Férfi NB I B: sorra szakadtak meg a sorozatok a hétközi fordulóban
10
2020
2020. január 10.  |  10:30
A Honvédnak 8, a MEAFC-nak pedig 5 mérkőzéses sikerszériája szakadt meg a hétközi fordulóban a férfi NB I B piros csoportjában. A miskolciak jóval közelebb álltak remek menetelésük folytatásához, ám a végjátékban leadták 9 pontos előnyüket, s végül hosszabbításban kaptak ki Budafokon. Az örökrangadón a MAFC egyértelműen jobb volt a Honvédnál.   A TF-BP hármas győzelmi sorozattal érkezett Bajára. Szünetben még 13 pontos hátrányban voltak a fővárosiak, de ezt a hajrára ledolgozták, viszont a végjátékban a bajaiak voltak pontosabbak, így Ivosevvel a soraiban először kapott ki a tavaly még az élvonalban szereplő budapesti gárda. Nem szakadt meg viszont a sokáig az élen álló Veszprém rossz sorozata, amely azok után, hogy kikapott Budafokon, majd a MAFC otthonában, Salgótarjánban is alulmaradt. Vasárnap a jelenlegi két éllovas csap össze: Veszprémbe látogat a listavezető Nyíregyháza.

Budafok - MEAFC-Miskolc 84-78 hosszabbítás után

A kiegyenlített első félidő után 4 ponttal a valamivel pontosabban játszó hazai gárda vezetett, s ezt a szűk előnyét a harmadik etap közepéig tartotta a Budafok. Ekkor azonban "robbantott", s egy egységes csapatmunkával bemutatott 13-2-es "száguldással 6 pontos előnnyé alakította nem sokkal korábbi 5 egységnyi hátrányát az Austin Thornton (19/9 pont, 9 lepattanó, 5 szerzett, 6 eladott labda)-Kozák Bertalan (16/3 pont, 4 lepattanó)-Takács Dániel (14/6 pont, 5 gólpassz)-Kozák Márton (13/3 pont, 6 eladott labda, 3 gólpassz)-Lippai Szabolcs (12 pont, 6 lepattanó) "ötösfogat húzta" MEAFC. Fordult a kocka, megváltoztak a szerepek, a korábbi üldöző vendég együttesből üldözött lett. A harmadik etap végére feljött 2 pontra a Budafok, de a záró etap közepén egy 7-0-lal 9-cel ellépett a MEAFC. Nem tört meg, hanem egy 9-0-lal másfél perccel a befejezés előtt ledolgozta hátrányát az elsősorban Kovács Soma (19/6 pont, 7 lepattanó, 4 eladott labda), Puszta Dávid (17/6 pont), Lados Erik (14 pont - 15 mezőnykísérlet -, 12 lepattanó, 3 eladott labda, 5 gólpassz) és Varga Dániel (13 pont, 4 lepattanó) kosaraira építő Budafok. Ezt követően az izgalmas végjátékban már nem született kosár, így jöhetett a hosszabbítás. Ezt 7-2-vel kezdte a lélektani előnyben lévő hazai gárda, s bár 2 pontra még visszajött a MEAFC, a Budafok kihasználta lélektani előnyét, végül 6 ponttal nyert, s remek mérkőzésen megszakította a miskolci együttes hosszú veretlenségi sorozatát.

MAFC - Budapesti Honvéd SE 90-67

A nyitó és a záró szakaszban jelentős fölényben játszva nyerte Ryan Richmond (22/9 pont, 9 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 gólpassz), Katona Bence (21/15 pont), Tóth Péter (11/3 pont, 4-4 lepattanó és eladott labda, 5 gólpassz), Csapai Péter (11 pont, 10 lepattanó) és Harazin Tamás (10 pont, 6 lepattanó, 3 szerzett labda) vezérletével biztosan a MAFC az "örökrangadót". A hazaiak lepattanózásban 50-36-ra múlták felül a Honvédot. A vendég gárda csupán a két középső szakaszban volt egyenrangú ellenfele a MAFC-nak - a Honvédnál Horváth Ákoson (22/18 pont, 5 lepattanó, 6 gólpassz) és Stefán Dávidon (12 pont, 4 lepattanó, 3 eladott labda) kívül más nem jutott 10 pont fölé.

Bajai Bácska FKE - TF-BP 56-55

Küzdelmes, ellentétes félidőket hozó összecsapáson szünetig 13 pontos előnyt szerzett a Pongó Martin (20/3 pont - 25 mezőnykísérlet -, 11 lepattanó, 3 szerzett labda, 3 szerzett labda)-Goldring József (15/3 pont - 17 mezőnykísérlet -, 7 lepattanó, 3 szerzett labda) duó vezette Baja. Térfélcsere után magára talált, s Tomiszlav Ivosev (20 pont - 21 mezőnykísérlet -, 7 eladott labda), valamint Czura Attila (17/3 pont, 3 eladott labda, 7 gólpassz) ponterős játéka révén bő három perccel a befejezés előtt ledolgozta hátrányát a fővárosi alakulat. A kiélezett végjátékban a vendégeknek több lehetőségük is volt a maguk javára fordítani a találkozót, ám végül minimális különbséggel, de a Baja kerekedett fölül. A hazai csapat sikerének értékét növeli, hogy ezt igen gyenge (2/20, 10%) triplamutatóval érte el, a fővárosiak több mint kétszer olyan hatékonyan (5/21, 23,8%) céloztak távolról. A gyengébb triplázást elsősorban a kevesebb eladott (7, ill. 16) és a több szerzett (11, ill. 5) labdával kompenzálták a hazaiak.

Salgótarjáni KSE - HOYA-Pannon Egyetem Veszprém 75-69

Ahogy a Baja - TF-BP, úgy a Salgótarján-Veszprém találkozó is ellentétes félidőket hozott. Az első 20 percben egyértelműen a Sömenek Martin (15/3 pont, 9 lepattanó, 3-3 gólpassz szerzett és eladott labda), Nshimba Joel (14 pont, 12 lepattanó), a végjátékban előlépő Boinitzer Dávid (14 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz), Berkics Bence (13/9 pont) és Dominik Herendic (8 pont - 9 mezőnykísérlet -, 5 lepattanó, 4 eladott labda, 10 gólpassz) jó játékára építő újonc Salgótarján akarata érvényesült, szünetre 15 pontos előnyt szereztek a hazaiak. Szünet után Michael McCall (18/12 pont, 3-3 lepattanó és gólpassz), Völgyi Marcell (11 pont, 10 lepattanó) és Madár András (10/6 pont, 3 lepattanó) eredményessége révén  magához ragadta a játék irányítását a Veszprém, ám a 33. percben még így is 10 ponttal "mentek" a hazaiak. A záró etap közepén egy 15-2-es "száguldással" átvették a vezetést a vendégek, a végjátékra azonban "feltámadtak" a hazaiak, akik egy 11-0-s ellencsapással felelve a veszprémi rohamra végül legyőzték a tavalyi ezüstérmest. A Salgótarján elsősorban azért nyert, mert csapatként jobban működött, gólpasszok tekintetében 22-8-ra múlta felül a bajnokaspiránst.

MTK-Elite Basket - Nagykőrösi Sólymok KE 87-80

Parádés első negyedet produkáltak, s a remek dobóformát kifogó Farkas Dániel (21/21 pont - 7/9 tripla -, 5 lepattanó), Horváth Barbabás (17/6 pont, 4 lepattanó, 3 eladott labda), valamint Takács András (17 pont, 7 lepattanó), Jakab Péter (15/3 pont, 7-7 lepattanó és gólpassz, 4 szerzett, 3 eladott labda) és Szatmári Zsombor (10 pont, 9 lepattanó) jóvoltából 10 perc alatt közel 20 pontos előnyt szereztek a hazaiak. A folytatásban "szárnyra kapott" a Sólymok alakulata, amely Mácsai Károly (17/3 pont, 8 lepattanó, 3-3 gólpassz és eladott labda), Fehér Péter (15/3 pont), Molnár Miklós (14/6 pont, 3 lepattanó, 5 gólpassz) és Lakosa Ákos (10 pont - 14 mezőnykísérlet -, 6 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 gólpassz) találatainak köszönhetően a harmadik etap közepére ledolgozta hátrányát, s 2 pontos vezetéssel várhatta a negyedik negyedet. Ennek elején egy 7-2-vel 7 pontosra növelte előnyét a Nagykőrös, ám erre egy 9-0-lal felelve a záró etap közepén visszaszerezték a vezetést a hazaiak. Rövid ideig váltott vezetéssel haladtak, az utolsó 3 percre pedig 3 pontos vendég előnnyel fordultak a felek. Ekkor azonban egy 8-0-lal "megrendítő ütést" mért ellenfelére az MTK, amely ezzel megnyerte az érdekes, fordulatos találkozót.

Hübner-Nyíregyháza BS - Vasas Akadémia 83-67

Az Andrássy Géza (15 pont, 5 lepattanó, 3 szerzett labda)-Sólyom Botond (13/9 pont, 3 gólpassz)-Debreceni Dániel (12 pont, 3 lepattanó) trió vezette Vasas a harmadik negyed közepéig tudta tartani a lépést a bajnokság egyik élcsapatával. Ekkor csupán 3 pont volt a Bryton Hobbs (27/3 pont, 5-5 lepattanó és eladott labda, 4 gólpassz), Tóth Gergely (15 pont, 3 lepattanó, 2-2 gólpassz, blokk és eladott labda) duó eredményességére, tovább Bazsó Brúnó (11/6 pont, 13 lepattanó, 5 szerzett labda, 7 gólpassz) és Bus Iván (11/6 pont, 4 lepattanó, 11 gólpassz) mezőnymunkájára támaszkodó Nyíregyháza előnye, amely azonban egy 9-2-es 3 perccel ezt 10-re növelte, és ezzel gyakorlatilag el is döntötte a mérkőzést. Döntő tényező volt, hogy a hazaiak több mint háromszor annyi gólpasszt (31) "kézbesítettek" egymásnak, mint a Vasas játékosai (10).