Férfi NB I B: Először kapott ki a Nyíregyháza, először győzött az Eger
07
Dec
2020
2020. december 7.  |  19:08
Egy jó és egy rossz sorozat is megszakadt a múlt héten a férfi másodosztályban. A piros csoportban a Honvéd otthonában elvesztette veretlenségét a Nyíregyháza, a pécsi fiatalok nagykőrösi vendégjátéka pedig valóságos kosáresőbe torkollott: a csapatok összesen 216 pontot és 25 triplát "termeltek". A piros csoportban a játékhét nagy nyertese a Veszprém volt, amely két élcsoportba tartozó ellenfelét is le tudta győzni: hét közben a Salgótarján, majd hétvégén a BKG csapatát. Ez utóbbi összecsapás két kiemelkedő egyéni teljesítményt, egy tripla-duplát, illetve egy 50 pontos parádét is hozott. A Salgótarján a Baja ellen javított, az MTK pedig a TF-től is kikapott. A zöld csoportban az Eger a Tiszaújvárost felülmúlva megszerezte első győzelmét, a Hódmezővásárhely "elkapta" a tartalékos Újpestet, az éllovas Óbuda simán verte a sereghajtó SMAFC-ot, a Cegléd pedig ugyanígy nyert Debrecenben.

HOYA-Pannon Egyetem Veszprém - Salgótarjáni KSE 92-82

A végig szoros, kosarakban gazdag első negyed után a másodikban szigorított védekezésén a Veszprém, s az első félidőben 4 ponton tartva Sömenek Martint (13/3 pont, 9 lepattanó) 14 pontos előnyt szerzett szünetre. A második félidő elején ez csaknem 20-ra nőtt, ám a harmadik negyed közepén egy 8-0-lal 10 pontra feljöttek a vendégek. Erre egy 8-2-vel reagáltak a "szárnyaló" Madár András (32/18 pont, 5 lepattanó, 9 gólpassz, 43-as teljesítményindex), valamint Nebojsa Dukics (22/12 pont, 14 lepattanó), Orgona Gergő (14/6 pont - 5/6 mezőnyből -, 4 gólpassz), valamint Szabó Péter (12/6 pont, 3 lepattanó, 9 gólpassz) hatékony játékára építő a hazaiak. A harmadik negyed végén ugyanúgy 14 ponttal "mentek" a vendéglátók, mint a félidőben, a záró etapban pedig a hajráig tartották a 10 és 15 pontos előnyüket. A 37. és a 39. perc között egy 7-0-lal 10 ponton belülre kerültek a Sömenek mellett Bán Tibor (19/12 pont, 4 lepattanó), Karafilovski Valentino (15/9 pont, 6-6 lepattanó és gólpassz), Nshimba Joel (11 pont, 3-3 lepattanó és szerzett labda) és Dominik Herendic (10 pont, 6 lepattanó, 5 gólpassz) vezette vendégek. Nem tudták azonban igazán szorossá tenni a találkozót, amelyet végül 10 ponttal nyert meg a Veszprém.

TF-BP - MTK-Elite Basket 82-56

A 8. és a 11. perc között bemutatott 13-2-es rohamával megugrott a hazai együttes, amely a második negyed közepén egy 7-0-lal megnyugtató, 14 pontos előnyt szerzett, s a szünetben 10 pont fölött volt a különbség. Térfélcsere után próbálta gyorsan "lerendezni" a találkozót a nagyrészt a tripla-duplától egyetlen gólpasszal elmaradó Kerkai Ákos (25/12 pont, 16 lepattanó, 5 eladott labda, 9 gólpassz), Karosi Gergely (16/9 pont, 4 lepattanó), valamint Somogyfoki Péter (11/3 pont, 5 gólpassz) kosaraiban bízó TF, amely a harmadik negyed első felét 12-3-ra nyerve 20 pontosra növelte előnyét. Ettől kezdve már nem volt annyi a Jilling László (20/18 pont, 3 lepattanó), Jakab Péter (13/6 pont, 5 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 gólpassz) és Takács András (11/3 pont, 6 lepattanó, 3 gólpassz) pontjaira, valamint Hegedűs Attila (6 pont - 10 mezőnykísérlet -, 14 lepattanó, 3 szerzett labda, 6 gólpassz, 5 blokk) mezőnymunkájára támaszkodó MTK-ban, hogy felzárkózzon, s szorossá tegye a meccset.

Budapesti Honvéd SE - Hübner-Nyíregyháza Blue Sharks 96-84

A nagy dobópárbajt hozó nyitó szakasz után a második 10 perc elején a Honvéd egy 9-2-vel ellépett a veretlen szabolcsi gárdától, sőt a félidő hajrájában 10 pont fölé hizlalta a különbséget, s végül 9 pontos előnnyel fordulhatott. A harmadik szakasz az elsőhöz hasonlóan sok pontot hozott. A negyed hajrájában a mezőny messze legeredményesebb játékosa, Tóth Gergely (27 pont, 3 lepattanó, 6 gólpassz), továbbá Emmanuel Ubillla (17/6 pont, 4 lepattanó, 7 gólpassz), dr. Mohácsi Máté (14/3 pont, 5 lepattanó), Bus Iván (13 pont, 3 lepattanó) és Szobi Dániel (10/6 pont, 7 lepattanó, 3 eladott labda) pontjaira építő Nyíregyháza 3 pontra megközelítette a Honvédot, ám az etap utolsó két percét 6-2-vel "hozva" 7 pontos előnnyel várhatta a negyedik negyedet a hazai gárda. És ezt 8-2-vel kezdve ismét 10 pont fölötti előnyhöz jutott a Honvéd, amely csapatként nagyon egységesen kosárlabdázva, ezt a 10 pont körüli előnyét megtartva úgy fosztotta meg veretlenségétől a szabolcsi gárdát, hogy 6 játékosa is - Tóth Bence (13/9 pont, 3 eladott labda, 4 gólpassz), Szatmári Zsombor (13/3 pont, 9 lepattanó, 4 gólpassz), Stefán Dávid (13 pont, 3 lepattanó), Tichov Dominik (12/9 pont), Tanoh Dez András (11 pont, 5 lepattanó) és Kopácsi Ákos (10/3 pont, 3 gólpassz) - két számjegyű pontot "termelve" vette ki részét a bravúrból, amelyhez azért a kimondottan jó, 40%-os (12/30) triplázásra is szüksége volt a hazai együttesnek.

HOYA-Pannon Egyetem Veszprém - BKG Príma Akadémia 100-91

A végig szoros első félidő - némi túlzással persze - Madár András (24/15 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz) és Nagy Botond (50/15 pont, 6 gólpassz) "tűzpárbaját" hozta: előbbi 18 pontot szerzett a csapata által szünetig elért 34-ból, utóbbi pedig 17-et dobott 31-ből. A második félidőt 10-2-vel kezdve gyorsan 10 pont fölötti vezetést szerzett a Veszprém, amelyben ekkor a végül tripla-dupláig jutó Nebojsa Dukics (22/9 pont, 13 lepattanó, 3 eladott labda, 11 gólpassz) lépett elő vezérré. A szakasz közepén 15 pontosra nőtt a hazai előny, ám ezt követően egy 7-0-s "részhajrával" 10 ponton belülre kerültek a vendégek, a záró etapra pedig ellenfelénél kerek 10 ponttal jobban állva fordulhatott a Veszprém. A negyedik negyedet szédületesen indító BKG egy 13-6-os bő két perccel egyetlen triplányira megközelítette a hazaiakat. Ezzel azonban gyakorlatilag "ellőtte puskaporát" a vendég csapat, ugyanis a szakasz közepén négy támadását is hárompontos kosárral befejezve, szünet után már igazi csapatként kosárlabdázva - Madár és Dukics mellett végül Szabó Péter (18/6 pont, 3-3 lepattanó és eladott labda, 6 gólpassz), Orgona Gergő (12 pont, 13 lepattanó, 3 eladott labda), és Szűcs Péter (12/6 pont) is 10 pont fölé jutott -, egy 19-4-es "száguldással" eldöntötte a meccset a maga javára a Veszprém. A vendégeknél Nagy Botond szünet után is magára maradt, rajta kívül csak testvére, Nagy Benedek (10/6 pont, 4 lepattanó, 3-3 szerzett labda és gólpassz) érte el a 10 pontot. Ami a veszprémi siker kulcsa volt, hogy hazaiak a lepattanócsatát 42-29-re nyerték, s 2 ponton tudták tartani a BKG légiós centerét, Admir Radoncicot.

Salgótarjáni KSE - Bajai Bácska FKE 83-81

Ellentétes félidők mérkőzésén a parádés második negyedére építve szünetig megnyugtató, 17 pontos előnyt szerzett a Sömenek Martin (26 pont, 12 lepattanó)-Dominik Herendic (23/6 pont, 4 lepattanó, 3 eladott labda)-Bán Tibor (12 pont, 3 lepattanó) trió vezette, a lepattanózást 45-38-ra megnyerő hazai gárda. Szünet után nagyot változott a játék képe, Jakab Péter (32/15 pont, 5 lepattanó), Milos Vukicsevics (20 pont, 12 lepattanó), Goldring Gergő (11 pont, 6 lepattanó, 7 gólpassz) és Pongó Martin (10 pont - 18 mezőnykísérlet -, 7 lepattanó, 4 gólpassz) révén feljavultak a vendégek, de két perccel a vége előtt még így is volt 9 pont előnye a Salgótarjánnak. A Baja egy 7-0-lal izgalmassá tette a végjátékot, amelyben a hazaiak két ízben is 1-1 büntetőt értékesítettek, így volt lehetősége fordítani a Bácska csapatának. A dobás azonban az addigi 7 triplakísérletét elhibázó Pongóra jött ki, s a 8. sem sikerült neki, így a végére izgalmassá váló, érdekes találkozó végén a Salgótarján örülhetett.

Nagykőrösi Sólymok KE - PVSK-Cargate 129-87

A páratlan negyedekben - s főleg a harmadik 10 percben mutatott lehengerlő támadójátékának, no meg Kovács Soma (30/15 pont, 7 lepattanó, 3 szerzett labda, 5 gólpassz, 40-es teljesítményindex), Fehér Péter (26/9 pont, 4 lepattanó, 5 gólpassz), Molnár Miklós (20/6 pont, 4 gólpassz) és Bartos Bálint (15 pont, 10 lepattanó, 3 gólpassz) ponterős, jó játékának köszönhetően a 100 ponton már a záró etap előtt túljutva győzte le egy összesen 216 pontot, azon belül pedig 25 triplát hozó meccsen a Nagykőrös a jórészt Alekszej Carev (22/6 pont, 6 lepattanó), Rátvay Balázs (21 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz), Heimann Bálint (17/15 pont) és Bíró Levente (15 pont, 3 eladott labda) kosaraiban bízó pécsi fiatalokat.

Conoil Motax KC Pápa - Atomerőmű KSE Bonyhád 111-66

Verasztó Péter (17/3 pont, 5 eladott labda), Somogyfoki Szabolcs (12/3 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz), Tömösváry Máté (12/3 pont, 4 lepattanó) és Dorogi Gergő (11/3 pont, 5 lepattanó, 3 eladott labda) eredményességére építve a Bonyhád az első negyed hajrájáig tartotta a lépést a hazaiakkal. Az egyik legjobbját, Sonyák Bélát ezúttal nélkülöző Pápa a nyitó szakasz utolsó két percében egy 9-2-vel elhúzott. A második etap elején állandósult a 10 pont körüli hazai vezetés, majd a félidőt egy 20-6-os hat perccel lezárva szünetig 20 pont fölötti előnyt szerzett a Murai Gábor (27 pont, 12 lepattanó, 3 gólpassz)-Kiss Kornél (21/9 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz)-Erdei Márk (20/6 pont, 4 lepattanó, 3 eladott labda)-Koma Dániel (19 pont, 5 lepattanó) kvartett ponterősségére építő Pápa. Szünet után is fölényben játszottak a hazaiak, s közel négy perc alatt 30 pontra nőtt a különbség. Így az utolsó bő másfél negyed már csak formalitás volt, s a vége hazai gála, örömjáték lett - fölényes győzelmet arattak a vendéglátók.

Békési SzSK - Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC 87-92

11-2-es "repülőrajttal" indítva a kisalföldiek állva hagyták az alföldieket. A gyorsan szerzett 10 pont körüli előnyét a második negyed közepéig tartotta a Győr, ám ekkor támadásban "megálltak" a vendégek - a viharsarkiak egy viharos 18-2-vel fordítottak, s 2 pontos előnnyel fordulhattak. A mérkőzéssel ellentétben a második félidőt a Frikker Marcell (21/6 pont, 3 gólpassz), Balog Gábor (18/9 pont, 3 lepattanó), Hargitai Krisztián (12/3 pont), Meleg Károly (11/3 pont, 6 lepattanó) és Széphelyi Tamás (10 pont - 12 mezőnykísérlet -, 5 lepattanó, 4-4 gólpassz és szerzett labda) vezette Békés kezdte jobban, s egy 12-3-as három és fél percet "repesztve" 10 pont fölötti előnyre tett szert. Folytatódott a fordulatok sora: egy 15-5-tel a szakasz közepén 1 pontra feljött, majd a negyed végén ki is egyenlített a Kámán Bálint (18/12 pont, 3 eladott labda), Hágen Tamás (17/3 pont, 10 lepattanó), Földesi Marcell (16/12 pont, 4-4 lepattanó és gólpassz), a volt csapata ellen eredményesen és hasznosan kosarazó Kertész Dániel (13/9 pont, 9 lepattanó, 5 eladott labda, 7 gólpassz), Berneczei László (12 pont, 9 lepattanó, 4 eladott labda) és Geiger Bálint (10/6 pont, 3-3 gólpassz és szerzett labda) kosaraira alapozó győri együttes. A negyedik negyedben végig a vendégek vezettek, a szakasz közepén 8 ponttal. Onnan még egy 6-0-lal 2-re visszajött a Békés, de a hajrában a kritikus pillanatokban pontosabbak voltak, jobban koncentráltak a vendégek, így megnyerték ezt az izgalmas, fordulatos találkozót.

Óbudai Kaszások KA - SMAFC 88-45

Az első negyed hajrájáig szoros volt a veretlen éllovas és a nyeretlen sereghajtó, az ezúttal Németh Márk (10/6 pont) és Bakk Krisztián (9/9 pont, 7 lepattanó) vezette soproniak összecsapása. A 9. és a 13. perc között aztán egy 17-2-es rohamot "repesztve" próbálta érvényre juttatni a papírformát az Óbuda, amely jórészt e remek periódusának köszönhetően több mint 20 pontos előnnyel térhetett pihenőre. A folytatásban is a Kaszások akarata érvényesült, amely kerek 30 pontos előnnyel fordulhatott a záró szakaszra, amely ezek után már csak formalitás volt. Végül Vámos László (22/12 pont, 5 lepattanó), Bencsik Barnabás (14/3 pont), Kovács Barnabás (12/12 pont, 10 lepattanó) és Varga Dániel (12 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz) eredményességének és az 50-32-re megnyert lepattanózásnak köszönhetően, a papírformának megfelelően fölényesen verte az első az utolsót.

Vásárhelyi Kosársuli - Újpest-MT 88-86

Fordulatos, végig kiélezett, remek összecsapáson. a végjátékban jobban megőrzött nyugalmának, továbbá főként Molnár Bence (19 pont, 6 lepattanó, 3 gólpassz), Varga Zalán (17/3 pont, 5 lepattanó), Varga Ákos (16/6 pont, 5-5 lepattanó és gólpassz 3 eladott labda) és Bálint Erik (13 pont) eredményességének köszönhetően győzte le a Hódmezővásárhely a Tomiszlav Ivosev (30/6 pont, 5 lepattanó, 4 eladott labda, 3 gólpassz)-Horváth Ákos (23/12 pont, 5 lepattanó, 3 eladott labda, 4 gólpassz)-Mészáros Bence (18/12 pont, 4 lepattanó)-Varga Balázs (10 pont, 8 lepattanó) kvartett vezette, a mezőnysorából három meghatározó játékost nélkülöző Újpestet. Döntő volt, hogy a végjátékban 83-83-nál a vendégek technikait kaptak, s ebből jól - bedobott büntetővel, plusz kosárral - jött ki a Vásárhelyi Kosársuli.

DEAC U23 - Ceglédi KE 45-83

Fábián Szabolcs (11/3 pont, 6 lepattanó, 5 eladott labda) és Pollák Balázs (11/3 pont, 4 eladott labda, 3 gólpassz) révén az első félidőben még úgy-ahogy tartották a lépést a debreceni fiatalok a Cegléddel, de szünet után nagy fölénybe kerültek a lepattanózást 63-36-ra nyerő vendégek, akik elsősorban Fekete Viktor (26/6 pont, 11 lepattanó, 5 szerzett, 4 eladott labda), Mészáros Máté (17/9 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz) és Szabó Norbert (11 pont, 8 lepattanó) kosarainak köszönhetően végül fölényes győzelmet arattak.

EKE Eger KOK - Tiszaújvárosi Termálfürdő Phoenix KK 87-75

A végig szoros, kiegyenlített első félidő után 2 ponttal a vendég borsodiak vezettek. A második félidőt egy erőteljes, 19-4-es 7 perces rohammal kezdve 10 pont fölötti előnyhöz jutottak a Máté Balázs (30/6 pont, 7 lepattanó, 3 eladott labda)-Szicsák Bence (19 pont, 8 lepattanó)-Illés Balázs (16 pont, 5 lepattanó, 7 gólpassz) trió találataira támaszkodó egriek. A harmadik negyed hajrájára azonban "feltámadt" a Drahos Gábor (31/9 pont, 5 lepattanó, 3 eladott labda) és Lajsz Gergely (11 pont, 9 lepattanó, 3 gólpassz) vezette, tartalékos Tiszaújváros, amely egy 10-2-vel a szakasz végére 6 pontra feljött, a negyedik negyed közepén pedig 2-re. Ekkor viszont újítani tudtak a hazaiak, akik egy 12-2-vel "lehajrázták" riválisukat, s megszerezték első győzelmüket.