Férfi NB I B: A Nyíregyháza a csúcsrangadót, a Budafok a héten a második hosszabbításos meccsét nyerte meg
13
2020
2020. január 13.  |  13:55
Érdekes, fordulatos játékot hozott az NB I B piros csoportjának csúcsrangadója: a mérkőzés eleje és a vége a vendég nyíregyháziaké volt, így hiába akadt remek időszaka a Veszprémnek, nem szakadt meg rossz sorozata, a szabolcsiak nyertek. Úgy tűnik, Budafokon elsődleges a közönség, a szurkolók kiszolgálása. Hét közben a Miskolc ellen 1, hét végén a PVSK fiataljai ellen két ráadást is "intéztek" híveiknek Károly Máté tanítványai, s mindkét hosszabbításos meccset megnyerték Lados Erikék. A BKG simán verte a két nappal korábban is játszó MTK-t, a Honvéd otthon kapott ki a Salgótarjántól, a MAFC könnyedén nyert a MEAFC ellen, a TF-BP pedig szoros, nagy csatában győzött Nagykőrösön. A hétvége legnagyobb meglepetése a zöld csoportban született: az alsóházban tanyázó Tiszaújváros "elkapta" az éllovas Pécsi NKA együttesét. A Győr simán nyert as SMAFC otthonában, a Cegléd hasonló módon otthon az Eger ellen.

BKG-Príma SE - MTK-Elite Basket 99-66

A páratlan negyedeket ugyan 3-3 ponttal "elvitte" a nem egészen két nappal ezen összecsapást előtt is bajnokit játszó, ezúttal jórészt a Takács András (16 pont, 7 lepattanó)-Szatmári Zsombor (15/6 pont, 8 lepattanó, 5-5 gólpassz és eladott labda) kettős kosaraira hagyatkozó MTK, amelynek ugyan mind a 12 pályára lépő kosaras eredményes volt, ám a fent említett két játékoson kívül más nem jutott 5 pont fölé. A BKG azonban az újabb "izmos" dupla-duplát elérő Nick Allen (23 pont, 17 lepattanó, 4-4 blokk és szerzett, 5 eladott labda, 3 gólpassz), Nagy Botond (22/3 pont, 5 szerzett labda, 7 gólpassz) és Bán Tibor (17/12 pont) vezetésével, a páros szakaszokban helyenként nyomasztó fölényben játszva biztosan nyert.

Budafok - PVSK-Cargate 98-84 kétszeri hosszabbítás után

A végeredményt látva nem sokan gondolhatnánk, hogy az nem 40, hanem 50 perc játék, azaz kétszeri hosszabbítás után alakult ki. Pedig ez történt: a budafokiaknak ez a hét a "túlórákról" szólt, hiszen a hét első felében a MEAFC-ot is hosszabbításban  - igaz, "csak" egyszeriben - "gyűrte le" Károly Máté legénysége. Érdekes, hatalmas hullámzásokkal tarkított játékkal telt a rendes játékidő - a páratlan negyedek egyértelműen a Varga Dániel (23 pont, 18 lepattanó, 3 gólpassz, 2 blokk), Kovács Soma (21/6 pont, 21 lepattanó, 5 eladott labda, 3 gólpassz), Fehér Csaba (13/9 pont, 5 lepattanó, 3 gólpassz), Lados Erik (13/3 pont, 11 gólpassz) és Mészáros Bence (11/6 pont - 14 mezőnykísérlet -, 4 lepattanó, 3 eladott labda, 5 gólpassz) többnyire hatékony és ponterős játékára alapozó hazai gárdáé voltak. A  párosokat viszont a Veljko Dragasevic (23/9 pont, 11 lepattanó, 3 szerzett, 4 eladott labda)-Bíró Levente (15 pont, 7 lepattanó, 4 szerzett labda, 5 gólpassz)-Alekszej Carev (13/6 pont) trió vezette vendégek "szerették jobban", akik e szakaszokban rendre felzárkóztak, sőt a negyedik negyed végén egy 6-0-lal még fordítani is tudtak - végül Varga duplával a hazaiaknak mentette hosszabbításra a partit. Az első ráadás fogcsikorgató küzdelmet és 6-6-os döntetlent hozott, a végén Bíró büntetőivel a pécsiek egyenlítettek, s szereztek némi lélektani előnyt a második ráadásra. Ebben azonban a héten a hosszabbítások megnyerése kapcsán rengeteg "szakmai tapasztalatra" szert tevő hazaiak gyakorlatilag "lenullázták" addig jól küzdő ellenfelüket, s a második ráadást 14-0-ra nyerve szerezték meg a győzelmet ezen a roppant érdekes, különös találkozón, amelyen - nem mellesleg - a Budafok 64-41-re nyerte a lepattanócsatát.

Budapesti Honvéd SE - Salgótarjáni KSE 86-93

A végjátékban dőlt ez a szinte végig kiélezett, szoros találkozó - meglepetésre a feljutó vendég Salgótarján javára. Bő három és fél perccel a vége előtt 1 ponttal még a nagyrészt Horváth Ákos (23/15 pont, 5 lepattanó, 3 eladott labda), Halász Ákos (16/6 pont, 4 lepattanó, 8 gólpassz) és Stefán Dávid (14/3 pont, 6 lepattanó, 3 gólpassz) találataira támaszkodó hazai együttes vezetett. Ekkor azonban egy 4-0-s "részhajrával" fordított a lepattanózást 43-36-ra megnyerő, Sömenek Martin (27/6 pont, 8 lepattanó), Boinitzer Dávid (17/9 pont, 5 lepattanó, 3 eladott labda), Berkics Bence (16/6 pont, 6 lepattanó, 2-2 gólpassz blokk és szerzett labda) és Dominik Herendic (12/3 pont, 9 lepattanó, 4 szerzett, 3 eladott labda, 7 gólpassz) eredményes és hatékony játékára építő Salgótarján, amely már nem is adta ki kezéből a vezetést, s a végjátékban Boinitzer 1, valamint Sömenek 2 triplájával végül 7 ponttal győzött. A látványos, izgalmas mérkőzésen a hazaiak sem dobták rosszul a hármasokat (10/28, 35,7%), de a vendégek közel 50%-os találati arányukkal (13/28, 46,4%) felülmúlták ebben a Honvédot, s ennek bizony jelentős szerepe volt a Salgótarján bravúrosnak mondható sikerében.

Nagykőrösi Sólymok KE - TF-BP 64-66

Azok után, hogy a második etap elején 10 pontos előnyt szerzett a Tomiszlav Ivosev (23/6 pont - 24 mezőnykísérlet -, 12 lepattanó, 4 eladott labda, 3 gólpassz, 2 blokk)-Timkó Norbert (14 pont, 6 lepattanó)-Beák Gábor (12/6 pont, 10 lepattanó) trió vezette TF-BP. A hazai gárda üldözőbe vette a fővárosit, s aprólékos, szívós munkája, főleg Molnár Miklós (26/15 pont, 4-4 lepattanó és eladott labda) és Fehér Péter (13/3 pont - 19 mezőnykísérlet) ererdményessége, s Lakosa Ákos (9/3 pont, 11 lepattanó, 3-3 gólpassz és eladott, 4 szerzett labda) mezőnymunkája révén a hajrára ledolgozta hátrányát. Fordítani azonban nem tudott, s végül a rutinos Ivosev kosarával a vendégek kerekedtek fölül.

MAFC - MEAFC-Miskolc 104-75

Minden negyedet megnyerve aratott végül egészen simának látszó győzelmet az utóbbi hetekben remeklő Ryan Richmond (28/21 pont, 6 lepattanó, 3 eladott labda, 5 gólpassz), továbbá Tóth Péter (18/9 pont, 6-6 lepattanó és gólpassz), Bordács Soma (15 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz), Katona Bence (12/6 pont, 3 lepattanó, 4 gólpassz) és Lakits András (11 pont, 3 lepattanó) vezérletével a MAFC a magát bő három negyeden át főként Kozák Márton (20 pont, 4 gólpassz), Austin Thornton (16/6 pont, 15 lepattanó) és Lippai Szabolcs (10 pont 6 lepattanó) jóvoltából aránylag jól tartó, de az utolsó 6-7 percre "elfogyó" MEAFC ellen.

Vasas Akadémia - Bajai Bácska FKE 82-73

A harmadik negyed végére a Moravcsik Áron (22 pont, 3 eladott labda, 6 gólpassz)-Boros Márk (16/6 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz)-Andrássy Géza (13 pont, 7 lepattanó)-Kelenföldi Domonkos (10-10 pont - 12 mezőnykísérlet -, és lepattanó, 2-2 blokk és eladott labda) kvartett vezette Vasas apránként, fokozatosan ellépve ellenfelétől 10 pont fölötti előnyt alakított ki, amelyet gyakorlatilag meg is tartott. Bár a Baja adta a mezőny messze legeredményesebb játékosát Jakab Péter (35/9 pont, 10 lepattanó) személyében, akit Pongó Martin (11/6 pont - 12 mezőnykísérlet -, 3 lepattanó, 5 gólpassz) és Milos Vukicsevics (11 pont, 7 lepattanó) is segített, az utolsó pillanatig küzdő vendégeknek nem volt esélyük nyerni - végül annyit elértek, hogy 10 ponton belülre kerültek.

HOYA-Pannon Egyetem Veszprém - Hübner-Nyíregyháza BS 68-79

A csúcsrangadó első perceiben látszott, hogy az előző három, idegenben elveszített bajnoki utóhatásai nem múltak el nyomtalanul a Veszprémnél: a sokkal jobban, pontosabban kezdő nyíregyháziak 3 perc alatt elhúztak 12-4-re, s ezt az 5 és 10 pont közötti előnyüket meg is tartották a második etap közepéig. A félidő hajrájában aztán egy 12-0-s "száguldással" fordítottak, s 2 pontos előnnyel térhettek pihenőre a Michael McCall (18/9 pont) és Kovács Ádám (10 pont - 11 mezőnykísérlet -, 7 lepattanó) vezette hazaiak. A második félidő elején lendületben maradt a Veszprém, amely a harmadik szakasz első felében egy 14-4-gyel 12 ponttal elhúzott. Egy időkéréssel rendezte sorait a nagyrészt Bryton Hobbs (33/6 pont, 8 lepattanó, 4 szerzett, 5 eladott labda, 3 gólpassz), Tóth Gergely (16 pont, 3-3 lepattanó és eladott labda) és Bazsó Brúnó (12/12 pont, 9 lepattanó) találataira alapozó Nyíregyháza, s a védekezését rendező vendég gárda 14-3-at "repesztve" a szakasz végére 1 pontra felzárkózott. A negyedik negyed úgy indult, ahogy a harmadik befejeződött: vendég hárompontossal. Erre 6-0-lal felelt a Veszprém, ám 64-60 után Bazsó triplája egy szédületes, 17-2-es vendég "száguldást" indított útjára a 34. és a 37. perc között, így 11 pontos előnnyel ment bele a végjátékba a Nyíregyháza - és végül ennyivel is győzött. Lepattanózás tekintetében, s ez vélhetően döntőnek bizonyult, 12-vel voltak jobbak a nyírségiek (44-32).

Ceglédi KE - EKE Eger KOK 91-62

Az egriek a pontszerzésben eléggé magára maradó, s a gárdából egyedüliként 10 pont fölé jutó Papp Bendegúz (22/15 pont, 5 lepattanó, 6 eladott labda, 3 gólpassz) vezetésével a két középső szakaszban ugyan egyenrangú ellenfelei voltak a ceglédieknek, ám a hazaiak a nyitó és a záró etapban egyértelműen dominálva Darrell Miller (22/6 pont, 5-5 lepattanó és gólpassz), Nárai Bence (17 pont, 7 lepattanó, 4 gólpassz), Kovács Bálint (12 pont, 3 lepattanó) és Fekete Viktor (10/6 pont, 3 gólpassz) vezérletével simán győztek.

SMAFC - Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC 67-88

A páratlan negyedekben a győriek elsősorban Csaba György (24/6 pont, 6 lepattanó, 4 eladott labda, 3 gólpassz), a korábban Sopronban jó néhány sikeres évadot eltöltő Berneczei László (16/3 pont, 13 lepattanó, 3 eladott labda), Rátvay Tamás (12/9 pont, 6 lepattanó) és Domsitz Márton (11 pont, 5 lepattanó) jóvoltából egyértelműen rákényszerítve akaratukat megyei riválukra vágtak vissza egy sima siker formájában az őszi hazai vereségért a Soós Bence (16/9 pont, 3 lepattanó, 5 gólpassz)-Panta István (12/6 pont, 4 lepattanó)-Czukor Bence (12/3 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett, 5 eladott labda)-Márkus Tamás (10/6 pont) "négyesfogat húzta" SMAFC otthonában.

Omnia Pub&Food Békés - Concordia MOTAX KC Pépa 87-89

Csupán egyetlen negyedet nyert meg a Pápa, ám a 28-12-re "behúzott" harmadik etap, valamint a remek napot kifogó Burai Róbert (33/15 pont, 3-3 lepattanó és gólpassz), Balla Péter (16 pont, 5 eladott labda, 4 gólpassz) és Keller Vidor (11 pont, 3 lepattanó) eredményes játéka, továbbá Murai Gábor (8 pont - 9 mezőnykísérlet -, 11 lepattanó, 4 szerzett labda, 6 gólpassz) mezőnymunkája izgalmas végjáték után elegendőnek bizonyult a dunántúliaknak a győzelemhez a Balog Gábor (20/9 pont, 6-6 lepattanó és gólpassz, 4 szerzett, 3 eladott labda), Koma Dániel (15 pont - 16 mezőnykísérlet -, 7 lepattanó, 5 eladott labda), Szabó Norbert (14 pont, 4 lepattanó), Danijel Krsztics (12/6 pont, 3 gólpassz) és Kertész Dániel (12 pont, 3-3 lepattanó és szerzett labda, 8 gólpassz) vezette viharsarkaik otthonában. A nyerő duplát a mezőny legeredményesebb játékosa, Burai szerezte.

Újpest-MT - Vásárhelyi Kosársuli 83-56

Az első három negyedben egységes, jó csapatjátékot nyújtva, helyenként nyomasztó fölényben játszva verte Angelo Rackley (18/6 pont, 4-4 gólpassz és eladott, 3 szerzett labda), dr. Franczva Ádám (14 pont, 10 lepattanó), Nagy Krisztián (13/6 pont, 8 lepattanó), Joó Tamás (13 pont, 7-7 lepattanó és gólpassz), Pollák Árpád (10/6 pont, 3-3 lepattanó és eladott labda) és Széphelyi Tamás (10/3 pont, 7 lepattanó, 4 szerzett, 3 eladott labda) vezérletével az Újpest a Kelemen Balázs (10 pont, 7 lepattanó, 4 gólpassz)-Rostás Imre (10 pont, 5 lepattanó) kettős vezette vásárhelyieket.

Óbudai Kaszások - Bonyhádi KSE 74-66

Második félidei pontosabb játékára, főleg Steve Rosemond (25/3 pont, 12 lepatttanó, 3-3 gólpassz és szerzett, 4 eladott labda), Bencsik Barnabás (20/9 pont, 5 lepattanó, 4 eladott labda) és Ondima Olivér (12/3 pont, 3 eladott labda, 4 gólpassz) eredményességére és az 50-37-re nyert pattanózásra alapozva 5 mérkőzéses vereségsorozatának vetett véget az Óbuda. A vendég bonyhádianál nem akadt igazi vezéregyéniség: Pupp Bence 10/3 pontig, 7 lepattanóig és 3-3 szerzett és eladott labdáig jutott, Gébert Attila 10/3 pontot és 3 gólpasszt jegyzett, Somogyfoki Szabolcs pedig 10 ponttal, 8 lepattanóval és 3 gólpasszal zárta az összecsapást.

DEAC U23 - KTE-Duna Aszfalt 53-64

A 18-6-ra megnyert első negyedre, továbbá főként a csapata pontjainak csaknem a felét jegyző Molnár Dániel (28/6 pont, 7 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 gólpassz) ponterős, hatékony játékára építve tudtak nyerni a kecskeméti fiatalok a debreceniek otthonában. Hazai részről egyedül Neuwirth Bence (10 pont, 5 lepattanó, 3 eladott labda) érte el a 10 pontot. A DEAC fiataljainak vereségében nagy szerepe volt az igen-igen gyenge (1/22, 4,54%) triplamutatónak - a vendégek ennél azért valamivel pontosabban (5/21, 23,85) céloztak távolról.

Tiszaújvárosi Phoenix KK - Pécsi NKA 82-79

A kosarakban gazdag, látványos, kiegyenlített játékot hozó nyitó szakaszt követően a másodikban szervezettebben, pontosabban játszó vendégek Meleg Gergő (17/3 pont, 8 lepattanó), Aleksza Dobrijevics (16 pont, 4 lepattanó, 3 eladott labda) és Vanja Vukas (11 pont, 5-5 lepattanó, gólpassz és eladott labda) vezérletével elléptek, s 8 pontos előnnyel várhatták a folytatást. Térfélcsere után sokkal keményebb, hatékonyabb védekezésre váltottak a borsodiak, s ettől a támadójátékuk ritmusa is jobb lett. A Jake Martin (26/6 pont, 11 lepattanó, 4 gólpassz)-Tóth Viktor (15/3 pont, 4-4 lepattanó és gólpassz, 3 szerzett, 6 eladott labda) trió jóvoltából egy remek, 22-9-es etapot produkálva fordítottak, s 5 pontos előnnyel várhatták a negyedet negyedet. A záró szakaszban sokáig tartotta szűk előnyét a Tiszaújváros, ám a hajrában, a 38. percben egy 6-0-lal fordítani tudott a Pécs. Erre 4-0-lal felelve visszavette a vezetést a Tiszaújváros, majd az izgalmas végjátékban jól büntetőzve a borsodiak véghezvitték a bravúrt, s 12. helyezettként két vállra fektették a listavezetőt.