Egyetemi bajnokság, férfiak: 28 pontos hátrányból fordított a Szombathely
05
2019
2019. december 5.  |  12:50
Nagy különbségű, egyoldalú mérkőzések mellett izgalmas rangadókat is hozott a heti forduló a férfi Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokságban. A keleti csoportban a Nyíregyháza egy végig szoros, kiélezett találkozón győzte le a Debreceni Egyetem gárdáját, a nyugati csoportban pedig a Szombathely, bár a második etap közepén 28 pontos hátrányba került, végül nyerni tudott a BME-MAFC otthonában.

NEMZETI EGYETEMI KOSÁRLABDA BAJNOKSÁG, FÉRFIAK

Keleti csoport, 8. forduló

Nyíregyházi Egyetemi Sportegyesület - Debreceni Egyetem 80–77 (22-19, 16-23, 20-14, 22-21)
Nyíregyháza, Nyíregyházi Egyetem Sportcsarnok, 40 néző. V.: Gergely, Zalai.

Nyíregyháza: VASKÓ 9/9, Demeter 6/3, KOVÁCS Z. 14/6, SITKU 11/3, MOKÁNSZKI 36/6. Csere: Tisza 4. Edző: Hegedűs Ferenc.

Debreceni Egyetem: POLLÁK 20/9, Várbíró 6, Berzi 2, Opre 7, GÁSPÁR 13. Csere: ZSUGA 13/9, FÁBIÁN 14, Sólyom 2. Edző: Kádár Tamás.

Kemény, harcos játékkal és nagy iramban kezdődött az északkeleti rangadó. Fej-fej mellett haladtak a csapatok, a hazaiaknál az igen "mutatós", 36 pontos, 15 lepattanós dupla-duplával záró Mokánszki Máté, a vendégeknél Pollák Balázs volt a legeredményesebb. A hazaiak próbálták lassítani a játékot, de a Debreceni Egyetem csapatának lendületével nem tudtak mit kezdeni, így 4 pontos vendég előnnyel fordultak a csapatok. A második félidő is színvonalas küzdelmet hozott. A végjátékban a hazaiak egy triplával előbb 7 ponttal elléptek, majd miután a végig szívósan, jól küzdő vendégek ledolgozták hátrányukat, egy újabb hárompontos találatnak köszönhetően végül megnyerték a rangadóhoz méltó, végig kiélezett, magas színvonalú mérkőzést.

Hegedűs Ferenc: - A vártnak megfelelően nagyon erős és izgalmas mérkőzés volt, a végjátékot szerintem jobban bírtuk, bár az egész mérkőzésen nagyon gyengén dobtunk. Az ellenfél szenzációsan játszott, magasak, ügyesek, jók, mindkét csapatot a legjobb négy közé várom.

Kádár Tamás: - Gratulálok a csapatomnak!

ELTE BEAC – Szegedi RSC 76-36 (20-12, 24-7, 23-10, 9-7)
Budapest, Tüskecsarnok, 20 néző. V.: Bátovszky, Lövei.

ELTE BEAC: MOKOS 11, MOLNÁR 15/9, Gyurcsányi 3/3, CZIMER 11/6, BARTOS 11/3. Csere: KONCZ 9/3, Szabó 6, Jónás 4, Tímár 6/6, Mayer, Torda. Edző: Tima Gergely.

Szegedi RSC: Kereszty 3, Kopanecz M. 3, Kaszai 2, KÉRI 8/3, Hajdú. Csere: KOPANECZ T. 10, Liszkai 10, Kubik. Edző: Mészáros Vivien.

Az alsóházi rangadó végig jó iramban zajlott, bár kezdetben mindkét csapat rendkívül pontatlanul, sok eladott labdával játszott. Összességében végig a hazaiak irányították a játékot, és a második negyedben jó döntéseknek köszönhetően, szép támadásokkal jelentős előnyre tudtak szert tenni. A második félidőben valamit javult a vendég csapat védekezése, azonban támadásban a mérkőzést 1/18-as triplamutatóval záró, gyengén dobó szegediek nem találták a ritmust, így végül sima győzelmet aratott a hazai csapat.

Tima Gergely: - Gratulálok a csapatnak a győzelemhez, valamint köszönöm az ellenfélnek a fair küzdelmet!

Mészáros Vivien: - Annak ellenére, hogy hiányos csapattal érkeztünk, ennél többet vártam, nagyon fegyelmezetlenül játszottunk. A védekezés a második félidőben tűrhető volt, de jelenleg nem tudunk pontot dobni, így pedig nem lehet még csak szoros mérkőzéseket sem játszani. Gratulálok az ellenfélnek!

TFSE – Debreceni Medikus SE 109-58 (27-10, 25-8, 32-18, 25-22)
Budapest, Testnevelési Egyetem E terem, 40 néző. V.: dr. Szakáll, Németh.

TFSE: KOVÁCS M. 17/15, SCHUBERT 16/12, Király 9/3, KELENFÖLDI 11/3, FÉLIX 8. Csere: KOVÁCS B. 15/3, LAMAN 19/9, Szabó 2, Váczi 6/6, Pataki 6/6. Edző: Boros Zoltán.

Debreceni Medikus SE: HORAI 11/6, Welkey 9/6, Nádasi 9/3, Mlcoch 6, CSIRPÁK 23/3. Edző: Kovács István.

A tartalékosan felálló Medikus-csapat szerezte az első kosarat, utána azonban a TFSE hamar megtalálta jó dobóformáját közelről, s távolról egyaránt. A hazai csapatból főleg Kovács Martin és Schubert Bence jeleskedett a hárompontos vonalon túlról, míg a vendégek a 23 pontos, 12 lepattanós dupla-dupláig jutó Csirpák Patrik eredményes támadójátékának köszönhetően tudták tartani a lépést a budapesti csapattal. A folytatásban fokozatosan "nyílt az olló", a második negyedben már 20 pont fölé került a két csapat közötti különbég, gyakorlatilag is dőlt a mérkőzés. A második félidőben mindkét gárdának voltak jobb és rosszabb periódusai, dicséret illeti a debreceni együttest, mivel végig küzdöttek, a TFSE pedig - amelyben Laman Richárd (19 pont, 13 lepattanó) és Kelenföldi Domonkos (11-11 pont és lepattanó) is dupla-duplát ért el - minden negyedet magabiztosan nyert úgy, hogy összesen 19 hárompontos kosarat ért el. A mérkőzés végén az volt a kérdés, hogy eléri-e címvédő a 100 pontot - elérte.

Boros Zoltán: - Örülök, hogy mindenki pályára lépett, és hogy mindenki tudott pontot szerezni, több fajta szerkezetet is ki tudtunk próbálni! Gratulálok a Debreceni Medikus csapatnak, voltak olyan támadásaik és egyéni megoldásaik, amit nehezen tudtunk védeni! Gyorsindításainknak és tripláinknak köszönhetően azonban már az első félidőben sikerült nagyobb előnyre szert tennünk, amit a második félidőben növelni tudtunk.

Kovács István: - Hiányos csapattal tudtunk eljönni erre a mérkőzésre, sportszerűen játszó csapat ellen sikerült tisztes helytállást elérni. Köszönöm a hazai csapatnak ezt a hozzáállást, illetve a játékosaimnak, hogy vállalták ezt a mai utat!

Nyugati csoport, 8. forduló

Közgáz SC és DSK - SMAFC 95-54 (28-13, 17-13, 23-17, 26-11)
Budapest, Kinizsi u. 20 néző. V.: Pohánka B., Gyurka.

Közgáz: POLGÁRDY 16/6, Bernacchini 8/6, Horváth M. 11/3, KISS BARNABÁS 10, BEA 13/3. Csere: Fóti 8, ÚR 14, KOROMPAI 11/9, Kiss Bálint, Vörös M. 4. Edző: Vladár Csaba.

SMAFC: HORVÁTH M. 17, Heiszenberger 4, Tukovits 4, SZEGEDI 19/6, Barcza 4. Csere: Janzsó 4, Nichter 2, Szilágyi, Erdős. Edző: Farkas Dávid.

A tripla-duplától egyetlen pattanóval elmaradó, a bajnokságban éppen a "földijei" ellen debütáló, soproni nevelésű Polgárdy Ádám (16 pont, 9 lepattanó, 10 gólpassz) és Bea Gergely vezérletével 11-2-es "repülőrajtot" vett a Közgáz. A szakasz közepén a 19 pontos, 12 lepattanós dupla-duplával záró Szegedi Márton két triplájával kiegyenlítetté tették a játékot a soproniak, a szakaszt azonban Úr Mátyás vezérletével egy újabb 11-2-vel zárva 15 pontos előnyt szerzett a negyed végére a Közgáz. A második etap elején nemcsak a kezdőötöse, a játéka is leült a fővárosi alakulatnak - a nem csak eredményes, de társait ügyesen kiszolgáló Horváth Máté vezérletével 10 ponton belülre került a SMAFC. A félidő hajrájára szépen "visszaszivárogtak" a Közgáz kezdő játékosai, akik néhány könnyű kosárral 20 pont fölé növelték a hazai előnyt. Ez a különbség állandósult a harmadik negyedben, amelyben szép megoldások és (edző)bosszantó hibák váltogatták egymást mindkét oldalon. Polgárdy időnként felpörgette a Közgáz játékát, de a Horváth-Szegedi kettős állta a sarat. A negyed végén Korompai Zsolt két triplája megtörte a soproniak ellenállását. A záró etapban 40 pont fölé növelte előnyét a Közgáz a 30 percen át jól küzdő ellenfelével szemben.

Vladár Csaba: - Nem nagyon találtuk a ritmust a soproni zóna ellen, nem dobtunk jól, és el is adtunk sok labdát. Ugyanakkor ezt sikerült jó védekezéssel ellensúlyozni, amelynek révén több labdát és könnyű kosarat is szereztünk. Gratulálok mind a két csapatnak, s ebben a hóban jó utat kívánok a soproniaknak!

Farkas Dávid: - Gratulálok a hazai csapatnak! Sajnos csak percekre tudtuk felvenni azt a ritmust, amely ahhoz kellene, hogy ilyen mérkőzéseken legyen esélyünk. A saját bőrünkön érezhettük, hol tart a csoport és a bajnokság élmezőnye.

NKE SE – PTE-PEAC 73-85 (18-25, 16-30, 17-14, 22-16)
Budapest, Ludovika Aréna, 20 néző. V.: Bagi, Sértő.

NKE SE: TASNÁDI 15/6, PÓCZOS 14, Pálvölgyi 11/3, Bolyki 8, Obermann 7/3. Csere: Dévényi 16/6, Nagy 2. Edző: Ifj.Paulik Tamás.

PTE-PEAC: GRISZHÁBER 21/3, Varga 16, NYULÁSZ 15, Schuj 10/3, Gáspár 6. Csere: MAJOR 17/9. Edző: Földi Sándor.

A nyugati csoport alsó felében tanyázó két csapat találkozóján az iramra nem lehetett panasz, ellenben a gyorsaság sok pontatlanságot eredményezett - kezdetben mindkét oldalon. A második negyedben aztán megnyugodtak a vendégek, akik jó ritmusban, pontosan kosarazva állva hagyták az NKE-t, így a félidőben 23 pont volt a különbség. Szünet után a hazaiak magukra találtak, és folyamatosan csökkentették a hátrányukat. A negyedik negyed közepe táján 10 pont alá csökkentette hátrányát a szívósan küzdő, s ekkor már helyenként jól is játszó NKE, ám a hajrában újító pécsi legénységhez 8 pontnál már nem tudott közelebb férkőzni. A két dupla-duplát elérő játékosa, Griszháber Oszkár (21 pont, 10 lepattanó) és Nyulász Barnabás (15 pont, 10 lepattanó) vezette PEAC végül 12 ponttal nyert, és megszerezte harmadik győzelmét az idényben.

Ifj.Paulik Tamás: - Sajnálom, hogy későn ébredtünk, mert ebben a meccsben több volt, szerettük volna megszerezni az első győzelmünket. A félidőben pontosabb, higgadtabb játékot kértem, amit betartottak a fiúk, így sikerült fölzárkóznunk. Voltak szép megoldások és biztató jelek, de ez sajnos kevés volt a győzelemhez.

Földi Sándor: - Sikerült gyorsan indulnunk, és könnyű kosarakat szerezni. A létszámfölényes helyzeteket jól használtuk ki, ez pedig döntőnek bizonyult. Gratulálok a játékosaimnak!

PTE-Petőfi SE – Mosonmagyaróvár Széchenyi Egyetem 49-120 (11-34, 11-24, 5-30, 22-32)
Pécs, Tási csarnok, 20 néző. V.: Féczely, dr. Szalóki.

PTE-Petőfi SE: Kovács 6, Ahmed 10/6, Nagy 3, Pontyos 8, Varga 2. Csere: Huszka 2, Árok 3, Scherk, Cseri 3, Szavai 8/6, Sulyok 2, Aladics 2. Edző: Petőfi Áron.

Mosonmagyaróvár: KOVÁCS 8/6, KÁMÁN 24/12, Tóth, Mándity 5, RÁTVAY 18. Csere: NAGY-BÍRÓ 7, DOMSITZ 24, Hágen 8, Iváncsics 6, GEIGER 16/6, Varga 4. Edző: Laky Tibor.

A vendégek kezdték jobban a mérkőzést, és masszív, szervezett védekezésükkel, valamint jó helyzetkihasználásukkal végig nagy fölényben játszva, fokozatosan növelve előnyüket végül nagy különbségű győzelmet arattak. A hazaiak sok labdát szórtak el, ami könnyű pontokat eredményezett a jól védekező, végig nagy kedvvel játszó, lendületesen támadó  mosonmagyaróváriaknak, akik közül Domsitz Márton (24 pont, 22 lepattanó) és Geiger Bálint (16-16 pont és gólpassz) is dupla-duplával zárta a találkozót.

Petőfi Áron: - Gratulálok az ellenfélnek! Reálisan ennyi van a két csapat között, sok sikert kívánok nekik a továbbiakban!

Laky Tibor: - Örülök, hogy létszámban megvoltunk, hiszen a céljaink eléréséhez fontos, hogy minden mérkőzésen kellő létszámban legyünk. Sajnálom, hogy a pécsi csapat nem tudott nagyobb ellenállást kifejteni.

BME-MAFC – Szombathelyi ESE 73-76 (15-7, 23-13, 22-28, 13-28)
Budapest, Tüskecsarnok, 30 néző. V.: Gaál, Józsa.

BME-MAFC: Koflanovics 8/6, Tálos 13/6, LÁNG-MITICZKY 11/9, Csepregi, FEKETE 14. Csere: Horváth, Svéda 10, Komma 9, Baranyi 4, Nagy. Edző: Tiba Klára, Bagi Melinda.

SzoESE: Horváth Cs. 7, Soós 14/6, Schveighoffer 9/3, Oroszi 3/3, KÖRMENDI 23/9. Csere: HÓDI 20/18, Monek, Novák. Edző: Kéri Péter

A mérkőzésre kilátogató nézők teljesen ellentétes félidőket láthattak. A BME az első 20 perc során jó ritmusban, magabiztosan játszott, míg a vendég csapat enerváltan kezdett. A hazaiak pontosan céloztak, összeállt a védekezésük, koncentráltan játszottak. A SzoESE oldalán sok volt az eladott labda, nem találták a fogást a "műszaki alakulaton", így a dupla-dupláig jutó Fekete József (14 pont, 11 lepattanó) vezette hazaiak jelentősen megléptek a szétesően játszó SzoESE együttesétől. A második negyed közepén 28 (!) ponttal, 35-7-re vezetett a BME - ezt követően kezdtek "éledezni" a vendégek, akik szünetig egy 13-3-mal "benéztek" 20 pont alá. A második félidőben a vendég csapat tovább folytatta a felzárkózást, miközben a BME idegesen, kapkodva, rossz ritmusban játszott. A szombathelyiek teljesítménye jelentősen feljavult, elsősorban Hódi Patrik és Körmendi Bence jóvoltából kintről is betaláltak és agresszívan védekeztek. A végjáték roppant izgalmas és kiélezett lett, és végül a vendégek győzelmét hozta: Oroszi Viktor egyetlen kosara, az utolsó percben beemelt hármasa a szombathelyiek sikerét jelentette ezen a rendkívül érdekes összecsapáson.

Tiba Klára: - Úgy gondolom, egyik félidő sem volt reális. Sem a plusz huszonnyolc, sem a mínusz harmincegy. Sajnos a rutinosabb Szombathely lehajrázott minket a végén. Talán egyszer vezetett ellenfelünk, éppen a számunkra legrosszabb pillanatban.

Kéri Péter: - Nagyon rosszul kezdtük a mérkőzést, az első félidőben egyáltalán nem találtuk a ritmusunkat. A szünet után sikerült más mentalitással játszanunk. A csapatnak volt tartása, huszonnyolc pontos hátrányból tudtuk megfordítani a meccset.

Fotó: Práczki Péter