. Az utolsó 10 perc során fej-fej mellett haladtak a csapatok. A végjátékban is felváltva vezetett a két együttes, végül Puszta kosara a vendégek sikerét jelentette.

Atomerőmű KSE Bonyhád - SMAFC 66-71

Az ellentétes félidőket hozó összecsapás elején a hazaiak egy 11-2-vel "állva hagyták" a soproniakat, akik azért a negyed végére feljöttek 5 pontra. A második szakaszt egy 9-3-as rohammal kezdve hamar 10 pont fölötti előnyt szerzett a Pajor Dávid (21/15 pont, 6 lepattanó, 3 eladott labda)-Dorogi Gergő (17/3 pont, 7 lepattanó) kettős vezette, erősen tartalékos Bonyhád, amely 12 pontos előnnyel fordulhatott. A második félidő elején váltva estek a kosarak, majd a harmadik etap közepén egy 11-3-as futással 5 pontra felzárkózott a Papp Barna (22/6 pont, 6 lepattanó, 3 eladott labda, 5 gólpassz), Bakk Krisztián (15/6 pont, 11 lepattanó, 3 szerzett labda), Kovács Benedek (14 pont, 17 lepattanó) és Márkus Tamás (12/3 pont - 15 mezőnykísérlet -, 2-2 lepattanó, szerzett labda, gólpassz és blokk) vezette SMAFC. A szakasz végén 1-re is megközelítette ellenfelét a soproni együttes, a záró etapra pedig 3 egységnyi hazai előnnyel fordultak a felek. Ennek első felében szoros volt az állás, a végét pedig némi meglepetésre a vendég, szintén tartalékos SMAFC bírta jobban. Négy perccel a befejezés előtt még 2 ponttal a hazaiak vezettek, de egy 10-3-as hajrával a SMAFC a bonyhádiak fölé kerekedett, s zsinórban a harmadik győzelmét aratta.

Újpest-MT - Tiszaújvárosi Termálfürdő Phoenix KK 104-84

Az első negyed üldözőverseny jelleggel zajlott: a hazaiak többször is elléptek, de a borsodi együttes rendre felzárkózott. A második negyedet egy 9-1-es 3 perccel indítva 10 pont fölötti előnyt alakított ki a javarészt Kelemen Balázs (21/9 pont, 5 lepattanó, 3 gólpassz), Ivosev Tamás (20/6 pont, 7 lepattanó, 3 szerzett, 5 eladott labda), Horváth Ákos (15/3 pont, 6 gólpassz), Horváth Kristóf (13 pont - 15 mezőnykísérlet -, 5-5 lepattanó és gólpassz, 3 eladott labda) és Ondima Olivér (10 pont) eredményességére építő Újpest. Nem tört meg a Drahos Gábor (27/6 pont, 6-6 lepattanó és eladott labda, 7 gólpassz), Orliczki Bence (13 pont, 6 lepattanó, 3 gólpassz) és Molnár Bence (10/6 pont, 3 lepattanó, 4 eladott labda) vezette vendég gárda, állandósult a 10 pont körüli különbség. Ez egészen a negyedik negyed elejéig így maradt, ekkor azonban egy 11-2-es rohammal az újpestiek 20 pont fölötti előnyre szert téve "lerázták" magukról a szívósan küzdő Tiszaújvárost.

Pénzügyőr SE - EKE Eger KOK 75-52

A Pénzügyőr elsősorban a parádés, 27-11-re megnyert második negyedre, Horváth Barnabás (25/12 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz) és Baranyi Péter (11 pont, 7 lepattanó) eredményességére, Szekeres Ábel (8/3 pont, 9 lepattanó, 3 szerzett, 4 eladott labda, 6 gólpassz) mezőnymunkájára, valamint a 48-37-re megnyert lepattanózásra építve győzte le biztosan az egri legénységet. A vendégektől egyedül Máté Balázs (14/6 pont, 5 lepattanó) jutott 10 pont fölé, Szicsák Bence 9 ponttal - 10 mezőnykísérletből - és 7 lepattanóval zárta a találkozót.

Conoil Motax KC Pápa - Ceglédi KE 102-100 hosszabbítás után

Attól kezdve, hogy 13-5-ös "repülőrajtot" vett a Pápa, az első félidőben üldözőverseny jelleget öltött a találkozó. A ceglédiek több alkalommal is felzárkóztak, sőt a második negyed közepén egy 13-2-es rohammal fordítani is tudtak. A kiélezett helyzetekben azonban rendre újítani tudott a Koma Dániel (30/6 pont, 7 lepattanó)-Kiss Kornél (21/12 pont, 4 eladott labda)-Murai Gábor (21 pont, 8 lepattanó, 4-4 gólpassz és szerzett labda)-Sonyák Béla (11/3 pont, 4 gólpassz) kvartett vezette hazai együttes, amely a félidő hajrájában egy 13-3-as "részhajrával 7 pontos előnnyel fordulhatott, s még 3 perccel a rendes játékidő letelte előtt is  megvolt ez a különbség. Ekkor megnyitotta a hajrát, s egy 11-3-mal az utolsó perc elejére a maga javára fordította az állást a javarészt Fekete Viktor (26/9 pont, 6 lepattanó), Kovács Bálint (22 pont, 4 lepattanó) és Tóth Zoltán (19/12 pont, 5 lepattanó, 3 eladott labda) ponterős játékára támaszkodó Cegléd. A rendes játékidő végén váltva vezettek a csapatok. Tóth Z. 1 pontos hazai vezetésnél a győzelemért büntetőzhetett: az elsőt bedobta, a másodikat kihagyta, így jöhetett a hosszabbítás. A ráadásban három és fél perc alatt egy 12-2-es rohamot bemutatva 10 pontos vezetést szerzett a Pápa. A Cegléd, ahogy a rendes játékidőben, ismét óriási hajrába kezdett, s "kivágott" egy 10-2-t. Végül azonban 2 ponttal a hosszabbítás hajrájában rendre csak 1-1 büntetőt értékesítő pápai gárda győzött.